İlaçta kazık büyüyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustafa KILIÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  İlaçta kazık büyüyor - 17.06.2006

  Roche'tan sonra 29 büyük ilaç firmasına daha, SSK'ya fahiş fiyatla ilaç satmaktan soruşturma açıldı

  SSK ve Sağlık Bakanlığı'na yüksek fiyatla ilaç sattığı iddia edilen Roche'a yönelik incelemeler yapan Başbakanlık Teftiş Kurulu, 29 firmanın daha devlete usulsüz olarak yüksek fiyatla ilaç sattığını belirledi. Başbakanlık Teftiş Kurulu durumu bir raporla Sağlık Bakanlığı'na iletti. İnceleme başlatan Sağlık Bakanlığı müfettişleri 29 ilaç firmasının ithal ettiği 209 değişik ilacı Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği fiyatların çok üzerinde fiyatlarla devlet kurumlarına sattığını belirledi. Bakanlık 113 sayfalık rapor hazırlayarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yaptı. Bakanlık, soruşturmaya konu olan ilaçların miktarı ve devletin uğradığı toplam zararın da savcılık tarafından tespit edilmesi istedi. Bunun üzerine savcılık; aralarında Abdi İbrahim, Bayer, Roche, Pfizer gibi firmaların bulunduğu 29 ilaç şirketi hakkında soruşturma başlattı. 10 ilaç firmasının yetkilisinin ifadesi alındı, 19 şirketin yetkililerinin de ifadelerine başvurulacak.

  İşte soruşturulan firmalar
  Devlete fahiş fiyatlara ilaç sattığı iddia edilen ilaç firmaları şunlar:

  * Abdi İbrahim * Abbott * Adeka * Alcon * Astra Zenaca * Aventis Pharma * Merck Sharp & D. * Novartis * Novo Nordısk * Opakım, Organon * Pfizer * Pharmacia * Roche * Sanofı-Synthel * Santa Farma * Schermg Alman * Schering-Plough * Semer * Solvay * Bayer * Boehrınger Ingelheım * Brıstol Myers SQ * Erkim * Fako * Gen * Glaxo Smıthkıhne * Lundbeck * Lilly * Gürel.

  http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=haberdetay&tarih=17.06.2006&Newsid=80087&Categoryid=1
   
  çağatay_çankaya bunu beğendi.
 2. çağatay_çankaya

  çağatay_çankaya Onursal Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.831
  Beğeniler:
  850
  Şehir:
  İstanbul / Eyüp
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  yediğimiz kazık yetmiyor bide büyüyor hee... adamların bence düşünleri şu zaten kriz filan tıklamaz bize düşüncesi vardır bence. sağlık sektör yılın her zamanında işte yapıyor yaa firmalar yakında tekele dönerler yaw....asıl kazık o zaman olur bence
   
 3. #3
  Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  Roche ve Eczacıbaşı'na ağır ceza
  13.Temmuz.2006, 15:42

  Rekabet Kurulu, Roche, Eczacıbaşı ve Beşer Ecza Deposu hakkında yürüttüğü soruşturmada firmaların rakabeti engellediği kararına vardı. İşte ağır cezalar:

  Rekabet Kurulu, soruşturma kapsamında ''rekabeti engelledikleri'' gerekçesiyle iki ilaç şirketi ve bir ecza deposuna para cezası verdi. Kurul, Roche Müstahzarları Sanayi ve Ticaret A.Ş (Roche), Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş. (EİP) ve Beşer Ecza Deposu Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi (Beşer) hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında nihai karara vardı.

  Kurul, Danıştay yolu açık olmak ve gerekçeli karar daha sonra tebliğ edilmek üzere, ''oyçokluğuyla'' birbirine rakip olan Roche ve EİP'nin, SSK, devlet ve üniversite hastanelerinin 2003 yılı kytril ve setron ihalelerine, ''aynı depo olan Beşer Ecza Deposu Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi ile bu ihalelerin tamamına yakınına katılmalarının'', rekabetin engellenmesine yol açtığına karar verdi.

  MİLYON YTL'LİK CEZALAR

  Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun'un ilgili maddesinde yasaklanmış olan davranışları gerçekleştiren Roche, EİP ve Beşer'in aynı kanun uyarınca cezalandırılmaları kararlaştırdı. Kurul, oyçokluğuyla, bu teşebbüslerin 2004 yılında oluşan yıllık net satışlarının takdiren yüzde 1'i oranında olmak üzere Roche'a 4 milyon 441 bin 583,80 YTL, EİP'ye 4 milyon 225 bin 856,40 YTL ve Beşer'e 1 milyon 504 bin 418,10 YTL idari para cezası verilmesi yönünde karar aldı.

  Rekabet Kurulu, yine oyçokluğuyla, Roche'un ve EİP ile Eczacıbaşı İlaç Ticaret A.Ş.'nin kamu ihalelerine yönelik ihale konu eylem ve işlemlere son vermeleri ve bunların tekrarından kaçınmalarını kararlaştırdı.

  http://www.patronlardunyasi.com/?sid=11&pvid=40202
   
 4. Anıl(shopar)

  Anıl(shopar) Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  23 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  574
  Beğeniler:
  239
  Şehir:
  Erenköy, İstanbul
  Seviye:
  aman iiki ceza gelmiş yoksa asprini 20-30 ytl den fln alırdık heralde :D
   
 5. Ediz Tevfik Özgan

  Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.143
  Beğeniler:
  1.069
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  İlaç ihalelerinde bu çok bildik depocu üretici ortaklığı ile devleti soyma oyunları yıllardır yapıyorlardı ama nihayet yakayı eleverdiler cezayı bırakın bu soygunun kabuludür ve artık resmen hırsızdırlar ama hiç yüzleri kızarmadı. Roche açıklamasında tüm yöneticilerini birden suçlamış ve firmanın değil yöneticilerinin suçu olduğunu söylemiştir. Ama yöneticilerinin bu eylemleri dolayısıyla ne hikmetse firma kazanmış. Sonsöz sen yükhayvanı olursan semer vuran çokolur.
   

İlginizi Çekebilir

cycling-nutrition-energy-bars.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
1430319843263-1tem865pty2hw-630-354.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...
greg-lemond.jpg
Daha iyi bir tırmanışçı olmanın üç anahtarı (1) Zihinsel hazırlık (2) Daha hafif bir vücut ve (3) Akıllı taktikler. Pro: Greg LeMond (3 kez Tour de France şampiyonu, 2 kez dünya yol şampiyonu,...