Insomnia 292 alacaĞim doĞru bİr karar mi?

Konu, 'Dağ Bisikleti / MTB / Mountain Bike' kısmında Muhittin Cihan tarafından paylaşıldı.

 1. Muhittin Cihan

  Muhittin Cihan Kıdemli Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  21 Ocak 2014
  Mesajlar:
  233
  Beğeniler:
  89
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Evet abilerim,ablalarım,kardeşlerim başlıkta da belirttiğim gibi insomnia 292 shimano alacağım Hb den sizce doğru bir karar mı taksitle alabileceğim bu fiyata önerileriniz var mı ? 999 TL

  Boyum 184 Kilom 100
   
 2. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  884
  Bisiklet kararı doğru bir karar fakat, seçtiğiniz bisiklet'i kullanacağınız yer tam anlamıyla full arazi ise tamam. Eğer arazi dışında kullanacaksanız 29'er hiç doğru bir seçim değil. Bence 26'mı 29'mu buna karar verseniz daha sağlıklı bir fikir alışverişi yapmış oluruz.
  Bisiklet almaya karar vermiş bir çok arkadaş 29'er bisikletin ne olduğunu ve hangi amaca hizmet ettiklerini bilmeden 29'er bisikletlere yöneliyorlar, ve doğruyu göstermek de bizim görevimiz.
  Eksileri :
  Değişik sahalara göre inceleyecek olursak en önemli zaafları elbette ağırlıkları. 29” bir tekerlek setinin 26”’ten neden daha ağır olduğunu açıklamaya gerek yok herhalde. Dolayısıyla hızlanma durumlarında 29” tekerlekler daha yavaş kalıyorlar. Kezâ dar patikalarda hızlı yön değişimleri de 26” tekerleklerle daha kolay. Genel olarak aşağı yukarı 29” bir tekerlek seti 40-50 gram arasında fazladan ağırlık demek.
  Teknik özelliklerle devam edelim. 29” tekerlekler gene yapıları gereği yanal esnemezlik konusunda 26” modellere göre daha zayıflar. Bu konu 29” tekerleklerin en önemli zaaflarından biri. Ağırlıktan fazla kaybetmemek için nispeten hafif de üretilmeye çalışıldıkları düşünüldüğünde 29” tekerleklerin yanal esnemezliği en iyi halde orta halli bir 26” tekerleğin seviyesine ulaşabiliyor.
  29” modellerinin bir diğer zaafı ise sınırlı donanım. Son yıllarda yayılmalarına rağmen 29” tekerlekli dağ bisikletleri hâlâ egzotik modeller olarak görülüyorlar. Dolayısıyla donanım dünyasının sunduğu çeşitler 29” tekerlekli dağ bisikletleri için o kadar da zengin değil. Bu bisikletler farklı amortisörlere, farklı tekerleklere, farklı kadrolara ihtiyaç duyuyorlar. Mavic gibi bir firma bile ürün yelpâzesinde sadece bir tane 29” Crossmax tekerlek setine sahip. Amortisör üreticileri numûnelik 100mm’lik birkaç model piyasaya sürüyorlar, ki bu 29” tekerlekler için süspansiyon mesâfesinin ulaştığı en yüksek nokta. Daha uzun mesâfeli amortisör kullanmak isteyenlerin sansı yok. Dolayısıyla 29” tekerlekli bisikletlerin donanımını değiştirmek ya da geliştirmek konusunda fazla seçenek yok.
  Artıları :
  Buna karşılık 29er'in, 26" sınıfına göre hiç tartışmasız avantajlı olduğu noktalar da var: Lastiğin çapı büyüdüğü için, herhangi bir engel karşısındaki yaklaşma açısı, 26" lastiğe göre daha düşüktür (birim engel yüksekliği için yaklaşık %5 daha azdır), bu da engelin daha kolay geçilmesini sağlar. Dolayısıyla daha büyük lastikler hâliyle daha konforlu bir sürüş sağlıyorlar.
  Kezâ dönüş direnci söz konusu olduğunda da 29” tekerlekler avantajlılar. Daha büyük tekerleklerin dönüş direncinin daha düşük olduğu zâten bilinen bir gerçek.
  Ayrıca 29"lik lastik, kum gibi yumuşak yüzeylere 26"e göre daha az batar, dolayısıyla bu tür yüzeylerde, 29” tekerlekli bir bisikleti kullanmak, 26" bisikleti kullanmaktan daha kolaydır. Yola temas yüzeyinin daha fazla olmasından ötürü, 29" lastiklerin yol tutuşu daha fazladır, bu özellikle dönüşlerde belirgin şekilde fark edilir. Aşağıdaki fotoğrafta 26” ile 29” lastiklerin ayni hava basıncındaki yolla temas yüzeyini görebilirsiniz. Açıkça görülen 29” tekerleğin yolla temas yüzeyinin daha fazla olduğu.
   
  enes savaş, Deniz Caz ve Mert C. bunu beğendi.
 3. #3
  Muhittin Cihan

  Muhittin Cihan Kıdemli Üye

  Yaş:
  22
  Kayıt:
  21 Ocak 2014
  Mesajlar:
  233
  Beğeniler:
  89
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Evet beyler yok mu başka cevap?Bisiklet olarak nasıldır, yorar mı beni?
   
 4. Mert C.

  Mert C. Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  1.611
  Beğeniler:
  475
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  29er almakta kararlıysan bu paraya daha iyisini bulman çok zor, eğer 29er doğru bir kararsa bu bisiklet doğru bir karar.
  senin sorman gereken soru "29er doğru bir karar mı" bunun cevabına göre karar ver.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-6-14_16-59-6.png
Soru böyle: "yokuşta daha iyi çıkmak için tek çözüm yokuş antrenmanı mı?" ve benim yaşayarak öğrendiğim bir cevabı var. Yıllardır beni tanıyanlar bilirler "yokuş özürlü" birisiyim. Bunda nispeten...
upload_2017-2-6_15-25-40.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
bikegel.jpg
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...