ısınma

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Abdullah Hakkı tarafından paylaşıldı.

 1. Abdullah Hakkı

  Abdullah Hakkı Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.404
  Beğeniler:
  727
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  arkadaşlar bisiklet surmeye başlamadan hangi ısınma hareketlerini yapmalıyız ??
   
 2. sifa

  sifa Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  60
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Normalde sportif idman öncesi 4 aşamalı bir ısınma önerilir.

  1.Aşama: İlk olarak vücudun genel dolaşımının hızlanması ve kaslara daha fazla oksijen ve besin maddesi teminini sağlamak için beş on dakika hafif kardiovasküler eğzersiz yapılır. Bu hafif koşu olabileceği gibi, sportif tırmanışta tırmanma duvarına ya da doğal kayalıklara sırtta çanta ile yürüyüş benzeri de olabilir. Bu bölümde vücut kaslarının çok büyük kısmını kullandığı için hızlı yürüme, koşma, bisiklete binme tercih edilir.

  2. Aşama : Eklemler hareket ettirilir. Bu kısımda vücut dolaşım sisteminden yararlanması sorunlu olan bağ ve kıkırdak dokuların spora hazırlanması amaçlanır. Bu dokular ya çok az kan damarı dolaşımına sahiptirler, ya da kıkırdak dokularda olduğu gibi hiç kan damarı dolaşımları yoktur. Bu dokular tüm besinlerini, içinde oldukları eklem sıvısından alırlar. Dolayısıyla vücudumuzdaki eklemleri doğal hereketlerinde kullanıp eklem sıvısının uyarılmasını ve bu hassas dokuların idmana hazırlanmasını sağlarız. Bu bölgelerde oluşacak sakatlıklar (besin temininin eklem sıvısı ağırlıklı olasından dolayı) çok çok uzun sürelerde iyleşirler.

  3. Aşama : spora özgü hafif eğzersizdir. Bu aşamada hangi sporu yapıyorsak o sporun kendimizi yormayacak kolay biçimini yaparız. Genel olarak vücudumuz ve eklemlerimiz ısınmış, kan dolaşımımız hızlanmıştır. Şimdi ise sporda kullanacağımız kasları ısıtıyoruz.

  4. Aşama: Hafif germe: Eğer vücudumuzda gergin olan bir kasımız varsa, sadece o gerginliği gidermek için asla zorlamadan hafif olarak o bölgeyi gereriz. Asıl geliştirici ve zorlayıcı germe idmandan sonra yapılacaktır.

  Sonuçta tenis maçı için ısınmak istiyorsanız: önce yürür ya da koşarsınız, sonra eklemlerinizi hareket ettirirsiniz, sonra rakibiniz ya da rakibenizle ya da duvarla hafif tenis oynarsınız, son olarak da gergin bir bölge hissettiyseniz maç öncesi o bölgeyi gevşetmek için zorlamadan germe egzersizi yaparsınız.

  Eğer bisiklet yarışı ya da idmanı için ısınacaksanız, mantıklı olan, önce bisikletle ortalıkta dolaşmak, sonra eklem hareketler, sonra bisikletle yaptığımız spora özel biraz daha dolaşmak (trial yapıyorsak ufak trial hareketleri yada xc yapıyorsak, teknik bir bölgeden yavaş geçiş, ufak bir tepeye yavaş çıkış vb), son olarak da bacaklarımızda gerginlik hissediyorsak ufak esneme hareketleri yapabiliriz.

  Amma salladım ya neyse,
  sevgiler,
  şifa
   
  Hasan Hakan Koç ve Özgür! bunu beğendi.
 3. motobecane_mirage3

  motobecane_mirage3 Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  eskisehir
  Seviye:
  şifa arkadaşımızın pek salladığı söylenemz, çünkü yazdıklarında bence yanlış birşey yok

  ısınma formal ve informal olarak iki çeşittir.
  informal, tüm sporlarda ortak olabilen, hafif koşu daha sonrada yapılan eklem hareketleri ve esneme hareketleridir
  formal ise, yaptığınız spora özgü olan hareketlerle yapılan ısınmadır. örneğin basketbolda ısınma amaçlı turnike atmak veya şut çekerek ısınma gibi.

  sadece birini yapabileceğiniz gibi , ikisini bir arada da yapabilirsiniz.
  en uygunu ikisini bir arada yapmaktır.

  ancak ısınma kadar soğumanın önemide büyüktür, bu nedenle spor sonrası aynı ısınmada olduğu gibi formal ve informal soğuma yapılması uygun olur.

  bisiklet için önce zorlamadan kısa mesafe bisiklete binmek, eklem hareketleri, sonra esneme daha sonra antreman, antreman sonunda tekrar esneme yapılabilir. esneme yaparken kaslar çok zorlanmamalıdır. sakatlanmaya yol açabilir.
   
 4. #4
  Abdullah Hakkı

  Abdullah Hakkı Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.404
  Beğeniler:
  727
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  hmm teşekkürler arkadaşlar gerçekten bunlrarı bilmiyodum ve öğrenmem ii oldu