Isınma Turları/ Kumbağ - Yazır Köyü(Tekirdağ) 19 Ağustos '08

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında ArifB tarafından paylaşıldı.

 1. ArifB

  ArifB Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Tekirdağ/İstanbul
  Seviye:
  Herkese merhabalar,

  Bu foruma ilk mesajım ve ilk gezi değerlendirmem; umarım daha nicelerini yazarım diyerek başlayım. İlk mesajım olması dolayısıyla ufaktan da kendimi tanıtayım. Ben Arif, İTÜ'de lisans öğrencisiyim ve yaklaşık bir kaç haftadır da bisikletle düzenli olarak turlamaya başladım. Bunun öncesinde bu yıl katıldığım bir doğa kampında tanışma fırsatı bulduğum ve ilgili bir kaç kişiden ilham aldığım bisiklet olayına kamp dönüşü hemen başlamaya karar verdim ve ilk işim konuyla ilgili bir forum bulmak oldu. Aranızda olmaktan mutluyum :)

  Yaklaşık 3 haftadır takip ediyorum forumu, herkesin güzel güzel bisikletleri var gibi görünüyor, benim ise şimdilik mütevazi bir Bianchim var. Bu olayı yavaş yavaş keşfediyorum, herşey planladığım gibi giderse sonbaharda eli yüzü düzgün bir bisiklet alacağım. Bir haftadır da bisikletimin (ve kendimin) performansını deniyorum.

  İlk günlerde ufak şehiriçi Kumbağ(Tekirdağ) turlarıyla başladık ilk denemelerimize arkadaşımla. Yol gayet düzgün ve rampasız olduğundan bizim için güzel bir başlangıçtı. Ardından pedala basıp Naip köyü taraflarına doğru keşfe çıkmaya başladık. Bugün de tempomuzu biraz daha arttırarak çevre köylerden biri olan Yazır Köyü'ne ve ve barajına bisikletlerimizi sürdük. Bununla ilgili deneyimlerimi ve fotoğraflarımı sizinle paylaşmak istedim..

  Bunun öncesinde Kumbağ-Naip yolunu bir kaç kez turladığımızdan yolu biliyorduk. Yol gayet düzgün bir asfalt ve Naip girişine kadar bir rampa olmadan rahatlıkla geçiliyor. Şimdilik bu konuda en büyük korkum olan köpekler yol üzerindeki tuğla fabrikalarının bahçelerinden uzaktan uzağa havlıyorlar sadece. Bisikletlerimizde km sayaçlarımız olmadığından mesafeyi pek kestiremiyoruz. Naip girişine geldiğimizde ufak bir fotoğraf alıyoruz:

  [​IMG]

  Naip girişinde düz devam ederseniz köy içine gidiyorsunuz, sağdaki yolu seçerseniz köye uğramadan yolunuza devam ediyorsunuz:

  [​IMG]

  Etraftan bir kaç fotoğraf :
  [​IMG]

  [​IMG]

  Naip girişindeki ufak rampayı geçip köy içine giriyoruz. Kahvelerin olduğu alandaki çeşmeden sularımızı doldurup sağ taraftaki yoldan devam ediyoruz. Karşımıza bir yol ayrımı çıkıyor. Aslında hedefimiz en başta Uçmakdere yolu üzerindeki Yeniköy civarına gitmekti. Fakat karşımıza bir tabela çıkmayınca içgüdüsel olarak karşımızda devam eden yolu seçtik fakat yanlış yolu seçmişiz, ziyanı yok :)

  [​IMG]

  Girdiğimiz yolun bizi nereye götürdüğünü bilmeden pedallara bastık. Yol ufak bir köprünün ardından hemen bozulmaya başladı. Çakıllarla dolu bozuk bir asfaltta yol alıyorduk. Yol bir süre düzledikten hemen sonra bozuluyordu. Bu da bizim "mütavazi bisikletlerimizi" birazcık zorladı diyebiliriz.

  Fakat dönüş yok, yola devam. Tarlaların arasında, hoplaya zıplaya yolumuza devam ettik. Ara sıra dinlenip etraftaki görüntülerin tadını çıkardık. Pek fazla ağaç yoktu ama bu resimdeki kavak ağaçları güzel görünüyordu.

  [​IMG]

  Biraz daha ilerlediğimizde yol düzelcek gibi durmuyordu. Hafiften isyan bayrakları çekilmeye başlamıştı fakat yine de işe yaramadı. Yolda gördüğümüz tarlada çalışan teyzelere yolun Yazır köyüne çıktığını öğrendik ve gitmişken baraja da uğrarız diyerekten yola devam ettik. Bir süre sonra köy göründü. Köye yaklaştıkça yol düzelmişti ve nihayet köyün girişi :

  [​IMG]

  Epey yorulmuştuk. Bunda gezimize biraz geç çıkmamızın ve güneş'i her pedalda tepemizde hissetmemizin büyük etkisi olsa gerek. Hemen kendimizi köy meydanındaki kahveye attık ve kolalarımızı söyedik. Gölgenin tadı da bambaşka oluyor.. Kahve ahalisine baraja nasıl gidebileceğimizi sorduk ve bizim de tahmin ettiğimiz üzere girişteki tali yolu takip etmemizi önerdiler. Yanlız toprak yol olduğunu da eklediler. Biz de geliş yolumuzdan daha kötü olamayacağını düşünüp yola devam etmeye karar verdik. Onca yorgunluğun üstüne Yazır Köyünün kolasının tadının da bambaşka olduğunu düşünmeden de edemedik :)

  Bisikletlerimiz gölgede serinlerken :

  [​IMG]

  Geldiğimiz yoldan geri dönüp köy girişene geldik ve gelirken görmediğimiz baraj tabelasını görüp sağdaki toprak yola girdik. Yolun köy kahvesindeki amcanın dediği gibi 1km olmasını dileyerek pedallalra bastık. Hafif inişlerin olduğu gayet düz bir yoldu. Bir rampa geri dönüşte bizi uğraştıracak gibi görünüyordu.1 km'den biraz daha sürüp son rampayı tırmandığımızda birden baraj gölü önümüzde belirdi. Kıyısında ufak bir mola verip dinlendik. Etrafta balık tutan bir kaç amca vardı, onlarla laflayıp geri dönüşe başladık.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Geldiğimiz yoldan dönüp anayola çıktık. Bahsettiğim rampa bizi biraz yordu ama ilerde kavuşacağımız çeşme bize güç kattı. Yolda bir bisikletliyle karşılaştık. İşaret etti ve durduk. Kendisi de Barbaros'tan geliyormuş ve Yazır köyü'nden yukarı Tekirdağ-Malkara yoluna çıkmaya niyetli. Yol hakkında sordu. Biz de yolun olduğunu fakat yukarı tırmanışın kendisini yorabileceğini söyledik. Bizi dinlemedi, yoluna gitti :) Ne çantası, ne suluğu ne de kaskı vardı, ama Scott bisikleti dikkatimi çekti :)

  Dönüş nispeten daha kolaydı. Yolu bilmenin verdiği güven hızımızı da arttırmamızı sağladı. Önce Naip ardından da Kumbağ'a sağ salim vardık. Toplam gittiğimiz yol ,elimizde detaylı bir harita olmadığından ancak tahmin ettik , toplam 30km olmuştur diye düşünüyorum. Bu da başlangıç için fena olmasa gerek.. Bundan sonraki Uçmakdere ve Şarköy maceralarımız için planlar kurmaya başladık bile..

  Sabır edip okuyanlara teşekkürler :)
   
 2. jemboy

  jemboy Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2006
  Mesajlar:
  392
  Beğeniler:
  684
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  ayağınıza sağlık güzel yerler güzel gezi
   
  ArifB bunu beğendi.
 3. AydınGünaydın

  AydınGünaydın Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  1.516
  Şehir:
  Erzurum(Aşkale)
  Seviye:
  öncelikle foruma hoş geldiniz.gezinizden dolayı sizi tbr ederim ve paylaşamınız için tsk ederiz.bisikletleriniz sele yüksekliği dikkatimi çekti kısa duruyordu bu sizin yorulmanıza biraz daha sebeb verebilir. gittiginiz mesafe başlangıç içn ii sayılır.önemli olan az yada çok yol gitmek degil önemli olan yolda olma olayıdır.
  bol pedallı günler diliyorum.hoşça kalın...
   
  ArifB bunu beğendi.
 4. #4
  ArifB

  ArifB Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Tekirdağ/İstanbul
  Seviye:
  Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.
  Uyarınız için teşekkürler. Bu tip ayarları yavaş yavaş öğreniyorum. Görece kısa yollar gitmemiz sebebiyle yorgunluk fazla hissedilmiyor. Fakat dediğinizi mutlaka deneyeceğim.

  Yolda olma konusunda kesinlikle haklısınız, ne zamandır beridir aklımda olan bu konuyu sonunda pratiğe dökmek ve kısa da olsa yavaştan mesafe katetmek çok güzel bir duygu.
   
 5. Haşim Okyay

  Haşim Okyay Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.246
  Beğeniler:
  4.705
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Ayaklarınıza sağlık arkadaşlar. Gezilesi yerlerde hayatınızı sürdürüyorsunuz, değerini bilin, gezin, dolaşın ve bol bol bize fotoğraf gösterin emi ;) :)

  Suluğu geçtim de, sizde de kask ve eldiven göremedim ben :045: :)

  En kısa zamanda temin etmeniz umudu ile.

  Ayağınızdan pedal eksik olmasın..
   
 6. #6
  ArifB

  ArifB Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Tekirdağ/İstanbul
  Seviye:
  Haşim Bey yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında çok haklısınız, adama çatarken kendimiz yakalandık :) Daha işin en başında olduğumuzdan dolayı biraz ihmalkar davrandık sanırım fakat dün itibariyle bir eldiven aldım, Cuma günü de İstanbul'a gittiğimde kaskımı alacağım. Küçük bir ihmalin dahi nelere yol açabileceğinin farkındayım, uyarınız için ayrıca teşekkür ederim.
   
 7. Selay Yaman

  Selay Yaman Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  697
  Beğeniler:
  1.010
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  FORUMA H.geldiniz paylaşım için teşekkürler. ilk gezi değerlendirmesi olmasına rağmen güzel bir tur yapmışsınız ayaklarınıza sağlık.Paylaşımlarınızın devamını diliyorum. Sevgiyle kalın.
   
  ArifB bunu beğendi.
 8. kcuk_

  kcuk_ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Şubat 2007
  Mesajlar:
  722
  Beğeniler:
  222
  Şehir:
  Plovdiv(filibe
  Seviye:
  az biraz tekirdagli olarak :) gittiginiz yerlerde cok pedalladim fotoraflara bakarken oralardaki anilarim canlandi :) bahsettigniz scott bisikletli kisiyide buyuk ihtimal taniyorum o rampa o kisiye hic bir sey yapmamistir meraklanmaya gerek yok :)
  geziniz gayet guzel olmus ben dondugumde tekirdag civarinda olursaniz beraber geziler yapabiliriz:) ayrica ayrilmadan kumbag-naip-yenikoy rampa buyuk ihtimal zorlayacaktir fakat manzara gorulmeye deger . kumbag-orman icinden -yenikoy arazi yolu inisli cikisli fakat manzara tek kelime ile muhtesem.. bu gezileride yapmanizi oneririm...
   
  ArifB bunu beğendi.
 9. #9
  ArifB

  ArifB Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Tekirdağ/İstanbul
  Seviye:
  Yorumlarınız için çok teşekkürler pırtık ve kcuk_..

  Kendisi Almanya'da oturuyormuş sanırım, burda tatil ypaıyorlarmış. Aslında gayet dayanıklı görünüyordu ama mıcırlı yol onu da bezidrmiş gibi görünüyordu :)

  Biz Eylul'un 15'ine kadar civar yollarda turluyor olacağız. Beraber tabiki pedal basabiliriz. Yanlız kondüsyon konusunda halen hazırlık aşamasında olduğumuzdan geride kalırsak bizi biraz beklemen gerekebilir. Özellikle yokuş ve rampalara tam olarak alışamadım :) Hafta sonu İstanbul'dan kask ve gözlüğümü aldıktan sonra daha da bi hazır olacağım..

  Yavaş yavaş etrafı keşfetmeye başladık. Dün de Naip üzerinden Çanakçı ve Avşar köylerine gittik. Asfalt yol çok güzeldi, çok hafif rampalarla çok süratli bir şekilde sürebildik. Avşar'a biraz tırmandık yanlız yolda iki taraflı ağaçların arasından gitmek beni kendimden geçirdi.. Özellikle Avşar'dan geri bayır aşağı inmek mükemmeldi. Hız sınırlarımı zorladım ve gözlüğün şart olduğu bir kez daha anladım.

  Yeniköy civarına da önümüzdeki hafta gitmeyi planlıyoruz. Okuduğum kadarıyla biraz zorluyormuş ama denemeye değer. Eylul ortasında da bir Uçamkdere-Şarköy hedefimiz var ama ne kadar ulaşılabilir bir hedef daha emin değilim :)
   
 10. PRO|Bisiklet

  PRO|Bisiklet Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  229
  Beğeniler:
  118
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Az önce yine aramıza yeni katılan bir arkadaşıma mesaj yazdım böyle sizleri burada görmekten oldukta memnunuz... Başlangıç olarak güzel turlar sana birkaç önerim olacak.

  - Rotanı Google Earth programıyla ayarlayabilirsin ve ayrıca ne kadar yol gittiğini de yaklaşık olarak ölçebilirsin. (Programı indirmek için tıkla)

  - Yanında yama seti bulundurmayı unutma.

  - Ve imkanın varsa kaskı eksik etme.
   
 11. kcuk_

  kcuk_ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Şubat 2007
  Mesajlar:
  722
  Beğeniler:
  222
  Şehir:
  Plovdiv(filibe
  Seviye:
  unuversitenin acilmasiyla tekirdaga donecegim herhalde umarm baska zaman pedallama sansi buluruz ....
   
 12. M.Ergun GÖZET

  M.Ergun GÖZET Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  17 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  542
  Beğeniler:
  701
  Şehir:
  Edirne
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  Foruma hoşgeldiniz.Yazları Kumbağ'daki evimde olmaya çalışıyorum ama işler pek fırsat vermiyor.Bu sene yalnızca 10 gün gelebildim ama bayramda ordayım inşallah. Yedek bisikletim de Kumbağ'da beni bekliyor....Umarım görüşürüz.
   
 13. #13
  ArifB

  ArifB Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Tekirdağ/İstanbul
  Seviye:
  Merhabalar,

  PRO | Bisiklet önerilerin için teşekkürler. Google Earth'deki mesafe olayını denedim ve çok işime yaradı, ama biraz da moralimi bozdu :) Ben en az 25 km yapmışım diye düşünürken meger zar zor 17km oluyomuş onu gördüm.. Kaskı da yarın Bike&Outdoor'a uğrayıp alıyorum inşallah..

  Ergun Bey, biz de okullar açılana kadar(15 Eylul) Kumbağ civarında (umut ediyoruz ki biraz daha uzaklaşarak) turluyor olacağız. Oralarda olursanız iletişime geçebiliriz forum üzerinden. Okullar açıldıktan sonra mesaiyi İstanbul'da devam ettirmeyi düşünüyorum alacağım yeni bisikletimle :)
   
  M.Ergun GÖZET bunu beğendi.
 14. Cevat_Genc

  Cevat_Genc Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  470
  Beğeniler:
  245
  Şehir:
  Fatih / WesTanBuL
  Seviye:
  Öncelikle selamlar, Yazınızı birçırpıda okudum cokta keyif aldım fotolardan ve anlatımınızdan, bende Malkara M.Y. okulundan bu sene mezun oldum bu yaz ayında oralara kaçamak yapmıştık arkadaşlarla şarköy,kumbağ özellikle şarköyün denizi çok güzel, anılarım aklıma geldi, tabi okul dolayısıyla bisikletsiz gittik (otostopla, bunu itiraf ediyorum) :D Ögrenci adam naapsın bisiklet olmayınca :D resimler için teşekkür ediyorum Sanırım Namıkkemal üniversitesi 22 eylülde eğitime başlıyacak ama yinede emin degilim Tekrar Teşekkür ediyor Bol sporlu günler dilerim..
   
 15. kcuk_

  kcuk_ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Şubat 2007
  Mesajlar:
  722
  Beğeniler:
  222
  Şehir:
  Plovdiv(filibe
  Seviye:
  bayramda memleketime donebilirim amma isterseniz Tekirdagdaki bisikletcilerin bir kacinin telefon numarasini verebilirim ...
   
 16. Mhmt_EMR

  Mhmt_EMR Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  384
  Beğeniler:
  244
  Şehir:
  istanbul - Pendik
  Bisiklet:
  Tern
  Seviye:
  Paylaşımınız için teşekkürler...
   

İlginizi Çekebilir

Ekran Görüntüsü (7).png
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
IMG-20160608-WA0003.jpg
Arkadaşlar hepinize merhaba. Temmuz ayı içinde Trabzon-Samsun istikametinde bir tur planım var. Plan hergün farklı bir fikirle değişebiliyor. Asıl niyetim bir performans turu olması yönünde fakat...
strength-training-program-for-cyclists.jpg
Merhabalar, Forumda zaman zaman sorulan ve tartışılan bir konu olması sebebiyle ve güzel de bir antrenman programı bulmamla birlikte bu konuyu foruma kazandırmak istedim :) Programda 6 temel...