İlanlarını gördüğümüz Mtb Bisikletler Nasıl o kadar hafif?

MAD

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Giant
Merak ettiğim için soruyorum bazen görüyorum 8.5 kg dağ bisikletleri var Kendi bisikletime Mtb için en yüksek donanımları eklemeye çalışıyorum şuan toplam 10900 gr hesaplarıma göre 10000 gr altına inmesi imkansız kadro ağırlığı 1650 gr maşa 1550 gr. kadro komposit olsaydı 1200 gr olabilirdi yine de toplam ağırlıkta büyük bir fark değil! sizce neler yapılıyor yoksa yol bisikleti parçaları ile mi bu ağırlıklara çekebiliyorlar

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Yüksek donanim yüksek para demek, ozaman 1550g'lik masa yerine DT Swiss XRC100 masa takin kafadan 300g atmis olusunuz. Bu sadece masadan kazanacaginiz bir hafiflik. Diger parv´calarida agirligi ile beraber yazarsaniz iyi olur. Karsilastirilir ve daha iyileri ve hafifleri önerilir. Benim bisikletim mesela bir fully ama sadece 9,3kg. Bu agirligi elde edene kadar...? Mesela tüm vidalari titaniyum yaparsaniz en az 50g daha haifler. bunlar ufak gramaclar ama sonucta cok fark ediyor.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
107 kiloydum 21 kilo verdim. bir bisikleti hafifletmekten daha eğlenceli ve daha ucuz. hafif bisiklet para işidir.

• Beğen
Tepkiler: Emrah Demirci

MAD

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Giant
Cevap için teşekkürler
Aslında kendime göre listem var İsterseniz sizde göz atın
Geçmişte değişen parçalar Ağrılıklarını yazmıyorum ama karbon sele borusu gidon boğazı, gidon, fsa furç takımı, (ruble, aynakol, ön aktarıcı, zincir xtr m980) Teller standart sele 280 gr
Şuan ki ağırlık Standart sele ile (karbon selede var) 11100 gr karbon sele ile 10900 gr
Değişecek Listesi
mevcut parça elcik 270 gr
Değişecek pro elcik barend 118 gr
Mevcut Shimano acera arka aktarıcı 301 gr
Değişecek xtr arka aktarıcı 210 gr
mevcut diskler 392
Değişecek saint diskler 312
Mevcut frenler 650gr set
Değişecek xtr frenler 483 gr set
Mevcut shifter acera 280 gr
Değişecek shifter xtr 224 gr
mevcut pedal 455 gr
Değişecek saint pedallar 486 gr
Mevcut Ön tekerlek 840 gram, arka tekerlek 985 gram
Mevcut Arka lastik 700 gr ön lastik 600 gr
Değişecek racing ralph 550 gr x 2
Hepsi Değiştiğin de 10385 gr

@Mehmet Levent
Evet haklısınız orası öyle şuan 65 kg oldum :) artık zayıflamak istemiyorum

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
örnek jant seti (1355gr)
(link)

örnek elcik (çok hafif olan bisikletlerde barend olmuyor genelde. süngerimsi elcikler çok hafif)25gr
(link)

örnek pedal(174gr)
(link)

160mm saint diskler 236gr (toplam)
(link)

Kadro 1200 gr olabilir dediğiniz gibi

Aynakolda tek yaprak dişli kullanılıyor. ağırlını bilmiyorum ama mevcut aynakola göre çok daha hafiftir.

Özetlersek, yukarıda yazdığınız bütün parçaların daha hafif olanlarını bulabilirsiniz ama bu durum tamamen duygusal :)

Bu arada geçenler de uğradığım bisikletçim 7 küsür kg mtb toplayacağından bahsediyordu :)

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
İç lastikleri continental supersonic gibi çok incelerle değiştirerek 200 gram civarı bir hafifleme sağlanabiliyor. Malzeme kalınlığı plaj topu kadar olan bu lastiklere geçmenin olumsuz yönleri de var, yarışmıyorsanız tavsiye etmem.
Erkan Bey'in söylediği tek yaprak aynakol kullanımı ile ön aktarıcı, bir miktar kablo ve vites kollarından biri de çıktığı için epey hafifleme söz konusu oluyor.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
mesela bende böyle bir bisiklet var kendim topladım üstündeki sele ve gidonda değişti resimde yok son hali 8.350 gr gibi pedal falan dahil , hiç bir parça karbon değil maşada 100 lük amortisör açısında rigid aluminyum, epeyce bir masrafı oldu bazı arkadaşlarında dediği gibi yalnız mtb deki hafiflik yol bisikletindeki gibi değil kalın lastikle sprint atmak yol bisikletinden daha atik gibi geliyor insana yani hiç beklemediğiniz bir ivme yakalıyorsunuz bir anda sanki biri arkanızdan itiyor gibi ama mtb de ultralight ı yakalamak çok masraflı ben hiç karbon parça kullanmadım herşey aluminyum belki sıksam karbon parçalar ile 7 li kilolara inerim ama enaz 1000-1500 lira daha yer bence gerek yok.....yada var denesem mi :) :) :)
not: Bu arada kadro orjinal colnago dur (columbus borulu )
(link)

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.378
Bisiklet
Scott
MTB'de ağırlık konusuna fazla takılmamak lazım. Eğer ağırlık konusu takıntı haline gelirse, bazı şeylerden feragat etmek zorunda kalabiliyorsunuz.

Misal geçtiğimiz günlerde bisikletime Ergon marka barendli elcik aldım. Daha önce kullandığım elciklerin çifti 50 gr. geliyordu ama 30-40 km'den sonra bileklerimde hafif ağrı yapmaya başlıyordu. Ergon GS3 elcikler ise 280 gr. ağırlığında ancak eski elciklerimle kıyaslanamayacak derecede konforlu; bilek ağrısından da eser kalmadı diyebilirim.

Benzer bir durumla, tubeless kullanımına geçmek istediğimde karşılaştım. Eski lastiklerim iç lastiklerle birlikte 500 gr. civarında bir ağırlığa sahipti. Şu an kullandığım Scott Oxyd tubeless lastikler ise, içindeki Slime tubeless sıvısı ile birlikte 700 gr. civarında bir ağırlığa sahip.

Özetlersem, benim durumumda lastiklerin çifti için 400 gr. bir ağırlıktan feragat ederek, tubeless lastiklerin sunduğu patlak korumasına, elciklerde 200 gr. ağırlıktan feragat ederek, çok daha iyi bir sürüş konforuna sahip oluyorsunuz. Ağırlık hesabı yaparken bu ayrıntıları da hesaba katmak lazım.

MAD

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Giant
@ERCAN CEBECİ

Teşekkürler :) dediğiniz gibi olay duygusal belki yanlış karşılayacaksınız ama uygun fiyatlı 160 mm bulamadığım için 203 ve 180 mm rotor aldım henüz kargodalar belki 203 mm kullanmadan satabilirim bilmiyorum. Seçtiğim lastikler 2.25 henüz değil ama yüksek ihtimal bunu alacağım Bu arada verdiğiniz Linkte ki pedala yakın ağırlıkta bir pedal buldum ilgilenen arkadaşlar varsa linkini atabilirim 60-70 dolar arası ben saint pedallara kafayı taktım onlarda pek hafif değil :) Anladığım kadarı ile eğer bunları istiyorsam daha fazla zorlamanın anlamı yok Zaten bu işe başladığımdan beri maddi anlamda çok zorlayıcı oldu

MAD

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Giant
Teşekkürler :) evet bende karbon selede bu bahsettiğiniz sıkıntıyı yaşadım Tamam orjinal bir ürün değildi ama selle marconun ölçüler dahil birebir kopyası yani orjinalinin rahatlık konusunda pek fark yaratacağını düşünmüyorum Fayda maliteyi sadece 200 gr daha hafif olması Karşıdan seyretmek ve hafiflik için güzel :) binmek için değil :)

Bu arada jantlar ve lastikler tubeless ön lastiği değiştirdim önde jel yok arkada var yapı olarak da biraz ağır lastikler öyle sanıyorum ön 600 arka 700 gr geliyor Bunları da değiştireceğim elcikleri pro sünger çifti 14 gr olan modeli alacağım hemde hafif hem daha rahat olur diye düşünüyorum

MAD

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Giant
Teşekkürler :) sizinle tanışmıştık Maltepe Migros bir alışverişimiz olmuştu :)
Artık anladığım hafiflik için bazı parçalardan vazgeçmeliyim atıyorum aynakolda 3 dişli kullanmamalıyım 203 180 mm rotor gibi bir hedefim olmamalı pedalları neredeyse 500 gr gelen pedallarla değiştirmemeliyim anca o zaman daha hafif bir bisiklet yapabilirim

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Racing ralph'in hangi modellerini alacaksiniz? Racing ralph cube evo PaceStar 26x2,25" LiteSkin öneririm 470g tanesi.

MAD

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Giant
Aslında karar verememiştim bazı modelleri içinde ki koruma tabakasından olsa gerek çok ağır.. Modelleri ebay de takip ediyorum önderdiğiniz modeli araştıracağım teşekkür ederim :)

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
lastik olarak innova cobra skin tavsiye edebilirim hem ucuz hem hafif ama ebayda sadece 1 kişi satıyordu benim bildiğim , ebat 26x2.0 ağırlık 375-380 gr