Ilk kazamı yaparak kulübe katıldım :)

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar,

Bir gün olacaktı elbet :) O da dün oldu. İnşallah en büyük ve en kötüsü böyle olur.

Kazanın oluşundan ve sebeplerinden bahsedeyim. Yol bisikletimi geçtiğimiz hafta aldım. Yağmurdaki ilk tecrübemi, hiç hesap etmediğim bir durumu, unutmamak üzere öğretmiş oldu. En sinir bozucu kısmı da varış noktama 100 metre kala oldu (az kaldığı için ben de acele ettim, bir an önce varmak için).

Dün, dostum @ozersevinc ile birlikte Pendik'te Efor Bisiklet'e gitmek üzere yola çıktık. Rüzgar ve toz fırtınasına 1-2 km kala yakalandık. Biraz dinlenip ivedi bir şekilde kendimizi dükkana atmak üzereyken o inanılmaz yağmur da başladı. Dükkana bir müddet sığındıktan sonra dönüş için aşağıdan otobüse binerek (o da o yağmurda lütfediyorlar gibi sunuyorlar bu durumu) Maltepe sahile kadar geldim. Aracım ise dolgu alanındaki parkın içerisindeydi. Bisikletime bindim, dolgu sahasına girmek için uygun bir noktaya kadar ilerledim. İçeri girip sağa doğru dönmek için hamle yaptığımda, parlak betonun (adı nedir bilmiyorum) yağmurla birleşince iyice kaygan yüzeyi, slick lastikleri buz üstünde gidiyormuş gibi attı. Bisikletin altımdan kayması, benim yerde kaymam, çamur ve göllenmiş suya düşmem her şey bir göz açıp kapama anında oldu.

Sağa doğru düştüm. Kalçamı yere çok şiddetli vurdum. Bugün epeyce şişmiş durumda ve en çok orası ağrıyor. Sağ elimde deri sıyrıldı. Sağ el bileğimde orta şiddetli bir ağrı var. Üstüm başım ıslandı ve çamur oldu hep. Bisiklette pek bir şey yok, gidon bandı ve kollar çamur oldu epey (bandı zaten değiştirecektim). Ön tekerlekte inanılmaz bir akort kaçması var, 8 çiziyor.

Çıkardığım ders:
Yağmurda betonu tercih etme, seçenek varsa daima asfalttan git; yoksa, yavaş git.

Bir adet tavsiye:
Kilitli pedaldan korkmayın arkadaşlar. Bisiklet kaymaya başladığı an, bisikletten kurtulmuştum diyebilirim. Bu da "pedalımı çözmem lazım" diye düşünerek değil, tamamen refleks olarak gerçekleşti. Bisiklet üstünüze düşmüyor veya bağlı kalmıyorsunuz.

Bir adet de soru:
Tüm 23c lastikler böyle mi? Üstünde dandik mi dandik lastikler var. Kaliteli bir lastikle bu işten yırtma seçeneği var mıydı sizce?

Edit: Son bir şey daha, dükkandayken eldivenlerin fiyatını sordum ama pinti tarafıma geldiğinden almadım resmen:mad:, almış olsaydım sağ elimdeki soyulmaları eldivenle bertaraf edebilirdim.

Kendime not: İhtiyacın varsa, al!

• Beğen
Tepkiler: nazmi bilmez
Scudo

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@VeyselKobal

Bazı zeminlerde 2,10 lastikler bile kaymaktadır. Islanmış granit zemin, cam kaplamalı zeminlerde bisikletten inip yürümek daha güvenli.
Yine aynı şekilde boyanmış asfalt bile tehlikeli olabiliyor. Örneğin yollardaki beyaz çizgiler ıslandığında risklidir.

Yeni başlamış bir yağmurlu havada asfalt bile buz pistine dönüyor.

Kaliteli lastikler bu tehlikeli zemin yelpazesini daraltabilir ama %100 çözüm olmaz.

Edit: Geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: V.K.

Ahmet-E

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Lapierre
Geçmiş olsun. Ben de 2 ay önce ,yokuş aşağı hızlı inerken, yol kenarındaki az bir kumdan teker kaydı.Bileğimin üstüne düştüm.Hala atel
kullanıyorum.Bileğiniz için atel veya bileklik kullanırsanız iyi olur.Tabiiki en iyisi doktora görünmek.İşin kötüsü,eskisi gibi hızlı süremiyorum,yolda az bir kum-çakıl veya ıslaklıktan huylanır oldum.Lastiklerim, Schwalbe ve 30c olmasına rağmen.

• Beğen

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Geçmiş olsun..Çok üzüldüm..İnşallah hemen iyileşirsin, bisikletin sorunları da halledilir.

• Beğen

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
Ben MTB ile ıslak asfaltta dönerken kaymıştım, dersimi almışım galiba o günden beri yağmurda düşmedim, geçmiş olsun.

• Beğen

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Aramıza yeni gaziler katılmış :) Şaka bir yana geçmiş olsun, kazalar elbet kaçınılmaz oluyor fakat bu kazalardan ders çıkarmak bizim tek kârımız..Kask, eldiven, gözlük bunlar olmazsa olmaz ekipmanlar..Can da önemli, mal da önemli elbet lakin can olmadan malın kıymeti kalmıyor. O yüzden önce can güvenliği.. tekrar geçmiş olsun.

• Beğen

OpethiaN

Üye
Tepki
61
İsim
Muharrem
Bisiklet
Salcano
Geçmiş olsun umarım daha büyük birşey yaşamazsın

• Beğen

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
Geçmiş olsun.

• Beğen

vebag

Aktif Üye
Tepki
140
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
Öncelikle çok geçmiş olsun..

Bende geçende hafta aynı sorunu yaşadım..

Kojak silik lastik var bende de , yağmurlu havada tam iş yerine gelirken 100 metre kala dönüş yaptım ve aynı kaygan betonda bende felaket kaydım.. Allah yüzüme baktı nasıl oldu anlamadım ama bisiklet önce yere yattı, ben yere baya yaklaştım, sonra düzeldi, yoluma devam ettim..

O günden sonra asla dar viraja girmiyorum, hala direksiyonu kırarken dahi tedirgin oluyorum :))

İçimdeki düşme korkusunu daha atamadım..

• Beğen

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
Geçmiş olsun.Umarım kısa sürede iyileşirsiniz..

• Beğen

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@VeyselKobal

Kalçana buz pansumanı uygula. Günde 3 defa 20 dakika.

• Beğen

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
Tüm geçmiş olsun diyen arkadaşlara tek tek teşekkür ediyorum.

Ayrıca tavsiyeler için de sağolun:harika:

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
geçmiş olsun. bende az daha klübe katılıyordum.
2.2 raceking lastikler de ıslak zeminde bazen aşırı kaygan bazen de iyi tutucu oluyor. şartlara göre
6 - 7 km/s hızla. yani baya baya yavaş bi hızla giderken sadece gidonu hafif çevirdim ve ön direk kaydı.
okadar hafif çevirdim ki kayacağı aklımın ucundan geçmedi. hatta kayabilirim diye oldukça yavaş ve hafif çevirmiştim asla kaymaz diyordum ama kaydı.
o an ayağımı yere bastım. şansa bak ki kullandığım ayakkabılar da ıslak zeminde aşırı kaygan dı. bisiklet le birlikte hem lastikler kaya kaya hemde ayakkabı kaya kaya öyle yavaşladım ama düşmedim gene. :)
ıslak zemin bu ne yapacağı belli olmaz.

• Beğen
Tepkiler: Özer Koç ve V.K.

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@chnkrmz size de geçmiş olsun, kaza gerçekleşmeden önlemeniz şansınız olmuş :)

Hüseyin Külcüoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
675
Bisiklet
Ghost
Biraz reklam olacak ama benimde yakın zamana kadar dış lastiğim dişliydi, asfalt için arayış içindeydim. Son tercihim bu yönde oldu. (link)
Kullanıcı olarak yol tutuşu, bozuk ve yağmurlu yolda çok iyi, bu kazanın da en büyük nedeni lastik maalesef.. %100 kaymaz diye bir kaide yok ama bir kullanıcı olarak gözlemim bu zamana kadar sorun yaşamamam.

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Arkadaslar bu eldivenler olmazsa olmaz da, simdi ben beyaz tenli oldugum icin eldiven takinca ellerim beyaz, kollarim siyah oldu. Gorseniz elleri sonradan monte etmis gibi duruyor. Buna nasil cozum bulacagiz? :(

V.K.

Daimi Üye
Tepki
246
Bisiklet
Diğer
@Hüseyin Külcüoğlu

Bende 26 ve 29 inç MTB'ler mevcut, 26 olanda Schwalbe Marathon Mondial kullanıyorum. Ben de onu tavsiye ederim. Gerçekten güzel lastiktir. Ancak yol bisikleti için yelpaze epey daralıyor.

Klasikci

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Yavuz.O.YILMAZ.
Bisiklet
Diğer
Çok geçmiş olsun.

• Beğen