Inc matkap ucu

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
Amerikan sistemi (inc biriminde) matkap ucu ariyorum. 1/8 lazim.

Scudo

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
Bulundu. Turkiye'de yok denecek kadar nadir bir sey inc matkap uclari. Sordugunuz zaman, "hic duymadim" diyenler dahi oluyor. Belki baska birilerine lazim olur diye buldugum yerin adresini de vereyim: Ork Makina Takim San Tic Ltd Sti 100. Yil Bulvari Bosna Is Mrk No 35/65 Ostim-Ankara

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Geçen matkap almıştım, promosyon yapıp içine Dewalt'ın uç takımından koymuşlar. Üzerinde hem mm hem de inch değerleri vardı.

Merak ettiğim için yazıyorum; sizin inc dediğiniz, üzerinde yazan ölçü birimi mi yoksa başka bir şey mi?

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
amerikan standartı oluyor ve sadece havacılıkta kullanılıyor bizim okulda vardı ve tabi ki uçak bakımı yapan firmalarda oluyor. (kullanım olarak satışı yok)

hakano

Daimi Üye
Tepki
317
@Serden Us

Matkap uclari metrik sisteme gore veya inc sistemine (2.54) gore uretiliyor. Bazi ulkeler (benim bildiklerim Amerika ve Ingiltere) inc sistemini kullaniyorlar. Sadece havacilikta kullaniliyor, diyemem. Bildigim kadariyla Amerika'da sadece inc sistemi kullaniliyor, bu da matkabin kullanildigi her yerde inc uclarin kullanildigi anlamina gelir, ister otomotivde, ister havacilikta, ister baska yerde. Kendi yaptigim ufak arastirmada ogrendigim inc uclari TAI'nin ve Silahli Kuvvetlerin ozel siparisle getirttikleri.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
bir havacı olarak olayı aydınlatayım. amerıkan ölçü birimidir.1 ınch 25.4 mm dir.yani yaklaşık 2.5 cm dir.Türkiyde de artık satılmakta ama genelde üst seviye firmalarda bulabılırsınız.matkap ucu olarak hiç sormadım ama anahtar takımı olarak beta,izeltaş,altaş markalarında mevcut.muhtemelen matkap uçlarını da satıyorlardır.bu markaların herhangı bır bayisine giderseniz ellerınde olmasa bile getirtebilirler.çok da pahalı degıller.Özel siparişle gelmıyor hakano arkadaşımın dediği gibi yurt içi alımlar ile temın ediliyor.ilk mesajdaki 1/8 ınch matkap ucuda 1 ınch ın 8 e bölünmesıyle oluşan ölçümdür yani kısaca 3,175 e denk gelir ki 3 lük matkap ucuyla aynı işi yapabılırdınız cok hassas değilse çalıştığınız yer.