istanbul boğaz yüzme maratonu

serhat1923

Üye
Tepki
3
19 temmuzda istanbul boğazında 6 buçuk km'lik geleneksel yüzme yarışına katılacak olan var mı?

Scudo

wolvesster

Üye
Tepki
12
senelerdir katilicam diyorum ama bir turlu denk gelmiyordu, kismetse bu sene kesin katilicam.

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
@wolvesster

senelerdir katıldığım üzere bu sene de giriyorum
1-2 senedir annemi yalnız bırakıyorum ama bu sene beraber girecez inşallah
ben kaydımı hallettim

Tepki
7
merhaba, ben de katilmayi planliyorum.
kaydi nasil hallettin, o gun gidip yuzme testine katilmiyor musun, onceden yapabilecek bisey var mi?

serhat1923

Üye
Tepki
3
Bende bu yıl ilk kez hem istanbul, hem çanakkale boğaz yüzme yarışına katılmak istiyorum.

sadece deniz tecrübem var, şimdiye kadar havuzda hiç yüzmedim diyebilirim (çocukken bir kaç kez yüzmüştüm)

kışın yüzmüyorum ama yazın mayıs 15 ten eylül sonuna kadar 4 buçuk ay boyunca haftada 2 kez denizde yüzüyorum. ortalama 1 saat kulaç atarım her denize gidişimde. bu aralar artırdım, mesela pazar günü aralıksız 1 saat 47 dk kulaç attım. genellikle istanbul poyrazköyde antreman yapıyorum.

19 temmuzda boğaz yarışını bitireceğimi umuyorum ancak hızım yavaş ve sanırım sitilim çok iyi değil. arkadaşlarımın dediğine göre yüzerken kulaçlarım iyi ancak ayaklarım su yüzeyinin çok altındaymış. Sitilimi geliştirmek için internette uzun mesafe yüzücülerle ilgili video aradım ama bulamadım, bana bu konuda yol gösterirseniz sevinirim.

dalgasız bir koyda 1 saat 47 dakikada ancak 3 km yüzebiliyorum, sizce 6,5 km lik boğaz parkurunu sınırlı zamanda (2 saat) bitirebilirmiyim?

havuz tecrübem olmadığı için 27 haziranda seçmeleri geçebilirmiyim, bilmiyorum, daha önce seçmelere katıldınız mı?

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
@Ozden Ozturan

önceden katılmış ve lisanslı yüzücüler 5 hazirana kadar posta yoluyla başvurabiliyorlardı, gene de o belge içinde sağlık raporu ve antrenör onayı gerekiyordu, antrenörüm milli takımlar sorumlusu olduğu için rahat hallettim, zaten önceden 7-8 kere girmişliğim var...

@serhat1923

seçmelerde çok seçiçi davranmıyorlar sadece kontenjan az olacağı için bundan dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz, ayrıca havuz antremanları da şart boğaz da akıntı arkadan olduğu için mesafeyi 4km civarı düşünebilirsiniz,(tabii ters akıntı olmazsa) iyi sporcular 40-45dk arası bitiriyor düzenli yüzüyorsanız 2saat altı için herhangi bir engel görmüyorum, fakat çanakkale için aynı şeyi söyliyemem, istanbul kadar kolay değildir, 10 yaşımdan beri giriyorum ama her sene çok zorlanıyorum akıntı yüzünden...

• Beğen
Tepkiler: Ozden Ozturan
Tepki
7
ben de 2-3 arkadasla gidicem secmelere, umarim kontenjan hemen dolmuyodur da yuzeriz guzelce. super bir tecrube olucak isallah

duyduguma gore canakkale icin yuzme testi yokmus, oyleyse bu sene ona da katilirim belki, onun suresi ve mesafesi nedir biliyor musun?

duyguny,
kaba bir hesapla, aslinda -akintisiz olsaydi- bogazda yuzulen mesafe 2-2.5 km civarinda olacak diye dusunuyorum, 40-45 dakika surecekse, oyle mi hissediliyor?

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
@Ozden Ozturan

Yaklaşık akıntıdan dolayı 4km civarı oluyor diyorlar yıllardır...
Akıntı 7kmyi 2.5 km yapacak kadar da kuvvetli değil..
dua edin de ters olmasın
1kere ters akıntıya denk geldim 1.15 te falan bitirmiştim sanırım 1. bile 1saat civarındaydı...

@Ozden Ozturan

Çanakkale için bu kadar seçici davranmıyorlar ama bu sizi yanıltmasın çanakkale istanbula göre kat be kat daha zor bir yarış
ilk defa 10 yaşımda bitirmiştim o günden beri 11-12 kez katıldım, ama herseferinde çok zorlanırım.
Öncelikle istanbul da olduğu gibi bir kanal içinde gitmiyorsunuz, Akıntı da istanbuldaki gibi arkadan değil yandan ve karşıdan geliyor gibi...
Onun için rota belirlerken önce gideceğin yönün bayağı solunu seçiyor belirli bir noktayı geçtikten sonra normal rotanıza oturuyorsunuz
Mesafe 6km civarında rota değişikliği ile 6.5km yi buluyor, çanakkalenin akıntısı o kadar kuvvetliki demirli bir gemiyi 15dk da 180 derece döndürebiliyor
Bir dezavantaj daha çanakkale de trafik kapatılmıyor bir keresinde çok yakın olmasa da yakınlarımdan bir feribot geçmişti :O
Eğer denizde çok tecrübeli değilseniz çanakkaleyi tavsiye etmem...

• Beğen
Tepkiler: Ozden Ozturan
Tepki
7
@duyguny

4km civari az degilmis. bu hesapla basta bitirenler 12 dak/km gibi gayet iyi bir tempo tutturuyorlar demek ki bu mesafede, 45-50 dakikada bitirdiklerini dusunursek. bayagi bayagi yarismis bu :)

@duyguny

hahaha, supermis, trafigi kapatmiyorlar demek, cok eglenceli olabilir :D
denizde tecrubem cok yok, yani bogazi yuzunce olucak biraz. belki de bidahaki seneye birakirim, bilmedigim denizde 6.5 km biraz yorabilir hakikaten. saol bilgi icin hocam

ördek

Üye
Tepki
131
ben 8 ay önce başladım yüzmeye, bisiklete dizden dolayı ara verince yüzmeye başladım.. son bir aydır da koşuyorum, yüzmedim yani.. tek tecrübem havuzda diyebilirim.. en iyi halimle havuzda max bir saat yüzdüm en fazla da 2,5-3 km gitmişimdir.. tekniğim muhtemelen zayıf çünkü hiç ders almadım.. dayanıklılık olarak bisikletten sağlam alt yapım var.. yüzmede deniz tecrübem yok.. boğazdaki yarışa katılabilir miyim ne tavsiye edersiniz + kadın kategorisine katılıyorum bu arada :)

allylic

Üye
Tepki
117
Bugün seçmelere gittim 9:30 gittim. bir hengameyle 253 üncü sıraya adımı zor yazdırdım. Organizasyon bozukluğu alıp başını gidiyordu. o kadar kişiye 3 tane sağlık görevlisi bir tane doktor kontrol ediyordu. Yaklaşık 5 saat sonunda havuzda girebildik o yorgunluğun üzerine bir de herkezi 100mt yüzdüren adamlar
beni 300mt yüzdürdü. 100 mt daha yüzsem a havuzda kalırdım. Sonunda
kaç km durmadan yüzüyorsun die sordular. 6 temmuzdaki sonuçları bekliyeceğiz artık

sertel

Aktif Üye
Tepki
110
seçmeleri çok komik olmuş, anlamadım gerçekten...
yani bir sürü adam oraya toplanıp yüz metre yada ordakilerin belirlediği mesafeyi yüzünce bu yarışamı alınıyor? şaşırtıcı..

serhat1923

Üye
Tepki
3
Ben de bu sabah tam 10'da oradaydım, bahçede tam bir curcuna vardı, adamın birisi kayıt (seçme) numarası dağıtıyordu ve adamın etrafında onlarca kişi toplanmıştı, danışacak kimse bulamadım ve adamın başı rahatlar belki diye bi süre kalabalıktan uzaklaştım. Döndüğümde numara bitmişti, benden sonra gelenlerde numara alamadı, saat 1'e kadar bekledik, daha sonra uzun uğraşlar sonunda biz numara alamayan 50-60 kişiyi daha lütfedip seçmelere aldılar ve yüzdük, bakalım sonuç ne olacak?

ben 100 m yüzdüm, 'tamam oldu' dediler ama bakalım sonuçları ne zaman açıklayacaklar? sanırım bu pazartesi açıklanacak sonuçlar.

duyguny

Forum Demirbaşı
Tepki
120
@Ozden Ozturan

parkur rekoru 39dk civarı olması lazım...

@sertel

hayır sadece yüzme tekniğine ve temposuna bakıyorlardır...
sonuçta bi kişiye yüzmesine bakarak karar verebilirsin..
gerekli sağlık kontrolünden de geçtiyse bi engel olmasa gerek...

@serhat1923

inşallah kaydınız gerçekleşir..
6temmuz deendiğine göre haftaya olsa gerek...
Bu yarışa çok talep var, kontenjanın sınırlı olması önceden de kayıtların yapıldığını düşünürseniz sanırım bu kadar kalabalık izdiham curcuna normal olsa gerek...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ördek

Bana sorarsanız sizin katılmanız için erken derim. Çünkü denizde yüzmek, havuzda yüzmekten oldukça farklıdır. Her ne kadar dayanıklı ve iyi antrenmanlı olsanız da denizde yüzmeye alışık değilseniz zorlanacaksınız. Birincisi, havuzda yüzdüğünüzde eninde sonunda dokunacağınız, dayanacağınız bir nokta olur. Ama denizde yoktur. İkincisi havuzun dibini görürsünüz, ama denizinkini göremezsiniz. Bu da sizi bir kısır döngü psikolojisi içine sokabilir. Üçüncüsü, deniz suyu tuzlu olduğu için uzun süre denizde tempolu yüzmek -alışık değilseniz- bir süre sonra rahatsızlık verebilir. Dördüncüsü havuzda dalga yoktur, ama denizde vardır. :)

Şimdi bu kadar fark sayınca deniz gözünüzü korkutmasın, az önce de dediğim gibi bu bir alışkanlık sorunsalı. Bence havalar da ısınmışken havuzlar yerine bol bol denizde antrenman yapmaya çalışın. Bahsettiğim farkları daha iyi anlayacaksınız. Üstelik denizde yüzmenin keyfi havuzla asla kıyaslanamaz. ;)

ördek

Üye
Tepki
131
bu farkların zaten farkındayım da,
denizde ilk seferinde nasıl uzaklara açılabilirim ki tek başıma,
beni bu korkutuyor.. en azından başıma bişi gelirse etrafta birileri olmalı..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@ördek

Elbette, ilk etapta tek başına açılmamanız daha mantıklı olur. Yanınızda en azından tecrübeli bir "buddy" olmalı.

Ayrıca bir noktayı söylemeyi unuttum, triathlon yarışları veya denizde yapılan yüzme yarışlarında daha önemlisi kalabalık içinde yüzebilme becerisi/deneyimi gerektirmesidir. O yüzden tek başınıza değil de, varsa yüzücü arkadaş veya arkadaşlarınızla denize girip beraber antrenman yapmak daha verimli olur.

Eğer öyle arkadaşlarım yok diyorsanız size tavsiye haftasonları halk plajlarına gidin. Sahilin en kalabalık olduğu zamanlarda denize girin (şaka yapmıyorum, ciddiyim).