İleri yaşlarda kemik erimesi ve kas kütle kaybı

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Konular
251
Adı
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar selam,

Benim gibi 50'sine dayanmış olanların dikkat etmesi gereken bir konu var: Kemik erimesi ve kas kütle kaybı. Bu sorun özellikle 40'lı yaşlarda başlayıp, ilerleyen yaşlarda hızlanıyor. Kemik erimesinin ve kas kütle kaybının herhangi bir hastalıkla ilgisi yok. Günümüzde her insanın karşılaştığı ve 'yaşlanma' belirtisi olarak gösterilen bir fizyolojik değişim (aslında işi biraz kurcalarsak, bunun çağımızın sedanter yaşam biçiminin bir sonucu olduğunu gösteren çalışmalar var).

Gelelim bunun bisiklet açısından önemine:

Biliyorsunuz bisikleti performans amacıyla kullanıyorsanız hem kasların hem de ona destek olan kemiklerin gençliğimizdeki gibi çevik olması gerekiyor.

Okumakta olduğum 'Weight Training for Cyclists: A Total Body Program for Power and Endurance' adlı kitapta, ileri yaşlardakilerin karşılaştığı bu durumu anlatan bir bölümü açıklamak istiyorum.

upload_2015-11-26_19-21-0.png

Yaşlandıkça hem kas fiberlerinin sayısı azalıyor hem de bu fiberler küçülüyor. Bunun yanısıra, kasların merkezi sinir sisteminden gelen mesajlara karşı duyarlılığı azalıyor. Bunun sonucunda da kuvvet, denge ve koordinasyonda azalma başlıyor.

Yaşlandıkça kas kütlesi kaybediyoruz. Özellikle sprintlerde ve yokuşlarda kullanılan fast-twitch fiberler daha hızlı kaybediliyor çünkü bu fiberler günlük yaşamda çok az kullanılıyor. Bu soruna ek olarak kas esnekliği ve hareket alanı daralıyor. Bir diğer kayıp kalbin kaslara ilettiği oksijen miktarında yaşanıyor (bu VO2max olarak biliniyor). Bunun nedeni de azalmakta olan maksimum nabız hızı ve her atımda pompalanan kan miktarı.

Akciğer dokusundaki elastikliğin azalması ve hava kanallarının solunuma karşı daha fazla direnç göstermesi, yaşlandıkça derin nefes alışlarımızda daha fazla zorluk çıkartıyor. Anaerobik sürüşlerde oluşan laktik asidin atılması da yaşlılığa bağlı olarak yavaşlıyor, bu nedenle sıkı efor gerektiren sürüşlerde devamlılıkta azalma başlıyor. Yaşlı insanların ekstrem ısılara ve sıcak-kuru koşullara karşı toleransı azalıyor.

Yaşlandıkça kas kütle kaybını ve kemiklerde erimeyi azaltmak için ağırlık çalışmalarına önem vermek gerekiyor. Yıllarca spor salonunda kas ve kemik yapısını koruyanların ileri yaşlarda bile genç insanların vücutlarına sahip olduklarını gösteren örnekler var.

40'lı yaşlardan itibaren eğer yaptığınız iş sizi fiziksel olarak aktif kılmıyorsa mutlaka ağırlık çalışmalarını düzenli yapmak gerekiyor. Bu çalışmaların genel olarak bisiklete yönelik olması gerekir ancak, bisikletin az kullanıldığı kış dönemlerinde tüm vücut kaslarını çalıştıran hareketler de tercih edilebilir.

z. usta

Forum Bağımlısı
Konular
20
çok önemli bir konu kemik erimesinden korunmak için 40 yaşına kadar düzenli süt içmek gerekiyormuş. Şahsen kaslar için bisiklet kullandığım zamanlarda ve hafta içi ayrıca dambıllarla çalışıyorum. Sonra protein içeren gıdalar alıyorum. 35 ten sonra kolların iç tarafında dirseğin kırıldığı yerde yaşlanma belirtileri görülmeye başlıyor . çözümm yine sporda

Tepkiler: Bahadır Gürel

MuratHan

Forum Bağımlısı
Konular
63
Bisiklet
Scott
Yaş 45 oldu, yaklaşık 6 aydır ağırlık çalışması yapıyorum, sırf bu değindiğiniz konudan dolayı. Şu bir gerçek, genç yaşlarda ki kadar ağırlık çalışmalarından kas kütlesi kazanımı olarak hızlı bir netice alınamıyor. Yaş ilerledikçe sporu daha bir sabırla yapmak gerekiyor.

Tepkiler: z. usta

Kudret Kurtcebe

2016 ikincilik ,2017 gran fondo birincilik
Konular
480
Bisiklet
Giant
bu nedenden ötürü senede bir kere kartepe olacak ,ve uludağ 21 km eğim tabi gençler çıkabilir 31 km eğim,ben pek abartmıyorum olayı,(toplam 84 km uludağ)ve hatta artık kartepeye tren ile gidip dönme planlarımda ilerde olacak ,ha isim vermeyeyim ,565 km 24 saatte alınırsa,ve aşırıya kaçılarak 400 km 'ler tekrar edilirse olacağı kas kütle kaybıdır,
ha feridun tezbaşaran ile tanıştım,maşallahı var,kas kütle kaybımı yok öyle bi durum,eski şampiyon 56 feridun,o limitlerini bilen eski bir pro ,tam 64 yaşında olması lazım,can şakarcan 56 yaşında dizleri perşembe pazarına dönmüş,haberi onun partneri buraktan geldi,ee kolay değil 56 çevirmek,kendine has bisiklet dizayn etmiş, can şakarcan dostum,ama onun sorunu tabi,limitlerini bilmemek,
50 'i aştık yarıladık sonuna geldik,27 temmuzda 59 yaşına basarken ,artık non stop olayını 33 km tutarak işi kotaracağım,
kartepe bisiklet takımındaki genç dostlarım 50 km durmadan basabiir ,ora neresimi,cehennem rampalarının olduğu yer,dudullu-bıçkıdere 33 km
ve dudullu-göçbeyli 50 km
son olarak kemik suyunu ihmal etmeyin.

Son düzenleme:

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Konular
54
Bisiklet
Carraro
Ben tam 40 yasindayim, 25 yildir bisiklet uzerindeyim. Simdiye kadar hic bir eksilme hissetmedim, bundan sonrasina da bakacagiz artik. Bisiklet beni guclu yapiyor, ancak sanirim bundan sonra extra aktivitelere de vakit ayirmak gerekecek sanki.
Hatta 18 yasindaki halime gore daha bile guclu hissediyorum diyebilirim. Tek tavsiyem, bisikleti birakmayin gencler.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Konular
159
Bisiklet
Cube
işin özeti şu aslında:erime patolojik değilse en önemli olay direnç antrenmandır.bu genelde yer çekimine karşı olan direnç antrenmanlarıdır.Astronotlar için çok önem taşır.Çünkü erimeyi engelleyen yer çekimini kuvvetle yenilen çalışmalardır.

BF Okuru

Üye
Konular
0
İstanbul gibi bir yerde, kanser olup 6 ay ömrü kalan biri, radikal bir karar verip çanakkaleye taşınıyor sanırım 5 yahut 6.yılı oluyor orada hayatına devam edeli :)
Ben 30 una kadar istanbulda çalışmaya devam ederim fakat 30ndan sonra kısmetse ege bölgesinde bir köye, yahut dağ evine yerleşmeyin düşünüyorum. Hatta kendi evimi yapma gibi planlarım bile var :) bir çok rehber var hatta bu şekilde yaşamını devam ettiren çevreci :)

Yılın 42 günü trafikte geçiyor :)
Trafikteki zaman dilimi günlük 3.5 saat aldım artık hesabı siz yapın :) yılda 1008 saat yapıyor :)

İstanbul gibi bir yerde, sadece spor yetmiyor, düzenli ve yeterli besin(ki bir çok besinimiz gdolu) yeterli uyku, yeterli efor vs. Bunları hesaplamak bile işkence.
Bu şehirdeki tavuklar bile çok kısa sürede doğuyor, büyüyor, kesiliyor, markete geliyor, tğketiliyor. İnsanlar artık evde yemek yapcak sabır bile kalmadı denebilir :) nerede o eski bayramlar hesabı, nerede eski o güzelim yemekler.

Birde uzun lafın kısası çekeyim, tercih meselesi bilemem tabi ama, 40 dan sonra bana kalırsa şehirler terkedilmeli :)

Eser Sevinç

Forum Bağımlısı
Konular
60
Adı
Eser Sevinç
Bisiklet
Scott
Forumda fitness yapanların ve salonda ağırlık çalışarak spor yapanların zekasına atıfta bulunarak onları "ahmak bir tür" olarak değerlendiren her şeyi çok bildiğini düşünen Hıncal Uluç klonu vardı bir tane, bu yazdığımı okursa kendisini çok iyi bilir. Yazıyı okusunda cahilliği biraz olsun azalsın. Ne de olsa bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

seauton

Üye
Konular
8
Bisiklet
Sedona
Yararlı bir paylaşım ama 76 yaşında dedem 56 yıldır dükkanına eşek bisan dediğimiz bisikleti ile gidip geliyor ve inanın hal taş gibi 6 yıl önce de baba oldu, 6 yaşındaki çocuğa dayı dedirtebilen bir sağlamlığa sahip dedem, siz bisiklet sürmeye devam edin bisikletsiz yaşam hatadır

Başlığı açan
Başlığı açan
Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Konular
251
Adı
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Yararlı bir paylaşım ama 76 yaşında dedem 56 yıldır dükkanına eşek bisan dediğimiz bisikleti ile gidip geliyor ve inanın hal taş gibi 6 yıl önce de baba oldu, 6 yaşındaki çocuğa dayı dedirtebilen bir sağlamlığa sahip dedem, siz bisiklet sürmeye devam edin bisikletsiz yaşam hatadır
Dedenize nice ömürler. Dedenizin bisiklet sürmek dışında nasıl yaşam sürdüğünden de bahsetseniz daha iyi anlarız. Örneğin benim mesleğim bilgisayar başında zaman geçirmeme neden oluyor. Bu yaşam biçimine sedanter yaşam diyoruz. Dedeniz bu yaşına kadar nasıl yaşadı?

Eğer sedanter yaşıyorsanız bisiklet sürmek 40 yaşından sonra kas kaybınızı önlemez. Sorum şu: Dedeniz nasıl yaşıyor?

seauton

Üye
Konular
8
Bisiklet
Sedona
Ben beni bildim bile 6 saatten fazla uyumuyor, sürekli organik besin tüketiyor, işini ve eşlerini seviyor kas kaybı vs elbet olacaktır ama klasik tabirle her şey beyinde bitiyor ve beyin bedava:) Yazınız için tekrar teşekkür ederim

Başlığı açan
Başlığı açan
Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Konular
251
Adı
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Ben beni bildim bile 6 saatten fazla uyumuyor, sürekli organik besin tüketiyor, işini ve eşlerini seviyor kas kaybı vs elbet olacaktır ama klasik tabirle her şey beyinde bitiyor ve beyin bedava:) Yazınız için tekrar teşekkür ederim
Benim yazdığım şeyi tam okudunuz mu? Son kısmını tekrar buraya alıntılıyorum:

"40'lı yaşlardan itibaren eğer yaptığınız iş sizi fiziksel olarak aktif kılmıyorsa mutlaka ağırlık çalışmalarını düzenli yapmak gerekiyor. Bu çalışmaların genel olarak bisiklete yönelik olması gerekir ancak, bisikletin az kullanıldığı kış dönemlerinde tüm vücut kaslarını çalıştıran hareketler de tercih edilebilir."

Kısaca diyorum ki; eğer 'sedanter' bir yaşam sürüyorsanız 40'lı yaşlardan sonra kas kaybını önlemek için mutlaka ağırlık çalışmaları yapılmalıdır diyorum. Bunun hatalı olan tarafı neresi?

Daha doğrusu dedeniz sedanter bir yaşam sürüp sadece bisiklet sürerek kaslarını koruduğunu mu iddia ediyorsunuz, tam açıklar mısınız dedeniz nasıl yaşıyor?

Tepkiler: seauton

seauton

Üye
Konular
8
Bisiklet
Sedona
Yazdıklarımı nasıl okuyorsunuz ben anlamıyorum sizin yazdıklarını eleştiren bir yazı değil Karadeniz'e gel insanların yaşam tarzlarını çalışma koşullarına bak spor salonlarında ağırlık çalışmakla alakası yok, sürekli aktif bir yaşam tarzı spor salonlarında düzenli ağırlık kaldırmaktan daha yararlı ve etkili, demek istediğim bu

Hayrettin

CCX'sel üye
Konular
21
Adı
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
@huseyinbozan ''bir çok rehber var hatta bu şekilde yaşamını devam ettiren çevreci'' bikaç isim verir misiniz?

Başlığı açan
Başlığı açan
Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Konular
251
Adı
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Yazdıklarımı nasıl okuyorsunuz ben anlamıyorum sizin yazdıklarını eleştiren bir yazı değil Karadeniz'e gel insanların yaşam tarzlarını çalışma koşullarına bak spor salonlarında ağırlık çalışmakla alakası yok, sürekli aktif bir yaşam tarzı spor salonlarında düzenli ağırlık kaldırmaktan daha yararlı ve etkili, demek istediğim bu
Ben yanlış anladım öyleyse. Son yazdığınız en doğru olan yaşam tarzı. Benim de aksini düşünmem mümkün değil.

seauton

Üye
Konular
8
Bisiklet
Sedona
Sizin gibi bende pc karşısında çalışıyorum, nefret ediyorum ama mecburum sorumluluklarım var dedem bazen telefon ediyor bisikletini al gel diyor gelemem deyince basıyor okkalı küfrü, akşam eve gidince bisikletime binip 1 saat bisiklet sürüp ancak kendime geliyorum, gün 24 saat ve kendime ayırabildiğim 1 saat bisiklet, düşünün ben yaşamı 1 saat hissedip mutlu oluyorum dedem uyku dışında her an yaşamı hissediyor

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Konular
19
Bisiklet
Salcano
benim bisiklet macerasına atılmamın esas sebebi ilk mesajla bağlantılı kaygılardı. gençlik dönemimiz çok aktif geçti. hiçbir kötü alışkanlığımız yoktu, iş ya da okul dışında arkadaşlarla geçirdiğimiz zamanlar hep aktivite üzerineydi. daha sonra tipik orta yaş sürecine girdik. okul bitti, evlendik iş güç sahibi olduk, bilgisayarların karşısında çalıştık, eve geldik yedik içtik tekrar yedik üzerine yattık derken bir de bakmışız ki yaş olmuş 40 kilo olmuş 100. gençliğimizde büyüklerimize bakıp biz onlar gibi olmayacağız düzenli spor yapacağız diyorduk ama hayatın koşulları buna çok elvermiyor. maalesef çoğu kişi 9-5 çalışıp haftada iki gün tatil yapmıyor. benim eve gelmem 9'u buluyor, haftada ise tek gün iznim var. çoluk çocuk, sorumluluklar derken spor yapmaya ne motivasyon ne de zaman kalıyor. hala da durumum aynı. imzamda yazılı kilometrelerin yaklaşık %95'i işe gidip gelirken yapıldı. bisikletin bile şöyle gönlümce keyfini çıkarabileceğim şehirler arası bir tura hiç çıkamadım. az ama öz, düzenli spor yapmak hayatımızın bir parçası olmalı.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Konular
6
Adı
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
sözüm meclisten dışarı

çok ufak yaşlardan beri bir iki spor dalında lisanslı lig sporculugu yapmış bunları yaparken hep salonlarda agırlıkla ugraşmış ve hala ugraşan biri olarak tesbitim şudur. salona gidip agırlık kaldıran insanlara laf sölüyenler genelde (bakın genelde diyorum) bu işi başaramamış, denemiş ama zor gelmiş, kası geliştirememiş tipler oluyor. kısacası bu konuda üşengec tipler oluyor. cocuklugu saymazsak 3 senedir bisiklet biniyorum. dedigim gibi senelerdir de spor yapıyorum. pro seviyeleri incelerseniz eger hiç bir pro sadece kendi dalında kalmaz diger dallarla vucudu besler. yani agırlık calısıyosan kondisyonda calısman gerekir. yada basket oynuyorsan bacak ve el kondisyonu için agırlık calısman gerekir. yani sadece bisiklete biniyorsan ilerde sıkıntı yaşarsın. agırlık calısmak zor gelebilir. bunun en dogal hali var herkesin kendi elinde oda "kendi agırlıgın" dır. salona gitmeyen yada gidemeyen fonksiyonel calışmalara yönelin derim. biraz azim ve düzgün beslenmeye cok saglıklı ve fit bir vucuda sahip olursunuz. tabi bunu yaşam tarzı haline getirmek şart ...

Yukarı Alt