İstanbul --> Bozcaada

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında uygarsirin tarafından paylaşıldı.

 1. uygarsirin

  uygarsirin Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2014
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar,

  Fotoğraf başlığına açmak istemezdim ama bu soruyu sormak için daha uygun bir başlık göremedim.
  Ayrıca bu rotayı yaptığımda yazın aynı başlık altında fotoğraflarımı da ileteceğimi düşündüm.

  İstanbul'dan Bozcaada'ya eşimle birlikte gitmeyi planlıyoruz. Yazılar, bloglar ve Google Earth ile rota araştırması yapıyorum. Yanımızda çadır ve uyku tulumu olacak.
  2 bisikletli Bozcaada'ya gitmek şağıdaki 3 seçeneği çıkarabildim.

  Daha önce sahil şeridi rotalarının çok ciddi rüzgar aldığını ve kullanımı zorlaştırdığını duymuştum. Aşağıdaki 3 rotanın avantajları ve dezavantajlarını bulabildiğim kadarıyla paylaşıyorum. Tecrübeli arkadaşlar görüşlerini iletebilirse çok sevinirim.

  Deniz seviyesine göre yükseklikleri ve google earth'de gördüğüm en uzun rampalarını da ayrıca iletiyorum. Benzer rotayı planlayan arkadaşlar da kullanabilir.

  Teşekkürler

  1. İstanbul Yenikapı-Bandırma (vapur) Biga-Çam-Bayramiç-Ezine-Geyikli (vapur) Bozcaada (194 km) (Maks yükseklik 435 m) (En ciddi rampa 31 km)

  2. İstanbul Yenikapı-Bandırma (vapur) Biga-Lapseki-Güzelyalı-Geyikli-Bozcaada (212 km) (Maks yükseklik 219 m) (En ciddi rampa 27 km)

  3. İstanbul - Tekirdağ - Gelibolu - Eceabat (vapur) Bozcaada (308 km) (Maks yükseklik 273 m) (En ciddi rampa 23 km)
   
 2. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
  1 seçenekte biga dan sonra kamyon trafiği çok artar diğer ikisi bence daha iyi istanbulda nerede oturduğunuz da önem taşıyor 3. seçenek daha iyi gibi 2. de iyi gayet güzel bir yol
   
 3. Murat B.

  Murat B. Forum Trolü

  Kayıt:
  23 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.559
  Beğeniler:
  5.956
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  uygarsirin bunu beğendi.
 4. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
 5. #5
  uygarsirin

  uygarsirin Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2014
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Teşekkürler

  http://www.cycleroute.org/ gerçekten çok iyiymiş, kendi rampa kategorilerini de belirleyip, farklı alternatifleri çok iyi kıyaslayabiliyorsun.

  Benim 3 seçeneğimi de cycleroute ile karşılaştırdığımda, 3. seçeneği tamamen eleyebileceğimi gördüm.
  1. ve 2. seçenek çok yakın, 1. seçenek biraz daha avantajlı gözüküyor.

  Sadece 2. seçenekteki Lapseki ve çevresinde sahil şeridinde rüzgardan çok ciddi etkilenir miyiz? O konuda tecrübeli arkadaşların yorumunu almak isterim. Çünkü o rota, özellikle kamyon trafiğinden uzak olması, sahil şeridine yakın olması ile bana en çekici gözüken rota oldu.


  Teşekkürler,
  Maybyride'i de cep telefonuma kurmuştum. Orada da benzer ve daha önce kullanılmış rotaları araştırmaya başladım.

  Özellikkle ilk mesajda ilettiğiniz kamyon trafiği cidden önemli. :) planlarken onu da düşünüyorum artık.

   
 6. Osman Kıtay

  Osman Kıtay Forum Bağımlısı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  889
  Beğeniler:
  1.165
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Uygar bey,
  Geçen yıl Bandırma-Çanakkale turu yapmıştım. Yol hakkında söyleyebileceğim ise 2. yol bence en avantajlı yol olur. Bu yol neredeyse tamamı yeni yapılmış geniş ve ferah bir yol. Tekidağ yolunu pek tavsiye etmiyorum çünkü İst-T.dağ trafik yoğunluğundan ve Gelibolu-Eceabat arası ise yolun bazı yerlerde ciddi daralmasından sıkıntılı. Ancak Bandırma-çanakkale arası rampalarda insanı bezdirecek durumdadır. O harita rampa cetvellerindeki küçük zigzaklar size 60-70 metrelik rampalar olarak önünüze geliyor.
   
 7. #7
  uygarsirin

  uygarsirin Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2014
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Teşekkürler Osman Hocam, yaza kadar bakmaya devam edeceğiz ama dediğiniz gibi 2. yol avantajlı duruyor.
  Tekirdağ yolu çok da uzun duruyordu, orayı eledik gibi. :)

  Bandırma - Çanakkale rampalarını heyecanla bekliyorum, bakalım nasıl olacak :]

  Toplam 212 km, Cumartesi sabah yola çıkarak, 3 gece 4 günde Bozcaada'ya ulaşmayı planlıyoruz. Günde ortalama 40-60 km yol yapıyor..
  Şimdilik Ağustos'a kadar antremanlara devam :)

   
 8. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
  İki günde gidersiniz günde 100 km iyidir yaparsınız.Ben Bursadan 2 günde yaptım çanakakaleyi ama geyikliyi değil.
   
 9. Osman Kıtay

  Osman Kıtay Forum Bağımlısı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  31 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  889
  Beğeniler:
  1.165
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Performansınız nedir bilmiyorum ama yolu kısa tutmuşsunuz. O yollarda gezecek görecek yerde pek yok aslında. Belki 3 gün 2 gece çevirmeniz daha iyi olur. 1.gün Biga, 2.Gün Lapseki, 3.gün Bozcaada da olabilirsiniz. O bölgelerde çadır için pek ortam var mı bilmiyorum. Gerçi biz balıklıçeşme-şevketiye arası ormanlık alanda kamp attık. Benim gözlemim insanları özellikle bisikletlilere karşı çok sevecen ve yardım sever. Gece yarısı 1500 koyunla uyandık. Konaklama planınızda çadır atılabilecek yerleri yada devlet misafirhanelerininin yerlerini iyi belirleyip açıkta kalmayın. Bu da bizim tur yazımız. İncelersiniz. https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=123422
   
  uygarsirin bunu beğendi.
 10. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
 11. vahapaydin

  vahapaydin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2013
  Mesajlar:
  243
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Vahap
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Açıkçası benim aklımdan geçen turun konusunu açmışsınız. Tarihlerimiz uyuşursa yolda karşılaşma ihtimalimiz bile yüksek :)

  Gelelim rotalarınıza; 1. ve 2. rotalarınız aşağı yukarı yakın ve benzer güzergahlar. Ancak ben bu tura çıkacak olsam kesinlikle 3 rotanızı tercih ederdim. Tabi kendimce bir kaç değişiklikle. İstanbul - Keşan - Uçmakdere hattında çok nefis manzaralar bekliyor doğrusu insanı :) Üstelik bildiğim kadarıyla da sadece manzara açısından değil pek çok açıdan da daha zengin bir rota (tesis vs...)
   
 12. #12
  uygarsirin

  uygarsirin Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2014
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  selamlar, yol ilk uzun yol deneyimimiz olacak. Eşimle çıkacağız. Bir taraftan bakınca kısa ama bizim açımızdan bakınca oldukça uzun. :)
  Bu turu başarıyla yaptıktan sonra 4-5 gün Bozcaada'da kamp kurup, hem tatil yapmayı hem de bisiklet kullanmayı planlıyoruz.
  Sonrasında da ise Edirne-Selanik gibi bir tur planı var aklımızda.

  Sizin tur yazınızı okudum. :) Siz olduğunuzu bilmiyordum, 1500 koyunla oyanmak gibi sürprizler renk katacaktır. :) Yolun güzelliği orada.


  Bizim tarihlerimiz Ağustos başı :)
  karşılaşırız belki de.
  ama 1. ve 2. tur rotayı isteme sebeplerimizden biri de Biga'da bir arkadaşımızı da ziyaret etmek. :)
  ikincisi daha kısa, ilk uzun yol deneyimi için 100 km fark ciddi bir fark oluyor.

  Sonrasında biz Bozcaada'da 4-5 gün tatil yapmayı ve orada bisiklet kullanmayı da planlıyoruz. Siz oradan devam mı edeceksiniz?


   
  Osman Kıtay bunu beğendi.
 13. Umut SÜRÜCÜ

  Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2013
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  Bandırma
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:

  Bandırma'da ikamet ediyorum. Bandırma Çan Arasını birçok kez arabayla geçtim. Çanakkale - Güzelyalı - Taştepe - Geyikli - Bozcaada - Geyikli - (kıyıdan devam ederek) - Tavaklı - Kösedere - Babadere - Tuzla - Gülpınar - Bademli - Assos - Kadırgakoyu - Küçükkuyu - Altınoluk - Akçay - Edremit - Kazdağları üzerinden Hanlar bölgesi - sonra Kalkım'a geçtik - Hamdibey - Gündoğdu - Yenice gönen baraj yolu ayrımına kadar bisikletle bir tur yapmıştık eşimle geçen yaz.

  yani bölgeyi iyi biliyorum.

  seçeneklerin hakkında tek tek konuşacak olursam;

  1- Bandırma - Biga arası 2. kalite asfalt emniyet şeridi olmayan yerleri var. biga ya kadar sıkılacaksınız bandırma biga arası yokuşlar bolca olacaktır.. biga - çan arası orman içerisinden bir yol başlayacak bol virajı olan bir yol. çan da bulunan çanakkale seramik fabrikasının sevkiyatlarından dolayı yol üzerinde kamyon ve tır olacaktır. yolda bir iki yerde de yol yapım çalışmaları vardı. bu durum bazen avantajımıza da olabiliyor. kapalı yolda araç olmadan bisiklet sürebilmek gibi... fakat dikkatli olmak gerekli yolda beklenmedik çukurlar vs olabilir. çok hız yapmadan virajlara temkinli girmek lazım. biga çan arası genel olarak güzel bir asfalt 2 gidiş 2 geliş şeridi var uzun bir kısmında.. emniyet şeridi de var. yokuş olarak biga çan arası çok üzmez sizi... çan - bayramiç arası olan yolu hiç gitmedim fakat orman içerisinden devam ettiğini biliyorum. hatta çok daha güzelleşecektir manzara.. ama yol durumu ile ilgili bilgim yok malesef.. ezine geyikli arasında çok geniş bir yol yoktur ama yokuşta yoktur çok rahat gidersiniz. geyikliden bozcaada ya kişi başı 6 liraya feribot var. bu 6 liraya dönüşünüz de dahil dönüşte bilet almıyorsunuz :)... bozcaada da çadır kurma ile ilgili problem yaşadık biz. adada çadır kurmak yasak gibi bir durum var. arkadaşımın geçirdiği ufak bir kaza yüzünden şehir içinden ayrılmak istemedik biz. mezarlığın dış duvarında çamlık bir alan var oraya kurmuştuk çadırlarımızı. herhangi bir taşkınlık gürültü falan da yapmadan saat 22 de yatmamıza rağmen şikayet edilmişiz ve gece 2 gibi polis geldi terkedin burayı falan dedi. adada kamp alanı mevcut bir adet. çadırla kalan da birsürü insan oluyor. denizi müthiş ve buz gibi. kumsalı çok güzel. üzümleri şahane. sokakları deli dehşet.

  2- bandırma - biga - lapseki arası yol çok iniş çıkışlı sıkıcı bir yol. şahsen ben yaptığım tura çanakkaleden başladım çanakkale ye kadar otobüsle gittim düşün artık... çanakkaleden çıkışta 1-2 uzun yokuş haricinde geyikliye kadar gayet konforlu geniş emniyet şeritli bir yol var.uzun inişler yapacaksınız. galeyana gelip emniyeti elden bırakmayın kaskınızı kesinlikle çıkartmayın.

  3- bu yaz yapmayı düşündüğüm birkaç tur planından elediklerim arasında bandırma dan feribotla tekirdağ oradan kıyı şeridini izleyerek gelibolu yarımadasına doğru gitmek vadı. kabatepe kamp alanına kadar gidip orada konaklamayı düşünüyordum. hatta gökçeada ya falan da geçilebiliyor buradan güzel bir alternatif olabilirdi ama ıstranca ormanlarına yoğunlaştım şu sıralar kırklareli - dereköy - armutveren - sarpdere - iğneada - sivriler - kıyıköy - saray gibi bir güzergah var şu anda kafamda... saraydan tekrar tekirdağ feribotla bandırma.

  bahsettiğiniz tekirdağ gelibolu yolu 2 güzergahtan yapılabiliyor diye biliyorum 1. si kıyı şeridini izleyerek şarköyden gelibolu yarımadasına girmek diğeri de ışıklar dağının kuzey yamaçlarından tam detayını araştırmadığım bir güzergahtan yapılıyor. ben biraz daha olayı abartıp kıyıdan kumbağdan sonra yeniköy daha sonra da ışıklar dağı zirvesine doğru orman yollarından devam ederek (ki 900 rakımlara çıkmak demek oluyor bu) daha sonra uzun bir inişle gelibolu yarımadasına girmeyi düşünmüştüm. gps vb. olanakların şu anda mevcut olmamasından dolayı vazgeçtiğim bir güzergahtı bu da.

  benim sana tavsiyem

  çanakkale ye kadar otobüsle git.

  çanakkale - geyikli - bozcaada - tavaklı - gülpınar - behram (assos) - küçükkuyu - altınoluk - akçay - edremit - burhaniye - ayvalık - dikili - bademli - çandarlı - aliağa - yenifoça - eskifoça - yenibağarası - menemen - izmir

  444km lik bir yol

  maksimum rakım 2 kere 320 ve 340 göreceksin (geyikli - behram arası zor bir yol fakat yaptığım turda en çok aklımda kalan yol burası oldu düşündükçe heyecanlanıyorum hala. çok değişik köyler çok değişik bitki örtüsü olan biryer. behram a yaklaştığında rakım 300 lerde uzun bir süre yol tepeceksiniz ve manzarası müthiş. midilli adasını görmeden hemen önce bozcaadadan ayrılalı uzunn zaman olmasına rağmen güzel bir havada hala uzaklarda silüetini görebiliyor olacaksınız. midilli adasını görünce bayılacaksınız. denizden duvar gibi yükselen devasa bir kara parçası. geceyi assos ta antik limana inen uçurumun kenarında midilli manzarasında çadırda geçirmiştik biz. saat 3 te çadırdan çıktığımda gördüğüm manzara o yakamoz midillinin ışıkları harikaydı. ertesi sabah antik limana inip limanın kayalıklarından havuz gibi masmavi denize girmiştik. yola devam edince kadırgakoyuna inmeye üşenmeyin yok böyle bir deniz. assostan sonra zaten sahil şeridinde hiç yokuş yok dümdüz bir yol akıyor bisiklet.

  biz edremitten sonra kaz dağlarına döndük kalkım a indik. 4.5 saatlik bir yokuş sonunda hanlar bölgesine vardık ertesi gün 4.5 saatte çıktığımız rakımı yarım saatte inmiştik :)

  siz burhaniyeye doğru devam edeceksiniz kazdağları yokuşuyla işiniz olmayacak.

  çok uzadı mesaj yazdıkça yazıyorum anlatacak çok şey var :)

  eğre kafana takılan birşey olursa özelden mesaj at telefonumu da verebilirim o şekilde daha iyi anlaşırız. eşine de selamlar saygılar.

  https://www.google.com/maps/ms?msid=203455172694868058521.0004f3f20b4de7b6e633d&msa=0

  bahsettiğim güzergah bu şekilde...
   
  İsa Yavaş, Gökay GÜl ve uygarsirin bunu beğendi.
 14. #14
  uygarsirin

  uygarsirin Yeni Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2014
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:

  çok detaylı bir bilgilendirme oldu, iki kez okudum, arşivledim :) elinize, klavyenize sağlık :)
  yazdığınız güzergahı hemen araştırmaya başlıyorum.
  Foça'ya kadar gitmek de çok heyecanlandırdı şimdi.

  çanakkale - geyikli - bozcaada - tavaklı - gülpınar - behram (assos) - küçükkuyu - altınoluk - akçay - edremit - burhaniye - ayvalık - dikili - bademli - çandarlı - aliağa - yenifoça - eskifoça - yenibağarası - menemen - izmir

  Gidilecek yol ve yol tecrübesi ile birlikte, görülecek yerler de çok önemli.
  Yılda 2-3 hafta kadar tatilimiz olunca, bunu en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını arıyoruz. Bu sebeple de önce yol gitmeyi, ardından da daha önce gittiğimiz Bozcaada'da kamp ve tatil yapmayı düşünmüştük.
  Şimdi yolu söylediğiniz gibi planlayıp, ama tersi istikametinde (istanbul-İzmir otobüs), 444 km bisiklet ve son durak olarak da Bozcaada yapıp, (Bozcaada-İstanbul otobüs) hem tatil hem de daha iyi bir yol deneyimi sağlayabiliriz.

  Midilli manzarasında çadır kurduğunuz yer de heyecanlandırdı beni :) özelden ayrıca ulaşacağım size.
  çok tşk ettim, eminim benzer rota planı olan arkadaşlar için de oldukça faydalı olmuştur.
   
 15. Umut SÜRÜCÜ

  Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2013
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  Bandırma
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  eski foçada komando okulunda 3 ay komando kursu almıştım oranın arazisinide karış karış bilirim :) yollarını değil ama bak araziyi :) yoldan gitmek yasaktı bize oralarda :)) 3 ay anamız ağlamıştı

  buradan 333. dönem eskifoça jandarma komando okulunda beraber eğitim gördüğüm bütün arkadaşlarıma selamlar saygılar... hepinizi çok özledim.
   
 16. vahapaydin

  vahapaydin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2013
  Mesajlar:
  243
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Vahap
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Evvela tarihleriniz ve rotanız ciddi manada uyuyor benim aklımdaki plana. Ben Bozcaada'dan sonra bir de Midilli yapmak niyetindeyim. Bir de Bozcaada'dan evvel Gökçeada ve Çanakkale'de biraz vakit geçirmek var aklımda. Tabi benim de uğrak yerim Çanakkale olacak bu yolculukta, oradan bir yol arkadaşım katılacak :)
   
 17. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
  Ben Gökçeada da askerlik yaptım,bisiklet için nefis bir ada daha güzeli olamaz iniş çıkış her yol var tavsiye ederim.
   
 18. vahapaydin

  vahapaydin Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Haziran 2013
  Mesajlar:
  243
  Beğeniler:
  175
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Vahap
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  İlk uzun turumun son durağıydı Gökçeada bir de ilk okul zamanında aileyle gidilen memleket tatilleri dışında gittiğim ilk yerdi belki de :) Hatırası başkadır, iyi bilirim adayı :) Sağ olun :) Nefis yerde askerlik yapmışsınız :)
   
 19. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  886
  O adada komando alayının dişhekimiydim sene 1987 gerçekten çok güzel günlerdi ama babamın cenazesine adada olduğum için yetişememiştim.Bu da kötü tarafıydı.Neyse....
   
 20. Umut SÜRÜCÜ

  Umut SÜRÜCÜ Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2013
  Mesajlar:
  167
  Beğeniler:
  168
  Şehir:
  Bandırma
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  başın sağ olsun arkadaş...
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-5-10_14-56-31.png
İki hafta önce yol grubuyla buluştuğumda benim yaşlarda Serdar adlı bir arkadaşın bir iki ay önce koroner bypass ameliyatı olduğunu öğrendim. Doktorunun tavsiyesi üzerine sahilde çok düşük tempo...
maxresdefault.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
170120152989.jpg
Merhaba arkadaşlar. Belki bilmeyeniniz vardır diye burada konu açmak istedim. Şuanda Decathlon'un internet sitesinde gözükmediği için müşteriler hep mağazaya geldiklerinde farkediyorlar....