ıslak zeminde yol tutuş

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında soner kulak tarafından paylaşıldı.

 1. soner kulak

  soner kulak Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  426
  Beğeniler:
  242
  Şehir:
  kocaeli
  Seviye:
  yeni kullanmaya başladığım yol bisikletimle asfaltta giderken ıslak zeminde iki kere kayarak trafiğin ortasında düşme tehlikesi yaşadım. durumdada gidonu hafif sağa kırdığımda kaydım bu olaydan sonra çıktığım turlarda kaymak asfalt ve ıslak asfaltta ciddi bir güvensizlık yaşamaya başladım özellikle virajlı yokuşlarda düşecekmişim hissi ağır basmaya başladı.sorun lastiklerimdemi(condinental ultra sport) yoksa yoksa gidonu kırmamdamı yada ıslak zeminde farklı bir sürüş tekniği varmıdır.
   
 2. Aziz Özkan

  Aziz Özkan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  6 Mart 2010
  Mesajlar:
  793
  Beğeniler:
  509
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  bende Schwalbe Lugano var. daha geçen haftalarda bir düşüş yaşadım. virajda dönerken bisiklet bir anda altımdan kaydı. Allahtan ne bisiklete ne bana hiç bir şey olmadı. düştüğümde saat 07:00 civarındaydı ve asfaltın üzerinde çok hafif bir ıslaklık vardı çiğ yağmış sabah oldugu için.

  yani lastikler çiğ nedeniyle tamamen ıslanmamıştı. yarım ıslaklardı o nedenle tutuş azaldı ve ben düştüm. yağmur altında sürdüğüm zaman lastiklerin tutuşu daha da artıyor ;)

  ama yinede asfaltta ıslaklık varsa özellikle mazgal, rögar kapağı ve virajlardan geçerken dikkatli olmak lazım, hızı düşürmek lazım, pek yatmamak lazım. altımızdaki alet MTB gibi değil.
   
  sonEr´´ ve soner kulak bunu beğendi.
 3. Gökhan Toros

  Gökhan Toros Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.523
  Beğeniler:
  7.654
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Ultra sport benim de kullandığım lastikler arasında.

  Lastiklerin hiçbiri, arkadaşın da dediği gibi tamamen ıslanmadıkça ıslak zeminde iyi tutuş sağlamazlar.
  2. olarak; bence kaymanızdaki en büyük hata, gidonu sert hareketlerle çevirmek. Kuru zeminde bile bunu yapmanız sıkıntı yaşatabilir size.


  Bunlara ek olarak, çiğ yağdığı zaman, daha güneş doğmadan asfalt sanki yağla kaplanmış gibi oluyor. Bu nedenle, kışın sabahları güneş yerleri kurutmadan bisikletle çıkmayın derim ben.
   
 4. Serdar Emre ACAR

  Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Kasım 2008
  Mesajlar:
  763
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  âksaray
  Seviye:
  continatel grand prix 4000 kullan kesinlikle kaymaz viraja yatarak bile girelirsin.
   
  Bora ve soner kulak bunu beğendi.
 5. caner ünsal

  caner ünsal Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.154
  Beğeniler:
  502
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Geçen seneki büyük yarışların etaplarından birinin bitiş çizgisinden sonra ıslak zeminde frenle birlikte düşen dengesini kaybeden bisikletçiler olmuştu. Bu seviyedeki sporcuların dahi ıslak zeminde denge problemi yaşaması yağmurda tehlikenin büyüklüğünü gösteriyor.
  aslında bu hangi yarışın bitimindeydi hatırlayabilen varsa yazarsa memnun olurum
   
  soner kulak bunu beğendi.
 6. Goflet

  Goflet Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  1.184
  Şehir:
  Bakırköy-A.S.U.S.
  Seviye:
  yağmur yeni başladığında yada kuru lastikle ıslak zemine girince çok dikkatli olmakta fayda var.

  bu gibi şartlarda bırak bisikleri araba bile kayıyor..arkadaşlarun dediği gibi lastikler komple ıslanmadan fazla hızlı girmemek lazım viraja...
   
  erkan yurttas ve soner kulak bunu beğendi.
 7. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Yol bisikletine yeni başladıysanız kaymanız normaldir.Islak zeminde iki tekerli araçların yol tutuşları düşüktür dikkat etmek lazım.Yumuşak yarış lastiği kullanmadığınız sürece ıslak zeminler tehlikelidir.Islak zeminlerde viirajlara girerken sele üzerine kesinlikle oturmayın.Bisikleti yatırarak kendinizi dik tutacaksınız.Viraj dışındaki pedala bütün ağırlığınızı verin.Kuru zemindeki dönüşlerden daha fazla, pedala basıyormuş gibi.Bu şekildeki sürüşte lastikleriniz kaysa bile düşme ihtimaliniz bir hayli azalacaktır.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-22_9-53-23.png
Bazen aklımızdan geçen "bu şekilde uygulansa faydası olur muydu?" türünden soruları bilim insanları zaten test ediyorlarmış. Dün Cycling Performance Tips Blog sitesinde bu konuyu görünce ilgimi...
upload_2017-5-5_22-36-53.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
strava.JPG
Merhaba bir hatırlatma yapayım: Bu forumda tanıdığım ve performansı benden çok yukarılarda olan bisikletçi arkadaşlarım var. Burada yazacağım şeyler, bu işin doğrusu budur diye tecrübeli...