İstanbul-Bandırma-Ayvalık turu (8-12 Eylül 2008)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Barış Kılınç tarafından paylaşıldı.

 1. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Eylül 2008’de Ayvalık’ta tatil yapmak üzere İstanbul’dan bisikletle yola çıkma kararı aldım. Arkadaşlarım o tarihte yola çıkacak durumda değildi. İlk kez şehir dışında yalnız bir tur olacaktı bu. Ancak yolculuğu kolaylaştırmak için Bandırma feribotunu kullanarak Balıkesir dahilinden pedal çevirmeye başlayacaktım. Yine de trafikten sakınmak için acayip alternatif bir yol kullandığımı söyleyebilirim.

  [​IMG]

  Görüldüğü gibi yol öncelikle termal tesis cenneti Gönen’e, sonra geçen yüzyıl başlarında madenleriyle tanınan Balya’ya, oradan Balıkesir’in hoş kasabası İvrindi’ye, Antik çağların incisi Bergama’ya ve yörük köylerinin olduğu Madra dağının eteklerinden geçerek, tatil yöremiz Ayvalık-Sarımsaklı’ya gidiyordu.

  Burada daha çok resimler üzerinden yorum yaparak anlatacağım geziyi. Dilerseniz tüm resimlere ve gezi yazısının tamamına babamasoylemedim.blogspot.com’dan ulaşabilirsiniz.

  [​IMG]
  Bu evden çıkarken çekilen fotoğrafım. Bulunan en hafif mat, en hafif tulum ve gidon çantasıyla dikkat çekiyor. Heybe bagajlar çanta bagaj abilerine terk etmiş yerlerini. Bir de sol tarafta ayak var. Uzun bir tur için yeterli olacak tüm malzemeler bunlar. Yaklaşık 30 kiloyum.
  Bu endişeli surat, önce Kadıköy İDO iskelesine gidecek, ardından da Bandırma’ya kadar bisiklete binmeyi bekleyecek.

  [​IMG]
  İstanbul’da güneş yükseliyor. Ben güneye seyrediyorum.

  [​IMG]
  Bandırma’ya 2 saat 15 dakikalık bir deniz yolculuğuyla ulaştım. Karaya ayak bastığım gibi atladım bisiklete ve Bandırma çıkışındayım. Bugünkü yolculuğum 50 kilometre kadar sürecek. Rüzgar benden yana. Bütün tur boyunca da öyle olacak. Poyraz esiyor. 200 metrelik bir pik var. Onu aşıp 30 metreye kadar inicem. Aslında her gün için 50-60 kilometrelik bir yol hesaplamıştım. Ancak 2. gün Balya’ya öğlen saat 2’de ulaştığım ve konaklayacak yer olmadığı için 5 gün hesapladığım turu 4 günde bitirecektim.

  [​IMG]
  Uzun, anlamsız yollar.

  [​IMG]
  Boş tarlalar.

  [​IMG]
  Ve Gönen. Rüzgar desteğiyle çok rahat geldim. Hatta gün boyu Gönen’de takılmaktan sıkıldım. Ertesi gün 600 metrelik bir pik aşacağım.

  [​IMG]
  İşte 2. gün. Ve karşıdan uzanan dağlara tırmanacağım. Yollar gördüğünüz gibi boş. Çok eğlenceli. 5 dakikada bir araç geçiyor. Onlar da ya kamyon, ya motosiklet ya da servis araçları.

  [​IMG]
  Yükseldim. Yolda kar direkleri var.

  [​IMG]
  Yükselmenin verdiği heyecanla ben.

  [​IMG]
  Balya’ya doğru.

  [​IMG]
  Balya’dan bir kare. Buraya kadar 55km yaptım. Ancak öğretmenevi dolu. İvrindi’ye devam etme kararı alıyorum. Bugün 82km gitmiş olacağım toplamda.

  [​IMG]
  Balıkesir-Edremit yoluna çıktım. Araç sayısı birden arttı.

  [​IMG]
  Yol üstündeki kavunculardan Şükrü Dayı ve eşi. Bana bir kavun ikram ettiler. Adreslerini alıp bu fotoğrafı bastırıp postaladım daha sonra. Şükrü Dayı, İvrindi’deki panayırdan bahsetti. Orada çadır kurabileceğimi söyledi. Ben çok yorgun olduğum için önce Belediye’ye uğradım. Sonra panayıra indim. Panayırdaki Zabıta Halil, misafirhaneyi ayarladı benim için. Kendisine buradan çok teşekkür ederim. Bu günü güzel bir duş ve yatakla tamamladığım için çok memnundum.

  [​IMG]
  İşte bu da İvrindi sabahı. Gece ne mi oldu? Akşam geç bir saatte belediye meydanında oturmuş gazozumu içerek not tutarken, 2 bisikletli geldi. İsviçre’li iki turcu! Hem de benim geldiğim yolun aynısını kullanmışlar. Feribotla Bandırma’ya gelip, bir günde İvrindi’ye ulaşmışlar. 130 kilometre gelmişler toplamda. Akşam hemen benimle misafirhanede ilgilenen Kadir Bey’i arayarak Geo ve Michael’in durumlarını bildirdim. Onları da misafirhanede ağırladık. Bugün beraber Bergama yolcusuyuz! Yalnız kalmayacağım için çok mutluyum.

  [​IMG]
  Sabah ilk hazırlıklar.

  [​IMG]
  İzmir sınırını geçerken. Bugün 600 metrelik bir pik aştık. Ancak genellikle iniş oldu. İvrindi-Bergama arası 80 kilometre sürdü.

  [​IMG]
  Bergama’ya az kala neredeyse duş aldığımız çeşme.
   
 2. #2
  Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  [​IMG]
  Kankaya bağladık. :D

  [​IMG]
  Bu fotoğraf da 4. gün Bergama’da çekildi. Bugün hiç bisiklete binmedim. Tura çıkmadan önce forum vasıtasıyla haberleştiğim İbrahim Toprak’tan Bergama-Ayvalık arasındaki Kozak yolu hakkında bilgi almıştım. Kendisi sağolsun 5. gün Ayvalık’a giderken bana eşlik edecekti. Bugün ben Bergama’yı gezerken o bisikletle Bergama’ya gelecek, akşamüstü buluşup yarınki yolu konuşacaktık.

  [​IMG]
  Pergamon’dan bir fotoğraf.

  [​IMG]
  Asklepion.

  [​IMG]
  Yine Asklepion.

  [​IMG]
  Kızıl kilise.

  [​IMG]
  Bergama sokakları.

  [​IMG]
  Ve son gün. Yolculuğun hemen başında, İbrahim Bey’le kahvaltıcıdayız.

  [​IMG]
  Tırmanmaya başlıyoruz. Bugün 60 metrelik Bergama’dan 720 metrelik Kozak yaylasına çıkacağız. Yol gerçekten muhteşem.

  [​IMG]
  Mola verdiğimiz piknik alanı.

  [​IMG]
  Çıkış bitti.

  [​IMG]
  Yol boyunca sağımıza Madra dağını alarak seyir ettik. Kozak’tan sonra yol genellikle düz devam etti ve şimdi Ege’nin göründüğü ilk kareye ulaştık.

  [​IMG]
  Süzüle süzüle indik. Sıcaklık çok yükseldi. Anayola çıkıp, Ayvalık ayrımını pas geçtik ve Sarımsaklı ayrımında İbrahim Bey’den ayrılıyorum. Kendisine tekrar çok teşekkür ederim.

  [​IMG]
  Tek başıma çıktğım turun yarısından fazlasında yalnız kalmadım. Son 3 kilometreyi de bir şekilde erittikten sonra sahile geliyorum. Artık güzel bir tatil yapmak lazım. Eldiven yanıklarını düzeltmek için güneşleneceğim. :)

  Eylül ayının müthiş, terletmeyen, yakmayan güzel havasından fazlasıyla yararlandım. Hava bisiklete binmek için idealdi. Ramazan ayı olması ve ilk kez tek başına çıkıyor olmamdan dolayı bazı çekincelerim yok değildi. Ancak sonuçta çok güzel bir tur oldu ve daha bir çok güzel hatıralar oluştu. Bisikletle turlama virüsünü çok ciddi bir biçimde kapmış bulunmaktayım. İlerleyen senelerde içerikleri ve kilometreleri arttıracağımı umuyorum.

  Herkese güzel turlar dilerim.
   
 3. M.Ergun GÖZET

  M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  542
  Beğeniler:
  701
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Barış kardeş; paylaşımın için teşekkürler. Çok güzel bir tur yapmışsın. Bahsettiğin tur virüsünü yeni kapan bir ağabeyin olarak, daha da uzun turlar diliyorum sana. Sormak istediğim bir şey var: Tur çantalarını Sedona'ya rahatça monte edebildin mi? Çünkü aynı çengelli çantalardan bende de var ve Corratecime monte etmekte zorlandım. Demirlerle filan tutturduk ama engebeli yolda beni oldukça üzdü...
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 4. kayhan1907

  kayhan1907 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  312
  Beğeniler:
  477
  Şehir:
  balıkesir
  Seviye:
  merhaba aynı yolu bizde geçmiştik hos ve güzel bir yoldur İbrahim Abide çok iyi bir yol arkadasıdır 3 tur yapmıştık birlikte kozak çıkışını o ballı kaymaklı kahvaltı olmasa yapılmaz zaten yolun tekrar buralara düşerse haber ver yardımcı olmak isterim
   
 5. #5
  Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Teşekkürler. Çantaları rahatça monte ettim evet. Bunun için arkaya bir bagaj almanız gerekiyor. Bu bagaj da kadro üzerindeki somunlara tutturuluyor.

  Merhaba Kayhan Bey, hatırlarsanız İbrahim Bey'le de sizin üzerinizden kontak kurmuştum. Görüşmek üzere.
   
 6. Serkan Çoban

  Serkan Çoban Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  730
  Beğeniler:
  1.098
  Şehir:
  Çanakkale/Yenice
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Çok güzel bir tur olmuş, fotoğraflar da şahane; memleketimden manzaralar görmek beni sevindirdi :)
  Ayrıca tek başına çıktığın yolda kendine arkadaşlar da bulman büyük şans. Turcuların sayısının giderek artması gerçekten keyif verici..

  Bu arada Geo ve Michael’in akıbetini merak ettim; nereden gelip nereye gidiyorlarmış? Biraz bahsedersen benim gibi meraklıları da sevindirmiş olursun:)

  Sağlıcakla kal...
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 7. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Kardeş çok güzel ortam ve resimler.Paylaşımın için sonsuz tşk ler ayağına yüreğine sağlık kardeşim.İyi forumalar.
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 8. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Merhabalar,
  Çok güzel bir rotada pedallamışsınız. İmrenmemek elde değil. Paylaşımınız için teşekkürler...

  Yolculuğun zevkini çıkartarak pedallamışsınız ne mutlu size...

  Sevgiler...
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 9. #9
  Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok teşekkür ederim. Karşılıklı imrenmemizde bir sakınca yoktur umarım

  Teşekkürler.
  Geo taa İsviçre'den İstanbul'a gelmiş, Türkiye'deki tur için bir süre rota tavsiyesi almış. İstanbul'da bir süre kalmış, Michael'i beklemiş. İzmir-Kuşadası-Bodrum-Marmaris-Fethiye dolaylarına kadar gidip bir arkadaşlarının düğününe katılacaklardı. Ardından 3 kişi olup tekrar Çanakkale yönüne döneceklerdi, ama içerilerden. Turu tamamlamışlardır heralde ancak haber alamadım. Mesela ilginç bir detay, fotoğraf makineleri yoktu. :D
   
 10. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.093
  Beğeniler:
  2.129
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba,
  Çok güzel bir tur olmuş. Paylaşımınıza çok teşekkürler. Ayrıca çok güzel de bir yol alternatifi yaratmışsınız.

  Kazasız turlar.

  five
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 11. bicylerace

  bicylerace Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2008
  Mesajlar:
  319
  Beğeniler:
  200
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  Kozak'daki fıstık çamlarından hiç bahsetmemişsin, Dünyada tektir o zenginlik, bende Ayvalık-Bergama-Dikili üzerinden -Ayvalık güzergahını kullandığım için... O yol üzerindeki kayalar da Ayvalık - Rum mimarisine temel taşlardır.
   
 12. AydınGünaydın

  AydınGünaydın Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  1.516
  Şehir:
  Erzurum(Aşkale)
  Seviye:
  paylaşım için tşkler. fotoğraflar ve anlatımınla gitmedigim yerleri görme hevesimi artırtın. ayaklarına sağlık.
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 13. #13
  Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bilgi ve fotoğraflar için teşekkürler.
  Fıstık çamları adeta deniz gibi uzanıyordu bölgede. Madra Dağı'nın gerçekten çok ilginç bir coğrafyası var. Yalnız o mevsimde madra çayı tamamen kurumuştu.
  Kozaktan sonra hızlıca indiğimiz için belki anlatımda da hızlıca atladım sanırım :)
   
  bicylerace bunu beğendi.
 14. Tamer Çetiner

  Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  565
  Beğeniler:
  470
  Şehir:
  İstanbul / Gaziosmanpaşa
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Çok güzel bir tur olmuş . Ayaklarınıza sağlık .
  Şimdi bilgisayar başında olmak değil de , öyle bir tur yapıyor olmak vardı dedirttiniz bize .
  Çok daha keyiflileri sizin ve hepimizin başına :)
  Görüşmek ve beraber pedallamak dileğiyle . . .
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 15. coşkun ayaz

  coşkun ayaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  253
  Beğeniler:
  719
  Şehir:
  kocaeli
  Seviye:
  Selamlar,
  Yaptığınız güzel tur ve anlatımın için teşekkürler. Sitenizide ziyaret edeceğim.
  Yollarda genç türk bisikletçileride var artık.
  Yolunuz açık olsun...
   
  Barış Kılınç ve bicylerace bunu beğendi.
 16. #16
  Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  :) Nedense aynı "şimdi yolda olmak vardı" hissi bana da geliyor.
  Teşekkür ederim, size de iyi turlar dilerim.

  Teşekkürler Coşkun Bey.
  Sizin de yolunuz açık olsun.
   
 17. Aytekin Erzan

  Aytekin Erzan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.575
  Beğeniler:
  2.422
  Seviye:
  çok güzel fevkalade ben şu navigasyon aletini merak ettim hangi model ve marka ve yol ile alakalı teknik bilgileri bu alettenmi aldınız bunu paylaşırsanız sevinirim teşekkürler....
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 18. konusances

  konusances Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2009
  Mesajlar:
  54
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Balıkesir
  Seviye:
  valla benimde canım çekti yeni küheylanı bi tamamlasam küçük küçük başlıyacağım gezmeye:D
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.
 19. #19
  Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Babamdan gizli olması işin içine biraz daha heyecan katıyor elbette. Beğendiğinize sevindim.
  Çok teşekkür ederim.
  Selamlar :)

  Son fotoğraftaki GPS İbrahim Bey'e ait. Sanırım macellan'dan bir model. Detayını bilmiyorum malesef :eek:

  Teşekkürler, iyi gezmeler
   
 20. sporcu71

  sporcu71 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Kasım 2008
  Mesajlar:
  314
  Beğeniler:
  451
  Şehir:
  Bursa-Artvin
  Seviye:
  Merhaba çok güzel gezi olmuş.Fotoğraflar ve yorumlar mükemmel. Tek başına yola çıkarak gösterdiğin cesareti de en içten duygularla alkışlıyorum. İyi pedaller...Bahtın ve yolun açık olsun...
   
  Barış Kılınç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_11-22-43.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
nibali1_3387201b.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
bicycling-team-2-600x4501.jpg
1-Vücudunuzdaki büyük kas gruplarını çalıştırır. [ATTACH] Vücudunuzdaki en büyük kas grupları bacak bölgesinde bulunur. Böylece bacak kaslarının çalışması ve güçlenmesi yağ yakım hızınızı...