İnebolu - Küre bisiklet yolculuğu

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
18 Ağustos 2004, Çarşamba

Aşağıdaki tur yazısı, benim ilk uzun turumdu. O zaman 18 vitesli bir bisikletim vardı. Bu bisikletle İnebolu'dan Küre'ye gitmiştim. Yol 32 km ama, yolun 22 km'si tırmanış, sonra 6 km iniş ve tekrar 4 km tırmanış... Eğimi de hayli fazla, kamyonlar bile zor çıkıyor, iniyor... Ama 6 km'lik inişi yaptıktan sonra, son 4 km'lik çıkış bana gerçekten zor gelmişti... Bu yolculuktan sonra, artık büyük cesaret kazanmıştım...

İşte 2004 yazında yapılan İnebolu - Küre bisiklet yolculuğu...

İnebolu, Karadeniz kıyısında Kastamonu'nun şirin bir ilçesi… Burada geçtiğimiz yaz kaldığım 2 ay kadar süre içinde Küre, Doğanyurt, Abana, Çatalzeytin, Türkeli gibi çevre ilçelere bisikletle günübirlik yolculuklar yaptım… Ama bu gezilerin içinde benim için en önemlisi İnebolu - Küre yolculuğu oldu…

İnebolu - Küre arası 32 km. Geçtiğimiz günlerde meydana gelen bir maden kazasıyla gündeme gelen Küre, Küre Dağları'nın zirvesinde küçük bir yer. Buradaki madenden prit çıkarılıyor. Çıkarılan prit madenini İnebolu Limanı'na ulaştırmak için kilometrelerce teleferik hattı yaptırılmış. Ancak şimdi kullanılmıyor, prit kamyonlarla taşınıyor…

Yolculuk başlıyor...
2004 Ağustos ayının 18'inde bulutlu serin bir havada, 11.30 gibi, evdekilerle vedalaştıktan sonra İnebolu'dan Küre'ye doğru yola çıktım. Şehir içinden hafif bir rampayla başlayan yol, İkiçay Köprüsü'nden sonra dikleşti… Yol geniş, tek tük geçen arabalardan başka yolda kimsecikler yok... Yolun kenarındaki tabeladan çıkışın 17 km olduğunu okudum.

4 km'lik bir çıkıştan sonra Yenigün Tüneli'ne ulaştım. 160 metrelik tünelden sonra birkaç evin yer aldığı Aşağıçaylı'dan geçtim. Daha sonra Yukarıçaylı geldi… Rampayı yavaş yavaş tırmanırken şaşkın şaşkın bana bakan bir köylüye gülerek 'Küre'ye daha çok var mı?' diye soruyorum. Aldığım cevap, oraya kadar gidemezsin der gibi 'Çook be abi'...

Bir süre sonra su mataram boşaldı. Yollarda pekçok çeşme olacağını umuyordum ama 10 km çıktım, hala bir çeşmeye rastlamadım. Tırmanma da sürüyor. İlk rastladığım tabelaya göre 7 km sonra rampaların bitmesi gerekiyordu. Ancak 13. km'de yeni bir çıkış bildiren tabela ile karşılaştım. Tabela 10 km daha çıkış gösteriyor…

Bu sırada yağmur başlıyor… Neyse ki ahmak ıslatan türden yağmur kısa sürüyor… Yanımdan geçen bir motosikletin arkasında oturan adam, 'niye motosiklet almıyorsun' der gibi gözden kayboluncaya kadar bana el sallıyor… Tepeleme dolu karşıdan gelen kamyonlar da, bağıra bağıra yürüyüş hızında yokuşu inmeye çalışıyor…

Artık su içmem gerekiyor. Tek tük karşılaştığım evlerden birinden su istemeyi düşünürken bir çeşme görüyorum. Sanki çölde bir vahaya rastlamıştım. Mataramı doldurdum ve bol bol su içtim. Çevre çok güzel ve yüksek. İnsana özgürlük hissi veriyor. Her taraf çam ağacı. Çok uzaktan ayrıldığım İnebolu'yu, hayal meyal görebiliyorum.

Çuha Doruğu...
22 km sürekli tırmandıktan sonra zirveye, Çuha Doruğu'na ulaştım. Bu benim için büyük moral oldu. Çünkü çok yorulmuştum ve üstümdeki ti-shirt terden sırılsıklamdı. Üstümü değiştirdim, montumu giydim. Yolun kenarındaki tabelada 'Yavaş Tehlikeli Eğim 8 km' yazıyor. Hızlı bir iniş yapmayı düşünüyorum. Ancak, yolun virajlı olması buna engel oldu.

Zaten bir süre sonra da 'yol inşaatı' ile karşılaştım. Dozerlerin arasından hafif çamurlu toprak yolda 3-4 km. yol aldım. Küçük bir yerleşme yeri olan 'Ersizlerderesi'ni geçtikten sonra 22 km emek vererek tırmandığım yokuş 6 km'lik bir inişle sona erdi. Yukarıdaki tabelada bu inişin 8 km olduğu yazıyordu. Tabelaların yanlış olduğunu düşünüyorum. Küre Çayı'nı geçtikten sonra 8 km çıkış yazan yeni bir tabelayla karşılaştım.

Doğayla başbaşa...
Yavaş yavaş tekrar tırmanmaya başladım. 1-2 km gittikten sonra Küre - Kastamonu yol ayırımına geldim. Küre'ye saptım ve tırmanmaya devam ettim. Sanki Bolu Dağı'na tırmanıyorum… Her yer çam ormanı… Bu da insana gayret veriyor... Rastladığım her çeşmede durarak, dinlene dinlene çıkışımı sürdürdüm. O kadar yükseğe çıktım ki, Küre sapağında ayrıldığım yol, yukarıdan kuş bakışı görünüyordu.

Beni sollayan araçların arkasından bakarak yolun beni daha nerelere kadar çıkaracağını kestirmeye çalışıyorum. Karşıdan gelen Kastamonu-Küre minibüsleri de korna çalarak beni selamlıyor… Bu arada yağmur tekrar başladı neyse ki, kısa sürdü. Küre'ye çok yaklaştığımı biliyorum ama, herhangi bir yerleşim yeri de görünmüyor… Her yer orman…

Küre'ye varış...
Ve nihayet Küre tabelasını gördüm. 200 metre daha gittikten sonra yol sağ tarafa içeriye döndü ve Küre'nin evleri göründü. Şehir merkezine doğru ilerlerken hala tırmanıyordum… Şehir merkezindeki parkta oturdum. Km saatim, yapılan yolu 32,51 km, seyahat süresini 4:00:00, ortalama hızı 7,8 km olarak gösteriyor. Saat 16:10 olduğuna göre demek ki yollarda 40 dk. dinlenmişim.

Parkın hemen yanıbaşındaki kahveden getirilen çayı içerken bu yolu Küre'den İnebolu'ya yapmanın çok daha kolay olduğunu düşünüyorum. Dönüşte, sadece 6 km'lik bir çıkıştan sonra devamlı iniş var. Bir de daha kaliteli bir bisiklet bu rampaları çok daha kolay aşacaktır. Kondüsyon da çok önemli… 52 yaşındaydım ve 14-16 yaşlarından yıllar sonra, bisikletle tekrar birkaç ay önce tanışmıştım.

Herhalde internette yazılarını okuduğum Sn. Haluk Okur, Sn. Fatih Buzgan gibi bisiklet sürücülerinin, bu rampaları kolayca aşacağını, hız ve varış süresinin benim yaptığım derecelerden çok daha iyi olacağını düşünüyorum…

İstanbul'a gidince, İnebolu'da takdırdığım Km saatimi de hemen değiştirmem gerekecek. Çünkü en düşük ve en yüksek hızı göstermediği gibi ekranda yalnızca bir fonksiyonu görebiliyorsun. İstanbul'da bir bisiklet tamircisi, patlayan ön lastiği tamir ederken bu konuda bana oldukça yardımcı oldu (!)... Lastiği çıkarırken km saatinin kablosunu tamir edilemiyecek şekilde kopardı.

İnebolu'ya 17:00'de gidecek minibüsün bagajına bisikletimi yerleştirdim ve benim 4 saatte tırmandığım yolları çabucak 45 dakikada aşarak İnebolu'ya kayınpederimin evine döndüm… Evdeki herkes benim sağ salim döndüğümü görünce 'derin bir oh çekti'…

İnebolu-Küre Bisiklet Yolculuğu...
18 Ağustos 2004, Çarşamba

İnebolu'dan çıkış : 11:30
Küre'ye varış : 16:10
Yapılan km : 32,51 km
Seyahat süresi : 4:40:00
Bisiklet üzerinde geçen süre : 4:00:00
Ortalama hız : 7,8 km

Scudo

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Resimler 2. bölüm...

Tırmanış sürüyor...

Arka planda yola çıktığım İnebolu zor seçiliyor (daire içinde)...

Hafif yağmurda çıkış sürüyor...

Çuha Doruğu...

İniş başlıyor...

Manzara insana özgürlük hissi veriyor...

• Beğen
Tepkiler: Mumi ve Özcanak

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
gerçekten çok güzel bir tur abi, daha önce bir yerde daha okumuştum (nerde hatırlamıyorum, (link) olabilir). ülkemizin en güzel manzaralarından bazıları bu yolda bulunuyor. inşallah bir gün sizle böyle bol çıkışlı bir tur yapmak nasib olur. mesela trabzon-zigana. düşüncesi bile çok güzel. pedalınıza sağlık.

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Resimler 3. bölüm...

İniş sürüyor ve aşağıda ip gibi görünen yola kadar devam edecek...

Küre (işaretli yer), ama önce aşağıya inmem lazım...

Ersizlerderesi Kanyonu...

Arka planda böğürtlen satan çocuklar... Yanlarından geçerken bana böğürtlen satmaya çalışacaklar...

Küre Çayı Köprüsü

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Bu yazı ilk olarak mtbtr.com'da Patika bölümünde yayınlanmıştı. Ama orada resimleri bu kadar net göremiyorduk. Arşivimi karıştırırken bu resimleri görünce, burada da yayınlamaya karar verdim..

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Resimler 4. bölüm...

Küre Köprüsü'nden sonra yeniden çıkış başlıyor...

Bolu Dağı çıkışı gibi...

Biraz önce ayrıldığım Kastamonu'ya giden yol...

Arkama bakınca bu dağları aştığıma inanamıyorum...

Küre

Küre şehir merkezi...

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Küre, izole, kendi halinde, çok ufak, çok şirin, yıllar öncesinde kalmış bir kasaba. Etraftaki doğal güzellikler dışında ksabada görülecek, yapılacak birşey yabancıları için pek yok. Ama orada birkaç geçişimizdeki hatıralarım hep güzel olmuştur.

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Tayfur, aslında böyle bir tur projesi var ama, bu yıl gerçekleşir mi bilmiyorum... Tokat'tan başlayarak Hopa... Ama Karadeniz sahilinden değil... Tokat - Niksar - Reşadiye - Koyulhisar - Şebinkarahisar - Alucra - Şiran - Kelkit - Bayburt - İspir - Yusufeli - Artvin - Borçka - Hopa... Bu güzergaha Kelkit'ten Gümüşhane - Maçka - Trabzon, İspir'den Of eklenebilir, Artvin ve çevresi de bu tura dahil edilebilir... Söylediğin gibi düşüncesi bile güzel... Bu gezi 15 gün sürer ama, anlatması ömür boyu sürer, hiç unutulmaz...

• Beğen
Tepkiler: Murat CER

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
iyi bir proje ama abi o yollardan hepsinden 2-3 er defa geçtim çok ıssız yollar. özellikle bayburt-yusufeli arasında yol korkunç derecede kötü ve 4 saat gidip de bir Allah'ın kulunu görmüyorsunuz. Arabayla bile müthiş bir macera ve biraz da korkutucu bir deneyim olmuştu. Bisikletle çok zevkli olacağına eminim. Gerekten ömür boyu anlatılacak bir tur olur. Temmuz sonu veya Ağustosta yapılırsa ben varım. KAdroya sayabilirsiniz.

bu turun düşüncesi bile kolumdaki kılları diken diken etmeye yetti :) iyi proje yahu.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
harika mekanlar..
üstadım eline sağlık.oraya kadar gitmişken..yani hopaya... aydere uğramadan gelmeyin..naçizane tavsiye..gerekirse hopadan rizeye, rizeden çamlıhemşine otobüsle gidin..ama aydere gidin..çamlıhemşin ayder 16km. ve asfalt yol.ayderden sonra kavron mu olur avusor mu olur..

Allah yolunuzu açık etsin..

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733
Murat, geçtiğimiz yaz Karadeniz turunda, Ayder'e her zamanki tur arkadaşım Necati Bey'le çıktık... Gerçekten oralara kadar gidip de Ayder'i görmemek olmazdı...

• Beğen
Tepkiler: Murat CER

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Tayfur, yeter ki zaman ayırıp yola çıkılsın... Zaten Temmuz sonu, Ağustos'un ilk haftası bu tur için tam zamanı... Ancak bizim geçen yıldan beri Necati Bey'le yapmak istediğimiz bir başka tur daha var... İstanbul - İznik - Eskişehir - Konya - Gülek - Adana - Gaziantep turu... İki turu da gerçekleştirebilir miyiz bilmiyorum?..

• Beğen
Tepkiler: tayfur

c.turhan

Aktif Üye
Tepki
262
Karadeniz Turuna Ağustos 15' inden sonra yapılırsa ben de katılabilirim sanıyorum. Yalnız 1- 2 gün önceden çıkıp, 2004'te yarım kalan İnebolu'dan sonrasını tamamlarsam benim için ideal olur.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Süleyman Abi, İstanbul-Eskişehir-Konya-Adana konusunda da müsadeniz olursa gene ağustosta olmak şartıyla ben varım. Eskişehir-Konbya yolunu seviyorum. Bozkırın ayrı bir tadı var.

Özcanak

Forum Demirbaşı
Tepki
522
Bu turun planlanan tarih aralığını öğrenebilir miyim? Adana'lıyım ve gidiş istikametinde size de uyarsa ben de katılmak isterim. Oradaki akraba ziyaretlerim için Adana'da sizlerle vedalaşıp, dönüşü otobüs veya uçakla yaparım sanırım..

Süleyman ağabey daha önce bahsetmiş olduğun Fethiye->Antalya turu bu durumda bu sezon için hayal mi oldu?

ymgirgic

Üye
Tepki
115
Abi selamlar, saygılar;

Biz, ilk olarak 1993-4? yıllarında(Hopa-İst), ikinci olarakta geçen sene (2005-Samsun-Rize arası) Karadenizi acizane arabayla gezebildik.. on sefer daha gidilse bıkılacak yerler değil.. özellikle fotoğraf çekmek için gösterdiğiniz gayret ve sabır, takdire şayan. Fotoğraf çeken ellerinize sağlık, pedal basan ayaklarınıza sağlık.. Darısı da gezemeyenlerin başına..

• Beğen
Tepkiler: Süleyman Şatır

ymgirgic

Üye
Tepki
115

Vay yiğit kardaşım benim.. şu lafın canımıza değdi valla
- "Eskişehir-Konya yolunu seviyorum. Bozkırın ayrı bir tadı var"
Sen bir de Konya'dan sonrasını görsen... insanın gönlü arınıyor manzaranın(düzlüğün) :D karşısında.. Karadenizin güzelliği ile taban tabana farklı aslında.. ama her ikisi de bizim yurdumuzun ayrı ayrı tatları..
Neyse:
Herkese günaydın;
Şatır Abi; sizin karadeniz fotolarına baka baka doyamadık. (geçen sene bizim de birkaç yerde bisikletle lokal gezilerimiz oldu ama, sizinkilerin yanında söz etmeye bile değmez, Uzungöl’de isteyenlere bisiklet kiralanması çok hoşumuza gitmişti, arkadaşların bilgisine sunulur).
Yiğit kardaşım hazır İst-G.antep gezinizden söz açmışken, bize daha önce de söz vermiştiniz, bende tekrar hatırlatma yapayım dedim:
-Dedeyle biz, sizi ve ekibinizdeki herkesi Meke krater girişinde bir Pazar günü öğle yemeğine bekliyor olacağız. (sözümüz sağlığa ve kısmetse tabii).
Ve kabul buyurursanız size yemek davetimizdeki ciddiyetimize istinaden bir foto da bizden hediye olsun(foto Ayder’den):
(yanlış hatırlamıyorsam "yiğit kardaşım" da "mangal"ı sever hani:D )

balık ızgara da yayla evi de has be has Karadenizden.

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Tepki
2.733

Cahit, Gaziantep turunu Necati Bey'le Haziran'ın son haftası olarak belirledik... Tokat - Artvin - Hopa gezisini söylediğin tarihlerde yapabiliriz... Ama biz seni önce Gaziantep turuna bekliyoruz...

Tayfur, gelebilirsen çok memnun olurum... Ancak, biz Haziran sonu gitmek istiyoruz... Gidebilirsek, Ağustos'ta Tokat - Artvin - Hopa yapmak istiyoruz... Bence Hopa turu daha zevkli olacak...

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Abi inşallah ağustos ayındaki turunuza katılabilirim. Okulum sebebiyle daha önce imkanım olmuyor.