İnternet düzleminde; sosyal medya, forum ve haber sitelerinde küfür ve argo

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
facebook tan kurtulalı sanırım 4 ay oluyor. bir tane adıma facebook hesabım var. onu da bazen facebook tan bağlantı gönderiyorlar bakmak için açmak zorunda kaldım. açmışken de kedilerle ilgili bir gruba üye oldum. twitterda bir hesabım vardı ama kullanmıyorum neredeyse. herhangi bir gazete haberi altında yorumlara, ekşisözlükteki paylaşımlara, sosyal medyadaki yazılara bakıyorum. Aman Allah'ım bu ne biçim küfürleşme, bu ne gün yüzü görmemiş küfürler; bu argo da sonsuz rahatlığın benim gibi fırlama birini bile rahatsız eden fütursuzluğu. insanlar bu gücü nereden alıyor anlamıyorum. yani yüzyüze gelmeyeceğeni bilmenin verdiği rahatlık mıdır, yoksa bünyelerindeki birikmiş sinirin taşması mıdır anlamadım. örneklemek gerekirse, facebook kedi grubunda bir kediye sokakta uygulanan şiddet paylaşılmış. aman altına ne yorumlar. vuuhuu. (bu da yeni öğrendiğim hayret ünlemi). ya bu gruba çocuklar üye diyen yok. anneden başlanmış, kız kardeşten çıkılmış.

yeni bir gelir kapısı planlıyorum. yani telif hakkı falan yok. girin sosyal bir siteye, millete gaz verin ve size sövmesini sağlayın sonra da verin mahkemeye; çalışmadan gül gibi gecinin. bu kıyağımı da unutmayın.

• Beğen
Tepkiler: taskin
Scudo

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Öncelikle argo ile küfür ve hakareti birbirinden ayırmak lazım. Bunlar birbirinden farklı şeyler. Argo; içerisinde hakaret, aşağılama unsuru bulundurmayan, küfürden eser barındırmayan sokak ağzıdır ve en güzel örneklerini Yeşilçam'ın siyah-beyaz dönemlere ait Sadri Alışık filmlerinde görebilirsiniz.

Sanal ortamdaki ağız bozukluğu konusuna gelirsek, insanlar yüz yüze olmamanın, birbirinin tanımamanın verdiği rahatlıkla "kendileri" gibi davranabiliyor böyle ortamlarda. Herkesin düşüncesinde, anonimliğin(!) vermiş olduğu bir güvence ile "Ağzıma geleni söylerim, kim nereden bulacak yeaaa" psikolojisi var(oysa savcılığa verilecek olan bir dilekçeye bakıyor iş). Hele bir de bir tartışmada bastırılmaya başladığını fark eden tarafın, eziklik psikolojisi ile hakarete başlaması var ki evlere şenlik. :)

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
argo kullandıklarını sanıyorlar ama bariz küfür. bakınız "şimdi ananı laciverde boyadım." argodur. hatta günümüz Türkçe'sinde birine "validenizin dest-i izdivacına gayri meşru yoldan talibim efendim." derseniz, karşınızdaki anlar anlamaz gülecektir evvela sonra da ne yapar bilinmez :)

• Beğen
Tepkiler: Sefa

Umur Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.900
İsim
Bora
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Herkes aşırı derecede sinirli ve stres yüklü, ama bir o kadar da korkak. O yüzden gün içinde insan karşısındakine laf söyleyemedikçe doluyor ve sanal dünyada -kimliklerin de gizli olduğu mecralarda özellikle- veriyor coşkuyu.

Başımdan geçen bir olayı anlatayım. Bisikletle Tekirdağ'da çarşı içinde 2 aracın yan yana gidebileceği ancak genelde gitmedikleri bi yolda seyrediyordum. Önümdeki araç (A aracı) belediye binasına yaklaştıkça sola doğru beni de sıkıştıracak şekilde sinyal vermeden yanaştı ve durdu. Arkasından gelen araç da (B aracı) -o sırada benim sağ tarafımda bulunan- önümüzdeki aracın sağından korna çalarak geçerken "Sinyal versene ulan ayı!" diye bağırdı. A aracının sürücüsü de "Ayı sensin ulan o***pu çocuğu!" diye bağırdı.

Çarşı içinde zaten yüksek hızlarda seyretmezken bu kadar basit bi olay karşısında insanların birbirine bu şekilde saçma sapan davranmalarının sebebi tamamen yukarıda saydıklarım. İkisi de gergin durumda ve ikisi de karşıdan gelebilecek bi karşı tepkiden korktukları ve böyle bi durumda olay yerinden hızlıca uzaklaşabileceğini biliyor, o yüzden saydır gitsin.

Ben de yanından geçerken "Abicim bi sinyal versen veya aynaları kontrol etsen fena olmaz" gibisinden bi uyarıda bulunmayı düşünüyordum ancak bu sefer de korkan ben oldum. Belediye çalışanı olduğunu düşündüğüm (deplasmanda olan benim sonuçta) ve biraz önce verdiği tepkiye bakarak kaçamayacağı durumlar için aracında kendini korumaya aldığı bi savaş ekipmanı olduğundan emin olduğum için çekindim.

Herkes hata vermiş durumda memlekette anasını satayım.

nazmi bilmez

Forum Demirbaşı
Tepki
157
Twitter hesabım vardı pek kullanmıyordum facebook hesabım da vardı ve aktif şekilde kullanıyordum. Facebook'u bir daha açmamak üzere kapattım aşırı derece de gereksiz bir şey bu facebook saçmalığı. Twitter rahat ve bir de bisikletforum var. Bu ikisi yeter de artar bile

Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ey Gönül; Kalp Deniz, Dil kıyıdır; Denizde Ne Varsa Kıyıya O Vurur...

Admin

Yönetim Kurulu
Tepki
2.903
YouTube'daki videolara yapılan yorumlar bu konuda çok sıkıntılı. Her videonun altında ağza alınmayacak sözler görmeniz mümkün.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
adam adamsa eğer gerçekte de adamdır sanalda da...

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çözüm sorgulamakta ve etraftakilere de sorgulatmakta. Neyi niçin yapıyoruz? Kimiz? Nereden geldik? Nasıl geldik? Nereye gidiyoruz? Gittiğimiz yerde ne olacak? O küfürlerimiz, argolarımız bizi nasıl derbeder edecek hesap verirken. Bunları sorgulasak zaten yukarıdaki mesajlarda bahsedilen olumsuzlukların hiçbiri yaşanmayacak. Herkes 'adam' olacak. Çekinmeyelim. Sorgulayalım :)

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş