İlk Yerli Üretim Gözlem Uydusu Rasat Bugün Uzaya Fırlatılıyor...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Nuri Kongur tarafından paylaşıldı.

 1. Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Seviye:
  lk yerli gözlem uydusu Rasat Yasny Üssü’nden fırlatılıyor Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu Rasat, bugün uzaya fırlatılıyor.

  Haziran ayında Rusya’nın Kazakistan sınırındaki Yasny Fırlatma Üssü’ne gönderilen Rasat’ın testleri tamamlandı ve bugün uzaya fırlatılıyor. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) tarafından, Türkiye’de tasarlanıp üretilen Rasat, Türkiye’nin ilk yerli yer gözlem uydusu ve Türkiye’de bugüne kadar üretilen en büyük uydu olma özelliklerini taşıyor. Rasat’ın yörüngeye yerleştirilmesiyle, Türkiye tarafından tasarlanıp geliştirilen uydu sistemleri uzayda denenmiş ve uzayda başarılı şekilde çalışarak uçuş tarihçesi kazanmış olacak.
  100 kilogramlık uydu
  Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından sağlanan kaynakla yapılan Rasat’ın tasarım, üretim ve test aşamalarının tamamı Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından, hiçbir yabancı ortak ya da danışman kullanılmadan, Ankara’da TÜBİTAK UZAY Tesislerinde gerçekleştirildi. Rasat’ın uçuş bilgisayarı, uçuş yazılımı, hızlı haberleşme sistemi, görüntü sıkıştırma sistemi gibi kritik alt-sistemleri de Türkiye’de tasarlanıp üretildi. Rasat, 7.5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı görüntüleme kapasitesine sahip, yaklaşık 100 kilogram ağırlığında. Rasat, 15 Haziran 2011’de Rusya Federasyonu’nun Kazakistan sınırındaki Yasny Fırlatma Üssü’ne gönderildi. Fırlatma üssünde 15 günlük bir çalışmayla fonksiyonel testler, pilin doldurulması ve diğer mekanik işlemler tamamlandı ve Dnepr fırlatma aracını işleten Rus Uluslararası Uzay Şirketi Kosmotras (ISCK) firmasının ilgili makamlardan fırlatma için son izni alması beklendi. İznin alınmasını takiben, diğer yedi uydu ile birlikte, bugün Dnepr fırlatma aracı ile 700 kilometre yüksekteki yörüngeye fırlatılacak. Elde edilecek uydu görüntülerinin, şehir bölge planlama, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla kullanılması planlanıyor.

  Rasat nasıl hazırlandı

  TÜBİTAK UZAY Tesislerinde Rasat uydusunun tüm modül üretim ve testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından uydu entegrasyonu gerçekleştirildi.
  Uydu uzayda iken yapılacak kablosuz haberleşmenin yerdeki denemeleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Hacettepe Üniversitesi Yerleşkesi’ndeki Piyasa Gözetim Laboratuvarı’nda gerçekleştirildi.

  Kaynak
   
 2. #2
  Nuri Kongur

  Nuri Kongur Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  568
  Beğeniler:
  869
  Şehir:
  Kocaeli/ Başiskele Merkez
  Seviye:
  küfür etmeye, ötekileştirmeye yönelik haber olmayınca pek dikkat çekmiyor ama biz yine de kayıt düşelim....

  Türkiye'de tasarlanan ve üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT'ın Rusya'dan uzaya başarıyla fırlatıldığı haberi TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde (TÜBİTAK UZAY) gelişmeleri izleyen TÜBİTAK personeli tarafından büyük coşkuyla karşılandı.

  Fırlatma sırasında nefesler tutulurken, uydu ile yer bağlantısının kurulduğunu gösteren ''ilk uydu sinyalinin alındığı haberi'' alkışlarla kutlandı.

  Fırlatma gelişmelerini izlemek üzere, TÜBİTAK UZAY'ın ODTÜ yerleşkesindeki tesislerinde bir toplantı düzenlendi.

  TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Uğur Murat Leloğlu, RASAT'ın fırlatma aşamalarını, Rusya'nın Yasny Fırlatma Üssü'ndeki gerçek süreç ile eş zamanlı olarak veren simülasyonlarla saniye saniye katılımcılarla paylaştı.

  Toplantı sırasında RASAT'ın uzaya fırlatılması ve yörüngeye yerleşmesi sırasında Yasny Fırlatma Üssü'ndeki ve Norveç'in kuzeyinde bulunan Andoya Yer İstasyonu'ndaki Türk ekiple görüntülü ve sesli kurulan bağlantılarla son durum bilgileri alındı.

  Türkiye saati ile 10.12'de başlayan fırlatmadan 969 saniye sonra RASAT'ın dünyadan 687 km yükseklikteki hedef yörüngesine başarıyla yerleştirildiği haberi Ankara'ya ulaştı. Ardından nefesler tutularak, RASAT'tan gelecek ilk sinyaller beklendi.

  -''UYDU YER'LE HABERLEŞEBİLİYOR''-

  AA muhabirine bilgi veren TÜBİTAK UZAY Müdürü Dr. Leloğlu, RASAT'tan ilk sinyallerin, TÜBİTAK UZAY'ın Ankara'daki tesislerinde bulunan yer istasyonundan 11.50'de başarıyla alındığını bildirdi.

  Leloğlu, uydudan ilk sinyalin alınmasının önemine işaret ederken, sinyalin alınmasının uyduyla yer istasyonunun haberleşebildiği anlamına geldiğini söyledi.

  TÜBİTAK UZAY tarafından, DPT tarafından sağlanan kaynakla Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, Rusya Federasyonu'nun Kazakistan sınırındaki Orenburg bölgesinde bulunan Yasny fırlatma üssünden Dnepr fırlatma aracıyla uzaya gönderildi.

  Dnepr fırlatma aracında RASAT ile birlikte Nijerya, Ukrayna, İtalya ve ABD'ye ait toplam 7 uydu bulunuyordu. Bugünkü fırlatma, bu fırlatma aracının 17. ticari fırlatması oldu.

  RASAT'tan ilk sinyallerin alınmasının ardından 15 gün sürecek devreye alma aşamasında RASAT'a gerekli yazılımların yüklenmesi, modüllerin ve uydunun test edilmesi ve uydunun çekeceği ilk görüntülerin Yer'e indirilmesi planlanıyor. Bu amaçla TÜBİTAK UZAY'ın Ankara'daki tesislerinde bulunan yer istasyonu ile Norveç'te bulunan Andoya Yer İstasyonu kullanılacak.

  Kaynak
   
  velespitto bunu beğendi.
 3. velespitto

  velespitto Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  343
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  Izmir
  Seviye:
  Herkesin birbirine sataşacak bahane aradığı şu günlerde bu güzel haberi bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler
   
  Nuri Kongur bunu beğendi.