İnternet düzleminde; sosyal medya, forum ve haber sitelerinde küfür ve argo

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

 1. thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.157
  Seviye:
  facebook tan kurtulalı sanırım 4 ay oluyor. bir tane adıma facebook hesabım var. onu da bazen facebook tan bağlantı gönderiyorlar bakmak için açmak zorunda kaldım. açmışken de kedilerle ilgili bir gruba üye oldum. twitterda bir hesabım vardı ama kullanmıyorum neredeyse. herhangi bir gazete haberi altında yorumlara, ekşisözlükteki paylaşımlara, sosyal medyadaki yazılara bakıyorum. Aman Allah'ım bu ne biçim küfürleşme, bu ne gün yüzü görmemiş küfürler; bu argo da sonsuz rahatlığın benim gibi fırlama birini bile rahatsız eden fütursuzluğu. insanlar bu gücü nereden alıyor anlamıyorum. yani yüzyüze gelmeyeceğeni bilmenin verdiği rahatlık mıdır, yoksa bünyelerindeki birikmiş sinirin taşması mıdır anlamadım. örneklemek gerekirse, facebook kedi grubunda bir kediye sokakta uygulanan şiddet paylaşılmış. aman altına ne yorumlar. vuuhuu. (bu da yeni öğrendiğim hayret ünlemi). ya bu gruba çocuklar üye diyen yok. anneden başlanmış, kız kardeşten çıkılmış.

  yeni bir gelir kapısı planlıyorum. yani telif hakkı falan yok. girin sosyal bir siteye, millete gaz verin ve size sövmesini sağlayın sonra da verin mahkemeye; çalışmadan gül gibi gecinin. bu kıyağımı da unutmayın.
   
  taskin bunu beğendi.
 2. Sefa

  Sefa Alçılı Bünye

  Kayıt:
  9 Haziran 2013
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  880
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Öncelikle argo ile küfür ve hakareti birbirinden ayırmak lazım. Bunlar birbirinden farklı şeyler. Argo; içerisinde hakaret, aşağılama unsuru bulundurmayan, küfürden eser barındırmayan sokak ağzıdır ve en güzel örneklerini Yeşilçam'ın siyah-beyaz dönemlere ait Sadri Alışık filmlerinde görebilirsiniz.


  Sanal ortamdaki ağız bozukluğu konusuna gelirsek, insanlar yüz yüze olmamanın, birbirinin tanımamanın verdiği rahatlıkla "kendileri" gibi davranabiliyor böyle ortamlarda. Herkesin düşüncesinde, anonimliğin(!) vermiş olduğu bir güvence ile "Ağzıma geleni söylerim, kim nereden bulacak yeaaa" psikolojisi var(oysa savcılığa verilecek olan bir dilekçeye bakıyor iş). Hele bir de bir tartışmada bastırılmaya başladığını fark eden tarafın, eziklik psikolojisi ile hakarete başlaması var ki evlere şenlik. :)
   
 3. #3
  thomisus lx

  thomisus lx Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.004
  Beğeniler:
  2.157
  Seviye:
  argo kullandıklarını sanıyorlar ama bariz küfür. bakınız "şimdi ananı laciverde boyadım." argodur. hatta günümüz Türkçe'sinde birine "validenizin dest-i izdivacına gayri meşru yoldan talibim efendim." derseniz, karşınızdaki anlar anlamaz gülecektir evvela sonra da ne yapar bilinmez :)
   
  Sefa bunu beğendi.
 4. U BoRa

  U BoRa Kaptan

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  2 Ekim 2014
  Mesajlar:
  184
  Beğeniler:
  231
  Şehir:
  Tekirdağ
  Seviye:
  Herkes aşırı derecede sinirli ve stres yüklü, ama bir o kadar da korkak. O yüzden gün içinde insan karşısındakine laf söyleyemedikçe doluyor ve sanal dünyada -kimliklerin de gizli olduğu mecralarda özellikle- veriyor coşkuyu.

  Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Bisikletle Tekirdağ'da çarşı içinde 2 aracın yan yana gidebileceği ancak genelde gitmedikleri bi yolda seyrediyordum. Önümdeki araç (A aracı) belediye binasına yaklaştıkça sola doğru beni de sıkıştıracak şekilde sinyal vermeden yanaştı ve durdu. Arkasından gelen araç da (B aracı) -o sırada benim sağ tarafımda bulunan- önümüzdeki aracın sağından korna çalarak geçerken "Sinyal versene ulan ayı!" diye bağırdı. A aracının sürücüsü de "Ayı sensin ulan o***pu çocuğu!" diye bağırdı.

  Çarşı içinde zaten yüksek hızlarda seyretmezken bu kadar basit bi olay karşısında insanların birbirine bu şekilde saçma sapan davranmalarının sebebi tamamen yukarıda saydıklarım. İkisi de gergin durumda ve ikisi de karşıdan gelebilecek bi karşı tepkiden korktukları ve böyle bi durumda olay yerinden hızlıca uzaklaşabileceğini biliyor, o yüzden saydır gitsin.

  Ben de yanından geçerken "Abicim bi sinyal versen veya aynaları kontrol etsen fena olmaz" gibisinden bi uyarıda bulunmayı düşünüyordum ancak bu sefer de korkan ben oldum. Belediye çalışanı olduğunu düşündüğüm (deplasmanda olan benim sonuçta) ve biraz önce verdiği tepkiye bakarak kaçamayacağı durumlar için aracında kendini korumaya aldığı bi savaş ekipmanı olduğundan emin olduğum için çekindim.

  Herkes hata vermiş durumda memlekette anasını satayım.
   
 5. Emre Tercuman

  Emre Tercuman Yeni Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  klavyeden kolay oluyor tabi :)
   
 6. nazmi bilmez

  nazmi bilmez Forum Demirbaşı

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  9 Eylül 2014
  Mesajlar:
  480
  Beğeniler:
  196
  Şehir:
  HATAY/Antakya
  Seviye:
  Twitter hesabım vardı pek kullanmıyordum facebook hesabım da vardı ve aktif şekilde kullanıyordum. Facebook'u bir daha açmamak üzere kapattım aşırı derece de gereksiz bir şey bu facebook saçmalığı. Twitter rahat ve bir de bisikletforum var. Bu ikisi yeter de artar bile
   
 7. MUSA Ç.

  MUSA Ç. Kıdemli Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2013
  Mesajlar:
  355
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  Şile / İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Ey Gönül; Kalp Deniz, Dil kıyıdır; Denizde Ne Varsa Kıyıya O Vurur...
   
 8. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.031
  Beğeniler:
  3.712
  Seviye:
  YouTube'daki videolara yapılan yorumlar bu konuda çok sıkıntılı. Her videonun altında ağza alınmayacak sözler görmeniz mümkün.
   
 9. BFOkuru

  BFOkuru Onursal Üye

  Kayıt:
  8 Eylül 2013
  Mesajlar:
  2.902
  Beğeniler:
  4.053
  Seviye:
  adam adamsa eğer gerçekte de adamdır sanalda da...
   
  YüzSürKoş bunu beğendi.
 10. AykutÇ.

  AykutÇ. Forum Demirbaşı

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Çözüm sorgulamakta ve etraftakilere de sorgulatmakta. Neyi niçin yapıyoruz? Kimiz? Nereden geldik? Nasıl geldik? Nereye gidiyoruz? Gittiğimiz yerde ne olacak? O küfürlerimiz, argolarımız bizi nasıl derbeder edecek hesap verirken. Bunları sorgulasak zaten yukarıdaki mesajlarda bahsedilen olumsuzlukların hiçbiri yaşanmayacak. Herkes 'adam' olacak. Çekinmeyelim. Sorgulayalım :)
   
  YüzSürKoş bunu beğendi.