Presta adaptör

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
arkadaşlar yol bisikletime 120 psi hava basmam gerek ama elimde bulunan küçük sarı presta adaptör iş görmüyor
benzinliklerde hava basabilmem için adam gibi bi adaptör lazım öneriniz nedir acaba?

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@burhanozer

Burhan o adaptörlerin işe yarayanları var ama benzinlikteki kompresörlerin büyük kısmı 110-120 psı hava basamaz ya ufak kalır yada ayarını kısmışlardır.O yüzden tek tavsiye 160 psı hava basabilen bir ayak pompasını evde bulundurman.Eğer bütçe yüksek ise yine 160 psı hava verebilen ufak mini pompalarda mevcut.Topeak pompa kullanıyorum hem mini hemde ayaklı ikiside 160 psı hava verebiliyor.

Not:Bir ekleme yapayım piyasadaki sedona pompalar yaklaşık 90 psı hava verebiliyor.Giyo ve pro pompalar her nedense üzerlerinde yada katolog değerlerinde yazanın biraz altında hava basıncı verebiliyorlar o yuzden küçük el pompaları genelde 85 psı civarı kalıyor.Zefal pompa kullanmadım ama markaya güvenirim. topeak kesinlikle bu tip konularda bir numara.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ö.

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
abi valla rezillik diz boyuna çıktı el pompası ile basarken rpestanın ucundaki iğne kırılıyo bişeyler
şuan illallah demiş vaziyetteyim
ayak pompası hangisi olabilir presta için acaba

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Burhan ben el pompası olarak şu modeli kullanıyorum biraz uzun sürüyor ama 120 psı hava basabiliyor.Bunun birde hortumlu modeli çıktı şimdi onuda inceledim o çok daha güzel hortumlu oldugundan sibop kısmına yük de binmiyor hortum da pompanın içinde çekmedikçe hiç gözükmüyor.Sadece presta sibop için kullanılıyor.

(link)

Ayak pompası ise şu modeli kullanıyorum forumdan çok uygun fiyata ikinci el almıştım aldığım en güzel ürünlerden bir tanesi. evdeki bisiklet odasının ve komşu çocukların vaz geçilmezi her iki sibop için uygun hortumlu oldugundan sibop kısmına yük bindirmiyor.

(link)

Buda yukarıda bahsettiğim hortumlu el pompası

(link)

Aynı anda yazmışız senin sordugun benim kullandıgım 120 psı veriyor ama hacim ufak oldugundan biraz oturuyorsun bisiklet başında :) hortumsuz oldugu içinde bastırırken dikkatli olmak lazım sibop kırmamak için.Ama söylediğim gibi 120 psı net hava verebiliyor.160 vereceğini zannetmiyorum ama denemek lazım :)

burhanozer

Forum Demirbaşı
Tepki
85
abi ben şu hortumsuzdan alıyım iyisimi:D bide benzinlik için iş görecek olan şey hangisidir acaba? :D

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@burhanozer

bende şu şekilde contalı adaptörden var gayet başarılı ama yedekte duruyor kullanmadım hiç.Bisikletçilerdeki ucuz çin malları adaptörlere göre oldukça iyi bir şeye benziyor.

(link)

Pompa işini de eğer ki yol bisikletine bineceksen muhakkak evde bir basınç göstergeli ayak pompası bulundurmalısın derim.

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
Ben (link) el pompasını kullanıyorum.Hem ince hem kalın sibopa uyuyor.Çok küçük ve hafif...Ayrıca hortumlu olduğundan hava basarken sibopu zorlamıyor.Ayrıca basma performansı oldukça iyi.Defalarca test edilmiştir, yolda bırakmaz...

Ayak pompası içinde Specialized Air-Tool ayaklı pompa kullanıyorum.Hiç aparat/kafa değiştirmeden ince/kalın tüm siboplara uyuyor.Hava basma performansı ise muhteşem diyebilirim.Emsallerine göre biraz daha pahalı ama kesinlikle hak ediyor.Lastik şişirmek 15-20 saniyeyi geçmiyor...

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
120 psi ne yav? :Ahhh-1660

Sök onu tahtadan fayton tekeri tak, aynı şey değil mi? :p

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

Aydın Diricanlı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.871
Bisiklet
Specialized
@volkert

Yol lastikleri genelde yüksek PSi ile kullanıyor.Mesela ben schwalbe lugano 700x23 lastik kullanıyorum.Minimum 80 psi, maksimum 110 psi yazıyor lastiklerin üzerinde...Ben genelde 100 psi ile kullanıyorum.Lastik ne kadar sert olursa performans ve akıcılık yükseldiği gibi patlama olasılığıda o derece azalıyor.Bu sebeple kullanılacak pompanında bu kapasitede olması normaldir :)

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar yeni bir konu acmamak icin buraya yaziyorum.
presta siboplu lastiğimı benzincilerde vs sisirebilmem icin bi arkadasim presta yı araba sibobuna ceviren bir adaptor verdi fakat birturlu kullanamadim. prestanin ucunu gevsetiyorum adaptoru takiyorum fakat adaptoru takinca prestanin ucu dışta kaliyor makinede hava basamiyor bir turlu çözemedim nasil kullanildigini yanlis yaptığım sey nedir

gokhantig

Forum Bağımlısı
Tepki
362
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kalin bir iç lastiğin sibobu iç lastikten kesin, içindeki sibop iğnesini çıkartın.

Yol bisikletinizin iğnesini gevşetin. Yukarıda bahsettiğim malzemeyi yol lastiginizin sibobuna TERSTEN takın. Benzinlikte hava basarken PATLAK LASTIK butonuna tiklayarak yol bisikletinizin lastigini şişirin..

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve Imlampre

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
372
@oguz169 O dönüştürücünün içinde plastik conta olması lazım yoksa basamazsın. Ben de dönüştrücü kullanıyorum benzincide patlak şişirme modunda kullanıyorum yoksa normal sibob gibi otomatik algılayıp hava basmıyor pompa.

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@oguz169 aliexpreste 5 tanesi 1.3 dolar 15 gunde geldi cok kaluteli contali falan.

Yeni 5 Adet Dönüştürücü Presta Schrader Bisiklet Bisiklet Vana Adaptörü Tüp Pompa Araçları B2C Dükkanı
(link)
(from AliExpress Android)

• Beğen
Tepkiler: oguz169

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
(link)
Bu adaptör aldığım 25 tllik pompadan çıktı sibop kafasına zarar vermemek için kullanıyorum. Ucundaki sarı presta adaptörü sibopta taşıyarak benzincidede şişirebilirsiniz. Aliexprestekiler de güzel görünüyor.

• Beğen
Tepkiler: oguz169

oguz169

Forum Demirbaşı
Tepki
467
İsim
OGUZHAN
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alperr125
bu adaptör ile benzincide istediginiz psi ayarini basabiliyormusunuz yoksa patlak lastik modundami kullanilaniliyor

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Arkadaşlar Patlak lastik moduna dikkat ediniz, alet bu modda alet lastiğe çok aşırı yüklenme yapar booom!! diye bir sesle lastiğiniz patlayabilir... tecrübeyle sabittir :))

hlksnrr

Forum Demirbaşı
Tepki
564
İsim
Haluk ŞENER
Bisiklet
Scott
Hiç uğraşmayın alın bir tane basınç göstergeli ayaklı pompa.