istanbul-çanakkale-ayvalık turu hakkında yardım lütfen.

Tepki
1
arkadaşlar merhaba,

ekim ayında bir arkadaşım ile birlikte istanbul-çanakkale-ayvalık turu yapmak istiyoruz, ama bu konuda neredeyse hiç bir tecrübemiz ve bilgimiz yok, yalnızca istiyoruz ve inançlıyız :)

aranızda bu konuda her türlü tecrübe ve bilgiyi verebilecek olanlar var ise çok sevinirim.

aklımdaki sorular bir sürü ama hatırladıklarımı yazayım, sizinde ekleyeceğiniz şeyler varsa bekliyorum;

- bisikletleriniz bu iş için ve daha önemlisi yollar için yeterli olacakmı(scott sub40 var ve amortisörsüz bir bisiklet ve ince lastikler ile bu işi başarabilirmiyiz?, bu rotada kullanacağımız yollar nasıldır?)

- hangi yolları kullanabiliriz? ve hangi yollara girmek yada girmemek gibi bir durumumuz var? paralı yolları vs sanırım kullanamiyoruz?

- yanımızda mümkün olduğu kadar az eşya ile yola çıkmak istiyoruzve yalnızca önemli olanları yanımıza alıp her uğradığımız şehirde kargo ile bir sonraki durağa geriye kalan malzemeleri göndermeyi düşünüyoruz(düşüniyoruz ama bu pratikde ne kadar doğru ve mantıklı?

- yukarıdaki gibi yapabilirsek eğer nasıl bir liste ile yola çıkmalı ve kargo ile gönderilecekler neler olmalı(bu arada bu rota içinde kamping durumuna musait ne kadar yer var acaba? yani çadır ile yolculuk mantıklımı yoksa efendi gibi her durakta ucuz pansiyonlar ile durumu kurtaralımm?)

- bu yolculuğa çıkmadan önce kondüsyon olarak hazırlanmak adına önerebileceğiniz kısa mesafeli günlük tur güzergahı ne olabilir?

- zaman ile ilgili çok kesin bir sınır yok, 1 haftada olabilir 15 günde. dolayısı ile bu rotada mutlaka uğramamız gereken yerler konusunda öneriniz ne olur ?

- gerekirse mesafeyi uzatmak pahasınada olsa nispeten kolay(yokuş, dağ, tepe den kaçmak için:) bir rota seçsek aptallıkmı olur?

- yanımızda nasıl eşyalar ile yola çıkmalıyız?

- bu kadar çok bilinmeyini olan 2 salak sizce yola çıkmalımı, yoksa otursunmu oturduğu yerde?

cevaplarınız benim için çok önemli, şimdiden danke herkese :)

Scudo

Nostoc Domenica

Daimi Üye
Tepki
101
@kadir aşnaz

istanbul-çanakkale-ayvalık turu dediğinize göre doğa ile iç içe yeşillik bir güzergahtan gideceksiniz demektir.. Bunun içinde doğanın tadını çıkarmak adına yanınızda mutlaka çadır bulundurmanızı tavsiye ederim..

antrenman, ekipman ve kaza anında ilk yardım konuları için;

(link)

sayfasına bakabilirsiniz..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tekirdağdan başlayarak Kumbağ - Uçmakdere sahil-dağ yolunu kullanarak Şarköy'e, oradan Bolayır - Gelibolu ve Eceabat'a ulaşırsın. Uçmakdere güzergahını bu forumlarda resimlerine bakarak bir araştır. Eğer gezmediysen Eceabat ve batısını, yani muharebe alanlarını, yapabiliyorsan karış karış dolaş derim. Kabatepe'de kamping alanı var, oraya çadırınızı kurarsınız, denizinize girersiniz, savaşta düşman hedefi olmuş ve zirvelerinde boğaz boğaza savaşılmış bir sürü tepe var, şehitlikler, gizli yollar, harika koylar, el değmemiş plajlar, en az birkaçbin şehidimizin yattığı Zığındere yatağı, yani bu bölgede en az 2-3 gün dolu dolu gezmeden Çanakkale ve sonrasına devam etmeyin derim.

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
Ince lastikli şehir bisikleti ile Kumbag Ucmakdere arasındaki yolu geçmenin uygun olmadığını düşünüyorum. Mayıs başında bu güzergahtan geçen türcu bir arkadaş taşların lastiğini 2 yerden kestiğini yazmıştı. Temmuz ayında Kumbagdan Şarköye gidip döneceğim. Tur anlatımlarını takip ederseniz yolun son durumunu öğrenebilirsiniz. Kumbag yerine Naip köyü üzerinden gitmek daha doğru seçim olacaktır.

samet_özdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
1.130
ben çanakkaleye normal yoldan gitmiştim bi kaç defa geliboludan feribotla karşıya geçmiştim sonrada ezineye gitmiştim avcılar silivri marmara ereğlisi tekirdağ falan sahili izleyerek o yol üzerinden gidebilirsiniz heralde çanakkaleden sonra asıl yol başlıyor daha zevkli ve heyecanlı yollar ekimde gidecekseniz biras serin olur hava bunun için çadırınızı 4 5 mevsimlik diyorlar heralde onlardan alırsanız iyi olur hem üşümezsiniz hemde yağmur suyunu içeri almaz ;) böyle bi turda çadırda kalmak en mantıklısı bence hem parasız hemde doğayla iç içe ;) bende bu kargo işini düşündümde uzun turda ya kargo gelmezse ya geç gelirse ya siz gideceğiniz yere varamazsanız ben çok aksilik yaşadım kargodan yana iş yerinde olsun normalde olsun kargoya güvenmeyin derim bi heybe işinizi görür sonuçta 15 günlük bi tur olacak çadır uyku tulumu mat bunun dışında

ilk yardım çantası
iç lastik
yama takımı
alyan çakı
pompa
zincir baklası
wd 40 (zinciri temizlemek ve yağlamak için)
çakı
anti dog köpek spreyi (kolay biyerde olsunki köpek saldırdığında hemen kullanabilesiniz)
yağmurluk

bunların dışında birçok şey vardırda aklıma gelmiyor şuan :)

Tepki
1
@samet_özdemir

çadır kısmından emin değilim, camping için ekim ayında ne kadar seçeneğimiz olacağını kestiremiyorum, ve açıkcası yükten kurtulup ucuz pansiyonla geçiştirmek daha mantıklı geliyor ama işte söylediğim gibi o aylardaki kamp için kullanabileceğimiz alanlardan emin değilim.

neyse cevaplar geldikçe bir şeyler aydınlanıyor en azından :)

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
konaklama, yemek, sürüş yapılacak saatler, molalar vs gibi herşeyin planlı olması sizin yararınıza olur.

ayrıca azda olsa ilk yardım bilmeli (kasksız sürüş yapılmamalı) ve bisikletin çoğu parçasını söküp takmayı bilmelisiniz. sonuçta gideceğiniz yolda yalnız olacaksınız. ve dolaylı olarak yanınızda yedek parça bulundurmanız olası bir sıkıntıyı önler

konaklama konusunda kamp daha zevkli olur maliyetide daha düşüktür.çanakkalede yarımada da bulunacaksınız o bölgede "(link)" bulunmakta orada konaklama yapabilirsiniz.

eşyaları kargo ile göndermek ilk kez duydugum bir yontem :) biraz maliyetli olur . ben olsam tercih etmem heybemde eşyalarımıda taşırım.

rota için istanbuldan çanakkaleye kadar yol üzerinde pek tarihi bir şey bilmiyorum ancak çanakkale de oldukça fazla gorulecek tarihi yer bulunmaktadır. şehitlikler müzeler siperler vs. bunların yerlerini araştırarak kendinize ufak bir rota cıkarıp gunluk olarak gezersiniz.isterseniz size daha önce çanakkaleyi gezerkenki hazırladıgım haritalardan atabilirim.

Tepki
1
@Aziz Özkan

haritalar makbule geçer, bekliyorum.. teşekkür şimdiden...

bu arada xahi kullanıcı isimli arkadaş sanırım bu rotaya benzer bir tur yapmış, kendisinin mail adresine ulaşamadım, acaba benmi çözemedim yoksa mail adreslerini göremiyormuyuz?

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Tekirdağ-Şarköy arası için yardımcı olabilirim
birkaç defa o güzergahtan geçtim
selamlar

electranwn

Üye
Tepki
27
altinoluk taraflarinda guzel yerler mevcut.
Mihli $elalesi
Hasan Boguldu kanyonu
gibi.
Altinoluk gure akcay hattinda bir kac camping alani gordugumu de hatirliyorum.

burak altınsoy

Daimi Üye
Tepki
71
aynı tarihlerde bende izmir düşünüyorum tekirdağ uçmak dere istikametinden eğer bu rotaya karar verir ve uygun olursanız ayvalığa kadar bende sizinle gelebilirim...tekirdağlı olduğum için o bölgeyiz az çok tanırım ve yolları bilirim....ama çadır konusunu düşünün bence ekim ayı çok soğuk olmaz...ve gidilecek güzergah tamamen doğal güzelliklerle dolu...inanın çok zevkli bir tur olur

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
Yolda bisikletin başına birşey geldiğinde kendi başınıza giderecek ekipman ve tecrübe şart!
Ayrıca Sanırım yolu bilmiyorsunuz güzergahı çizseniz bile biryerlerden emanette olsa bir navigasyon cihazı size çok yardımcı olacaktır. çünkü araçlarda kullanıdığımız navigasyon cihazlarında bisiklet seçeneğide var size yol gösterecektir.

Tepki
1
@burak altınsoy

seve seve, tecrübeli birilerinin olmasından daha iyi ne olabilir. tekirdağ istikametinden emin olamamın tek sebebi yol durumu. sanırım bandırma üzerinden ayvalık yolları dar ve çok uygun değil? bir kaç kişi aynı şeyi söylediği için yine tekirdağ üzerinden gitmek mantıklı gibi?

• Beğen
Tepkiler: burak altınsoy
Tepki
1
@Ali ATAY

navigasyon cihazı uzun zamandır aklımda aslında, bisiklet için uygun olan tavsiyeleriniz varmıdır?

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Scott
@kadir aşnaz

İstanbul Çanakkale arasının keyifli bir tur olmasını istiyorsan Tekirdağdan başlamanı tavsiye ederim.
Sabah çok erken saatlerden itibaren seferlere başlayan Tekirdağ otobüsleriyle 1.5 - 2 saatte kumbağ a kadar gidebilirsin, ve oradan sonrada bisikletle devam edebilirsin.
Öncelikle Kumbağ uçmakdare arasındaki 22 km. lik off road yol senin hem zamanını hemde gücünü tüketecektir.
Onun için sen barbaros naipköy yeniköy yolunu tercih et biraz daha uzun olmasına rağmen daha düzgündür. devamında ise 10 km lik yeniköy uçmakdere off road yolundan gitmek zorundasın.
Uçmakdere den sonra çok güzel asfalt ve hafif iniş çıkışlı bir yolla Hoşköy Gaziköy Mürefte ve şarköy e ulaşabilirsin yaklaşık 60 km.
Şarköy den sonrasında anayolu takip ederek oldukça sıkı ve çok güzel manzaralı bir tırmanış seni bekliyor. Tabi devamında uzun ve keyifli bir inişle saroz körfezine varış var.
Körfezde ana yol tekgidiş ve geliş ve düz bir yol olduğu için trafik çok tehlikeli, hele bolayır ve güneyli arası 7 km lik kısım emniyet şeridi sıfır olduğu için dahada riskli.
Onun için burada bolayır köy içine girerek ve sahili takip ederek geliboluya devam etmeni tavsiye ederim.
Son olarak hava şartlarının yaz aylarında bile bu kadar yağışlı olamasını dikkate alarak ekim ayında bu bölgede çadırlı ve kamplı turun riskli olabileceğini düşünüyorum. Bence bu geziyi daha erken bir tarihe almalısın.

burak altınsoy

Daimi Üye
Tepki
71
bende çok sevinirim vakti geldiğinde bana ulaşırsanız size katılırım..zaten çıkmaya karar verdiğimde tur duyurularında yayınlıycam forumu takip ederseniz sorun olmaz.yinede mail adresim bukalemuntattoo@hotmail.com..özel mesajlada ulaşabilirsiniz...telefonum : o 539 6468735 umarım bir aksilik olmaz ve bu turu gerçekleştirebiliriz.. :)

burak altınsoy

Daimi Üye
Tepki
71
bu arada tekno marketlerin hepsinde her keseye uygun navigasyon cihazları var..şarjkli oldukları için tamamı bisiklettede kullanılır gibime geliyor ama net bişey söyleyemem..ben asıl bisiklete nasıl tuttururum diye düşünüyorum :)