İran'da Rejim Bugün Çökecek mi?

Kayıt
15 Eylül 2004
Mesaj
49
Tepki
11
Şehir
Adana-Erzurum
Kendisini Zerdüşt kurtarıcı ilan eden Khaleghi Yazdi adlı İranlı, molla rejiminin bugün yıkılacağını iddia ediyor. Yazdi 50 uçakla ABD'den İran'a gidiyor.

http://www.aktifhaber.com/get_image.php?iID=7189

İran günlerdir dedikodularla çalkalanıyor. ABD’nin California eyaletinde yaşayan ve oradan yaptığı uydu yayınlarıyla İran halkına ulaşan Ahura Piruz Kaleghi Yazdi adlı esrarengiz İranlı’nın ‘1 Ekim günü mollla rejimi çökecek’ iddiası yüzünden bütün ülke bugüne kilitledi. Yazdi 25 yıllık İslam devletinin bugün çökeceğini, kendisinin de havacılık sektöründe olması dolayısıyla 50 uçak dolusu İranlı sürgünü alıp bugün Tahran’a dönerek kutlamalara katılacağını söylüyor. Ancak rejimin nasıl çökeceği konusunda ipucu vermiyor.

İran’da bugün hem büyük bir Zerdüşt bayramı, hem de öldürülen 12’inci Şii İmam Mehdi’nin doğumgünü kutlanıyor.

ZATEN BEŞ KARISI VAR

Tahran Yönetimi, Yazdi’yi fazla ciddiye almıyor. ABD ajanı olduğunu ileri sürenlerin yanı sıra, Tahran Emniyet Müdürü Murtaza Talay, İtimad gazetesine açıklamasında ‘Bu adamın çok ciddi psikolojik sorunları var. İran gençliğinin beynini yıkamaya çalışıyor. Zaten beş karısı var. Kendi hayatını bile idare etmekten aciz’ diyor.

Hükümet sözcüsü Abdullah Ramazanzade ise Yazdi’yi önemsiz bir şahsiyet olarak tanımlıyor ve ‘Düşmanlarımız, İran’daki siyasi sistemi sallantıdaymış gibi göstermeye çalışıyorlar. Oysa her zamankinden daha fazla istikrar mevcut’ diyor.

Yazdi’nin TV kanalıyla yaptığı çağrı sonucu, geçen hafta küçük bir grup Tahran’da demokrasi yanlısı bir gösteri yaptı ve polis tarafından dağıtıldı.

(link) adlı sitesinde bugüne ayarlı bir geri sayım saati bulunan Yazdi, İran halkının ülkeyi yönetenlerin elinden geri alacağını belirterek, ‘Ben bu uğurda ölebilirim. Ama İranlı yöneticiler beni öldürdükleri takdirde, kahraman yapacaklarını biliyorlar’ diyor.

Sıradan İranlılar arasında çeşitli komplo teorileri dolaşıyor. Kimileri, dini liderlerin, rejim muhaliflerini gözden düşürmek için Yazdi’yi kukla olarak kullandığını düşünüyor. Yurtdışında yaşayan İranlılar da internet sitelerine yazdıkları komplo teorilerinde en çok, İsrail’in bugün 600 uçakla İran’daki nükleer tesisleri vuracağı üzerinde duruyorlar. İnternetteki bazı iddialara göre ise Yazdi, Hollanda ve Belçika’da hırsızlık ve şarlatanlıktan hüküm giymiş bir sabıkalı.

O BİR ŞARLATAN

Yazdi’nin Zerdüşt dinini kullanması da tartışma yaratıyor. İran’ın İslam öncesi dini olan Zerdüştlüğün temel öğretisi ‘iyi düşünceler, iyi sözler ve iyi işlerle’ rejimin üstesinden geleceğini söyleyen Yazdi, Zerdüştlere göre bir şarlatan. İran Meclisi’nin Zerdüşt temsilcilerinden Kourosh Niknami ‘Biz çocuklarımıza Ahura adını koymayız. Çünkü o bir tanrının adıdır. Sanırım bu adam halkın duygularını sömürerek kültürümüze ve bağımsızlığına zarar vermek istiyor’ diyor.

Yazdi’nin adının başındaki ‘Ahura Piruz’ sözcükleri, Zerdüşt dininde kötülüğü temsil eden Ehrimen’e karşı savaşan iyi tanrı Ahura’nın zaferi anlamına geliyor.
 
Scudo