ince sibobu kalın siboba çevirme

özgür çelikkaya

Aktif Üye
Tepki
162
Bisikletimin sibobu ince ve pompa kullanımı konusunda sıkıntılı biraz. sedona'nın hem kalın standart sibop hem de ince sibop için kullanılabilen modeli var, ama verim aldığımı söyleyemem.

Benzinlikte, yol üstünde motorcularda vesaire, kısaca herhangi bir aksilik olması durumunda ve acil durumlarda standart sibobu her yerde şişirtebiliyorsunuz.

Şimdi asıl soru şu,

ince sibobu kalın siboba çevirmek mümkün mü? mesela kalın siboplu bir iç lastik alıp, janttaki sibop deliğini çok hafif genişletip onu kullanabiliyor muyuz, ya da yapılan bir şey mi bu uygulama? yoksa "janta zarar verilir, olmaz öyle şey, cık cık cık, çok ayıp..." gibi bir durumu var mı?

ya da bir şekilde dönüştürücü tadında bir aparat var mı bu siboplar için.

En olmadı ince sibop için iyi bir pompa önerisi olan?

Scudo

Alper Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
450
Ben geçenlerde aldım 9.90'a hem kalın hemde ince sibop sişirebiliyor ve rahatta bir kullanımı var, bence ince sibopta kalın, yanınızda ufacık bir pompa taşıyacaksınız ki kalında olsa taşımanız gerekli.

• Beğen
Tepkiler: özgür çelikkaya

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi kalın siboba çevirmek kolay.
Lastiğikleri sök.Sibop yatağına çemberin iç kısmından düz uçlu tornavida sok ve itekleyerek çevirmeye başla.Açılacaktır.Jantıma da birşey olur diye korkma hiçbirşey olmuyor :D

• Beğen

levent sünger

Aktif Üye
Tepki
413
Bisiklet
Cannondale
Eğer jantınız çok değerli bir jant değilse, crossmax vs. gibi, sibob deliğini biraz genişletip , siz veye bir bisikletci, rahatlıkla hem ince hem kalın siboblu iç lastikle kullanabilirsiniz.

• Beğen

recep24ank

Forum Bağımlısı
Tepki
4.634
İsim
Recep Eşref ÇINAR
Bisiklet
Carraro
aynı sorunu ben yaşadım iç lastik bulmakta sıkıntı yaşıyorudum yaşadığım ilde satılmıyor. bisikletçiye gittim jantın sibob yerini tornavide ile genişletti aldım araba siboplu iç lastik bu dertten kurtumdum bu kadar basit.

• Beğen

İsmail ŞEN

Forum Demirbaşı
Tepki
417
Bisiklet
Corratec
Bence çok uğraşmaya değmez.Neredeyse her bisiklet ve bisiklet malzemesi satan mağazalarda bulunan bir adaptör var.Ben size fikir vermesi açısından Aktifpedal bisiklette buldum.Umarım işinize yarar.Linki aşağıda.

(link)

Mahalle bisikletçilerinde daha ucuza bulabilirsiniz ;)

Genar Batur

Forum Bağımlısı
Tepki
254
Bisiklet
Mosso
arkadasların dediği gibi o adaptor var ancak şöylede bir durum var her benzinlikteki pompayla o adaptör varken lastik şişiremiyorsunuz. benim başıma birden çok defa geldi. en kesin çözüm janta zarar vermeden genişletmek ve beninlikte sorunsu bir şekilde lastiği şişirmek

İsmail ŞEN

Forum Demirbaşı
Tepki
417
Bisiklet
Corratec
@Genar Batur
Aslında çok kolay. :) Acaba sibobun kapağını gevşetmeyi mi unutuyorsunuz? Ben kendim yapmıştım bir benzerini, çok işime yaramıştı. Benim yaptığımla arasında pek bir fark olacağını zannetmiyorum.Hem bunların içerisinde bulunan o-ring ile hiç hava kaçırmadan lastiğin şişirilebildiğini duydum.Zaten forumda da benzer konular var. ;) Özgür Bey siz yinede bu parçayı bulabilirseniz bir deneyin isterseniz.Memnun kalacağınıza eminim. :)

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Linkteki aparatlardan bende hiç verim alamadım, iğne sibopta basınç göstergeli iyi bir el pompasıyla sorun yaşamıyorum açıkcası 60-65 psi a kadar basıyorum, tabi biraz yorucu oluyo.

• Beğen

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
İgne siboplu ıc lastık sısmesı en hızlı ve en kolay olanıdır,tecrubeyle sabıttır.
Ama burada soz konusu olan petrolde hızlı bır sekılde donusturucu takarak ısımızı halledebılırız.Arkadasımızın fotograf ekleyerek gosterdıgı en ıyısıdır ve asla hava kacırmaz,aynı sekılde pompa ılede kullanılabılır.Benım tubeless sıstemdede aynı sekılde kullanılıyor takıyorum adaptoru petrolde vuruyorum havayı hersey bu kadar basıt.Secım olarakta sedona pompa en hesaplısı ve en verımlısı:)

bençizdim

Üye
Tepki
64
ince siboba bahsedildiği gibi çevirebilirsiniz, bu sayede benzinlikleri kullanabilirsiniz. ancak ince siboptaki çekirdek yukarıdayken bazen içteki havayı tıkadığı için benzinlik kompresörünün lastik içi basıncını algılamamasına yol açtığından dolayı sorunlar yaşayabiliyorsunuz. sistem basıncı göremediği için kimi zaman hiç şişirmiyor, kimi zaman çok şişiriyor, çok güvenilir olmuyor.

ben açıkçası ince sibobu görüntüsü haricinde sevemedim. çekirdekleri çok kolay bozuluyor ve hava kaçırıyor, başı kopuyor. ayrıca kapaksız kullanımı da mümkün değil..

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Gökhan abi taş çatlasın jant seti 5 gram hafifler. (ön arka) :D eğer ultra hafif birşey toplamıyorsak ne gerek var? :D

• Beğen
Tepkiler: Umut SÜRÜCÜ

Şeref ARSLAN

Aktif Üye
Tepki
55
Bisiklet
Specialized
Presta valve adaptör 'den ben de temin ettim. El pompası ile ne kadar hava bastığımı bilemediğim için , benzincideki elektronik ayarlanıp hava basan makineleri daha pratik bi şekilde uygun psi da hava basabileceğim için bu adaptörü kullanmak istedim, fakat hava basan aletin ucunda iğnesi var, adaptörde bunu ittirecek mekanizma yok , Lastik hava basıncını gittiğim yola göre sık sık değiştirdiğim dolayı benim için önemli.
Presta siboptan vazgeçmek istemiyorum.
Bunu nasıl halledebilirim?

bençizdim

Üye
Tepki
64
@Carmentality

sadece hava basarken basıncı görebildiğiniz için ibreli pompaları tercih edeceksiniz. ya da sibop tam açıkken hava çıkışını kapatmayacağı şekilde çekirdeği biraz bozacaksınız. veya adaptörün içinde de yine aynı şekilde çekirdeği biraz içeri ittirecek bir düzenleme yapılabilir. ben de aynı dertten muzdaribim, belki bu yöntemleri denemekte fayda olabilir..

• Beğen

arda22

Aktif Üye
Tepki
80
adaptör olunca benzinciden nasıl basılıyor ki, hava vb algılamadığı için patlak lastik düğmesine basmadan en ufak bir hava çıkışı olmuyor bi sürü istasyon denedim