İlginç bir sorun ? Yardım lazım ...

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
Ön vitesle ilgili ufak bir sorun yaşıyorum.Hemen anlatıyım ;

Şimdi ön vites geçişlerinde sorun yok hepsi ayarlı , fakat ön vites ikideyken arka vites 1,2 yada 3 de ise ön vites 2 de durmuyor 1 e düşüyor.Kısacası ön taraf 2 de iken arkadan 1,2,3 ü kullanamıyorum. Acaba ayarlardanmıdır ?

Scudo

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
@akgulcemal

Kesinlikle ayardan diyorum sanırım ön vites kolu salalacak gibi duruyor arka taraf gerince ön taraf geri düşüyor.... Aklıma gelen diğer bir neden de; arka teker çap duruyordur...

Tabi bunları görmeden tahmini yazıyorum.

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
gerçekten ilginç bir sorun;) ben aynakolu ve göbeği merak attim acaba nedir? aynakol kadrodan biraz açıksa yani göbeğe pul falan atıldıysa bu sorun zincir çok çapraz kaldığı için yapabilir yoksa normal şartlarda 1e düşmemesi lazım;)ön vites ayarsızlığından değildir büyük ihtimal;)
normal şartlarda ön vites ayarında orta dişlideyken zincir ön aktarıcıya sürtmeden arka tüm dişlilerde çalışır.;)
ayrıca 1e düşmesi çok ilginç ayarsız desen zincir ön aktarıcıya sürter 1e düşmez ki:D

• Beğen
Tepkiler: akgulcemal

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
Göbeği bilmiyorum ama aynakolum truvativ firex göbeği geçenlerde söktüm yağladım iki tane pul vardı söktüm onları ama sorunsuz 1 hafta kullandım ondan sonra...Bu sorun son iki gündür var bilmiyorum ayarla ilgili gelmiyo ama boyle bi durum karşısında pulların olması sorun olurdu gibi düşünüyorum sonuçda pul olsa aynakol dışarı gidecek daha fazla...Biraz acemi işi oldu işte bakalım düzeltebilecekmiyiz :D

• Beğen
Tepkiler: ilyasss

SALİH TUNÇKIRAN

Daimi Üye
Tepki
138
bu tip sorunlar genelde ön ve arka dişlilerdeki çap durmasından ve zincirden kaynaklanır. ön dişliyi söküp göbegi yağladığını ve 2 pul söktüğünden bahsetmişsin. galiba tekrar yerine takmadın. gerçi taksan bu sefer ön dişli daha çok dışta kalacak ve daha çok çap duracaktır. acaba ön dişliyi tam olarak oturttunmu. arka tekeri söküp taktı isen tekeri sola kaydırdınmı acaba desem o da çok zor bir ihtimal. arka maşanın sola kayması gerekir bu sorun olması için. bisikleti ters yatırıp zinciri dişlilerden çıkarıp ön orta dişlinin. arka dişlilerin kaçlı ise 7li ise 3. dişliyi tam ortalıyor olması lazım. bence kadrodan anlayan bir kişinin kadroyu incelemesi gerekir. çözülmeyecek bir durum değil.

• Beğen
Tepkiler: akgulcemal

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
913
Bisiklet
Focus
evet pulları söktüm ama garıp olanda o eğer tekrar taksaydım aynakol daha da dışarda olacaktı ki bu da daha fazla sorun olurdu sanki.Bilmiyorum gerçektende ilginc bir sorun.Aynakol da tam oturmuş gözükuyor.Arka tekeri de tekrar söktüm taktım hala aynı 3. viteste pek sorun çıkarmıyor ama 1 ve 2 deyken ön taraf 2 de durmuyor.Hani çok da önemli bir sorun değil ama sorun sonuçda :)