Işık hızı aşıldı mı?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Tunafish tarafından paylaşıldı.

 1. Tunafish

  Tunafish Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2011
  Mesajlar:
  308
  Beğeniler:
  347
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Işık hızı aşıldı mı?
  Atomdan küçük partiküller olan nötrinoların, temel fizik yasalarına aykırı biçimde, ışık hızını aştığını gösteren deney doğrulanırsa modern fizik kurallarının yeniden gözden geçirilmesi gerekebilir.
  Albert Einstein'e göre, hiçbir şey ışıktan daha hızlı hareket edemiyor.


  Avrupa Parçacık Araştırma Merkezi CERN'deki fizikçiler, atomdan küçük partiküllerin temel fizik yasalarına ters düşen biçimde, ışık hızını aştığını belirtti.

  Uzmanlar, İtalya'da Alplerin kolu olan Apenin Dağları'nın altında bir laboratuardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuara fırlatılan nötrinoların hedefe saniyenin milyarda biri kadar önce vardığını hesapladılar.

  15 bin defa ölçüm yapan bilimadamları sonucun kendilerini şaşırttığını, bu nedenle ABD ve Japonya'dan başka kuruluşlardan da bağımsız şekilde bu ölçümleri değerlendirmelerini istediklerini açıkladı. Araştırmacılar o zamana dek bu bulgulara temkinli yaklaştıklarını söylüyor.
  Haberin devamı ↓reklam

  Albert Einstein'e göre, hiçbir şey ışıktan daha hızlı hareket edemiyor. Ancak doğrulandığı takdirde bu deney, Albert Einstein'in Özel Görelilik Kuramının bazı kısımlarını tersine çevirebilir, evrenin nasıl işlediğini açıklayan yasalar alt üst olabilir. Tüm modern fizik teorilerinin yeniden gözden geçirilmesini dahi gerektirebilir.

  Bununla beraber araştırma grubu "sistematik hata" dedikleri durumun oluşması halinde istenildiği kadar ölçüm yapılsın, yine aynı hata, yani hız sınırının aşıldığı gibi bir izlenim elde edilmesi riski bulunduğunu, bu nedenle ölçümlerini kamuoyuna ilan ettiklerini bildirdi.

  Doktor Antonio Ereditato ve ekibi bu konuda üç yıldır araştırma yürütüyordu. Ereditato "Hayalim başka bir bağımsız deneyde de aynı sonucun alınması o zaman rahatlayacağım" diye konuştu.

  Ereditato, "Ama şimdilik hiçbir şey iddia etmiyoruz. Toplumun bu çılgın sonucu anlamakta yardımcı olmasını istiyoruz - çünkü bu çılgınlık ve elbette sonuçları da çok ciddi olabilir" dedi.


  Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25281861
   
 2. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.935
  Seviye:
  Büyük bir devrim.Bakalım sonuç ne olacak?Karşı teorilerde gelmiş haberlere göre.

  Nötrino neymiş bakalım:

  Nötrino, ışık hızına yakın hıza sahip olan, elektriksel yükü sıfır olan ve maddelerin içinden neredeyse hiç etkileşmeden geçebilen temel parçacıklardır. Bu özellikleri nötrinoların algılanmasını oldukça zorlaştırmaktadır.Nötrinoların çok küçük, ancak sıfır olmayan durgun kütleleri vardır.Yunan alfabesindeki ν (nü) ile gösterilir.
  Nötrinolar elektriksel yüklerinin olmaması haricinde elektronla benzeşirler.Nötrinolar elektriksel olarak yüksüz olduklarından elektronlar etkilenirken, onlar elektromanyetik kuvvetlerden etkilenmezler.Nötrinolar sadece menzili elektromanyetik kuvvetten çok çok küçük olan 'zayıf' kuvvetten etkilenirler, bu sebeptem maddelerin içinden çok etkileşime girmeden geçebilirler.Nötrinoların kütlesi olduğundan yerçekimi kuvvetiyle diğer kütleli parçacıklar gibi etkileşir; ancak yerçekimi kuvveti bilinen dört kuvvetin arasında en zayıf olanıdır.
  Nötrinolar belirli atom bozunmalarında veya güneşteki, nükleer reaktörlerdi ya da kozmik ışınlar atamlara çarptığında oluşan nükleer reaksiyonlar sonucu gibi belirli olaylarda açığa çıkarlar.Üç tip nötrino vardır:elektron nötrino,müon nötrino ve tau nötrino.Her tip nötrinonun birer tane de karşı nötrino adı verilen parçacık vardır. Elektron nötrinosu(ya da elektron karşı nötrinosu) protonun nötrona dönüşmesinde orataya çıkar ya da tersi olarak - beta bozunmsının iki formu.Nötrinoyu içeren etkileşimler zayıf kuvvet tarafından oluşturulmmmuş sistemlerdir.
  Güneşten yayılan çoğu nötrino Dünya'ya ulaşırlar.Saniyede dünya yüzeyinin güneşe dik olan santimetre başına yaklaşık 65 milyar nötrino ulaşır.
   
  Cyclist999 bunu beğendi.
 3. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Raven_35 bunu beğendi.
 4. Cyclist999

  Cyclist999 Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.193
  Beğeniler:
  856
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Harun Sayı
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Bu arada bende ufak bir terim ekleyim; nötrino madde parçacıkları içinde lepton türlerinden biridir. Diğer tür ise KUARK tır :)
   
  Raven_35 ve Salih Dinçer bunu beğendi.
 5. A.Kadir Ünal

  A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Şubat 2011
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Hadi bakalım Yakında camın içindende geçebilecez allah bize o gunleri gösterecek :)
   
 6. Cengiz ADANUR

  Cengiz ADANUR Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2011
  Mesajlar:
  154
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  Elazığ
  Seviye:
  Bu uyanık nötrino kestirme bir yol bulmuş, hedefe bu kestirme yoldan vardığı için hızı yüksek görünüyor olabilirmiş.. Ameraka ve Japonya' daki deneyler ne gösterecek bakalım, heyecanla bekliyoruz..
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 7. BF Okuru_

  BF Okuru_ Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Eylül 2010
  Mesajlar:
  1.077
  Beğeniler:
  349
  Seviye:
  normal çünkü fiziksel uzay bir skolastik model.
   
  Raven_35 bunu beğendi.
 8. #8
  Tunafish

  Tunafish Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2011
  Mesajlar:
  308
  Beğeniler:
  347
  Şehir:
  Konya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Bu nötrinolar sanırım bizim bütün uzay, fizik, zaman kurallarımızı alt üst edecek gibi. Belki elektriğin bulunmasından sonraki gibi bir atılım yaşar teknoloji. Açıkcası önümüzdeki yüzyıldan çok umutluyum ve heyecanlıyım.
   

İlginizi Çekebilir

1430320894945-vt4jk72hwooj-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
upload_2016-8-5_14-30-10.png
Tahmin ediyorum bisiklet süren birçok kişinin aklına bu soru gelmiştir. Bacaklarımdaki kuvvetin bisiklette güç üretmeye katkısı (kısaca hız yapmaya) ne kadardır? Bisikletimizde bir power metre...