İnternet kafe yasakları

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Derya AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

 1. Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.812
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  03.11.2007 - İnternet cafelere 12 yaşından küçükler ancak yanlarında veli veya vasileriyle girebilecek, 15 yaşından küçükler ise veli ya da vasileri olmadan saat 20.00’den sonra söz konusu iş yerlerine alınmayacak.

  İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konuldu. Yönetmelikle, internet toplu kullanım sağlayıcıları ve ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile denetimlerine ilişkin esas ve usuller düzenlendi.

  Yönetmelikte, internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri, “Konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak” ve “İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek” şeklinde yer alırken, ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri şöyle sıralanıyor:

  1.Mülki idare amirinden izin belgesi almak,
  2.Konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almak,
  3.Başkanlık tarafından onaylanan içerik filtreleme yazılımını kullanmak,
  4.Erişim sağlayıcılardan sabit IP almak ve kullanmak,
  5.İç IP Dağıtım Loglarını elektronik ortamda kendi sistemlerine kaydetmek,
  6.Başkanlık tarafından verilen yazılım ile, (d) bendi gereğince kaydedilen bilgileri ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini teyit eden değeri kendi sistemlerine günlük olarak kaydetmek ve bu verileri bir yıl süre ile saklamak.

  Yasaklar ise şöyle:
  • 12 yaşından küçükler ancak yanlarında veli veya vasileriyle girebilecek.
   [*]15 yaşından küçükler yanlarında veli veya vasileri olmadan saat 20.00’den sonra iş yerlerine alınmayacak.
   [*]Sigara içilebilen özel mekan dışında, sigara içilemeyecek.
   [*]Alkollü içki satılamayacak, bulundurulamayacak.
   [*]Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kanununa aykırı hareket edilemeyecek.
   [*]Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında korunan hakların ihlal edilmesinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınacak.
   [*]Elektronik ve mekanik oyun alet ve makineleri bulundurulamayacak.
   [*]Bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamayacak.
   [*]İş yerlerine giren ve çıkanların tespiti amacıyla gerekli kamera kayıt sistemi kurulacak. Bu sistem aracılığıyla elde edilen kayıtlar 7 gün süreyle saklanacak ve bu kayıtlar yetkili makamlar haricindeki kişi ve kuruluşlara verilemeyecek.


  Yönetmelikte belirtilen yükümlülüklerine aykırı hareket edenlere 3 bin YTL’den 15 bin YTL’ye kadar idari para cezası verilecek. İş yerinde uyulması gereken kurallar açısından da mülki idare amiri tarafından 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununu uyarınca idari para cezası verilebilecek. İdari para cezaları, 5326 sayılı Kabahatler Kanununda belirtilen usul ve esaslara göre uygulanacak.

  Mevcut kafeler 6 ay içinde izin alacak
  Ticari amaçla internet toplu kullanım sağlayıcı olarak faaliyet göstermek isteyen gerçek ve tüzel kişiler, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı aldıktan sonra mülki idare amirliklerine dilekçe ile başvuracak. İzin alınmadan açılan yerler mühürlenerek resen kapatılacak. İzin belgesi sahibi veya sorumlu müdürlere, mülki idare amirliklerince yılda bir kez bilgilendirme eğitimi verilecek. Eğitimin içeriği, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü ve Başkanlığın görüşü alınarak belirlenecek.
  Halen faaliyet gösteren yerlerin de 6 ay içinde izin belgesini almaları gerekiyor.

  Kaynak: ntvmsnbc
   
  başarist, gunay., Pugtdeem ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 2. gurkankas

  gurkankas Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.655
  Beğeniler:
  1.402
  Şehir:
  Balıkesir/Merkez
  Seviye:
  gördüğüm en saçma kural :7:.internet kafeler sırf oyun yerleri değildir ve bu yaşlar arasındaki genç ve çocukların işi,ödevi olabilir ve bu saçma kurallar nedeniyle gerekeni yapamayabilirler
   
 3. Pugtdeem

  Pugtdeem Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  310
  Beğeniler:
  240
  Şehir:
  İstanbul-Aksaray
  Seviye:
  Yanlışlıklı başka bir siteye yönlebilir yada yönlendirilebilir düşüncesiyle alınmıştır bu kurallar diye düşünüyorum.Belki onun amacı ders ödev ama onu bekleyen başka şeylerde olabilir.
   
 4. blueboy

  blueboy Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:

  çok haklısın uzun zaman cafeye gitmiş biri olarak çok güzel bi uygulama dıyorum çünkü çocuklarn neler yaptıgını görmedn bılmek imkansız
   
 5. Mert Bağcılar

  Mert Bağcılar Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.826
  Beğeniler:
  1.332
  Şehir:
  Eyüp, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Ya bu 15 yaşından büyükler saat 20:00 de alınmıcak konusu kafama tkıldı biz yazın arkadaşlarla gidioz saat 20:00 da girioz..24:00 da çıkıoz hiç bişede demiolar..ama int bizim mahallede ondan tanıdık olduğumuzdanda bişe demiyebilirler.Hem bizimde işimize gelio gece PS2 oynamak gibisi yok:D
   
 6. başarist

  başarist Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  611
  Beğeniler:
  718
  Şehir:
  İSTANBUL Beşiktaş
  Seviye:
  Merhaba ''yazın bir şey demiyorlardı'' demişsin; anladığım kadarıyla bu yeni bir uygulama ve artık interent kafelerde ps gibi konsollarla oyun oynatmak da yasa dışı oldu.
   
 7. Mert Bağcılar

  Mert Bağcılar Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.826
  Beğeniler:
  1.332
  Şehir:
  Eyüp, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Yanılıosunuz bu yıllardır vardı..ama bazı internet cafeler uygulamıodu...:eek:
   
  başarist bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

image.jpg
Arkadaşlar yaptığımız turlarda güzel yerleri resmetmek, yeni yerler keşfetmek istiyor insan ama gerekli tedbirler alınmadığı taktirde zor durumlara düşebiliyor insan. Son turum çiseli şelalesi...
2015-04-02 15.34.08.jpg
Arkadaslar yaklasik 10 dk once arkadas ile okul cikisi eve gelirken azicik dikkatsizlik ve sov yapma derdinden oturu 10 km ile giderken pat diye yan dustum. Bisikletin gidonunu arkadas tuttu onun...
diz-1.jpg
Merhabalar, üç haftadır taze bir bisiklet sürücüsüyüm. Yaşım 37, boyum 180 cm kilom ise 81 kg. Bisiklete binmeye başlamadan önceki iki hafta her gün 4-5 km yürüyüş hafif tempo yürüyüş yaptım....