İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Etkinlikleri,Bisiklet Turu

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
Emre, biz de keşke size katılsaydık fakat sabah Dr randevum vardı artı foto makinamı tamirden alacaktım. Gece geç saate kadar Avrupa Yakasında olmak da işime gelmedi çünkü ertesi gün Riva turu vardı. Dinlenmiş olmam gerekiyordu.

İstanbul’un 2010 kültür başkenti olması dolayısıyla 8 trilyon harcamışlar fakat bisikleti uzay aracı gibi görmekten vazgeçemiyorlar. Nasıl oluyor ?

Ctesi gününün sabahı Ümraniye'den Göztepe'ye gittim. Doktora. Goztepe'de Ferruhla bulusup Umraniye Tepeüstü (Meydan AVM) çıktık. Foto makinam tamirden çıkmıştı onu almak için. Güvenlik görevlileri ( her zaman olduğu gibi ) bisikletli görünce dayanamadı saldırdı. Birini daha tanıyorum bisikletli görünce saldıran ama neyse anlayan anladı. Bisikletleri ne yapacaksınız diye sormaya başladılar. Kaldı ki bisikletleri sürmüyorduk bile elimizde taşıyorduk.

Ben foto makinamı tamirden almak üzere kendimi Mediamarkt'ın içine attım. Bisikletleri de Ferruha verdim al naparsan yap dedim :D O da motosiklet parkına koymuş. Ama demir falan olmadığı için ikisini birbirine kilitlemek zorunda kalmış.

Sonra evimin önünden geçtiğim halde eve girmedim ve o karanlıkta ve de o yağmurda sevdiğim bir grup olan Mor ve Ötesi'ni izlemek için Kadıköy’e gitme kararı aldım.

Ama gittiğime pişman oldum, bizi konser alanına almamak için akla karayı seçtiler. Biraz tartıştık, sonunda onlar kazandı. Bir tek havaifişek gösterisini izledik 10 dakika , boşuna gelmiş gibi oldum ve geri döndüm tekrar Ümraniyeye. 8 trilyon harcamışlar ama bisikletlilerin haklarını hiçe saydıktan sonra, yok 2010 kültür başkentiymiş , bilmem ne başkentiymiş , benim açımdan fayda etmez !

Bisiklet bir kültür olduğuna göre, İstanbul kültürsüz.

Ayrıca bisikleti hiç bir zaman bir “araç” olarak görmeyen, kaldırıma çık, git bisiklet yolunda sür, ne işin var bu saatte, çekilsene diyenler, iki saniye beklemeye tahamülü olmadığı için kavşakta önümüze kıranlar, hatta ve hatta araç kategorisine koymadıkları için orta veya sol şeritte gördüklerinde üstümüze üstümüze süren, defalarca kornaya basanlar, küfüredenler, ( halk olsun, yerel yönetimler veya kolluk kuvvetleri olsun) bu kez bisikleti “araç” olduğu gerekçesiyle içeri almadılar. Konsere araç girişi yasakmış.

Kaldı ki kalabalık da değildi, sahneye yakın olmak için ön tarafa sıkışmış 500 kişi ve arkada kocaman boş bir arsa. Dinleyeceğimiz zaten 20 dakika, çok uzaktan geldik falan dedik ama nafile.

Neyse acımızı bağrımıza bastık ve madem konseri dinleyemedik kendi mp3'lerimizi dinleyelim bari diyerek mp3 player'larımızı açıp evlere dağıldık.

• Beğen
Tepkiler: emre güven
Scudo

Y.Toygar

Daimi Üye
Tepki
167
İstanbul Kültür başkenti olmalımı diye yol bisikleti kullananlara bir soralım ? Yada sürekli gezilerde ve şehrin içinde çok dolaşanlara ? Acaba Kültürel yapısının yanında şehri yaşayanlarda memnunmu ?

emre güven

Daimi Üye
Tepki
749
@G. Akpınar

abla az cok biliyorum olayı.o akşam ferruh abi ile konuştum msn de,acayip sinirliydi.bisiklet ile bende biyere gitmek istemiyorum,cünkü zaman cok kötü oldu.ben bisikletimi hayyata biyere kitleyip biyere gitmen.ya sen gibi arkadaşıma veririm.yada gidecegim yerin konumuna göre,güvenlik görevlilerin kazmalarına göre giderim...

Gecen günde biz akşam cıkmıştık tura,şevket abi,gökhan,ben.Cevahir alışveriş merkezinin önüne gittik. şevket abinin cantası vardı arkasında.icinden bişey cıkarıyordu.gökhanda o anda telefonunu cıkardı.hepimin yüzünde maske var ama :) hemen güvenlik görevlileri geldi.salaklar cevahiri patlatcaz sandılar.burda durmak yasak falan dediler.ben yüz vermedim.ne laka kocaman yol,iceriyemi girdik sanki dedim.baktım üzerimize geliyorlar.hiç tınlamadım öle gittik.

bugun gazatedede okudum.başlık şöleydi.((istanbul 2010 kültür başkentine bak,bide yollarına bak)) cok dogru sölüyordu...
tarihi olarak kültür başkentligini hakediyoruz ama.belediye ve yaptıkları olarak haketmiyoruz abla...

• Beğen
Tepkiler: krankmili

varol bisiklet

Daimi Üye
Tepki
297
gercekten harika bir tur olmuş resimler herşeyi anlatıyor katılan tüm arkadaşları kutluyorum ellerinize sağlık ,bol pedallı geceler

• Beğen

MURAT PEMBEGÜL

Aktif Üye
Tepki
233
Fotolar Muhteşemdi. :) Havai fişek gösterisine bayıldım. Ellerinize sağlık güzel bir gezi olmuş. :D Ayaklarınız pedalsız geçmesin...:in:

• Beğen