Ironman'de bir hikaye ,bir azim, bir başarı

Konu, 'Triathlon' kısmında Murat sonkaya tarafından paylaşıldı.

 1. Murat sonkaya

  Murat sonkaya Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  182
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  çekmeköy madenler
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:


  Oğlu babasına sorar : Babacığım benimle maraton koşmaya var mısın ? Kalp sorunları olmasına karşın baba yine de « Evet varım » diye yanıtlar. Ve bir maratonu birlikte tamamladılar. Baba oğul başka bir çok maratonu daha birlikte koştular. Baba her seferinde oğlunun yeni bir yarış talebini kabul ediyordu. Oğlu bir gün babasına Baba birlikte bir Ironman'a koşmaya var mısın benimle ? deyince baba bu kez de evet der ve kabul eder.Baba oğul bu zor yarışı birlikte tamamladılar.

  Rick & Dick
   
 2. İsmail ŞEN

  İsmail ŞEN Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Eylül 2008
  Mesajlar:
  528
  Beğeniler:
  435
  Şehir:
  Isparta-Eskişehir
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler.Hep duymuşumdur bu hikayeyi ama video'sunu ilk defa izleme imkanım oldu.Çok muhteşem birşey.Gerçek fedakarlık budur. ;)
   
  Murat sonkaya bunu beğendi.
 3. mcaliskan23

  mcaliskan23 Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.004
  Beğeniler:
  258
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Ironman de babanın ciddi ölme ihtimali var çünkü hem yaş ilerlemiş hem de kalp sorunu varmış, demek ki baba olmak böyle bir şey ve inanın bu baba gördüğüm en baba adam.
   
 4. mustafa akman

  mustafa akman Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  2.368
  Beğeniler:
  3.823
  Seviye:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  bu arada babanın yaptığı süper bi şey
  ama küçük bir not
  olayı vurgulamak için "kalp" hastası" demek de bir hata
   
  Erkan Közen bunu beğendi.
 5. mcaliskan23

  mcaliskan23 Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.004
  Beğeniler:
  258
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:


  Neden hata sizce?
   
  Veysel KOYUNCU bunu beğendi.
 6. mustafa akman

  mustafa akman Onursal Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  2.368
  Beğeniler:
  3.823
  Seviye:
  hekim olarak biliyorum ki
  gerçek bir kalp hasta değil koşmak yürüyemez bile
  bazı kalp hastalıkları var tesadüfen saptanır
  Kalbin pompa fonksiyonunu etkilemez
  normal hayatınızı devam ettirirsiniz
  bu gerçekten alkışlanması gereken babanın da kalp pompa fonksiyonu normal sınırlar içinde
  bu açık
  yoksa parmağını oynatamaz
   
  Murat sonkaya ve Fırat Dizman bunu beğendi.
 7. mcaliskan23

  mcaliskan23 Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.004
  Beğeniler:
  258
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Kalp hastası denmemiş zaten kalp sorunu varmış denmiş. Öyle olsa bile adam oğlunu park da gezdirmiyor İronman bitiriyor, üstelik oğlunu da taşıyarak, bu yüzden notunuz çok da anlamlı değil bence
   
  Murat sonkaya bunu beğendi.
 8. #8
  Murat sonkaya

  Murat sonkaya Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  182
  Beğeniler:
  389
  Şehir:
  çekmeköy madenler
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Böylesi daha güzel oldu,

  http://www.weboflove.org/050917dadtrulycares
  orjinali Sports Illustrated Issue date: June 20, 2005, p. 88. ve türkçesi ..

  İyi bir baba olmaya çalışıyorum.Çocuklarıma yahni yaparım,cep telefonu mesajlarının parasını ödemek için geceleride çalışırım.Onları mayolu fotoğraf çekimlerine götürürüm ancak Dick Hoyt ile kıyaslanınca bir hiçim.

  Engelli oğlu Rick’i 85 defa 26.2 mil’lik maratonda tekerlekli sandalyede ittirdi,sadece bununla kalmayıp botun içindeki oğlunu ip ile suda yüzerek 2.4 mil çekti ve aynı gün oğlunun ön tarafta oturduğu özel bir bisikletle tam 112 mil pedal çevirdi.
  Dick ayrıca oğlunu kayağa götürdü,sırtındayken dağ tırmanışı yaptırlar birkeresindede ülkeyi boydan boya geçen bisiklet turuna katıldılar…şimdi oğlunuzu bovlinge götürmek biraz az geldi değilmi?
  Peki Rick babası için ne yaptı?fazla değil,sadece hayatını kurtardı.Bu sevgi dolu hikaye 43 yıl önce Winchester,Mass’ta başladı.Rick doğum sırasındaki komplikasyondan dolayı beyin zararı gördü ve eklemli organlarını kullanamaz hale geldi.
  Doktorlar Dick ve eşine’’hayatının sonuna kadar bir sebze gibi yaşayacak, onu bir enstitüye yatırın ’’dediklerinde Rick 9 aylıktı.
  Ancak Dick ve eşi bunu kabullenmedi. Rick’in gözlerinin onları odadayken takip ettiğinin farkına vardılar. Rick 11 yaşındayken onunla iletişim kurabilbelerini sağlamak amacıyla onu Tufts üniversitesi mühendislik fakültesine götürdüler.Aldıkları cevap’’mümkün değil,beyninde herhangi bir hareket yok’’
  Dick mühendislere,’’ona bir fıkra anlatın’’ dedi,anlattılar,Rick güldü.Farkına vardılarki aslında Rickin beynindebirçok şey olup bitiyordu. Kafasının yanı ile mouse’ı kontrol edebileceği bir bilgisayar düzeneği kurdular.Nihayet Rick iletişim kurabilecekti.İlk kelimeleri’’Go Bruins’’(lisesinin amerikan futbol takımına ithafen’’bastır fener’’ gibi).Lisedeki bir arkadaşı geçirdiği kaza sonucu felç olunca okuduğu okul arkadaşı adına bir hayır koşusu düzenledi.Rick babasına ‘’baba ,bende koşmak istiyorum’’ dedi.
  Kendi deyimiyle’’besili domuz’’olan Dick bırakın 5 millik maraton boyunca oğlunu tekerlekli sandalyede itmeyi hayatınada 1 milden fazla koşmamıştı bile. Yinede denedi.’’o durumda engelli olan bendim,2 hafta boyunca kendime gelemedim’’ dedi
  O gün Rick’in hayatını değiştirdi.Kullanabildiği bilgisayara’’ Baba,koştuğumuz zaman engelli değilmişim gibi hissettim’’ yazdı.
  Bu cümle Dick’in hayatını değiştirdi.Elinden geldiğince o duyguyu tekrar Rick’e hissettirmeyi takıntı haline getirdi.1979 ‘da Boston maratonuna katılabilecek seviyeye gelirken göbeğinide sertleştirmişti.
  ‘’Asla olmaz’’,yarış hakemlerinin Dick’e söylediği sözdü.Baba ve oğul tek yarışmacı sınıfına giremezlerdi aynı zamanda sadece tekerlekli sandalyedekilerin de katıldığı katogoriyede uymuyorlardı.Birkaç sene Baba ve oğul ellerinde geldiği heryerde koştular.sonunda 1983 yılında Boston maratonuna katılabilmenin yolunu buldular.Öncesinde başka bir maratonda o kadar iyi derece yaptılarki Boston maratonu eleme derecesini rahatlıkla geçtiler.
  Sonra biri’’Hey Dick,neden triatlonu denemiyorsun’’dedi.
  Yüzme bilmeyen, en son bisiklete 6 yaşında binmiş ,kucağında ağırlığı 50 kg olan oğluyla triatlona katılmak?Yinede Dick denedi.
  Bugüne kadar tam 212 triatlona katıldılar ve bitirdiler.bunların içinde Hawai’de yapılan 15 saat süren ‘’demir adam’’ (en zor triatlon yarışıdır)’da vardı.Düşünsenize 25 yaşında triatlonda yarışan aygır gibi bir sporcusunuz ve yanınızdan arkasındaki şişme botun içindeki engelli oğlunu ip ile çeken adam yüzerek sizi geçiyor!!!
  Birisi’’Hey Dick,triatlonu neden tek başına denemiyorsun?’’diye sorduğu zaman,’’asla,ben bunu sadece Rick ile beraber yüzerken,koşarken ve pedal çeviriken onun yüzündeki o tebessüm için yapıyorum’’ der.
  Bu sene Dick 65 Rick ise 43 yaşlarına bastılar.Ve baba oğul bu sene 24’üncü Boston maratonlarını bitirdiler.20.000’den fazla kişinin katıldığı yarışta dereceleri 5.083 idi.En iyi zamanları,2 saat 40 dakika (1992’de).Dünya rekorundan sadece 35 dk. Fazla.Bu tarz rekorlar hakkında bilginiz yoksa şunu söyleyelim dünya rekorunu elinde tutan adam bu rekoru kırarken,başka bir adamı tekerlekli sandalye ile itmiyordu.
  ‘’şüphe yokki benim babam yüzyılın babası’’yazdı Rick zorlukla kullanabildiği bilgisayar ekranına.
  Bu beraberlikten Dick’te kendi payına düşeni aldı. 2 sene önce katıldıkları bir yarış esnasında Dick kalp krizi geçirdi. Yapılan muayenede ana damarlarından birinin %95 oranında tıkalı olduğu ve eğer bu şekilde yıllardır koşmayıp vücudunu şekle sokmamış olsaydı büyük ihtimalle 15 yıl önce çoktan ölmüş olacağı doktorlar tarafından söylendi.Bir bakıma Dick ve Rick birbirlerinin hayatlarını kurtarmışlardı.
  Rick şu anda Boston’da kendi evinde yaşıyor ve evde bakıcı var. Dick,ordudan emekli oldu ve Holland,Mass’ta yaşıyor.Herzaman birlikte olmak için zaman buluyorlar.Ülke içinde birçokyerde konuşma’lara katılıyorlar ve herhafta sonu zor bir yarışı daha baba –oğul bitiryorlar,bu babalar günündede olmak üzere.
  Babalar gününün gecesinde Rick babasını yemeğe götürür ve babasına asla satın alamayacağı bir hediye vermek ister.Bilgisayara şu satırları yazar’’en çok yapmak istediğim şey,bir kez olsun,babam sandalyeye otursun bu kez onu iten ben olayım’’
   
 9. özgür bağdatlıoğlu

  özgür bağdatlıoğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2010
  Mesajlar:
  338
  Beğeniler:
  276
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Bu baba-oğul'u biliyordum fakat hikayelerinin böyle başladığını bilmiyordum! Konuyu açtığın için teşekkürler...
   
 10. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Triathlon vidyolarına bakıyorken bende rast geldim. Duygulanmamak mümkün değil. Benim izlediğim ise şu YouTube kanalının 7. vidyosu: http://www.youtube.com/watch?v=GRHx...ay&list=PL31D6FC8D61AF50CE&index=7&playnext=6

  Babasını çok taktir ettim. İşte bu biraz da inanmak ile alakalı bir durum. Belki özürlü bir çocuğa sahip olmasaydı bunu hiç bir zaman denemeyecekti bile.

  Ancak şu sonraki vidyo (8.'si) bence rezillik! Yani şu iki bayanın (Sian Welch ile Wendy Ingraham) düştüğü durumdan söz ediyorum. Yani Allah bayanları erkeklere göre zayıf yaratmışsa ne gerek var bu kadar zorlamaya!  Zaten hiç bir zaman kaslı bayanlardan haz almamışımdır. Tanıdığım kadınlarla kas mevzusu açıldığında da benzer şeyleri söylemişlerdir. Bence herkes kendi kulvarında yarışmalı. Ironman diye tutturmamalı ki zaten işin içinde man (adam) var...:)
   
 11. burak kahraman

  burak kahraman Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  takipteyim
   
 12. Mustafa Güllü

  Mustafa Güllü Üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  müthiş bir hikaye, gözlerim yaşardı,süper bir performans, süper bir fedakarlık,
   
 13. AyberkZeybek

  AyberkZeybek Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  115
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  İşte Baba Olmak Ya :'(
   
  Oksal Özdöl bunu beğendi.
 14. Oksal Özdöl

  Oksal Özdöl Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.671
  Beğeniler:
  1.314
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Şakacı !!!!
   
 15. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.044
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  çok talihsiz bir yorum,bitirdiği yarış ironman ,orada evet man demişsiniz,oda en az bu yarışta sizin ve benim kadar demekki erkek olmayı hak etmiş:)bir çok erkek bunu bitirmeyi iç geçirirken ,o bitirmiş,değermi değmezmi tartışılır,yorum meselesi,ama sadece bayanlar bu şeklil bitirmiyor,bence önce bir sprint yada süper sprint triatlon koşun sonra tekrar düşüncelerinizi alalım.
   
 16. İRŞAD ÇETİN

  İRŞAD ÇETİN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Haziran 2011
  Mesajlar:
  281
  Beğeniler:
  123
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Baba ve oğulu izleyince insanın burnu bir an olsun sızlıyor.
   
  Oksal Özdöl bunu beğendi.
 17. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Sözümün arkasındayım...

  Puanlama gücünüzü kullanarak gönlünüzce cezalandırın! Kimisi sexist bulmuş, kimisi itici. Bir bayan manken olarak daha çekici. Gitsin güzellik yarışmasına katılsın. O bacaklardaki kasklar çok itici. Hele düştükleri durum kapasitelerinin fazlası olduğunun bir göstergesi...:)

  Keza ben onlardan daha düşük derece elde ederdim. Çünkü öyle bir yarışmayı verecek bir bünyem yok. Bunu bildiğim için katılmazdım. Bu spor olamaz, olsa olsa bünyeye eziyet. Burada rekor da kırmıyorlar. Herhalde ortalamanın altında bir yarışcı olmalılar.

  Nasıl bir kazanma hırsıdır anlayamıyorum! Ben ikisi de yerde emeklerken zannettim ki el ele tutuşacak birlikte birbirlerine destek olup aynı anda geçecekler sandım. İkisinin egosu da birbirinden farksız. İşte benim eleştirdiğim bir başka nokta budur. Mesele bitirmek mi, kimin önce bitirmesi gerektiği mi?
   
  Oksal Özdöl bunu beğendi.
 18. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.044
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  o kazanma hırsı değil ,bitirme hırsı,ikincisi o halde zaten yanınızda önünüzde ve arkanızdaki sporcuyu görmüyorsunuz,amaç ve tek görülen şey finish,ama sözünüzün üzerine pek birşey denemez,nasıl bir kazanma hırsıdır anlıyamıyorum,bunu anlamadan, zevk almadan, neden bir ironman izliyorsunuzki,nesinden zevk alıyorsunuz,hadi biz yapmaktan acıdan zevk alıyoruz,mazoşist olabiliriz,ama siz sadistmisiniz?
   
  Oksal Özdöl bunu beğendi.
 19. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ben bu vidyoyaya bir YouTube kanalı vasıtasıyla geldim. Önce başlığın konusu olan baba ve özürlü oğul gösterildi. Sonra bu yerlerde hırs için emekleyen erkek&bayan karışımı ilginç insanları gösterdi. Ne kadar manidar değil mi ey triathloncular!

  Bu arada gözü kimseyi görmeyen hatun kılıklı yarışmacının gözü sürekli arkada. Ayy beni geçecek diye önce biri düşüyor. Tabi sonra kalkamıyor zavallı. Arkasından diğeri, hoş ben bunları anlattığıma göre kimse vidyoyu izlemeden yorumlarıma kafayı takmış durumda. Teessüf ederim...

  Ben de imzama bu triathlon ile ilgili bir şey yazayım...:)
   
 20. Ercan Topalak

  Ercan Topalak Üye

  Kayıt:
  8 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  58
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Baba-oğul hikayesini tüylerim diken diken izledim.

  @Salih Dinçen
  Triatlon yada her hangi bir sporun erkeği kadını olmaz önemli olan uygun çalışma ve fiziki yeterliliktir. Bir çok erkek vidyodaki duruma düşebilir yada bitiş bile göremeyebilir.

  Önemli olan bitirmek, onu da başarıyla yapmışlar
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-21-34.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
maxresdefault.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2016-10-18_9-53-55.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...