ilk defa uzun yola(20 km) çıktım. ama yolun ortasında lastiğim patladı

Tepki
15
ilk defa uzun yola(20 km) çıktım. ama yolun ortasında lastiklerimin 2side patladı:rolleyes: 7-8 km gittikten sonra yürüyerek ilçe merkezine geri dönmek zorun kaldım. yani rezillik diz boyu. ve heves falanda kalmadı artık. bu ne yahu :(

(link)

bisikletim sedona 701.

sorularım şunlar:

1. Lastik patlamasının sebebi diken batması olması lazım. gerçi ayrıntılı incelemedim daha. Dış lastiği değiştirmeme gerek varmı ? Eğer dış lastiği değiştirmessem sağlamlığı azalırmı?

2. Yeni iç lastik almakla yama yapmak arasında kalite anlamında fark varmıdır? ilk defa lastiklerim patladı. şehir içindeyken hiç patlamamıştı. 2-3 aylık bisikletim.

3. Ben buna yeni iç lastik almak istersem neye göre alıcam. ölçü falan nerede yazıyor?

4.Lastiğin diken-cam gibi şeylerden patlamaması için ne yapmam gerekiyor?
Ortalama lastik başına kaç para maaliyeti olur patlamaz lastik veya zor patlayan lastik?

not:genelde bisikleti asfaltta sürerim(mtb olmasına rağmen). ama yol çok dar olduğu için arkamdan araba geldiğinde çalıkların üstünden gitmek zorunda kaldım ondan patladı.

• Beğen
Tepkiler: Taylan Atanur
Scudo

Tamer KAMIŞLI

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İç lastik ile dış lastik arasına konan patlak önleyici şeritler var bunların yararlı olduğu söyleniyor. Google'a yazarsanız ufak bir araştırmayla halledebilirsiniz.

Eğer dış lastiğiniz yarılmadıysa, dış lastiği değiştirmenize gerek yok. Yama iç lastiğinizi idare eder, baktınız önünü alamıyorsunuz iç lastiği değiştirirsiniz.

Ayrıca lastiğinizin havasıda az olmasın.

Hee bide unutmadan, böyle ufak tefek şeyler için bence hevesiniz kaçmasın :)

• Beğen
Tepkiler: kanaat bektas
Tepki
22
Bisiklet
Scott
Olur böyle şeyler , işin zevki burada . kaçmasın keyfin pedallamaya devam :) bu tip yerlere giderken yama ve alet takımını ve mümkünse iç lastik yanında götürürsen daha kolay olur bence..

• Beğen
Tepki
15
ilginiz için teşekkürler. aslında iyi bir tecrübe oldu. gidipte 20 km sonunda patlasaydı.20 km lik yürüyüş sonunda ne hala gelirdim bilemiyorum. :D

ve şuda var ben bisiklet 7-8 değilde 4-5 diyelim. bisikleti sürükleyerek götürdüm.yani patlak lastikle elimde geri götürdüm ilçeye. dış lastik veya jant hasar görmüşmüdür. görünürde birşey yok ama .

yama takımı-pompa vs. gibi şeyleri sırt cantasında taşımak lazım. ama ben profosyonel bir bisikletçi ve yeterince kondisyona bile sahip olmadığım için bana çok abartı gelir. yani görende beni "vuuh bisikletçiye bak" sancak.ki alakam yok :D . yani sırt çantası taşıyarak bisiklet sürme işi için 6-7 ay lazım en az bence :D ama bilemiyorum belkide yanlış düşünüyorum.

tekrardan ilginiz için teşekkür ederim.

Bariskkk

Forum Bağımlısı
Tepki
326
İsim
Barış KKK
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bisikletin lastiği birçok kez patlar yanınızda yedek iç lastik ve küçük el pompası taşımanızı tavsiye ederim el pompası kadroya monte edilebilir iç lastiğide suluk kafesine koyarsınız veya formanın cebine bunun dışında yama takımı alyan anahtar takımda taşımanız iyi olur bu saydıklarım ufak eşyalardır. Size fazla ağırlık veya fazlalık yapmaz bunun dışında evde boş vakitlerinizde lastik söküp takmayı ve yama yapmayı öğrenebilirsiniz forumda konusu vardı okuyabilirsiniz. ;) Birde hatırlatma yapayım yaz aylarında iç lastiğe yapılmış yama fazla tutmaz iç lastiği değiştirmek en iyi çözümdür. :)

• Beğen
Tepkiler: Taylan Atanur
Tepki
22
Bisiklet
Scott
@Barış Karapınar

Barış Arkadaşım herşeyi süper anlatmış, el pompaları ufak zaten , diğer alyan anahtar takımı compact , bir forma edinip arka ceblerine sığdırabilirsin çoğu şeyi.ama ben genelde bir çanta taşıyorum...su telefon herşeyi içine atıyorsun , çünkü kadronun altına / üstüne özellikle pompa felan sabitleyince genelde düşüyor :)

• Beğen
Tepkiler: Bariskkk
Tepki
15
hımm.teşekkürler peki. bisikletime göre iç lastiği nereden anlayabilirim? Yani sedone 701 için gerekli olan iç lastik hangisi?

dış lastikte 26 x 1.95 yazıyor. dış lastiğe göremi iç lastik seçeyim? .

aslında bulunduğum yerdeki bisikletçi 2-3 tane var zaten. gidipte uyumsuz iç lastik takabilirlermi? yoksa internetten kendimmi sipariş vereyim?

Volkan Aykul

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
Öncelikle hiç hevesiniz kaçmasın. Ben de bisikletimi (Salcano Astro 243 SD) alalı 3,5 ay oldu ve bugün aldıklarımla beraber 4 tane iç lastik aldım üçünü patlattım. Zannerdersem bu kadar lastik patlatmamı her gün işe pedallı at ile gidip gelmeme ve biraz da hor kullamama bağlıyorum; ama bunları hiç de dert etmiyorum.
Teşekkürler.
İyi günler.

• Beğen

Ümit Arabacı

Daimi Üye
Tepki
168
ben yanımda sürekli lastik yaması için aparat ve yama takımı taşıyordum bel çantamda hep sabırsızlanıyordum ne zaman patlıyacak diye patlasada bir değiştirsem malzemeleri kullansam diyordum :D
çok zevkli oluyordu hehehe sizde yanınızda bu ufak aparatları taşıyın işin zevkine varın ;)

• Beğen

egehan

Daimi Üye
Tepki
82
Sizin düşünce biraz "Pire için yorgan yakmak" atasözüne dönmüş :D basit bi diken için dış lastik değiştrimek biraz abartılı olur basit bi yamayla halledilir olmadı iç lastik değiştirebilirsiniz,iyi forumlar :)

• Beğen

ali karagönlü

Forum Bağımlısı
Tepki
630
Sele altı çanta almak çözüm olabilir. 3 tane iç lastik alabilir. Levye alırsınız patlayınca değiştirin lastiği. Daha sonra eve gidince yama yaparsınız. Yine de yama takımı plastik levye işinizi görür, Lastik ebatı 1.95 dediğinize göre 1.95 iç lastik ölçüsüdür aynı zamanda. 1875 civarı lastiklerde işiniz görür... ;)

• Beğen

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kanaat bektas

Konumunuz İzmir gözüküyor ve İzmirde yeni açılan delta dahil oldukça donanımlı bisiklet dükkanları var.Son 1200 km dir bir kez lastiğim patlamadı ve buna MTB dahil.Kısaca dağda bayırda yolda biniyorum.Bontrager ve continental kullanıyorum.Bisikletiniz yakışıklı bir bisiklettir ona yakışıklı lastikler alın siz bisikleti değil,bisiklet sizi taşısın.

• Beğen

iamhasancanbam

Daimi Üye
Tepki
530
Bisiklet
Sedona
Lastiğiniz patladı diye bu zevki sakın bırakmayın derim. Lastikte patlayacak, yarılacak.

1. Dıs lastiği değistirmenize gerek yok kanımda. Sadece incelerken elinizi dıs lastiğin içinde gezdirin. Diken vs. gibi birşeye rastlamadıktan sonra dış lastiğinizi kullanmaya devam edebilirsiniz. :)

2. Tabi ki vardır. Yama yapılan iç lastik, fazla sıcağa dayanıklı olmaz. Bu sorunu ben yaşadım. Çok sıcak havalarda, iç lastikin patladığı yere yama yapsanız dahi, yamayı atıyor ve iç lastik inmeye başlıyor. İç lastik yanınızda bulundurmanız işinizi daha da pratikleştirir.

3. Ölçüleri genelde lastiğin üzerinde yazar birde bisikletiniz kaç jant ise ona göre temin edebilirsiniz.

4.Yolun çok fazla sağına girmemenizi tavsiye ederim. Genelde yolun sağında çoban kaldıran, cam kırıkları çok olur. Zor patlayan bir lastik duymadım, fakat Zefal'ın lastiğin patlamaması için ürettikleri yapışkan birşey var. 40 yada 50 TL kadar birşeydi sanırsam.

Notunuzda belirttiğiniz nedenden dolayı patlamış olabilir lastiğiniz. :)

• Beğen

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Neler hissettiğinizi gayet iyi anlıyorum! Ben de bir gün lastiğimi sübab ile birlikte iki yerden patlatmıştım. Ben de evime yaklaşık 20 km. uzaktım ve yorucu bir gün geçirmiştim. Ne kadar tamir etseniz de sübabı tamir etmek elimdeki olanaklar ile imkansızdı. İç lastiğim yoktu, otobüsler almıyordu ve bisikletle 5 dk. mesafedeki bir klinikten yardım istememe rağmen gelemeyecekleri cevabını aldım. Sonunda bir arkadaşımın dükkan altındaki deposuna bıraktım ve ertesi gün iç lastikle birlikte bisikletimi almaya gittim.

Gerçekten insan böyle bir duruma düşünce çok aciz hissediyor kendini. Öyle ki bisikletin üstündeki özgürlüğe alışmışsınız ve sadece küçük bir sivri parça bu özgürlüğünüzü elinizden alıyor. Ben bu acizliği hayatımda ilk defa yaşadığımda çok kötü oldum ve artık daha dikkat ediyorum. Kullandığım gözlük yerdeki cam kırıklarını bana gösteriyor. Bir özelliği de yeşili daha bir yeşil göstermesi. Gözlük dandik tabi...:)

• Beğen
Tepki
15
Tekrardan ilginiz için teşekkür ediyorum.Bugün yama yapıcam veya yaptırcam :) . Eğer tekrardan patlarsa ki bu benim suçum olur(sıcak havalarda yama tutmuyormuş). Yeni bir iç lastik alıcam. Teşekkürler

başar akten

Daimi Üye
Tepki
117
tekrar patlarsa da senin suçun olmaz kardeşim eğlence çıkmış olur sadece :)
yürümeyi göze alamayacağın her yola mutlaka hazırlıklı çıkman gerekir.
mümkünse yedek bir iç lastik mutlaka bulundur, yoksa yama takımın hep yanında olsun.
çanta taşımak istemiyorsan çok cepli bir şort giyerek bile bu işi halledebilirsin.
moralini bozma, keyfe devam ;)

• Beğen

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Yanınızda çanta,pompa vs. aparatları taşımak konusunda
"Çevredekiler beni bayağı bisikletçi sanacak,
Vuu bisikletçiye bak diyecekler, o yüzden 6-7 ay beklemeliyim diye düşündüm" gibi bir şeyler demişsiniz.

1- Çevredekileri,diğer insanları takmaya başlarsanız bisikleti de çok yakında bırakırsınız... Takmayın.

2- E desinler ne olacak ki, zaten bisiklet almışsınız,kaskınız da varsa bisikletçi olmak için yeterli ekipmanınız var... her çıktığında 100 km yolu en az 25 km/h ortalamayla gidenler bisikletçidir gibi bir belirleyici unsur yok.
Kendinizi küçük görmeyin...Bu ülkede milyonlarca insanın yapmadığı anlayamadığı bir yaşam tarzına girmiş bulunuyorsunuz...Bisikletçi olmak bir tercihtir ve Siz bisikletçisiniz!

3- Yanınızda yedek iç lastik ve pompa kesin bulundurun... Yama falan evde yaparsınız...