İsrail’le Manavgat Suyu’nun satışı konusunda anlaşma sağlandı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında böCek tarafından paylaşıldı.

 1. böCek

  böCek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İstanbul - Başakşehir
  Seviye:
  İsrail’le Manavgat Suyu’nun satışı konusunda anlaşma sağlandı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İsrail'in Türkiye'den 20 yıl süreyle yılda 50 milyon mekreküp su satın alması konusunda mutabakat sağlandığını açıkladı.
  Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Zeki Çakan'ın İsrail'deki temaslarının sürdüğü belirtilerek, Çakan'ın bu sabah İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile Kudüs'te başta su temini olmak üzere ikili ilişkilerin ele alındığı bir görüşme yaptığı kaydedildi.
  Açıklamada, görüşmede, İsrail'in Türkiye'den 20 yıl süreyle yılda 50 milyon metreküp su satın alması konusunda mutabakat sağlandığı belirtilerek, bu çerçevede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı ile İsrail Başbakanlık Müsteşarı başkanlığında bir ortak komite oluşturulmasının, bu komitenin Türkiye'den İsrail'e su taşınması konusunu görüşmesi ve sonuçlandırılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.
  Komite'nin ilk toplantısını Ankara'da yapacağı da ifade edildi.

  ÇAKAN'IN TEMASLARI
  Resmi bir ziyaret için İsrail'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, temaslarını sürdürüyor.
  Zeki Çakan bu sabah, İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile görüştü. Çakan-Şaron görüşmesi Kudüs'teki Başbakanlık binasında gerçekleşti.
  Bir süre başbaşa görüşen Çakan ve Şaron, daha sonra heyetlerarası toplantılara başkanlık ettiler. Görüşmelerde Türkiye ile İsrail arasındaki su, sulama ve enerji alanındaki projeler ele alındı.
  Ele alınan projeler arasında Manavgat Çayı'ndan İsrail'e su satışı ile GAP'taki sulama projeleri de bulunuyor.
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ayrıca, İsrail Bölgesel Kalkınma Bakanı Ron Milo ile de bir görüşme yaptı.
  Bakan Çakan, dün akşam da Tel Aviv'de İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Dalia İtzik'in onuruna verdiği yemeğe katıldı. Yemekte Mısır'dan dönen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile Ulusal Altyapı Bakan Vekili Naomi Blumental de bulundu.
  Bakan Çakan, görüşmelerin ardından bugün öğleden sonra İsrail'in kuzey bölgesinde bulunan Tefen Endüstri Parkı'na giderek incelemelerde bulundu.
  Yarın temaslarını tamamlayarak akşam saatlerinde yurda dönecek olan Enerji Bakanı Zeki Çakan'ın İsrail gezisine, bakanlık yetkililerinin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı temsilcileri de eşlik ediyor.
   
 2. atteleia

  atteleia Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  85
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Bu haberde sadece Almanların "Su akar,Türk bakar " sözünü haksız çıkardığına çok sevindim. Hiç olmazsa o açığımızı giderdik ama haberi okuyunca bir Antalya'lı olarak içim sızladı...Suyumuzu bile satışa çıkardık..Sanki kendimize yetiyor .Ankara belediye baskanı su sıkıntısı var ve ileride dahada artacak diye bas bas bağırıyor ve biz suyumuzu İsraile satıyoruz ve hala arabalarımızı farkında olmadan içme suyuyla yıkıyoruz.. Yazık! Çocuklarımızdan torunlarımızdan aldığımız emanetlere hıyanet ediyoruz :(

  Görüşmek üzere..