İp Atlama

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Herkese Günaydın arkadaşlar...
İp atlamanın bisiklet açısından olumlu yada olumsuz bir katkısı var mıdır acaba?Malum yarış döneminde ağırlık yapmıyoruz.Zaten kışında yapamadım :(
Şimid yapsamda pek doğru olmaz herhalde.2 ay sonra yarışım var çünkü.
Evet arkadaşlar bisiklete katkısı olan çalışma şeklillerini paylaşırsanız sevinirim,hoşçakalın...

• Beğen
Tepkiler: yighitjan
Scudo

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
bende merak ettim valla.

Yardımcı olacakları bekliyoruz..

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Baldırlara ve dolaşıma faydası olur onun dışında bisiklet açısından pek bir faydası olmaz, ip atlama, bisiklet antrenman litaretüründe pek geçmez, koşu yapsanız daha faydalı olur kros antrenman açısından.
Murat, şu andan itibaren yapacağın en iyi antrenman bisiklete binmektir, ayrıca yarış döneminde de gerektiğinde ağırlık yapılabilir bazı giderilmesi gereken sorunlar varsa. 2 ay da hazırlanmak için iyi bir zaman...

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Teşekkürler Hakan Bey.
Peki ağırlık çalışması ne önerirsiniz?Dayanıklılığa yönelik bir çalışma olur sanırım.Yani çok tekrar.
Sürüşlerimide arttırdım bu hafta 540km.geçtim ve bundan sonra haftalık sürüşlerim bu kadar olacak.Yediklerimede çok fazla dikkat ediyorum.Bacakların incelmesi için ne kadar bir zaman gerekli? :D:D

grikartal

Forum Demirbaşı
Tepki
435
mrb murat,benımde küçük bir tavsıyem,ıkı aylık bır calısma salona kapatmıcan kendını,haftada en fazla 4 gün e sığdır,diger gunlerı ıse bısıklet,salonda ıse zaten ıstesen de cok fazla agırlıga gıremezsın ıkı ay yeterlı bır zamandeğil ama yıne de hıcyoktan daha ııdır,salonda çalışmana gelırsek,güç lazım yanı yapı şart,bacak,omuz ve kollara daha fazla agırlıga gırmen gerek,çünkü senı onlar kurtarıyo,gögüs,kanat,sırt bölgelerıne ise fazla özen gösterme,ama bunlarıb orantısı beslenmedır,olmazsa olmazdır,yınede hoca gözetımınde salon çalışmanı sürdürmende fayda vardır,

• Beğen
Tepkiler: Murat Çiftci

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@Murat Çiftci

Rica ederim, ağırlık çalışmaları kış tavsiyeleri yazımda var, şu anda yapmanız gereken zayıflıklarınıza çalışmak olmalıdır, örneğin yarışlarda baldırlarınıza kramp giriyorsa bir baldır programına girmek faydalı olabilir, yine yokuş veya güç zaafiyetiniz varsa bir hipertrofi (ağır squat veya çok düşük kadans güç programı) olabilir, programınız tamamen zayıflıklarınıza yani en zayıf halkanıza bağlı olmalı zayıflıkları görmenin en iyi yoluda yarışmaktır... Bacak incelmesi ise zamanla olacak :) şekili düşünmeyin antrenmanınıza diyetinize odaklanın gerisi gelir, örnek vermem gerekirse geçen manavgat maratonunda 1500 metreye yakın irtifa aldığımız yokuşlarda gerimde kalan yarışçıların hemen hepsi benden çok daha zayıftı ve en az 10 kilo daha hafiftiler, yani şekile odaklanmayın fazla, siz gerekeni yapın vücut da gerekeni zaman içinde yapar...

• Beğen

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
grikartal ve Hakan Bey'e tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.
Hakan Bey,tam zayıf olduğum noktaya değinmişsiniz :) evet baldırlarda biraz sorunum var.Alanya ve Çeşme'de bu zorluğu yaşadım.İki yarıştada son 20.km'de kramp sorunu yaşadım.Yarıştan önce Magnezyum almama rağmen krampları engelleyemediğim maalesef.Çeşme yarışında sırf kramp yüzünden yokuşta koptum. :(
Sanırım baldır çalışmasına biraz ağırlık vermem gerekecek.Yokuşta falan pek bir sorunum yok.
Kilo ve görüntü konusunda çok haklısınız.Görüntüye kafam çok takılıyor.Bisiklet sürerken bacaklarıma bakınca moralim bozuluyor :D
Ama dediğiniz gibi iş görüntüde değil icraatda.Bunuda kafamda çözmeliyim. :D
Görüşmek üzere...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
@Murat Çiftci

Magnezyum takviyesi krampların gelişini yavaşlatır ama durdurmaz, aslında krampın gerçek nedeni antrenman eksikliğidir, tuz ve magnezyum alımı soruna yardımcı olur ama antrenman yetersizse ne kadar alırsanız alın kramp engellenemez.
Son manavgat yarışında da benim de diğer yerlerimle birlikte sol baldırıma da girdi ama tecrübem sayesinde beni durdurmasına fırsat tanımadan bisiklet üzerinde tekrar geri açmayı başarabildim. Bir de çok bozuk dik ve dangur dungur bir inişte trisesplerime kramp girmesi oldukça ilginçti :)

@Murat Çiftci

Evet bolca kalf raises başta olmak üzere baldırı bombalamanız lazım, baldırlar çok kuvvetli ve çok sık liflere sahiptir, gelişmeleri biraz vakit alır ama dayanıklı yapıları sayesinde oldukça ağır çalışabilirsiniz, bisiklette de en önemli faydalarından biri süspansiyon görevi sağlamalarıdır, yine atak ve sprintlerde iyi bir baldır kası artı değer olarak size geri dönecektir...
Şimdiden kolay gelsin :)

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Haklısınız Alanya ve Çeşme yarışına günde ortalama 40km.lik bir ant.ile katılmıştım :) yarışlar ise 3 günlük ve 100-125km.ve bir günde kriteryum şeklindeydi.Bu ant.ile kramp girmemesi herhalde mucize olurdu. :)
En kısa zamanda baldır çalışmalarına başlamayalım.Bu antrenmanı bisiklet ant.sonra mı yoksa önce mi yapmalıyım?

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bisiklet de varsa gün içinde, baldır antrenmanlarını gün bitiminde yapabilirsiniz akşam saatlerinde, ağır bisiklet antrenman günlerinde olmaması daha iyi olur...

• Beğen