Ironlar Akdenizde...

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

 1. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Hani; "yemek" yemek için çatala bıçağa ihtiyaç duyar ya çoğu zaman insan, ben de bisikletsiz gezemiyorum galiba...

  Geçen hafta Alanya-Gazipaşa arasını yedim, pardon gezdim bisikletle. Hepimiz için gezdim, hepimiz için gördüm. Rota kısa olduğu için bisikletle burayı 3 kez geçtim. (gidiş dönüş toplam 6 oluyor)
  Zaten fotoların ne kadar ayrıntılı börtü böcek resimlerini de içerdiğini görünce, bu bölgeyi nasıl ezberlediğimi anlayacaksınız. (Makro görüntüler ve hayvan fotoları konuda bahsedilen yerlere aittir. )

  Fotoların arasına kattığım çeşitli makrolar, bisikletle gezmenin motorlu araçlarla gezme tarzına göre hayatımıza ne denli farklı boyutlar kattığını göstermek içindir. Dünyanın ve hayatın dokusunu daha derinlemesine algılıyor insan bisikletle gezerken.  Gördüklerimi paylaşmaya geldi sıra.
  Tarih, manzara ve bisiklet iç içe...
  Buyrun afiyet olsun..

  Fotoların tamamı tarafıma aittir. Yani demem o ki; orijinal fotolardır ve telif hakları yoktur. Beğenen dilediği yerde kullanır, ücreti tarafıma gönderilecek olan gönülden kopmuş bir "Allah razı olsun" kelamıdır.

  Önce mönü:

  [​IMG]

  Alanya Kalesi, denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde bulunur. Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulur.

  [​IMG]

  Kandeleri adıyla da bilinen Alanya yarımadasındaki yerleşim, Helenistik döneme kadar inmekle birlikte günümüze kalan tarihi dokusu 13. yüzyıl Selçuklu eseridir. Kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır.

  [​IMG]

  Kalenin 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Ortaçağda surların içine yerleşmiş kentin su gereksinimi sağlamak üzere 400'e yakın sarnıç yapılmıştır. Sarnıçların bir kısmı günümüzde de kullanılmaktadır. Surlar, planlı bir şekilde Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcu'nu inerek Tophane ve Tersane'yi geçip Kızılkule'de son bulacak şekilde inşa edilmiştir.

  Yarımadanın zirvesinde açık alan müzesi olarak değerlendirilen İçkale bulunmaktadır. Sultan Alaeddin Keykubad sarayını burada yaptırmıştır. Kalede yerleşim günümüzde de sürmektedir. Taşıt trafiğine açıktır. Yürüyerek ise yaklaşık 1 saatte çıkılabilir.

  [​IMG]


  Alanya yarımadası ovalarla Toroslardan ayrılmıştır.Denizden kuzey yönüne geçit vermeyen Toroslardan İç Anadolu'ya Koçdovat Gediği,Yelköprü,Kuşyuvası,Dim ve Alara Çaylarından adlarını alan Dim ve Alara Vadilerinden geçmek mümkündür.

  [​IMG]

  İç Anadolu ile bağlantısının güç olması ve kıyıdan çok dik bir profille yükselen Alanya Yarımadasının doğusunda tabii bir limana sahip olması zaman içinde bölgede deniz ulaşımının gelişmesine neden olmuştur.

  [​IMG]

  Alanya Dimçayı Bölgesi, Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca Türkiye’de 57 merkez ile birlikte yaban hayatı geliştirme sahası olarak belirlendi.

  [​IMG]

  Devamı aşağıda.

  Bundan böyle anılan sahaların yönetimi, planlaması ve bu bölgedeki çalışmalar Yaban Hayatı Koruma ve Yaban Hayatı Geliştirme sahası ile ilgili yönetmelik hükümlerine göre yürütelecek. Dim çayının Alanya ile buluştuğu yerden bir gece fotoğrafı.

  [​IMG]  Toroslardan gelerek Alanyanın doğusundan Akdenize dökülen Dim Çayının kıyıdan 15 kilometre kadar uzaktaki kıyılarında piknik yerleri vardır.

  [​IMG]

  Ulu çınarların altındaki kır lokantalarında masalar yaz aylarında çayın içine kurulur.

  [​IMG]

  Konuklar çıplak ayakları ile suların içinde oturur.

  [​IMG]

  Ayrıca su kıyısına yakın yamaçlarda ve su kıyısında da ahşap teraslarda minderlerle otantik yer sofraları kurulur.

  [​IMG]

  Bazı lokantalarda masalar salların üzerindedir. Ormanlarla kaplı vadi, yaz günlerinde bile serindir.

  [​IMG]

  Bu bölgede tercih edilen yemek alabalıktır. Alabalıklar, lokanta bahçelerindeki havuzlarda bulundurulur.

  [​IMG]

  Tava, ızgara ya da fırında güveç olarak pişirilir. Bölgede dağ bisikleti ve trekking için uygun güzergahlar vardır.

  Ayrıca dileyen için deve safari imkanı söz konusudur.

  [​IMG]

  DİM MAĞARASI
  Alanya’nın 12 kilometre doğusunda, 1.649 metre yüksekliğindeki Cebel-i Reis dağının yamacındadır.

  [​IMG]


  Mağaranın denizden yüksekliği 232 metredir.

  [​IMG]

  1998 yılında ziyarete açılmıştır, Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarasıdır. 1 milyon yıl yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

  [​IMG]

  İki ayrı koldan dağın içinde ilerleyen mağaranın kollarından biri 50 diğeri 360 metredir.

  [​IMG]


  Sarkıt ve dikitlerden oluşan mağaranın dip kısmında küçük bir göl vardır.

  [​IMG]

  Merdivenlerle inilip çıkılan mağaranın içindeki ortam fantastik film dekorlarını andırmaktadır.

  [​IMG]

  Mağara gezisinden sonra yamaçtan yürüyerek aşağıdaki Dim Çayı vadisine gidilebilir. Aynı şekilde Dim Çayı kenarındaki piknik yerlerinden de mağaraya tırmanma yürüyüşü yapılabilir.

  Artık sıra geldi yönümüzü Gazipaşa ya doğru çevirmeye..
  ( Yüzlerce otel ve sayfiye evi görüntülerini atlayarak direk doğa fotolarına geçiyorum, ancak yine de bir otelin fotosunu vermeden geçemeyeceğim)

  [​IMG]

  Alanya Gazipaşa arası deniz ve doğa manzaraları şöyle başlıyordu...

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  Bugün dünyada yaşayan sekiz tür deniz kaplumbağası (Dermochelys coriacea, Eretmochelys imbricata, Lepidochelys kempii, Lepidochelys olivacea, Chelonia mydas, Chelonia agassizi, Natator depressus, Caretta caretta) vardır. Bu türlerden beşi (Caretta caretta, Chelonia mydas, Dermochelys coriacea, Eretmochelys imbricata ve Lepidochelys kempii) Akdeniz'de bulunmaktadır. Ancak Akdeniz'de düzenli olarak yuvalayan türler, Caretta caretta ve Chelonia mydas'tır


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Alanya-Gazipaşa karayolunun yaklaşık 20.km.sinde Seki Köyü sınırları içerisindedir Syedra Antik kenti. Kente, batıda halen ayakta olan anıtsal kapı ile girilir.

  [​IMG]

  Kentte, Antik Çağdan günümüze değin kullanılan, içleri sıvalı doğal kaynaktan beslenen sarnıçlar vardır. Kentin su gereksinimi çok sayıdaki diğer sarnıçlarla da karşılanmaktadır. Yolu, sıcaklar dolayısıyla bisiklet için biraz zorlayıcıydı.

  [​IMG]

  Kent içindeki bir mağarada, doğal kayaya oyulmuş nişin çevresi freskolarla süslenmiştir. Mağara dinsel amaçlı kullanılmıştır ve vaftiz mağarası olarak bilinmektedir.

  [​IMG]

  Kentin doğusunda, çok görkemli bir yapı kalıntısı olan hamam ile karşılaşıyoruz. Zemininde yer yer mozaik kalıntıları görülmektedir. Hamamın hemen batısında kuzey-güney doğrultusunda kentin sütunlu caddesi uzanmaktadır. Caddenin kuzeyindeki duvarda nişler yapılmıştır.

  [​IMG]

  1994 yılından bu yana Alanya Müze Müdürlüğü’nce yapılan kazılar sonucunda, sütunlu caddenin, 250 x 10 metre boyutlarında ve kuzeyi sütunların taşıdığı ahşap çatı ile kapalı, güneyi taş döşemeli açık yol şeklinde olduğu ortaya çıkmıştır. Oyun ve yarışlarla ilgili bilgiler içeren birçok yazıtın varlığı kente önem kazandırmıştır.

  Syedranın şimdiki sakinlerinin portrelerine bir göz atalım.
  Süslü bir keçi. Saç şekline bakılırsa muhtemelen bayan olsa gerektir.
  [​IMG]

  Bunun da sakalına bakılırsa muhtemelen bir bay.

  [​IMG]

  Farklı bir saç modeli kullanan bir bayan daha..

  [​IMG]


  Kentdeki diğer önemli yapılar tapınak, tiyatro, dükkanlar, evler ve kent surlardır. Kazılar sonucunda kentin İ.Ö.VII.yüzyıldan İ.S.XIII.yüzyıla kadar ki tarihine ilişkin kalıntılar ortaya çıkarılmıştır. Bölgede bulunan yazıttan Syedralıların korsanlardan rahatsız oldukları ve bu nedenle tanrıların yardımlarına, öğütlerine ve ileriye yönelik kehanetle ilgili istekleri olduğu anlaşılmaktadır. Kente girişi sağlayan anıtsal görünümdeki kapının lentosu günümüzde de sağlam bir şekilde ihtişamını sürdürmektedir. Giriş kapısının sağında doğal yapıya uygun olarak teraslama şeklinde alt alta üçlü bir sulama sistemi mevcuttur. Sulama sistemini oluşturan havuzların günümüzde de kullanılması teknolojinin aslında yüzyıllar öncesindeki bir kanıtıdır. Suyu yakınındaki bir mağaranın içinden çıkan kaynaktan sağlamakta ve içinde uzun dehlizlerin bulunduğu mağaranın girişi taşlarla tonoz şeklinde örtülmüştür.

  [​IMG]


  Kentin doğusunda iki katlı çok görkemli ve zemininde yer yer mozaik kalıntıları bulunan yapı ise kentin hamamıdır. Hamamın hemen karşısında kuzey-güney doğrultusunda uzanan sütunlu cadde bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Caddenin diğer yönündeki sütunlar, Korint başlıklı siyah granitten yapılmıştır. Kentte bulunan bir onur yazıtından burada bir halk meclisi ve Senatonun olduğu Syedra’daki yapıların çoğunun tabanının mozaiklerle süslülüğü dikkate çekicidir. Mozaikte mitolojideki 3 güzelleri temsil eden 3 kız resmi, ve Paris’i simgelediği sanılan bir erkek resmi kentte mozaik sanatının ayrı bir yeri olduğunu göstermektedir.
   
 2. #2
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Biraz da sahile inelim..
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Denizle muz bahçeleri iç içe..

  [​IMG]

  Muzla ben iç içe..

  [​IMG]


  Ben ile meraklı bir dana iç içe..

  [​IMG]


  Başka bir buzağı da kendi halinde.. Muzdan falan hiç haberi yok.. Sadece ot derdinde..

  [​IMG]


  Yola devam.

  [​IMG]  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  Bir yere misafir oluyorum ki hiç sormayın kimlerdi diye... Sadece manzaraya bakın geçin.. Geçebilirseniz eğer bir kalemde..

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Yola devam.. Gazipaşaya az kaldı..

  [​IMG]


  [​IMG]

  Gazipaşa M.Ö.678 yıllarında Selinus adıyla Hacımusa (Kestros) çayının iki yakasında kurulmuş bir liman kentidir. Kalesi şimdiki kale kalıntılarının bulunduğu yerde olup,o zamanlar ada konumunda idi.

  [​IMG]

  Buradan başta Mısır ve Kıbrıs olmak üzere o günün ticaret merkezleri ile deniz ticareti yapılmakta idi.

  [​IMG]

  Yunan yönetiminden Roma egemenliğine geçen kente , MS.1. yy.da Akdeniz kıyılarından Doğu seferine çıkan Roma Kralı Trayan hastalanarak gelmiş ve bir tüccarın evine konuk olmuş , daha sonra iyileşemeyerek burada ölmüştür. Bir rivayete göre mezarı buradadır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  Neredeyse gördüğüm her plajda durdum.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Bu yollardan geçerken, buradan birkaç hafta sonra geçecek olan Serkan Taşdeleni hatırladım. Kulaklarını çınlattım kendi kendime...
  Gazipaşadan Alanyaya doğru gelirken Alanyaya 25 km kala çok güzel karavan ve çadır kamping yerleri var. Yol üzerinde 3-4 adet kumu çok güzel halk plajları var. Haberin ola.. Yolun açık olsun.

  [​IMG]


  [​IMG]


  Konuyla direk alakaları olmasa da umarım çiçek makroları hayatınıza renk ve güzel koku katmışlardır..

  Kalın sağlıcakla...
  En başta dedim ya, beğendiğiniz fotoyu masaüstünüze vs. indirebilirsiniz.. Ancak hediyesi bir ALLAH razı olsun kelamıdır... İsteyenin bir yüzü kara, vermeyenden de ALLAH razı olsun..
   
 3. İsmail Ağıllı

  İsmail Ağıllı Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.707
  Beğeniler:
  930
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  Seviye:
  Mesut abi merhabalar
  maşallahınız var bakıyorumda siz gerçekten bisikletsiz yapamıyorsun (gerçi ben farksızmıyım) ama ben varsa yoksa antreman neyse, ne kadar fotograf çekmişsin mesut abi baktıkça bakasım geliyor monitöre bakakaldım süper, gittiğiniz bütün yerlere bende gittim ama arabayla siz bisikletle giderek daha ayrıntılı gezmişsin çok güzel bir sunum oldu sağolasın çok teşekkürler :)
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 4. #4
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  İsmail, sen bisikletin tabiri caizse mutfağında çalışıyorsun ben ise kaymağını yiyorum. Yani benimkisi genelde gezme tozma fotoğraf vb.
  Yani senin yaptığının yerini tutmaz demek istiyorum.

  Güzel yorumun için çok çok teşekkürler. :)
   
 5. hulyaars

  hulyaars Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  464
  Beğeniler:
  234
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Belgesellere taş çıkarır bir gezi yapmışsınız fotoğraflarda harika vallahi resimlere tekrar tekrar baktım,pazartesi pazartesi ofis ortamında bu resimlerden sonra işe nasıl adapte olucam diye düşünüyorum:)teşekkürler paylaşım için
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 6. Daywalker

  Daywalker Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Merhaba Mesut ağabey, geziniz ve özellikle de fotoğraflarınız gerçekten çok güzel, iyi bir bisikletçi olduğunuz kadar iyi bir fotoğrafçı olduğunzu da bilmiyordum. Bu sene inşallah bir ara Alanya'ya uğramayı düşünüyorum. Yapabilirsem bu fotoğraftaki mekanları yakından görmeye çalışacagım. Geziniz de benim için bir rehber niteliğinde olacak. Sadece makro fotofraflarınız değil, hepsi de muhteşem çıkmış, tebrik ediyorum. Alanya civarında böyle muhteşem mekanlar olduğundan haberim yoktu, sayenizde az da olsa tanımış oldum, paylaşımınız için teşekkür ederim. Bu tarz gezilerinizin devamını diliyorum. gtörüşmek üzere...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 7. İdris ACA

  İdris ACA Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.807
  Beğeniler:
  1.519
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  Mesut abi geziniz,çektiğiniz resimler ve anlatımınız harika...
  Zaten yaptığınız bütün gezileri beğeni ile okuyorum ve resimlerin keyfini çıkarıyorum
  Bu güzel gezilerin sürekli devam etmesini diler,sizlere sağlık,mutluluk ve başarılar diliyorum
  Bir gün beraber pedallayabilmek dileği ile
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 8. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  paylaşımınız için teşekkürler.
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 9. Tuğrul

  Tuğrul Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.753
  Beğeniler:
  1.324
  Şehir:
  Suadiye
  Seviye:
  Uzun zamandır gidemediğim yereleri,bana getirdiğiniz çok teşekkür ederim .
   
  Hasan Hakan Koç ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
 10. ismailofli

  ismailofli Bisikletkolik

  Kayıt:
  7 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.033
  Beğeniler:
  469
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Mesut Abi çok güzel bir gezi olmuş...Fotoğraflarınızın her karesinde ayrı bir güzellik var...Eminim ki gezinizinde her km'si öyle olmuştur...Teşekkürler...
  Daywalker(Ercüment)' a katılmamak elde değil..Bisikletçiliğiniz kadar fotoğrafçılığınızda da ustalık kendini gösteriyor...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 11. Ender Alıcıoğlu

  Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2006
  Mesajlar:
  2.430
  Beğeniler:
  4.175
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Mesut'cum merhaba

  Benim, artık sana övgüler göndermeye, kelimelerim yetmiyor, kusura bakma. Bundan sonra sana övgüler gönderemiyeceğim. :D

  Neden mi? dersen, ya, kelime haznem yeterli gelmiyor .
  Sen neler yapmışsın kardeşim .
  O ne kadar güzel resimler. Hangi birine iltifatlar yağdıracağımı şaşırdım. Bu kadar güzelliklere ne desek sol da sıfır gibi kalır.

  Bunlara + rep filan yetmez. :eek:
  Düşünüp bu konuda birşeyler yapmalıyız. Ya aramızda para filan toplayıp, seni ödül olarak yurt dışına güzel yerlere gönderelim. Ama sen oralara da gidip, orda ki güzellikleri de, buraya getirirsin, sonra ödül olarak ne verebiliriz ki. :D

  Ellerine ayaklarına sağlık diyorum. İyi ki varsın.;)

  Sevgi ve selamlarımla.
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 12. zazoo

  zazoo Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  265
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  yine bir "Mesut Girgiç Klasiği" müthiş kareler abi, gerçekten ellerine ayaklarına sağlık, senin geziler tüm yorgunluğumu unutturup hemen yollara düşme arzusu uyandıran cinsten hep gerçekten!
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 13. #13
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  [​IMG]
   
  Daywalker ve Önder Özdoğan bunu beğendi.
 14. zazoo

  zazoo Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2007
  Mesajlar:
  265
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  abi yorumlara cevabınla da gezilerin gibi bir tarz yaratacaksın, tekrar ellerine sağlık!
   
  Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
 15. msconfig

  msconfig Bisikletkolik

  Kayıt:
  1 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.129
  Beğeniler:
  819
  Şehir:
  ist
  Seviye:
  abi super gezmissin tesekkurler hersey icin resimlerde cok hos
  ama bise sorucam denize girmedin miiiiiiiiii ? ben resimlere atlicaktim ya merak ettim :)
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 16. Önder Özdoğan

  Önder Özdoğan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.329
  Beğeniler:
  1.291
  Seviye:
  Mesut abim tek kelime ile mükemmel,bir gezi bu kadar anlatılır ve resimlerle süslenir..bravo...:in: :in:

  Ayaklarına sağlık üstadım,bize bu yerlerin güzelliğini gösterdiğin için,paylaştığın için,emeğin için tekrardan teşekkür ederim..Maşallahın var Mesut abim...:in:

  Sevgilerimle...saygılar..
   
  Hasan Hakan Koç ve Mesut Girgiç bunu beğendi.
 17. Daywalker

  Daywalker Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  206
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Mesut abi yazılanlara resimle cevap verme tarzın çok orijinal olmuş. Omuz kamerasından sonra bunu da sizden öğrendim, sizi takip ediyoruz, yolunuz açık olsun...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 18. hulyaars

  hulyaars Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  464
  Beğeniler:
  234
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Yazdığımız mesajlara teşekkürederkende bunu çok hoş ifade etmişsiniz.Bilgisayar ekranından hissettirdiğiniz pozitif enerjinizi sağlık köşesinde belirttiğiniz hayat felsefenize bağlıyorum:):)
   
 19. #19
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  [​IMG]
   
 20. #20
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Onursal Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  4.526
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Tesbitiniz çok doğru. Buna bir de sizlerden aldığım pozitif enerjiyi de ilave edin lütfen. :)