İlginç bi gidon-maşa bağlantısı

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Daha önce böle bi bağlantı görmemiştim.Baya ilginç geldi paylaşmak istedim konuyu açmak için daha uygun bir yer bulamadım.
http://img526.imageshack.us/img526/3112/ib06cdalereversedetailhox8.jpg

Scudo

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Pek güven veren bir sisteme benzemiyor. Ben o bisikleti zorlamaya korkardım gidon elimde kalır diye.

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
Bağlantı göründüğü kadarsa gidonu çevirdiğin yönün aksi yönünde döner ön tekerlek.Hangi amaçla yapılmış ki?

• Beğen
Tepkiler: neyzencan

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
a ewet aksi yönde döner yeni farkettim cidden ya nie böle bişi düşünmüşler acaba.
Rusça bi siteden almıştım resmi.Rusçam olmadığı için hiç birşey okuyamadım.
Eğer rusçası olan varsa velopiter.sbp.ru\forum.....

Emirhan Kılıç

Daimi Üye
Tepki
128
İsim
Emirhan KILIÇ
Bisiklet
Diğer
sistem oldukça saçma boğazı tutan sadece iki adet salı sollu 5 alyanlı vida

ADSL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Marin
bisikletçinin adı çıkmış doksana

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
@bmxemir

Diğerlerinde kaç? ...

Elman TEMEL

Forum Bağımlısı
Tepki
868
dostum şu linki bana daha açık bi şekilde yolla ben sorunun cevabını sana vereyim. rusçam türkçem gibidir;)

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
Bide canondale'ye yapmışlar sıradan bi bisiklette deil :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bisikletin tam resmini buldum:

http://www.bikemagic.com/news/images/ib06_cannondalereverse_hi.jpg

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Бли-и-и-и-ин!

Bir tek şunu anladım :) Ama pek hayırlı birşey değil.

trojen

Üye
Tepki
7
ewt bağlantıya bakılırsa ters yönlere döner biras saçma o yüzden bu bisikleti kullanmak için biras alıştırma yapmak lazım yoksa bir yerlere sürekli çarparak gideriz hangi amaçla yapılmış acaba yinede sağol paylaşım için

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
Arkadaşlar konuyu ilgili alana taşıdım.

Bu bisiklet forumda biryerlerde daha öncede konu olmuştu, fakat bulamıyorum.

Bu özel tasarımın yapılmasının "show" dan başka bir amacı yok, ciddi anlamda üretime alınan bir tasarım değil zaten.
Anlayacağınız üzere gidon ters hareket ediyor, dönüşleri nerdeyse imkansız kılıyor.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@Mustafa İçdağ

Üstad, selam.

Bisikletin gidonu, Rusyanın fi tarihinde attığı ağır sanayi hamlesinin ürünü olan külçe demirden mamul iki adet dişliyi bisiklete adapte etme çabası gibi de anlaşılabilir.

Ancak tersine dönen gidon sırf muhalefet olsun diye olsa olsa Ruslar'ın aklına gelmiştir demek te insanın aklına gelmiyor değil.
Hele hele bu işlem el yapımı bir Amerikan bisikletinin tam da boğazına (gidon boğazı) yapılmış ise. ;)

Sürçü Rusya ettikse, gidonumuz tersine dönsün. :)

Manta

Üye
Tepki
24
Biraz zaman geçmiş üzerinden ama bence bisikletin çalınmasını engellemek için süper bir yöntem. Çalan kişi eğer bir kamyona falan koymazsa sürerek asla senden kaçamaz. Hatta 100m bile gidemez :D

hsnakkaya

Üye
Tepki
2
bunun gibi bir sistem görmüştüm: bisikleti sokaga bıraktıgınız zaman özel bir anahtarla gidonu ikinci yataga takıyorsunuz böylece çalmak isten bisikletle 5m gitmeden düşüyor kullanmak istediğiniz zaman gene o anahtarla gidonu yerine takıorsunuz ve devam ediyorsunuz.

SNkaraoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
233
Beyninin sag ve sol lopları arasında sinirsel bi kopukluk yaşayan insanlar için uygun olabilir.. Böyle birisi vardı. mecbur kalındığı için iki lop kısmen birbirinden ayrıldığında ortaya garip sonuçlar cıkıyor..

DÜNYANIN İLK İKİ BEYİNLİ İNSANI

İkinci Dünya Savaşı'nda asker olan W. J. savaş sırasında düşman hatlarının arkasına paraşütle indirilen askerler arasındaydı. İndirmeden sonra çıkan çatışmada birçok arkadaşı ölmüş, kendisi de esir düşmüştü. Ama çatışma sırasında kafasından yara almış ve yara beyninin bir lobuna da isabet etmişti. Doğal olarak vücudunun diğer tarafına da felç gelmişti.

W.J.'i iyileştirme çabaları savaştan sonra da devam etmiş, fakat hiçbir tıbbi tedavi olumlu sonuç vermemişti. Aksine felç vücudunun diğer tarafına da sirayet etmeye başlamıştı.

Bu sonuç bilim adamlarını oldukça şaşırtmıştı. Beynin yara aldığı kısma göre vücudunun diğer tarafına felç gelmesi normaldi. Fakat beynin diğer tarafında yaralanma olmadığına göre, felç neden vücudun diğer tarafına da sirayet ediyordu.

Bu sonuç beynin bir lobundaki yaranın, diğer lobunu da etkilemeye başlamasından olabilirdi. Eğer durum böyle ise, yaranın diğer lobu etkilememesi için son çare olarak ameliyatla iki lobun birbirinden ayrılması gerekiyordu.

Böylece W.J. ameliyatla beyninin sağ ve sol lobu ayrılan ilk hasta oldu.

Plana göre beynin sağ ve sol lobunu birbirine bağlayan "korpus kallosum" adındaki yoğun sinir liflerinden oluşan bağ kesilecekti. Böylece beynin bir lobundaki yaranın, beynin diğer lobunu etkilemesi önlenecekti. Sonuç olarak vücudun bir yanında bulunan felç diğer tarafa sirayet etmeyecek ve W.J. kısmen normal bir hayat yaşayacaktı.

Ameliyat başarılıydı ve diğer ameliyatlar bunu izledi. Artık W.J.'in her iki lobu arasında iletişimi sağlayacak hiçbir bağ yoktu. Ancak W.J.'in hayatında beklenmeyen birçok değişiklikler olmaya başladı.

Örneğin yapılan deneylerden birinde W.J.’e bir ekranın ortasına dikatlice bakması söylendi. Bu sırada aynı anda slayt filmiyle ekranın solunda bir "tavuk" resmi, sağında ise bir "kardan adam" resmi hızla gösterildi. Bilim adamları gösterilen bu resimlerin beyinde çapraz olarak algılandığını biliyorlardı. Yani ekranın solundaki tavuk resmi sağ lop tarafından, ekranın sağındaki kardan adam ise sol lop tarafından algılanıyordu.

W.J.’e ne resmi gördüğünü söylemesi istendiğinde "kardan adam" diyordu. Ama gördüğü şeyin resmini sol eliyle göstermesi istendiğinde örnekler arasında bulunan "tavuk" resmini gösteriyordu.

Testler devam etti ve gerçekler ortaya çıkmaya başladı. Konuşma merkezi beynin sol lobu üzerindeydi. W.J.'e "ne gördün" dendiği zaman cevap veren sol loptu ve sol lob ne gördüğünü yani "kardan adam"ı söylüyordu. Gördüğünü sol eliyle göstermesi istendiğinde durum farklılaşıyordu. Sol eli çapraz olarak beynin sağ lobu idare ediyordu. Sağ lobun gördüğü ise "tavuk" resmiydi. Sonuç olarak sol eli kontrol ederek cevap veren sağ loptu. O da kendi gördüğünü sol eli kontrol ederek söylüyordu, "tavuk".

W.J. artık iki tane ayrı insan olmuştu. Her iki beyin birbiriyle haberleşemediği için ayrı ayrı bağımsız çalışıyordu. Beyin loplarının bu şekilde bağımsız çalışması şüphesiz W.J.’in hayatında beklenmeyen değişiklikler yapmıştı. Ancak bu tesadüfi olay ve yapılan testler hangi lobun hangi fonksiyonlarda uzman olduğunu öğrenmemizi sağlamıştır.

(garip bir bakıs acısı. Tam bu yazıyı okurken rastladım, o yüzden..)

Tepki
3
@Turkishflier

bmx in mtb versiyonu gibi olmuş gidon için dön babam dön diyebiliriz :rolleyes: