İlk kazam ve kafamdaki soru işareti

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Mehmet Can Yılmaz tarafından paylaşıldı.

 1. Mehmet Can Yılmaz

  Mehmet Can Yılmaz Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Henüz yeni aldığım sedona 711 d model bisikletimle saat 20 sularında biraz turlamaya çıkmış 22 civarında ise geri dönüyordum. Dönüş yolunda evime giden uzun ve dik yokuştan inmekteydim her zamanki gibi çok hızlı gidiyordum. Zaten yokuş o kadar dik bir yokuş ki hızlanmak için hiç pedal çevirmeye lüzum yok. Her neyse yokuşun sonlarına doğru birden takla attım. Nasıl olduğu hakkında hiç bir fikrim yok frenlere hiç basmadım bile. Tek bildiğim aşırı kötü bir kaza yaptığım.Üstüm başım eldivenlerim kaskım hepsi parçalandı.Kaskım olduğu için kafamda bi hasar yok.Ama belim çok kötü parçalandı. Leğen kemiğinin hemen üstündeki yerden et kopmus kemiğim görünüyordu. Kollarım ve bacaklarımdaki derin sıyrıkları sölemiyorum bile. Eldivenlerimdende biri parçalanmış ve elimdede çok derin bi sıyrılma olmuş. Anlıcağınız durumum biraz vahim. Belkide kask sayesinde hala yaşıyorum.O halde yerden kalktım arkamda bir arac selektör yapıyordu ve ben kalkınca hemen devam etti. Nasıl olduğumu bile sormadı sağolsun. Belimde kanama vardı içimdeki atleti cıkartıp belime baglayıp eve gittim. Kanamayı evde durdurdum. Evdekiler bisiklet sürmeme tehlikeli diye karşı olduğu için onlara sölemek istemedim. Banyoda kendime pansuman yaptım belimdeki yarayı sardım. Sabah evdekiler .ıkıncada hastaneye gittim. Doktor ilk iş bu yarayla nasıl uyudun dedi. Zaten sabaha kadar acıdan uyuyamadığımı söledim. Kazadan 1 hafta gecti evdekilerin hala haberi yok belim hala sargıda. Mümkün olduğunca odamdan cıkmayıp öss ye hazırlanan öğrenci modundayım. Sabahları hastaneye gidip pansuman yaptırıyorum umarım yakalanmadan yaralarım kendini toparlar. Son olarak size sormak istediğim benim böle bir kaza yapmama ne sebeb olmuş olabilir ? Yokuş asağı giderken takla atmama sebeb olcak şey nedir ? (Ön fren falan sıkmadım)
   
  Serkan Demir ve Barış Karapınar bunu beğendi.
 2. Murat Uluoğlu

  Murat Uluoğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2010
  Mesajlar:
  238
  Beğeniler:
  150
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  geçmiş olsun, öncelikle evdekilere söylemeni tavsiye ederim. iyileşene kadar seni gözetim altında tutarlar ve herhangi bir iç kanama durumunda (4-5 gün sonra bile ortaya çıkabiliyor) bu çocuğa ne oldu diye düşünmeden hastaneye yetiştirebilirler. bu önemli bence ne olursa olsun söylemelisin. kazanın ise birçok sebebi olabilir, örneğin çok hızlı giderken gevşek zemine (yağlı, ıslak, kumlu vs.) denk gelmiş olabilirsin.
   
 3. #3
  Mehmet Can Yılmaz

  Mehmet Can Yılmaz Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Doktor iç kanama durumu yapıcak bişi olmadığını söledi.Toparlamaya başladım biraz zaten. Evdekilere haber vermem bisikleti kaybetmem demek =/. Çok üstüme düştüklerinden haberleri olsa asla izin vermezler. Şuan odama kapandığım için durumu fark etmediler. Öss ye hazırlandığım için pek rahatsız etmiyolar dersanedende geç geliyorum zaten. Zemin bildiğim kadarıyla ıslak değildi ama benim düşüncem fark etmediğim bir çukur olabilceği.
   
 4. Aydın Hiçyılmaz

  Aydın Hiçyılmaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2009
  Mesajlar:
  227
  Beğeniler:
  131
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Geçmiş olsun. Umarım bir an önce sağlığınıza, sanki hiç bir şey olmamış gibi, tekrardan kavuşursunuz.

  Geceleyin aydınlatılmamış br yolda bisiklet sürmek çok tehlikeli. Helede hız yapmak dahada tehlikeli. Kaza yüksek ihtimalle bisikletten kaynaklanmamıştır. O an yol üzerinde göremediğiniz herhangi bir şey kazaya sebebiyet vermiş olabilir. Bisikletten kaynaklanmış bile olsa o an karanlık olduğu için sorunu farketmemiş olabilirsiniz. Gerçi yolun aydınlatılması konusundan hiç bahsetmemişsiniz. Biraz tahmini konuştum tabi.

  Tekraradan çok geçmiş olsun.
   
 5. #5
  Mehmet Can Yılmaz

  Mehmet Can Yılmaz Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Aydınlatma çok zayıftı. Muhtemelen bisikletten kaynaklı değildir. Henüz bisikletin 5. günüydü
   
 6. Emre Gürses

  Emre Gürses Üye

  Kayıt:
  10 Nisan 2011
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  geçmiş olsun kardeşim umarım tez zamanda iyileşirsin
   
 7. engin güner

  engin güner Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  584
  Beğeniler:
  637
  Şehir:
  kartal
  Seviye:
  Öncelikle büyük geçmiş olsun. Gece karanlığı olduğundan asfaltta ki hafif bir bombe size bu kazayı geçirmenize sebebi olmuş olabilir. Biraz kendi anımı anlatayım. Yine aynı şekilde bir kazayı Giresun Şebinkarahisar da geçirdim. Olay oluş yönünden benzerlikler taşımakta fakat bir farkla benim bisikletin gidonu elimde kaldı. Bisikletle manastıra gitmek istediydim ve bisiklet aramaya koyuldum şehirde bu şekilde bisiklet bulmam oldukça zor oldu zaten bulduğum bisiklette sağlam çıkmadı ya. Bisikleti kiraladıktan sonra denemek için yola koyuldum gider mi gitmez mi. deneme sırasında yokuş aşağı gidiyordum hiçbir problem yoktu. Birden gidona bir şeyler oldu ve gidon yerinden çıktı ve yere yuvarlandım. Kafamda motosiklet kaskı vardı taku tuku taku sesler eşliğinde 4 den fazla takla attım sırt üstü sürüklendim durdum. Hareket edemiyordum o kadar canım yanıyordu 112yi aradım ambulans gelmedi otostop ile hastaneye gittim beni bu olayda bir diğer şok eden durum hastaneye neden ambulans göndermediniz sorusuna aldığım cevaptır.” ciddi bir durum olduğunu bilmiyorduk mazot yoktu”.Mucize eseri kırık falan yoktu. Fakat olaydan sonra anksiyete kaygı bozukluğu ve titreme baş gösterdi. Bugün bile yokuş inerken korkuyorum. Önemli olan yaşantımızdan dersler çıkarıp bir daha aynı hataya düşmememizdir.
  Saygılarımla
   
  sonEr´´ bunu beğendi.
 8. Ünal Altay

  Ünal Altay Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2008
  Mesajlar:
  212
  Beğeniler:
  198
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Öncelikle çok geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda iyileşirsiniz. Bence her zaman riski sıfıra yakın tutmak lazım, yani mümkün olduğunca yavaş gitmeliyiz. Bende benzer bir kaza geçirdim ama yavaş olduğum için bisiklet sadece yan yattı, özellikle yokuşlarda bisikletin hızlanmasına asla izin vermemeliyiz.
   
 9. sonEr´´

  sonEr´´ Onursal Üye

  Kayıt:
  15 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.349
  Beğeniler:
  1.575
  Şehir:
  İstanbul/Esenler
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Jant tellerinde bir problem varmı ?? Eğer jant tellerinde bir ezilme yamulma varsa muhtemelen üstünden geçtiğin birşey jantın arasına girdi...Ön tekeri çevir göbek dönmüyorsa kilitlenmiştir diyeceğim ama ön göbek boşta kilitlenmesi içinde bir sebeb yok :S Çok garip bir olay geçmiş üzerinizden geçmiş olsun..Umarım aileniz öğrenmeden atlatırsınız..
   
 10. Cenk Demir

  Cenk Demir Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2011
  Mesajlar:
  132
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  İzmit
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Büyük geçmiş olsun.
   
 11. #11
  Mehmet Can Yılmaz

  Mehmet Can Yılmaz Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Herkese teşekkür ederim.Bisiklete henüz bakamadım şimdi sitenin deposuna inip kontrol edicem 15 dk sonra falan hasarı burdan bildiricem.
   
 12. #12
  Mehmet Can Yılmaz

  Mehmet Can Yılmaz Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  5
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Şimdi bisiklete baktım. Gidonda fren kollarında falan ezilmeler var takla atmanın haliyle tabi. Ön tekeri cevirdiğimde çok hafif bi sürtme sesi geliyo her turda ama nereye sürttüğünü anlayamadım. Depoda zaten loş bi ışık var bisikleti çıkarıcak güçtede değilim şuan o yüzden tam bakamadım.
   
 13. akifberkant

  akifberkant Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.181
  Beğeniler:
  1.285
  Şehir:
  -Kırklareli-İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Geçmiş olsun, Allah beterinden saklasın. Bence de ailenize bilgi verebilseydiniz daha iyi olabilirdi.

  Kazaya gelince değişik sebepleri olabilir. Sözgelimi bir arkadaşım yine böyle bayır aşağı inerken, ön jant tellerinin içine bir tahta parçası girmişti ki tabii durumu vahim oldu. Yokuş inişleri gerçekten dikkat gerektiriyor. Mümkün olduğunca dikkatli, kontrollü, fazla hızlanmadan ve ağırlığı bisikletin arkasına vererek inilmeli. Hatta yokuş çok dikse seleden kalkıp, kendimizi selenin arkasına verebiliriz. Sele önümüzde kaldığında ağırlık tamamen arkada olduğundan kontrol kolaylaşır. Bu pozisyonda gerekirse ayakları yere koyarak frenleme ve ani durumlarda bisikleti bırakma şansı oluyor. Bir keresinde ben de arazideyken - v frenli mtb ile - arka frenin teli kopmuştu, arka frensiz bu yöntemle turu tamamlamıştım.

  Kamyon devrilince yol gösteren çok olur derler, bu sohbete girmeyeceğim. Fakat bunlar hep tecrübe. İnişlerde kontrolü şansa bırakmamak önemli.

  Geçmiş olsun.
   
  Mustafa ÖZKARA ve S26 bunu beğendi.
 14. M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  23
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.048
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Abi çok geçmiş olsun.Bazen (ben yaşadım) rulmanlar (ön göbek) kitleniveriyor.Ben 4 yol ağzında kaza yaptım bu şekilde ve benimde üstümde taytım olmasaydı aynı şekilde olurdum.Allah korudu sizide Allah korumuş çok geçmiş olsun :;)
   
 15. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.551
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Geçmiş olsun.

  Bir gün gece düz yolda farsız giderken ön tekeri kaptırdım bir şeye. Kendi kendine kaymaya başladı. Allah'tan hızım çok yüksek değildi de durabildim düşmeden. Geri dönüp yola baktığımda ezilmiş bir kurbağa gördüm. Muhtemelen ben üstünden geçene kadar canlıydı.

  Yani demek istediğim; her şey olmuş olabilir. Belki bir kirpiye falan takıldınız, belki bir çukur, belki yolda yağ vardı ve kaydınız, vs...

  Kasklı olmanız büyük şans. Tekrar geçmiş olsun. Gece farsız çıkmamanızı şiddetle öneririm. Ve mümkünse sadece karşıdan farkedilmenizi sağlayacak modellerden değil, önünüzü aydınlatacak modellerden edinin.
   
 16. ilkcan çağdaş

  ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  14 Şubat 2010
  Mesajlar:
  634
  Beğeniler:
  265
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  arkadaşlar şu tavsiye önemlidir;
  Elinizin altında hangi tür araç olursa olsun,hızlandıkça sizin ve mesala;bisikletinizin ağırlığı düşer.Bunun en büyük dezavantajı ise;sevgili arkadaşımızda olduğu gibi kazaya davetiye çıkarır.
  Biz türk insanı olarak trafikte o kadar insan ve mal kaybına uğruyoruz,yine de akıllanmıyoruz.
  Bugün her bisiklet kullanıcısı;yokuş aşağı inilirken ve yokuş özellikle o kadar dikki,pedal basmayı gerektirmiyorsa,neden hızlı iner.

  Kardeşime geçmiş olsun diyorum,ama aşırı şekilde dikkat edin.

  Bir şeyin değeri kaybedilince anlaşılmasın.Kaybetmeden önleminizi alın.
   
 17. Mustafa Özgür Aslan

  Mustafa Özgür Aslan Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Mart 2011
  Mesajlar:
  48
  Beğeniler:
  36
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Geçmiş olsun :( Ben de fena düştüm geçen ama, bu kadar büyük değildi.
   
 18. ahmet enes kasapoglu

  ahmet enes kasapoglu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  271
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  giresun
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Büyük geçmiş olsun.
  Hiç aklımıza gelmeyen bir şey "nazar" da olmuş olabilir,
  Evde durup duruken benim lastiğin 20 cm yarılması gibi...
   
 19. Alkan Koç

  Alkan Koç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ocak 2011
  Mesajlar:
  709
  Beğeniler:
  472
  Şehir:
  ankara-çankaya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  cok gecmiş olsun kardesim bence ailene söylemelisin bu durumu inan bana tahmin eddiğin gibi bir tepki ile karşılaşmayacaksın ve kazanın sebebine gelince benim tahminim muhtemelen maşa kitliydi ve yokus asagı dedigine göre 60+ bi hızla gidiyodun muhtemelen o hızda maşada kitliyse 7-8 cm bi taşa denk gelmen bile takla attırabilir
   
 20. BULUT ÇELİK

  BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  460
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  istanbul AVCILAR
  Seviye:
  öncelikle geçmiş olsun kaza yaptığınız yeri kontrol edebilirsiniz büyük ihtimal ya çukur vardır yada kaygan zemin veya bir taş tekeri havalandırmış olabilir. çok seep gösterilebilir. biri ip veya tel çekmiş bile olabilir yüzlerce ihtimal var :in: