Internet Yasası Onaylandı..

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Murat EVGİN tarafından paylaşıldı.

 1. Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer, 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'u onaylayarak, yayınlanması için Başbakanlığa gönderdi.

  Yasayla, çocukların cinsel istismarı ve müstehcenlik içeren sitelerin yayınını engellemek için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına yetki veriliyor. Yasaya göre, içerik, yer ve erişim sağlayıcıları, tanıtıcı bilgilerini kendilerine ait sitede güncel olarak bulundurmakla yükümlü olacak. Aksi davranıştakilere 2 bin YTL ile 10 bin YTL arasında para cezası verilecek.

  Yasayla, internet ortamında Atatürk'e hakaret içeren yayınlar da Telekomünikasyon Kurumu tarafından engellenecek.

  Site sahipleri internet ortamında yayınladıkları her türlü yayından sorumlu olacak. Bir başkasına ait siteden sağlanan içerik nedeniyle, kural olarak sorumlu olmayacak site sahipleri, içeriği benimsediğinin ve kullanıcının ulaşmasını amaçladığının belirlenmesi halinde, içerikten sorumlu olacak.

  TCK'da yer alan 'intihara yönlendirme', 'çocukların cinsel istismarı', 'uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma', 'sağlık için tehlikeli madde temini', 'müstehcenlik', 'fuhuş', 'kumar oynanması için yer ve imkan sağlama' ile 'Atatürk'e hakaret' gibi suçlarla ilişkili sitelere erişim, zaman kısıtlaması durumunda tedbir için savcı, diğer durumlarda mahkeme tarafından engellenecek. İdari tedbir olarak verilen erişimin engellenmesi kararının yerine getirilmemesi halinde erişim sağlayıcılarına 10 bin YTL'den 50 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

  Koruma tedbiri olarak verilen erişimin engellenmesi kararının gereğini yerine getirmeyen yer veya erişim sağlayıcılarının sorumluları, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

  İnternette kişilik haklarına saldırı içeren yayın yapılması durumunda Basın Kanununun hükümleri geçerli olacak.

  Telekomünikasyon Kurumu, söz konusu suçları içeren yayınların içerik veya yer sağlayıcısının yurt dışında bulunması halinde, bu yayınların tamamını engellemekte yetkili olacak. Kurum, Türkiye'den yapılan yayınlarda ise çocukların cinsel istismarı ve müstehcenlik suçları bulunduğu taktirde yayını engelleyebilecek. Bu iki suç dışında kalan ve Atatürk'e hakaret suçunu da barındıran suçları içerdiği belirlenen sitelere erişim, mahkeme veya savcı kararıyla engellenebilecek.

  Erişim sağlayıcıları ise, hukuka aykırı içerikten haberdar edilmesi durumunda servis verdiği bu kullanıcının yayınını engelleyecek. Erişim sağlayıcısı, sağladığı hizmetlere ilişkin her türlü bilgi, veri tabanı ve ulaşım kayıtlarını 6 aydan 2 yıla kadar saklamak ve bu bilgilerin doğruluğu ile gizliliğinden sorumlu olacak. Önleyici tedbirleri almayan sağlayıcılara, 10 bin YTL'den 50 bin YTL'ye kadar ceza verilebilecek.

  Yasaya göre ayrıca, Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Telekomünikasyon Kurumu ve ihtiyaç duyulan diğer bakanlık, kamu kuruluşları, internet servis sağlayıcıları ve ilgili sivil toplum örgütü temsilcilerinin de yer alacağı İnternet Kurulu oluşturulacak.

  İşbirliği ve koordinasyon sağlayacak Kurul, izleme, filtreleme ve engelleme yapılacak yayınlarla, bu konulardaki öneriler hakkında her türlü kararı alabilecek.

  kaynak ZAMAN
   
 2. böCek

  böCek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2007
  Mesajlar:
  218
  Beğeniler:
  102
  Şehir:
  İstanbul - Başakşehir
  Seviye:
  güzel konularda kısıtlamalar getirilmiş ama cezalar hiç de caydırıcı değil

  çocukların cinsel istismarı ve müstehcenlik içeren sitelerin yayınını

  2 bin YTL ile 10 bin YTL arasında para cezası verilecek.

  bumudru bunun cezası yani bu insanlık suçudur skandaldır insanlık dışıdır bunun çok ağır derecede en az 60 yıl hapis cezası olması görüşündeyim
   
 3. #3
  Murat EVGİN

  Murat EVGİN Bisikletkolik

  Kayıt:
  9 Kasım 2004
  Mesajlar:
  1.014
  Beğeniler:
  1.061
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Cok haklısın böCek ama bu atılan adım bile, türk interneti icin büyük bir gelişmedir.
  Bu yasalardan sonra site sahiplerine büyük sorumluluk düşüyor.
   
 4. BadBoy

  BadBoy Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Mart 2007
  Mesajlar:
  106
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  i wish it was LA
  Seviye:
  bence yanlis ve aptalca bi yasa.
   
 5. Nedret Günaydın

  Nedret Günaydın Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ocak 2007
  Mesajlar:
  4.654
  Beğeniler:
  3.755
  Şehir:
  Avrupa Yakası
  Seviye:
  başlamak bir işi sonlandırmanın yarısıdır.yasa gerekliydi cezalar caydırıcı olmıyabilir düşünceside olaya başka bir boyut katıyor.