İstanbul-Atina Bisiklet turu (14-26 Eylül 2013) 3. Gün (Xanthi (İskeçe) - Kavala)

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında five tarafından paylaşıldı.

 1. five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.088
  Beğeniler:
  2.107
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  16/09/2013 – 3. Gün Xanthi (İskeçe) - Kavala
  Hep erken kalkalım erken yola çıkalım desek de yola çıkışımız yine 10:30’a kalmıştı. Hava da epeyce kapalıydı ama yağmur yoktu. A2 otobanına paralel uzanan şehirlerarası yolda Nestos Nehri’nin üzerinde durup fotoğraf çektik. Yol kenarındaki levha Nestos Nehri’nin menderesini ve bu bölgedeki tabiat parkını işaret ediyordu. Köprünün altından hızla akan suyun sesi şiddetliydi. Yol denizden epeyce uzaktaydı ve yolda, deniz istikametinde, göller ve tabiat parkları olduğunu belirten çok sayıda levha bulunuyordu.
  Yol kenarında bulunan levhalar bizim Yunanca yazıları okumamıza (anlamamıza diyemiyorum yer isimlerini anlayabiliyorduk ama diğer kelimeleri anlamamız pek mümkün değildi :) ) yardımcı oluyordu. Şöyle ki, yolda önce yer isimlerini Yunanca yazan levha, ardından 50 m. sonra aynı levhanın Latin alfabesi ile yazılan hali (bazı durumlarda İngilizcesi) vardı. Bütün yol boyunca da böyleydi. Bisiklet üzerinde önce Yunan alfabesi sonra da Latin alfabesi ile yazılan levhaları okuya okuya yazıları çözer olmuştuk. Zaten matematik dersinde Yunan alfabesinin yarısını öğrenmişiz. :) Alfa, Beta, Gama, Delta, Lambda, Omega, Sigma, Fi, Teta… (A,b,g,d,l,o,f,t) Hepsi ilk harfi ile okunuyordu. Anlamasak da okumaya çalışıp eğleniyorduk. :)
  Denize yaklaşmaya başladığımızda, uzaktan Thasos adasını görmeye başlamıştık. Semadirek adasına göre kıyıya çok daha yakındı ve çok heybetli görünüyordu. Yaklaştığımızda Thasos adasına kalkan feribotlar için liman ayrımını geçtik. Yol genel olarak oldukça düzdü. Kavala’ya yaklaştığımızda, yolun sağında sırt çantalarıyla yürüyen 2 kişi gördük. Hemen durum merhabalaştık. Yürüyerek seyahat eden 2 İsviçreli’ydi. Selanik’e uçakla gelmiş ve Türkiye’ye doğru yürümeye başlamışlar. Hedefleri Kıbrıs üzerinden İsrail’e gitmekmiş. Hedefledikleri süre de 4 ay. Tabi bu kadar süreyi bu tür bir aktiviteye ayırabilmeleri bizi çok imrendirmişti. 4 ayda yapabileceğimiz turları hayal ettik. Sadece 2 hafta iznimiz olduğundan ve turu buna göre planladığımızdan bahsettik. Vedalaşıp ayrıldık. Ve fark ettik ki onlara da isimlerini sormamışız. :)
  Kavala’ya geldiğimizde hava iyice kapatmıştı. Oldukça erken varmıştık ama ertesi gün direkt Selanik’e varamayacağımız ve arada başka bir yerde konaklamamız gerekeceği için burada kalmaya karar verdik. Kavala’nın girişinde, solda, üzerinde Kıbrıs Adası şekli olan büyükçe bir levha vardı. Ada’nın Türk kesimi, kan damlaması şeklinde tasvir edilmişti. Kıbrıs’ı unutmadık minvalinde bir yazı vardı. Şu ana kadar ve bundan sonrasında da görüp göreceğimiz Türk düşmanlığı içeren tek şey bu levha olacaktı.
  Kavala’ya yaklaşırken çok sayıda “Kavala kurabiyesi” yazısı görmüştük, ayrıca yine Türkçe “taze balık” yazıları da çoktu. Anlaşılan epeyce Türk turist geliyordu buralara :)
  Kavala merkezine gelirken çok büyük bir su kemerinin altından geçip fotoğraf çektik. Şehrin kıyısından devam eden yol inişli çıkışlıydı. Merkezde yemek yiyebileceğimiz bir yer bulup oturduk. Gelen garsonla İngilizce anlaşmaya çalışırken Türkiye’den geldiğimiz söyledik. Siparişlerimizi verdik. Kısa bir süre sonra, restoran sahibi olduğunu anladığımız yaşlıca bir amca yanımıza yaklaştı ve bizimle Türkçe konuşmaya başladı. Türkçe’yi Almanya’da öğrendiğini söyledi. Kısa bir sohbetle nereleri gezebileceğimizi ve neler yiyebileceğimiz öğrendik. Uğur’la birlikte birisiyle Türkçe sohbet etmek çok güzel oldu. :)
  Yemek sonrası kalacak bir yer aramaya koyulduk. Ana yol üzerinde bulduğumuz bir otele yerleştik. Bir odaya çıktıktan kısa bir süre sonra da hava patladı ve bardaktan boşanırcasına bir yağmur yağmaya başladı. Bize odada kalmaktan başka bir şey kalmamıştı. Bize bu süreyi dinlenerek (haydi söyleyelim uyuyarak :) ) geçirdik. Akşam 20:00 civarında otelden çıkıp dolaşmaya başladık. Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın evi, heykeli, imaret ve kale gibi görülmesi gereken yerleri, dışından da olsa, görmek istiyorduk. Kale, limanın hemen üstünde yer alıyordu. Biz de liman tarafında gidip oradan yukarı çıkmayı düşündük. Yağmur sonrası hem her yer ıslak hem de oldukça tenhaydı. Biz de, iki turist, liman bölgesinde yalnız başımıza yürüyorduk. Aslında bu pek akıl işi değildi ama geri dönmek yerine ileriye doğru gitmek işimize geliyordu. Nihayet yukarı çıkan bir merdiven bulduk. Kaleye kadar tırmandık. Doğal olarak her yer kapalıydı. Önce Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın heykelini ve hemen yanındaki doğduğu evi gördük. Daha sonra Halil Bey Cami ve Kale’ye yürüdük. En sonunda da İmaret’i gördük. Burada Kavalalı Mehmet Ali Paşa modern Mısır’ın kurucusu sayılıyor. İmaret de onun doğduğu topraklara bir şükran ifadesi taşıyor. Kapıdan girince gördüğümüz levhada İmaret binasının Mısır hükümetinin yönetiminde olduğu bilgisi vardı. Dar sokaklardan aşağıya indiğimizde, günün ortasında fotoğraf çektiğimiz su kemerinin yanına tekrar geldik. Bu sefer gece fotoğrafladık su kemerini.
  Artık yemek zamanı gelmişti ve yine ne yiyelim düşüncesi almıştı bizi. Orası mı burası mı derken her yer kapanmaya başladı. Biz de bulduğumuz küçük bir yerde ayaküstü bir şeyler yemeye karar verdik. Tabi domuz yemeyelim diye de mekan sahibine soru soruyorduk. Ama anladık ki mekan sahibi abimiz de İngilizce bilmiyor. Çap pat seviyesinde. Fakat iletişim sadece kelimelerle sağlanmıyor. Tezgahındaki etlerin kaynağını anlatırken, kuzu eti için meee’lemesi yetti bize. :) Hazırladığı sandviçleri yediğimiz sırada ve sonrasında da abimizle sohbet devam etti. Kendisi, Kavala futbol takımının başkanı olduğundan, Galatasaray-Manchester United maçı için İstanbul’a geldiğinden bahsetti ve bize panoya astığı biletini gösterdi. Sohbet sonunda teşekkür edip ayrıldık.
  Kavala’ya gelmişken Kavala Kurabiyesi yemeden olmaz diye düşünüp açık olan bir yerden bir kutu aldık. Yanına da bir büfeden aldığımız sütü ekledik. Otelimize dönüp balkonda süt eşliğinde Kavala Kurabiyesi partisi yaptık.  (Merak edenler varsa Kavala Kurabiyesi’nin bademli un kurabiyesine benzediğini söyleyebilirim. :) )


  Çıkış : 10:30
  Varış : 14:30
  Mesafe : 55,93 km
  Sürüş Süresi : 02:45 saat
  Ortalama hız : 20,33 km/s
  Max. Hız : 43,59 km/s

  Ortalama Eğim Çıkış : %2
  Max Eğim Çıkış : %8
  Ortalama Eğim İniş : %-2
  Max Eğim İniş : %-7

  .
  .
  http://www.mapmyride.com/gr/xanthi-east-macedonia-and-thrace/xanthi-kavala-route-301330327
  .
  [​IMG]
  .

  .
  Nestos Nehri köprüsü üzerinde
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  .
  Nestos Nehri’nin menderesi (flickr’dan)
  http://www.flickr.com/photos/visitgreecegr/5427799882/
  .
  Uğur yol kenarındaki böğürtlenlere dalıyor. :)
  [​IMG]
  .
  Kavala’ya doğru yol
  [​IMG]
  .
  Türkiye’ye doğru yürüyen 2 İsviçreli
  [​IMG]

  Thasos adası yakınımızda
  [​IMG]
  .
  Kavala’ya geldik
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  Yemek yediğimiz restoranın sahibi Türkçe biliyordu. Sohbeti çok güzeldi. :)
  [​IMG]
  .
  Yemek keyfi
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  Gece Kavala manzarası
  [​IMG]
  .
  Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın heykeli
  [​IMG]
  …ve evi
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  Halil Bey Cami
  [​IMG]
  .
  Kale kapısı
  [​IMG]
  .
  Kavala gece manzaraları
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  Uğur’un telefonundan
  .
  Kavala’da yağmur zamanı
  [​IMG]
  .
  [​IMG]
  .
  Uyku öncesi Kavala kurabiyesi ve süt
  [​IMG]
   
  amd, Scherwin, BetitoXXY ve 15 kişi daha bunu beğendi.
 2. baris34ince

  baris34ince Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  219
  Beğeniler:
  95
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  ayaklarınıza ve elinize sağlık...
   
  five bunu beğendi.
 3. Sehzade43

  Sehzade43 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  350
  Beğeniler:
  267
  Şehir:
  Kütahya
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Güzel gezi olmuş. Hayırlı olsun. Yürüyerek gitmek büyük cesaret. Bisiklet ile gitmek zor diyorlar birde :) Onlar ile konuştunuz mu acaba ? Kaç gündür yollardaymışlar ? Ne kadar kalmış ? Tekrardan vücudunuza sağlık.
   
  five bunu beğendi.
 4. mücahid yapıcı

  mücahid yapıcı Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  İlgiyle takip ediyorum konuyu. İçme suyu sıkıntısından hiç bahsetmediniz siz de. Galiba bir ben varım Yunan sularını içemeyen :/

  Su kemerini Kanuni yaptırmıştı yanlış hatırlamıyorsam.
   
  five bunu beğendi.
 5. Ali Ceylan

  Ali Ceylan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  2 Nisan 2013
  Mesajlar:
  460
  Beğeniler:
  94
  Şehir:
  İstanbul/Esenler
  Seviye:
  Vize işini nasıl hallettiniz ?
   
 6. #6
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.088
  Beğeniler:
  2.107
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba,
  İlk gün yazısında ve sorulara verdiğim cevaplarda vizeden bahsetmiştim. Direkt Yunanistan vizesi almak istediğimiz için bu konuda yetkili olan Kosmos firmasına başvuru yapmak gerekiyordu. Önce Internet üzerinden form doldurduk. Sonra da aldığımız randevu ile belgelerimiz verdik. Başvurudan 2 gün sonra onayladığı bilgisi geldi.

  Merhaba,

  Özellikle kuzeyde içtiğim şişe (veya çeşme) sularını hiç lezzetli bulmadım. Nerede memleketimin suları (Erikli favorimdir ama onun kadar lezzetli başka sular da var) nerede buradaki sular. İçiyorum içiyorum ama susuzluğumu gidermediğini hissediyorum. :) Güneye indikçe daha suya benzer sularla karşılaştım.

  Selamlar

  five
   
  mücahid yapıcı bunu beğendi.
 7. Uğur Sevim

  Uğur Sevim Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:

  selamlar,
  yürüyen arkadaşlar bir haftada selanikten bulunduğumuz noktaya gelmişler. arada 1 veya 2 gün yürümeyi kesip dinlenmişler :) yaklaşık 3 ay 3 hafta daha yürüyeceklerdi :)

  selamlar,

  şunu rahatlıkla söyleyebilirim, hiç susuz kalmadık :) zaten çok sayıda kaynak-çeşme suyu mevcut. yunanistanda restoran-cafe-bar neresi olursa olsun, masaya önce su geliyor. suyla arası gayet iyi bir memleket :)
   
  Sehzade43 ve mücahid yapıcı bunu beğendi.
 8. #8
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.088
  Beğeniler:
  2.107
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Merhaba,

  Kısa süren bir sohbetimiz oldu. Yürümeye Selanik'ten başlamışlar. 5 günde bir 'rejenerasyon' amaçlı 1-2 gün mola veriyorlarmış. Daha epeyce yolları var. Türkiye'ye kadar gelip sonra Kıbrıs'a oradan da İsrail'e... Onlara Fethiye-Antalya arasındaki Likya yolundan ve güzelliklerinden bahsettim. Söylediğiniz gibi bisikletle zor belki ama yürüyerek daha da zor. :) Çünkü bisiklette her yokuşun bir inişi var ama yürüyüşte hem yokuş hem iniş hem düzlük... Bir de sırtınızda yük...

  Teşekkürler

  Kazasız ve keyifli turlar

  five
   
 9. Uğur Sevim

  Uğur Sevim Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
 10. Engin ATAL

  Engin ATAL Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Haziran 2010
  Mesajlar:
  682
  Beğeniler:
  322
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Gezi çok güzel ilerliyor . Bir şey sormak istiyorum da :) Bu meşhur kavala kurabiyesi buraya has bir şey mi acaba? :)

  Yazının en alt kısmında parantez içinde belirtmişsiniz. Görmedim kusura bakmayın :)
   
  five bunu beğendi.
 11. #11
  five

  five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

  Yaş:
  46
  Kayıt:
  29 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.088
  Beğeniler:
  2.107
  Şehir:
  İstanbul-Bostancı
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Çok özel bir tat değil. Benim için bademli un kurabiyesiydi. :) Ama artık her yer kendi özel tadını ön plana çıkarmak için daha fazla reklama başvuruyor ya... Gelen Türklerle de bu kurabiye daha fazla pazarlanmış oluyor. Bu coğrafyada badem kurabiyelerin vazgeçilmezi sanırım. :) Gökçeada'da Efibadem adında bademli bir kurabiye yemiştim. O da çok güzeldi.

  Dediğim gibi, güzel ama özel mi derseniz bence değil.

  Not : Belki Uğur'un farklı bir yorumu olabilir.

  Selamlar

  five
   
 12. Engin ATAL

  Engin ATAL Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Haziran 2010
  Mesajlar:
  682
  Beğeniler:
  322
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Ben genelde BİM'de satılanlardan alıyorum. Tadı hoşuma gidiyor ama müthiş denilemez. Tabi memleketinde yiyip tadına bakmak daha başkadır diye düşünüyorum :) Sağlıcakla , hoşçakalın..
   
 13. Uğur Sevim

  Uğur Sevim Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  selamlar,

  evet bu kurabiye, Kavala kurabiyesi diye bilinir. ama bildiğimiz un kurabiyesinin bademlisi o kadar :) biz kutuyu 3-4 gün yanımızda taşıdık, ye ye bitmedi :) ara öğün olarak kullanılabilir :D
   
 14. Bülent Kavakkoru

  Bülent Kavakkoru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  204
  Beğeniler:
  137
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Ali bey selamlar,

  Yunanistan vizesini almak çok kolay eğer çalışıyorsanız çok rahat çıkıyor. Biz geçen sene gitmiştik. Direkt kendimiz başvuru yaptık. Evrakları verdik ve bize yarın gelin pasaportunuzu alın demişlerdi. Aracı kurum ile de yapabilirsiniz ama cebinizden ekstra para çıkmış olur. Kendiniz başvuru yaptığınızda sadece o günkü duruma göre sıra bekliyorsunuz o kadar.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-7-17_11-24-32.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
upload_2016-10-20_14-13-9.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...
DSC1865-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....