İşe Bisikletle Gidenler

İşe hangi sıklıkta bisikletle gidiyorsunuz?

• Toplam katılım
    661

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Scudo

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
Ise yol bisikleti ile gidip gelen arkadaslara bir kac sey sormak istiyorum tecrubeleri hakkinda.

Ben de ise yol bisikleti ile gidip geliyorum, mesafem yaklasik 10 km. Eskiden sehir bisikleti kullaniyordum mesafem 7 km idi, tasininca yol bisikletine dondum mesafe artti diye.

- Bisikleti nereye park ediyorsunuz, kilitliyorsunu? Kullandiginiz kilidin agirlik yapmasindan sikayetci degil misiniz?

Bendeki kilit bu : (link)

2 kg'dan fazla cekiyor. Bisiklet uzerinde tasimak yerine is yerinin otoparkinda birakiyorum. Bu yuzden is - ev arasi bir yere ugrayacaksam, hanim arayim "gelirken yogurt al" demisse alamiyorum kilitleyemedigim icin. Bisikletin uzerinde tasisam surekli olarak 2 kg az degil. Sizin cozumunuz nedir, nasil kilit kullaniyorsunuz?

WhatsApp Image 2019-10-25 at 09.11.22.jpeg

Bende durum bu. Zemin katta çalışıyorumve penceremin yanına koyuyorum. Dışarıda güvenlik var zaten. Kurcalamasınlar diye gözümün önünde. Bi kaç parça ihtiyaç varsa marketten alınacak, iki bina yanımda Şok var, oradan alıyorum. Başka bi yerden almam gerekirse, eve gidip bisikleti bırakıyorum ve tekrar çıkıyorum. Bu bisikleti henüz hiç kilitlemedim., hep gözümün önünde duracak şekilde takılıyorum mesai dışında da.

*Çantanın yarattığı renk kirliliği için kusura bakmayın :komik: değiştiremedim hala.
**Sol altta duran kutuda yeni çamurluklar, hala taktıramadım, bekliyor öyle. Allahtan yağmurlar henüz başlamadı.

Bu arada @BerkEvren'e çok teşekkür ederim lastik konusunda. Tecrübelerini net bi şekilde paylaştı ve durano plus aldım. Geçen gün 120km sürerek ciddi bi testten geçtim, patika-mıcır farketmeksizin, fazlasıyla güvende hissettim. Hızlanmak konusunda bir kaybım mevcut ama hem performans yapmadığımdan hem güvenliği tercih ettiğim için,ü şimdiye kadar fazlasıyla memnunum. Yalnız bir şey soracağım; kaç psi kullanıyorsunuz bu lastiği? Sanki ben biraz az şişirmişim gibi hissediyorum. Veya lastiğin hamurundan mı acaba? ? Deneye deneye en uygunu bulacağım sanırım.

Taze Fasulye

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Sümeyye T.
Bisiklet
b'Twin
Of! Çoook uzun zaman oldu işe bisikletle gitmeyeli yeni başlığı görünce heyecanlandım.Yarın bisikletle giderim! 3 kilometre 3 kilometre’dir olsun.?

@BerkEvren Soulrider yeni mi ben takip edemedim.Öyleyse hayırlı uğurlu olsun, vapura da yakışmış.

Ozan_ozaN

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Ozan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
3 ay boyunca hafta içi her gün 12 git 13 gel ile en az 25 km yaptım

dümdüzzz yol, kendi ritmimi de bulmuş oldum
sabah 20 kmh ile giderken akşam 30kmh ile gidiyorum, yoksa ter sıkıntı oluyor

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Bu arada @BerkEvren'e çok teşekkür ederim lastik konusunda. Tecrübelerini net bi şekilde paylaştı ve durano plus aldım. Geçen gün 120km sürerek ciddi bi testten geçtim, patika-mıcır farketmeksizin, fazlasıyla güvende hissettim. Hızlanmak konusunda bir kaybım mevcut ama hem performans yapmadığımdan hem güvenliği tercih ettiğim için,ü şimdiye kadar fazlasıyla memnunum. Yalnız bir şey soracağım; kaç psi kullanıyorsunuz bu lastiği? Sanki ben biraz az şişirmişim gibi hissediyorum. Veya lastiğin hamurundan mı acaba? ? Deneye deneye en uygunu bulacağım sanırım.
Ben 72 kiloyum. 110 psi hava basıyorum. Yüzeyi çok yumuşak bir lastik olduğu için düşük basınçta oluşturduğu hissi sevmiyorum hiç. 9000 km'ye yaklaşıyor benim duranolar (Patlak yok) Yeni bisikletimde de aynı lastiği seçtim. Onlarda 1000 km'ye geldiler. Özellikle günlük kullanım yapanlar için çok ideal bir lastik. (Kullanım ömrü açısından)

@BerkEvren Soulrider yeni mi ben takip edemedim.Öyleyse hayırlı uğurlu olsun, vapura da yakışmış.
Teşekkürler :) Evet yeni, daha yeni gördük 1000 km'yi :harika:

Yarın bisikletle giderim! 3 kilometre 3 kilometre’dir olsun.?
İşte bu sebeple başlığı güncel tutmak lazım. Özendirelim biraz :)
Bu arada yolu kısa olanlara hep söylediğim şeyi tekrar edeyim; Yolu uzatın :) Benimde eve dönüş yolum 14 km ama ben her fırsatta 25'e tamamlıyorum yolu :harika:

BayCicik

Daimi Üye
Tepki
465
İsim
Özer Cicik
Bisiklet
b'Twin
Ben 72 kiloyum. 110 psi hava basıyorum. Yüzeyi çok yumuşak bir lastik olduğu için düşük basınçta oluşturduğu hissi sevmiyorum hiç. 9000 km'ye yaklaşıyor benim duranolar (Patlak yok) Yeni bisikletimde de aynı lastiği seçtim. Onlarda 1000 km'ye geldiler. Özellikle günlük kullanım yapanlar için çok ideal bir lastik. (Kullanım ömrü açısından)

İşte bu sebeple başlığı güncel tutmak lazım. Özendirelim biraz :)
Bu arada yolu kısa olanlara hep söylediğim şeyi tekrar edeyim; Yolu uzatın :) Benimde eve dönüş yolum 14 km ama ben her fırsatta 25'e tamamlıyorum yolu :harika:
Evet demek ki ben biraz az basmışım. Akşam iş çıkışı halledeyim. Düz yolda giderken "düşük basınçta oluşturduğu hissi" ben de sevmedim. Ama tırmanırken fena değildi yani bana göre. Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Günlük toplam 19-20 km tutuyor benim. Zinde kalmak için yeterli gibi. Gelecek yıl hedef haftalık 250 km toplam.

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ozan_ozaN Tebrikler. Mecburen 20+ hızlara çıkıyorum ben trafikte, vaktim var ama nedense yavaş gidemiyorum. :kötü:Ayrıca yavaş gidince araçlar korna çalıyor zırt pırt her şeye.Bazı yerlerde mecburen tempo tutmak gerekiyor. Kendime hakim olabilsem keşke.:)
@BerkEvren Eve dönüş yolunda ise çanta falan çok rahat olmuyor ya.? Bugün deneyeceğim,farklı bir rota var bakalım oradan nasıl olacak.

Taze Fasulye

Aktif Üye
Tepki
331
İsim
Sümeyye T.
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren Ooo eskitmişsiniz bile. Kazasız belasız. ☺

Yalan olmasın da yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl Mart ayından sonra aralıklı da olsa 6-7 ay kadar işe bisikletle gittim. Sonra aralık uzadı, kaldı. Çok erken saatler oldu, çok yorgun oldum vs. bahane tabi bunlar bu iş gerçekten kararlılık gerektiriyor. Forum’da bu konuda çok kararlı kullanıcılar var. Hepsi burada ayrı ayrı örnek oluyor. Hepsine saygı duyuyorum.

Bi çok kullanıcının gittiği uzun mesafelerle kıyaslayınca kısa mesafeler kulağa çok komik geliyor ama zaten o bisiklete bi kere binince inemiyorsunuz. ? Sabah 3 km işe gidiyorum, akşam 20, 30, 40 km belki daha fazlasıyla eve dönüyorum. İş çıkışı şuraya sürerim buraya sürerim derken km’ler arttıkça arttıyor. Eğer yorgun değilsem... ?

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim iş yerinde kendi odam var. 2 kişi çalışıyoruz odada. genel müdürün kapısının önünden kucaklayarak geçip odama sokuyorum bisikleti. iş yerinde kilit derdim yok ama yine de bulunduruyorum sürekli yanımda. onguard doberman anahtarlı kilit var. 1 senede 5 kere kullanmamışımdır. ama yanımda sürekli. 8 litre kadro çantamın içinde hep. 600g ağırlığı var. çantanın yarısını dolduruyor zaten. kalanı da bana yetiyor. bazen kilidi çıkarıp kıyafet koyuyorum :) evde de balkonda zaten bisiklet. neredeyse hiç kullanmıyorum ama kilit yanımda olmadığı zaman tedirgin oluyorum. daha önce bisiklet çaldırdığım için olsa gerek.

Ozan_ozaN

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Ozan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bisiklet güvenliği ise bambaşka bir konu
eskiden fabrika içindeki otoparka bırakıyordum, ama küfürsüz anamadığım bi çocuk, lastiklerini patlattı. en sonunda çareyi ofise masamın yanına getirmekte buldum. bayaa bi laf oldu ama ısrarcı oldum.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.969
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arada yolu kısa olanlara hep söylediğim şeyi tekrar edeyim; Yolu uzatın :)
Bir sana bir de Kaşif Magellan'a inanıyorum.:harika:Macellan, dünyanın yuvarlaklığından dolayı hep batıya giderek bulunan noktaya gelinebileceğini inanırdı.
Benim iş yerim evimin altında olduğuna göre bisikletimle hep batıya gidersem elbet bir gün işyerime varırım.
İnşallah benim patron da Magellan okumuştur.:ssrtcbya:

mesut1905

Üye
Tepki
8
İsim
Mesut
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@yavuzkosar
güzergahım aslında çok güzel sıfır yokuş çok kısa süreli eğim sayılabilecek yerler var ama geçen yaz 1 ay kesintisiz gittim geldim

@BerkEvren evet motivasyon olur diye düşünüyorum teşvik eder beni hadi çıkalım şurada duralım birşeyler içelim gibi mesela akşamları güzergahı uzatalım diyip farklı yerden de gidilebilir ben bir süre aynı güzergah gittim geldim işe sonra bıraktım. :(

• Beğen
Tepkiler: erman35

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Ya bu terleme işini nasıl çözüyorsunuz? Kısacık mesafe gidip geliyorum hemen atletim terliyor. E işe gelince de ıslak atletle oturulmuyor, çıkarıp bir yere asmam lazım. İşe giderken giydiğim kıyafet klasik hnai bir pantolon bir gömlek gibi. Üstüne de mont tabii. içimde atlet oluyor. Atlet yerine hava alan bir tişört giymek mantıklı gibi geliyor ama üstümde gene mont olduğu için o zaman da gömleğe ter bulaıp sırılsıklam oluyorum. Kıyafet işini çözemedim bir
türlü. Bisiklet montu vardı Decathlon'da. Ondan mı almak lazım nedir ?

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Şeffaf atlet giymeyin. iyi bir bisiklet forması giyinin. atlet teri emer ama dışarı atmaz. iyi bisiklet formaları dışarı atar. iş yerinize gittiğinizde de kuru kuru giyinirsiniz atletinizi ve kıyafetlerinizi. ben tepeden tırnağa değiştiriyorum üzerimi iş yerinde.

ahmet1914

Forum Bağımlısı
Tepki
1.263
İsim
Ahmet Y
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aman çok dikkatli olun,aman aman.Ben yanıma almadım gece mesaisinde ve büyük hata ettim,sonuç olarak kilitli olmasına rağmen çaldırdım bisikleti.

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
Ya bu terleme işini nasıl çözüyorsunuz? Kısacık mesafe gidip geliyorum hemen atletim terliyor. E işe gelince de ıslak atletle oturulmuyor, çıkarıp bir yere asmam lazım. İşe giderken giydiğim kıyafet klasik hnai bir pantolon bir gömlek gibi. Üstüne de mont tabii. içimde atlet oluyor. Atlet yerine hava alan bir tişört giymek mantıklı gibi geliyor ama üstümde gene mont olduğu için o zaman da gömleğe ter bulaıp sırılsıklam oluyorum. Kıyafet işini çözemedim bir
türlü. Bisiklet montu vardı Decathlon'da. Ondan mı almak lazım nedir ?
Merhaba,

Iki seceneginiz var, ya en alttan en uste kadar nefes alabilir kiyafet giyeceksiniz ( pahali cozum ) ya da en alt katmanda teri tutacak kiyafet giyip yolculuk bitince degistireceksiniz.
Bisiklet montu da alsaniz ( montun nefes alabilir oldugunu varsayiyorum ) , montun altindaki kiyafetler nefes almiyorsa bir ise yaramayacaktir.

Ben kisin ise giderken hava 15 derecenin ustundeyse tshirt, onun ustune gore-tex yagmurluk giyip gidiyorum. Montun koltuk alti fermuarli, orayi ve yaka kismini da acinca gayet iyi havalandirma sagliyor.
Kisin ise havalar sogudugunda iyice, ilk katman olarak iclik onun ustune nefes alabilir polar, onun ustune yine ayni yagmurlugu giyiyorum. Bu beni 0 derece civarina kadar idare ediyor. Ise gittigimde ise icligi cikartip normal tshirt giyerek calisamaya devam ediyorum.

Mesele terlemek degil, onun cozumu icin bir kac alternatif var. Mesele yagmurlu havada bisiklet kullanirken terleyince ne yapacaksiniz?

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Merhaba,

Iki seceneginiz var, ya en alttan en uste kadar nefes alabilir kiyafet giyeceksiniz ( pahali cozum ) ya da en alt katmanda teri tutacak kiyafet giyip yolculuk bitince degistireceksiniz.
Bisiklet montu da alsaniz ( montun nefes alabilir oldugunu varsayiyorum ) , montun altindaki kiyafetler nefes almiyorsa bir ise yaramayacaktir.

Ben kisin ise giderken hava 15 derecenin ustundeyse tshirt, onun ustune gore-tex yagmurluk giyip gidiyorum. Montun koltuk alti fermuarli, orayi ve yaka kismini da acinca gayet iyi havalandirma sagliyor.
Kisin ise havalar sogudugunda iyice, ilk katman olarak iclik onun ustune nefes alabilir polar, onun ustune yine ayni yagmurlugu giyiyorum. Bu beni 0 derece civarina kadar idare ediyor. Ise gittigimde ise icligi cikartip normal tshirt giyerek calisamaya devam ediyorum.

Mesele terlemek degil, onun cozumu icin bir kac alternatif var. Mesele yagmurlu havada bisiklet kullanirken terleyince ne yapacaksiniz?
Bilemedim. Ne Yapmalıyız?
Teşekkürler bu bilgilendirici değerli mesajlarınız için bu arada

umutcelik

Forum Bağımlısı
Tepki
8.083
Bisiklet
Trek
Bilemedim. Ne Yapmalıyız?
Teşekkürler bu bilgilendirici değerli mesajlarınız için bu arada
Bir kac secenek var

Ilki, yagmurlu havada mumkunse ise bisikletle gitmemeliyiz :)

Digeri, yukarida bahsettigim seceneklere ek olarak normal pantalonun uzerine su gecirmez pantalon giymek. Dechatlon'un pantalonlari fena degil, sanirim 900 serisinde ayakkabiyi da kapliyor. Islak pantalon ile ise gitmek en buyuk dert benim simdiye kadar tecrube ettigim.