İnsan beyni 100gb işlemcisi 20mhz

Mustafa Özkara

Forum Demirbaşı
Tepki
454
Yahu nedir bu insanı dijital ortamda savaştırma isteği. İnsan gözü şu kadar megapikselmiş, insan şu kadar gigabaytmış falan filan...
Bahadır bey önceki sayfalarda "İnsan insandır , bilgisayar bilgisayar dır." aynen öyle.

Scudo

Kadir Özen

Daimi Üye
Tepki
104
savaşmanın yada mantık aramanın anlamınıda pek anlayabilmiş değilim:D karşıda bi rakip yok yani dediklerine göre beynimiz 20 mhz ise bunda biz aciziz garibanız yada bu çok saçma diye düşünmekde bana saçma geliyor. nasıl yaptılar bu testi diye soruldu kendi hipotezimi söyliyeyim. belirli işlemler bir insana ve hızı bilinen bir makineye verilir. makinen sn deki işlemini bulurlar insanında bulurlar. daha sonra doğru orantı... insan beyni 20 mhz. düşünme yada o kadar veri nereye sığar gibi yorumlar ancak şuan için geçerli bundan 29-30 yıl öncesinde size her kişi abartılı olmayan bi fiyata 1 terabytelık bi hdd alabilicek deseydim. siz hala ilk kez 1981 de ürettilmiş 180 kb lik disketleri kullanıyor olucaktınız yada daha birçoğumuzun kişisel bilgisayarı bile olmayacaktı. silikon tabanlı işlemcilere göre kendimizi üstün görme isteğimiz gayet doğal ancak nasıl yetişsin nasıl yapsın bu kadar anıyı hangi server alır diye yorumlar yapmakta veridiğim örnek kadar saçma. şu anda disketten biraz büyük olan çift katman bi bluray 54 gb... bi düşünün:D

yunusdogan

Üye
Tepki
9
o kadar çok dizi izliyorum senaryoları hep hatırlıyorum :D başım son aylarda hep ağrıyo :D disk birleştirici yapmam gerek :D izlediğim diziler hdd de 1.5 tb yer tutuyo :D o/c mi yapsam :D

Adil

Aktif Üye
Tepki
113
bazı bilim insanları boş şeyler üzerine yoğunlaşmakta kusursuzlar..

20 mhz ve 150 gb.komedi.. Doğduğumdan bu yana sırf gözlerimle kayıt ettiğim imajaları toplasam terabaytlar yetmez. Ses tamamen ayrı bir olay. Onuda kayıt ettiğimizi düşünürsek "terabaytlarda neymiş" diye çok rahat söyleyebiliriz.

Yine bu ebleklerden bir kaçı beyni simule etmek için gerçek bir sistem kurmaya kalktılar, ancak anladılar ki kilometre karelerce alan beynin çok çok çok küçük bir işlevini yerine getirmek için dahi yeterli olmıcak. Beyindeki kılcal damarları sayamadılar bile, kaldı ki simule edebilsinler.

Ayrıca beyinin ögrendikçe, çalıştıkça gelişen bir yapı olduğunu düşünürsek ki kılcak damarlar bilgi, hareket akışı olduğu sürece gelişir, bu durumda beynin kapasiteside sürekli gelişiyor demektir. Bu durumda 150 gb ı nası sabitlediler merak konusu.

İnsan hücresinden ilham alarak bilgisayarlar ortaya çıkdı.şimdi bilgsayarın insan beyninden daha iyi olduğunu yada olacağı düşüncesi geçersiz.

Yazacağım çok şey var ama uzatmaya gerek yok. kısaca saçma bir araştırma.
(link) linktekiler gibi..

Paylaşım için teşekkürler.

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
bir ara göz ile megapixel kavramı kıyaslanıyordu buda onun gibi saçmalık.