İlkyardım çantası

sabihavni

Aktif Üye
Tepki
55
Bisiklet
Merida
Cumartesi günü bisikletle baya bir takla attıp sürüklendim.Elim dizim dirseğim baya bir soyuldu (deri tamamen kalktı) bazı yerlerimdede morarma oldu.Elim soyulduktan sonra gidonu hiç düzgün tutamadım.
Bundan sonra bir yardım çantası taşımaya karar verdim.
-sargı bezi
-merhem
-yara bandı olarak düşünüyorum
Merhem önerisi ve başka bir şey eklemem gerekir mi diye soruyorum.Önerilere açığım.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok geçmiş olsun. Baticon tarzı yara temizlemek için (en küçüğünden) ilaç da ekleyebilirsiniz onların arasına, sarmadan önce sürüp mikrop kapmasını engellersiniz. Her zaman bu tür şeyler olmaz tabi, dikkatli olmak lazım. Kısa turlarda değil de belki uzunlarda taşıyabilirsiniz böyle bir paket.

Serbay Akar

Forum Demirbaşı
Tepki
209
Bisiklet
KTM
Öncelikle çok geçmiş olsun, bir yeriniz kırılmamış allahtan. Yarabantlarının büyük açık yaralara olacağını düşünmüyorum. Zaten iyileşebilmesi için yaranın oksijenle teması lazımdır.
Bu yüzden Ahmet arkadaşımız dediği gibi öncelikle Baticon, gazlı bez, flaster, küçük makas ve steril eldiven edinmelisin.
Kazasız günler dilerim...

• Beğen
Tepkiler: sabihavni

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Yara bandı bence gereksiz, sargı bezi, alkol, merhem yeterli olacaktır. Allah bir daha yaşatmasın.

• Beğen
Tepki
4
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar cevabı vermiş zaten. İnşallah ilk ve son kazanız olur. Geçmiş olsun ve iyi pedallamalar :in:

Tepki
22
Bisiklet
Scott
temizlikten ( baticon vb... ) sonra yaraların hızlı iyileşmesini istiyorsan, bepanthane plus + madecassol'ü karıştır yaralara sür.Günde 3 ve güneşten uzak tut iz bile kalmıyor.Kaza sonrası Gandalf tarifi :)

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar, bildiğim kadarıyla baticon yara temizlemede değil oksijenli suyla temizlik yapıldıktan sonra mikrop kapmayı engellemek için yaranın çevresine sürülür. (yara eğer açık haldeyse) Yanlış biliyor olabilirim, yine de bir bilene sormak lazım tabiki ama, ben yara temizliği için oksijenli su kullanıyorum. Aynı işi görüyor. Tavsiyem oksijenli su kullanmanızdan yana.

kaanilter

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
Hocam batticon antiseptik (bakteri önler) bir ilaçtır bu nedenle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben de benzer bir kaza yağmurlu bir havada geçirdim daha geçenlerde. Hatta tam ışıklardaydı iyi ki araba geçmiyordu o sırada. Hemen toaparlanıp dinlendim biraz sonra da evime döndüm batticon sürdüm yaradan enfeksiyon kapmayayım diye. şu kulak temizleme çubuğundan da kullanabilirsiniz bu arada.

Bu arada geçmiş olsun, umarım bundan sonra kazasız pedallarsınız :)

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Geçmiş olsun sabihavni. İnşallah başınıza gelen en acı kaza bu olsun.

İlk yardım çantasının amacı kaza sonrasında acil müdahale için gerekli olan ekipmanı sağlamaktır.
Gazlı bez, flaster, küçük makas, steril eldiven, antibakteriyel solüsyon, çatal iğne ilk yardım çantanızda bulunmalıdır. Geçtiğimiz yıl aldığım ilk yardım kursu sonrasında verilen çantada bulunan ekipman bunlar.

Burada önemli bir hususun altını çizmekte fayda var, ilk yardım esnasında herhangi bir ilaç ya da merhem kullanılmamalı, gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra muhakkak bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

• Beğen