İspanyolca Öğrenenler Kulübü Pratik Yapmak İçin (Yeni başlayanlara özel)

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
İspanyolcaya yeni başlayanlar için ciddi manada bir kulüp kurmak istiyorum. Daha önce kurduğum ve birçok tur yaptığımız bisiklet kulübümüz gibi bu sefer ispanyolcaya yeni başlayanların birbileri ile öğrendikleri kadarıyla konuşup pratik yapacakları bir grup. Hem burada hem de whatsap grubunda. İlerleyen dönemde duruma göre yüz yüze buluşup çay kahve içip pratiklerimizi ara ara canlı olarak da gerçekleştiririz.

⚠ Bir dil konuşmadıkça pratik yapmadıkça gelişmez ve öğrenilenler de unutulur.

⚠ Whatsap grubunda pratik yaparız

⚠ Sadece yeni başlayanlar, acemiler kabul edilecek. Gerisine saygılar... Bir gün size yetişeceğiz :D

⚠ Bazen yüz yüze de pratikler yaparız. Kahve içip ispanyolca ne biliyorsak konuşmaya çalışırız :)

⚠ Gerçekten gönül verenler katılsın. Başka bir gayemiz yoktur.

⚠ Amacını aşanlar gruptan uzaklaştırılır.

⚠ Saygı esastır.

⚠ Amacımız ispanyolca öğrenmek, bunu sekteye uğratacaklar lütfen burada bulunmasın.

⚠ Katılmak isteyenler isimlerini ve ispanyolca seviyelerini yazsınlar lütfen. Özelden whatsap grubu için numaranızı yollarsanız sizi gruba da eklerim.

⚠ Sevgiler :)

İspanyolca eğitici şarkılar.png

Bu tarz öğrenmeyi kolaylaştıracak içerikler ve dokümanlar da paylaşırız.

(A1) İlk derslerde ya yazarken ya da okurken zorlandığım bazı kelimeler, Sonradan büyük oranda çözdüm ama daha dün başlayanlara yarayabilir :)

brasileño / brasileña

Brezilyalı

ella es

O dişil

estadounidense

Amerikalı

inglés / inglesa

İngiliz

Lo siento.

Üzgünüm.

No pasa nada.

Sorun değil.

Para mí...

Bana...

polaco / polaca

Polonyalı

rubio / rubia

sarışın

turco / turca

Türk

tú eres

sen

un bocadillo

sandviç

un café con leche

sütlü kahve

un café solo

sütsüz kahve

una cerveza

bira

usted es

siz

Vale.

Tamam.

Yo quiero...

... istiyorum.

yo soy

ben

¡Qué guay!

Bu çok iyi!

¿De dónde eres?

Nerelisin?

¿Hablas...?

... biliyor musun?

¿Puedes hablar más despacio?

Daha yavaş konuşabilir misin?

Son düzenleme:
Scudo

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
Hiç mi kimse yok????

Bonus bilgi İspanyolca ve İtalyanca birbirine çok benziyor. İspanyolca daha kolay ve bilen biri italyanlarla anlaşmakta pek zorlanmıyor.
Dünyada 500 milyon civarı insan anadili seviyesinde İspanyolca konuşuyor. İspanyanın dışında Arjantin, Meksika, Şili, Peru, Kolombiya, Küba gibi ülkelerde de anadil İspanyolca.
Portekizceye de yakın bir dil. Çok zorlanmadan o da öğrenilebiliyor.

Türkiye son 5 yılda Latin Amerika ile ihracat hacmini 1 milyar dolardan 3.5 milyar dolara çıkardı, ithalatımız da 1 milyar doları geçti. 1-2 seneye kalmaz ispanyolca en az italyanca kadar iş alanlarında ihtiyaç haline gelecek ve Türkiyede bu dili bilen kişi sayısı yok denecek kadar az.
Çok tatlı ve akıcı bir dil. Ve ispanyollar bize çok benzer.
Real madrid, Barcelona ve ülkenin güzelliğini saymıyorum bile :))

Busuu uygulması ile öğreniyorum ve hem çok eğlenceli hem de diğer insanlar çok yardımcı oluyor. Cümlelerinizi ses kayıtlarınızı düzeltiyorlar.
Siz de Türkçe öğrenen diğer milletlerdeki insanları...
Ücretsiz ama ek özellikler premium ayda 7tl'ye.

Daha ne diyeyim :)

Camonnnnnnn :)

Son düzenleme:

qtay

Daimi Üye
Tepki
361
İsim
Kutay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
italyanca olsa ilgilenmek isterdim. ilginiz çok güzel. öğrenmek isteyenlere kolay gelsin:harika:

• Beğen
Tepkiler: Mesut YB

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
İspanyolca öğrenip ne olacak? İspanyollar Türkçe öğreniyor mu? (Not: Milliyetçilik veya ırkçılık gibi fikirlerle alakası olmayan biriyim).

qtay

Daimi Üye
Tepki
361
İsim
Kutay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İspanyolca öğrenip ne olacak? İspanyollar Türkçe öğreniyor mu? (Not: Milliyetçilik veya ırkçılık gibi fikirlerle alakası olmayan biriyim).
dil öğrenmek sosyal açıdan iyidir abi. ispanyol-türk çıkar ilişkisi gibi bakmamak lazım bence :D

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Motosikletine binip dünya turuna çıkanlar Bmw Gs lerine binip b*k varmış gibi Hindistan'a gider.:booo:
Dünya turuna çıkan bisikletçiler ise sanki dünyada başka güzel, medeni, kargaşasız ülke yokmuş gibi Latin Amerika'ya giderler. :ckskc:Bundan dolayı bir bisikletçinin özellikle de bir turcunun öğrenmesi gereken ilk dil İspanyolca'dır.

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Motosikletine binip dünya turuna çıkanlar Bmw Gs lerine binip b*k varmış gibi Hindistan'a gider.:booo:
Dünya turuna çıkan bisikletçiler ise sanki dünyada başka güzel, medeni, kargaşası ülke yokmuş gibi Latin Amerika'ya giderler. :ckskc:Bundan dolayı bir bisikletçinin özellikle de bir turcunun öğrenmesi gereken ilk dil İspanyolca'dır.
Latin Amerika güzeldir :harika: :)

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
italyanca olsa ilgilenmek isterdim. ilginiz çok güzel. öğrenmek isteyenlere kolay gelsin:harika:
İspanyolcadan sonra italyanca düşünüyorum, o zaman görüşmek üzere :)
Aşırı mantıklı!!, ingilizler de Türkçe öğreniyor mu diyip öğrenmeyelim. İş alanlarında çok da etkin olmadığı için tercih edilmeyebilir ama sırf bu mantıkla da bir dil öğrenilmez. Ben hoşuma gittiği için öğreniyorum. İngilizeye motive olabilsem onu geliştireceğim. Veya iş bakımından faydası olur diye rusça, çince falan öğrenirdim. Ama denedim ve ilerisini getiremedim.

Ayrıca Busuu'da birçok Türkçe öğrenen ispanyola denk geldim. Onların cümlelerini düzelterek onlara yardımcı oluyorum ;)

• Beğen
Tepkiler: qtay

phrygian

Halaybaşı
Tepki
559
İsim
Ali Burak
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
şahane bir etkinlik. ben epeydir almanca çalışıyorum, istediğim seviyeye geldiğimde ispanyolca çalışmayı da çok isterim. başarılar :)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Aşırı mantıklı!!, ingilizler de Türkçe öğreniyor mu diyip öğrenmeyelim. İş alanlarında çok da etkin olmadığı için tercih edilmeyebilir ama sırf bu mantıkla da bir dil öğrenilmez. Ben hoşuma gittiği için öğreniyorum. İngilizeye motive olabilsem onu geliştireceğim. Veya iş bakımından faydası olur diye rusça, çince falan öğrenirdim. Ama denedim ve ilerisini getiremedim.
İngilizce ile İspanyolca aynı konumda değil ki. Dünya'daki en baskın dil hangisi diye sorulsa, çok düşünmeden İngilizce diye cevap verilir sanırım. Yani bu oturmuş bişey artık. O tahtı İngilizce kapmış. Hoşuma gidiyor falan onu geçelim. Neden insanların hoşuna giden diller Almanca, Rusça, İspanyolca, İtalyanca oluyor da, Ugandaca, Moğolca, Etiyopyaca vs (özetle makbul olmayan ülkelerin dilleri) olmuyor? Ayrıca, Türkçe öğrenmeye çalışan İspanyol sayısına gelirsek, İspanyolca öğrenmeye çalışan Türklere kıyaslanırsa okyanusta kum tanesi gibi kalırlar.

dil öğrenmek sosyal açıdan iyidir abi. ispanyol-türk çıkar ilişkisi gibi bakmamak lazım bence :D
Olay da o zaten. İspanyolca anadilli insanlarla sosyallik kurmaya çalışan ve bu uğurda ispanyolca öğrenmeye çalışan insan sayısı ile, sallıyorum Özbekçe öğrenmeye çalışan insan sayısı arasında neden uçurum var?

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
İngilizce ile İspanyolca aynı konumda değil ki. Dünya'daki en baskın dil hangisi diye sorulsa, çok düşünmeden İngilizce diye cevap verilir sanırım. Yani bu oturmuş bişey artık. O tahtı İngilizce kapmış. Hoşuma gidiyor falan onu geçelim. Neden insanların hoşuna giden diller Almanca, Rusça, İspanyolca, İtalyanca oluyor da, Ugandaca, Moğolca, Etiyopyaca vs (özetle makbul olmayan ülkelerin dilleri) olmuyor? Ayrıca, Türkçe öğrenmeye çalışan İspanyol sayısına gelirsek, İspanyolca öğrenmeye çalışan Türklere kıyaslanırsa okyanusta kum tanesi gibi kalırlar.

Olay da o zaten. İspanyolca anadilli insanlarla sosyallik kurmaya çalışan ve bu uğurda ispanyolca öğrenmeye çalışan insan sayısı ile, sallıyorum Özbekçe öğrenmeye çalışan insan sayısı arasında neden uçurum var?
@can_celik

Benim keyfim öyle istyor. şimdi senin hoşuna gitmiyor diye vaz mı geçeyim???

• Beğen
Tepkiler: phrygian

Scyleia

Aktif Üye
Tepki
363
İsim
MKR
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bende bir ara öğrenme çabasına girip, temel bir kitap ile başlamıştım. İngilizce bilen birisi için oldukça kolay bir dil izlenimi vermişti. Gramer neredeyse aynı çoğu kelime aynı sadece telafuzu farklı(daha kolay), birde okunuş ve yazılış aynı, yani kolayca masa başında öğrenebileceğiniz bir dil, gençseniz ve vaktiniz varsa mutlaka öğrenin ileride size ingilizcenizde varsa iş kapısı açacaktır.

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.067
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İlk önce sizin bu dile hakim iyi yazıp konuşabilen birkaç kişiye ihtiyacımız var, aksi halde körler sağırlar birbirini ağırlar olur. Yazmaktan çok konuşmaya çalışın zira ispanyolca yazarak öğrenebilir dil değil

• Beğen

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.538
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
işin aslı vaktim olsa 1 senedir İspanyolca'ya niyetliyim. Sırf İtalyanca'ya yardımı olur diye de çok istiyorum ama vaktim yok...

• Beğen

MutluGezgin

Daimi Üye
Tepki
398
İsim
Ali
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
100 civarında İspanyolca kelime biliyorum, çok temel 5-10 cümle de biliyorum ama nedense İspanyolca öğrenecek enerji şu an için bende yok. (agua ve pan dedikten sonra aç kalmayız herhalde)

GS ile Latin Amerika turuna çıkarsam öğrenirim :harika:

PS: İlk önce GS alacak parayı bulmam lazım

• Beğen

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
İlk önce sizin bu dile hakim iyi yazıp konuşabilen birkaç kişiye ihtiyacımız var, aksi halde körler sağırlar birbirini ağırlar olur. Yazmaktan çok konuşmaya çalışın zira ispanyolca yazarak öğrenebilir dil değil
Tabiki konuşarak pratik yapmak esas amacım. Ama bir yerden başlamak lazım. Önce o insanları bulmak lazım değil mi ? :) valla elimizde hangi imkan varsa onu değerlendirme derdindeyiz. Ben daha birkaç gün önce başladım. Her gün düzenli çalışıyorum. Zaten en başta mümkünse buluşup pratik yapmayı da arzuladığımı belirtmiştim.
işin aslı vaktim olsa 1 senedir İspanyolca'ya niyetliyim. Sırf İtalyanca'ya yardımı olur diye de çok istiyorum ama vaktim yok...
Günde yarım saat şu busuu denen uygulama ile bayağı yol kat ediliyor. Umarım en kısa zamanınızda niyetiniz eyleme dönüşür :)
100 civarında İspanyolca kelime biliyorum, çok temel 5-10 cümle de biliyorum ama nedense İspanyolca öğrenecek enerji şu an için bende yok. (agua ve pan dedikten sonra aç kalmayız herhalde)

GS ile Latin Amerika turuna çıkarsam öğrenirim :harika:

PS: İlk önce GS alacak parayı bulmam lazım
Başlangıç için gayet iyi imiş. Umarım o parayı bulursunuz :D
şahane bir etkinlik. ben epeydir almanca çalışıyorum, istediğim seviyeye geldiğimde ispanyolca çalışmayı da çok isterim. başarılar :)
Harika, bir an önce bize katılman dileğiyle... Ama gel sen şimdi katıl günde yarım saat de ispanyolcaya ayır nolacak ki :D
@Mesut YB Dil gibi önemli bir şeyin öğrenilmesine vesile olma çabanızdan dolayı size teşekkür etmek isterim. :harika:
Güzel şeylere ön ayak olan destek veren sizin gibi insanlara teşekkür ediyorum :)

• Beğen