İnan Özdemir & Ata Atay; Yılın Bisiklet Ödülleri

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Mart 2011
Mesaj
3.894
Tepki
4.748
Şehir
Altındağ, Ankara
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
İnan Özdemir & Ata Atay; Yılın Bisiklet Ödülleri

2014'te bisiklette neler yaşandı? İnan Özdemir ve Ata Atay geride kalan yılın ödüllerini dağıttı.

http://image3.redbull.com/rbcom/010/2014-12-29/1331697129261_2/0010/1/1200/800/2/jens-voigt-un-vedas%C4%B1-y%C4%B1la-damga-vurdu.jpg

Bisiklette yıl sonu ödüllerini dağıtma vakti. Sporcularıyla, takımlarıyla, olaylarıyla yıla baktık, defterlerimizi karıştırdık, son derece objektiflikten ve ciddiyetten uzak bir liste ortaya çıkardık. İki tekeri çok özlediğimiz ve yeni yılla birlikte yeni bisiklet sezonunu da iple çektiğimiz şu günlerde 2014'ü tartışmaya ne dersiniz?

Erkeklerde Yılın Bisikletçisi:
Mantıklı bakan herkes Fransa Bisiklet Turu şampiyonu Vincenzo Nibali’ye bu ödülü verebilir. Ya da Fransa'dan yaptığı kaza sonrası çekilen, peşinden düzelir düzelmez katıldığı İspanya Bisiklet Turu’nu kazanan Alberto Contador’a bu payeyi verebilir. Lâkin biz ikisi arasında seçim yapmak yerine torpil yapmayı tercih ettik, bu sene bisiklete veda eden Jens Voigt’u bu ödüle lâyık gördük. Evet, doğru düzgün hiçbir şey kazanmadı ama hem son güne kadar mücadeleyi bırakmayan tavrıyla hem de kocaman gülümsemesiyle burayı hak etti. Bir de elbette Saat Rekoru kırarak bisiklete veda etmesi onu dünya çapında büyüttü. Rekoru kısa süre içinde Mathias Brandle tarafından kırılsa da Jens Voigt bisiklet dünyasına özel bir hediye vererek aktif spor yaşamına veda etti. Bazen kazanmaktan da öte şeyler vardır. Voigt sayesinde rekabetçi spor dünyasının keyifli yüzünü tanıdık.

Kadınlarda Yılın Bisikletçisi:
Pauline Ferrand-Prévot. Ulusal Cyclo-Cross, Dağ bisikleti, zamana karşı ve yol şampiyonu. Emakumeen Euskal Bira'da genel klasman zaferini elde ederken kazanılan iki etap, FLdC Elsy Jacobs'da beyaz ve kırmızı puanlı mayo, GP de Plouay üçüncülüğü, La Fleche Wallone zaferi, Giro Rosa'da genel klasman ikinciliğinin yanı sıra beyaz mayo, Avrupa 23 yaş altı Cyclo-Cross şampiyonluğu. Sezon sonunda gelen gökkuşağı mayo. Uzun yıllardır junior ve genç kategorilerde zaferleriyle adından söz ettiren Ferrand-Prevot, 2014 yılında elit kategoride müthiş bir performans sergiledi. Fransa'da yılın en iyi kadın sporcusu seçilen 22 yaşındaki Ferrand-Prevot, 2014'e damgasını vurdu. Evet, burada daha objektif davrandık.

Erkeklerde Yılın Yarışı:
Zor bir seçim. Bahar Klasikleri’nden Ronde Van Vlaanderen bu yıl nefis bir yarışa sahne oldu, 250 kilometrelik aksiyon son saniyeye kadar sürdü, Fabian Cancellara finiş çizgisini kılpayı farkla önde geçen adam olmayı başardı. Lâkin yılın en sarsıcı yarışı o değildi. Fransa Bisiklet Turu’nun beşinci etabı bu özelliğiyle öne çıktı. Paris-Roubaix parkurunda, Kuzey Fransa’nın zorlu parketaş yollarında geçilen beşinci etaba yağmur ve çamur damgasını vurdu, bisikletçiler kaymaktan fırsat bulduklarında pedal çevirdi. Son şampiyon Chris Froome yaptığı kazalardan sonra yarışı bıraktı, rakibi Alberto Contador gerilerde kaldı, Hollandalı Lars Boom’un kazandığı yarışta Astana’nın İtalyan yıldızı Vincenzo Nibali ise genel klasmanın zirvesindeki yerini perçinledi. Yılın fark yaratan yarışı, yılın en çok konuşulan yarışı ödüllerini de verebiliriz beşinci etaba.

Kadınlarda Yılın Yarışı:
Tartışmasız, Paris'te erkeklerin Fransa Bisiklet Turu'ndaki son etabından önce yapılan La Course by Le Tour de France bu ödülü hak ediyor. Zira yarış baştan sona kadın bisikletçilerin çabaları ile, imza toplayarak, toplantılar düzenleyerek elde ettiği en önemli zaferlerden biri. ASO, Fransa Bisiklet Turu'nun son etabıyla aynı günde gerçekleştirilen tek günlük bir kadın yarışı düzenledi. Yarışın düzenlendiği hafta, Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından kadın bisikletine adandı. Kadın bisikleti açısından önemli adımlardan biri olan yarış, yolda da çok keyifli geçti. Bu sporun en önemli isimlerinden Marianne Vos sprint finişinde kazanan isim olurken, yarışta bisikletlerde yer alan kameralar 2014'ün unutulmaz anlarını daha da keyifli kıldı.

http://image1.redbull.com/rbcom/010/2014-12-29/1331697130288_2/0010/1/800/533/2/kad%C4%B1n-bisikleti-a%C3%A7%C4%B1s%C4%B1ndan-%C3%B6zel-bir-y%C4%B1ld%C4%B1.jpg

En İyi Fotoğraf:
Bradley Wiggins, David Millar'ın deyimiyle onun sahip olduğu tek özellik olan en eksantrik bisikletçi unvanını elinden alan isim. Bisiklete olan tutkusunun yanı sıra mod kültürünü bisiklet dünyasına iyice sokan, unutanlara hatırlatan Wiggo 2014'te de geride bıraktığımız yıllarda olduğu gibi önemli anlara birkaç çentik attı. Paris-Roubaix öncesi nasıl bir performans sergileyeceği, Team Sky'ın Fransa Bisiklet Turu kadrosunda olup olmayacağı gibi tartışmaları bir kenara bırakırsak ulusal zamana karşı mayosunu bir kez daha üstüne geçirdikten sonra Ponferrada'da Dünya Zamana Karşı Yarışı'nda şampiyonluğu Tony Martin'den 23.23 saniye daha iyi performans sergileyerek kazandı. Gün sonunda ise Instagram hesabına üzerinde gökkuşağı mayo, elinde quinto (25cl'lik biralara İspanya'da verilen isim) ile çektirdiği fotoğrafını koydu. 14 bine yakın beğeni 2014'ün en özel anlarından birini taçlandırdı.

En Savaşçı Bisikletçi:
Fransa Bisiklet Turu 11. etabı sezonun en özel günlerinden biriydi. Criterium du Dauphine'de sarı mayoyu giydikten sonra Garmin'in lideri olarak Fransa Bisiklet Turu'na giden Andrew Talansky, ilk 10 etapta iki kez düşerek sarı mayonun yaklaşık on beş dakika gerisine düşmüştü bile. 11. etabın başlangıç noktasından itibaren vücudunda ağrılar olan Talansky'yi sert bir tırmanış etabı bekliyordu. Etabın liderlerinin yaklaşık on dakika gerisindeyken yaptığı kaza ise işini daha da zorlaştırdı. Fransa Bisiklet Turu'nun resmi hesabı bile önce Amerikalı bisikletçinin yarıştan çekildiğini duyururken sonrasında Talansky'nin yarışta olduğuna dair düzeltmeler geldi. Ağrıları yetmiyormuş gibi tırmanışları tek başına ve yeni ağrılarla geçmek zorunda olan Talansky yarıştan çekilenleri toplayan "Camion Balai"ye de binmiyordu. Sırtındaki numaraları sökmeyen Talansky etabı zaman dilimi dahilinde yol kenarında bisikletseverlerin desteği ve gözyaşları içerisinde tamamlarken yılın en özel performansına imza attı. Kendi deyimiyle 11. etap acı çekmenin en saf hâliydi.

En İyi Çaylak:
Britanyalı Yates ikizleri Simon ve Adam, Orica-GreenEdge ile ilk sezonlarını tamamlarken ikisi de isimlerinden sıkça söz ettirdi. Simon, Türkiye Bisiklet Turu'nda köprücük kemiğini kırdı ve sezonun önemli bir bölümünü kaçırdı. İkizi Adam ise Türkiye Bisiklet Turu'nda nefis bir performans sergiledi. Elmalı etabını ikinci sırada bitiren Britanyalı, Meryem Ana tırmanışı ile noktalanan altıncı etabı kazanırken rakibi Rein Taarame'yi de yedi saniye ile geride bıraktı. Genel klasman liderliği bir etap zaferiyle gelirken, İstanbul'da tamamlanan 2.HC kategorisindeki Türkiye Bisiklet Turu'nu 2014'te kazanan isim oldu. Neo-pro sezonunda özel bir yarış kazanan Adam Yates, Tour de San Luis'teki en iyi genç mayosunu da üstüne geçirdi. Kaliforniya Turu'nda genel klasman beşincisi de olan Britanyalı, Criterium du Dauphine'deki genel klasmanı ilk 10'da (altıncı) tamamlayarak peloton müthiş bir giriş yaptı. Yılın çaylağı ödülü Adam'a gidiyor.

http://image3.redbull.com/rbcom/010/2014-12-29/1331697128680_2/0010/1/800/533/2/astana-zor-g%C3%BCnler-ge%C3%A7iriyor.jpg

Yılın Skandalı:
Astana takım olarak bu ödülü alıyor. Tescilli dopingci, eski bisikletçi Alexandre Vinokourov’un hemşeri kontenjanından yönettiği Kazakistan merkezli takım arka arkaya doping skandallarıyla sarsıldı. Beş bisikletçi yasaklı madde ile yakalanan takımın başına en büyük belayı ise bir doktor açtı. Lance Armstrong’un kirli doping ağının merkezindeki doktoru Michele Ferrari’nin Astana kampını ziyaret ettiği iddiası bisiklet dünyasını sarstı. Bütün bu hengâme içerisinde zarar gören ise her zaman temiz olduğunu iddia eden Vincenzo Nibali’nin repütasyonu oldu. Fransa Bisiklet Turu şampiyonu önümüzdeki günlerde de takımı yüzünden zor sorularla karşı karşıya kalacak.

Yılın Sinirli Şirinleri:
Bisiklet bazen sinir harbinin merkezi olabiliyor. 2014 kavga eden, iki teker üzerinde dövüşmeye çalışan, bazen de seyircilere kızan adamların sıkça karşımıza çıktığı bir yıl oldu. Fransa Bisiklet Turu’nun Yorkshire’daki etabında seyircilerin yoğun ilgisinden sıkılan Litvanyalı Ramunas Navardauskas bir anda çıldırmış, yolunu engelleyen seyircilerin telefonlarını yumruklamaya başlamıştı. Garmin bisikletçisi daha sonra bu davranışı için özür diledi. Bu yüzden ödülü kendisine değil, İspanya Bisiklet Turu’nun 16. etabında bir anda yumruklaşmaya başlayan iki kişiye veriyoruz. Gianluca Brambilla ve Ivan Rovny’nin bisiklet üzerinde başlayan ve bitmeyen kavgası televizyon başındaki milyonları güldürse de ikili cezadan kurtulamadı. Sinirli ikili yarıştan diskalifiye edildi.

Yılın Saçı:
Tek bir şampiyonumuz var: Marcel Kittel. Almanya’nın yeni süperstarı önümüzdeki birkaç sezon da bu dalın en iyisi olmayı sürdürecek. Fransa Bisiklet Turu sırasında havalimanındaki güvenlik kontrollerinden saç jölesini geçirmesine izin verilmeyen Kittel bu çok üzücü gelişmeyi “Yılın Felaketi” olarak yorumlamıştı. Dahası da var. Almanya merkezli şampuan üreticisi Alpecine, Marcel Kittel’in yarıştığı takıma sponsor oldu. Kittel ve arkadaşları önümüzdeki yıllarda yeni şampuanları, saç jöleleri ve Giant-Alpecine takım adıyla mücadele edecek. Belki bu sayede Fransa Bisiklet Turu’nda daha fazla etap kazanabilir, güvenlik kontrollerinden de jölelerini geçirebilirler.

Yılın En Zorlu Dakikaları:
İsim olarak saçma bir ödül olabilir lâkin kanıtlarla geldiğimizde bize katılacaksınız. Fransızların genç bisikletçisi Arnaud Demare geleceğin en büyük sprinterleri arasında gösteriliyor. FDJ mayosu giyen büyük yetenek bu sene ilk kez Fransa Bisiklet Turu’na katıldı. Marcel Kittel, Andre Greipel, Peter Sagan gibi yıldız isimlerin arasında zorlanan tecrübesiz ismin en zorlu anları ise yine Tur sırasında bambaşka bir durumdan ötürü yaşandı.Yarış sırasında tuvaleti gelen Arnaud Demare soluğu önüne çıkan ilk seyirci karavananında aldı. Kendisini bütün bu zor süreci olgunlukta atlattığı ve seyirci karavanına dalmadan önce “Tuvaletinizi kullanabilir miyim?” diye sorduğu için kutluyoruz.

İnan Özdemir & Ata Atay
29 Aralık 2014

Kaynak
 
Scudo
Yukarı Alt