ilk yardım dersleri..

evelent

Aktif Üye
Tepki
98
MERAKLI VATANDAŞ: sevgili bisiklet severler.. bisiklet seven kişi insanı, hayvanı, otu, böceği, denizi, bulutu efenime söyleyim güzel olan herşeyi sevmez mi?
BİSİKLET SEVERLER: seveeeer!!!
MERAKLI VATANDAŞ: peki yolda giderken bir kaza görseniz. ve yaralı bir insan! müdahale etmek gerekmez mi? ama bilinçli!
BİSİKLET SEVERLER: gerekiiiir!!!
MERAKLI VATANDAŞ: o zaman ilk yardım dersleri mi düzenlensek, naapsak bilmem ki?
BİR BİSİKLET SEVER: bence ilk yardım dersleri düzenlenmeli!!
BİSİKLET SEVERLER: eveeeet!!!!!!!!!

o halde
.........ÖNERİM:
-Forumdaki sağlıkçı arkadaşlar birleşelim.
-katılmak isteyen arkadaşların listesini belirleyelim.(illa ki bisiklet gönüllüsü olmak zorunda değil bence katılımcılar)
-tıp fakültelerinden vs destek(ilk yardım derslerinde kullanılacak manken vs) isteyelim.
-derslerin verileceği mekanı ayarlayalım.
-ders programı düzenleyelim.
- tvlerde gördüğümüz ilk yardım rezaletlerini durdurmak adına ufakta olsa bi adım atalım.

nasıl olur?

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Videolu anlatım olup forumda yayınlansa nasıl olur?

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
böyle bir organizasyonu daha önce yakın tarihte yaptık,ama gelen talepler doğrultusunda değerlendirilip tekrar uygulamalı ve uzman ekiplerin eğitimleri ile yapabiliriz.

konu ayrıntılarına (link)

• Beğen
Tepkiler: S26 ve evelent

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
kesinlikle harika bir olay olur, her bisiklet tutkununun ilk yardımı oldukça iyi bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

gel gelelim bu tür eğitimler sadece istanbulla sınırlı kalırsa diğer şehirlerdeki bisikletseverler böyle imkanlardan mahrum kalacaktır, o nedenle resimli anlatımlar ve videolardan yararlanılarak internet ortamında paylaşılması da fevkalade yararlı olacaktır...

• Beğen
Tepkiler: S26 ve evelent

evelent

Aktif Üye
Tepki
98
@janny

istanbulda olmayanlar ne yapsın peki? kesinlikle haklısınız bu konuda.

ama videolu eğitimin çok etkili olacağını sanmıyorum ben..
çünkü bir hayatın kurtulması için uğraşıyorsunuz ve hata payınız olmamalı. yapmayarak öğrenilen ilk yardımsa çok havada kalır. belki videoları izlediğinizde "anladım, tamamdır" dersin ama olay anında aklın durur..
eskişehirde osmangazi tıp fakültesiyle görüşülebilir.. üniv. kaynaklı yardım olmasa bile öğrencilerden yardım eden çıkar diye tahmin ediyorum. ayrıca istanbuldaki bisiklet derneklerinin anadoludaki illerimize ilk yardım dersleri düzenlemek gibi bir projesi olursa ben seve seve gönüllü olurum ve pek çok gönüllü çıkar diye de tahmin ediyorum... hem gezmiş oluruz, süper olur:D
nedret bey birşeyler yapabilir mi bu konuda acep? :)

evelent

Aktif Üye
Tepki
98
ayrıca youtube'ta "ilk yardım dersi" yazıp arama yapıldığında konuyla ilgili videolar bulunabiliyo, şimdi baktım :)

videolarda kalp masajını, sunni solunumu falan anlatıyo. ama ne zaman kalp masajı yapılır, masaj yaparken ne kadar şiddette bastırmak gerekir gibi konular yok.
mesela çalışan kalbe masaj yapılmaz, hastayı öldürebiliriz. çok şiddetli bastırırsak kemiklerini bile kırarız :S

(videolarla ilk yardım dersi olmaz tezimi kuvvetlendiriyorum:D)

• Beğen
Tepkiler: S26

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aslında haklısınız, uygulama daha doğru olacaktır.

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
şu an için sadece konunun takipçisiyim,
en başta belirttiğim gibi talepler doğrultusunda eğitimi tekrarlıyabiliriz.

• Beğen
Tepkiler: evelent