İlaçta kazık büyüyor

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
İlaçta kazık büyüyor - 17.06.2006

Roche'tan sonra 29 büyük ilaç firmasına daha, SSK'ya fahiş fiyatla ilaç satmaktan soruşturma açıldı

SSK ve Sağlık Bakanlığı'na yüksek fiyatla ilaç sattığı iddia edilen Roche'a yönelik incelemeler yapan Başbakanlık Teftiş Kurulu, 29 firmanın daha devlete usulsüz olarak yüksek fiyatla ilaç sattığını belirledi. Başbakanlık Teftiş Kurulu durumu bir raporla Sağlık Bakanlığı'na iletti. İnceleme başlatan Sağlık Bakanlığı müfettişleri 29 ilaç firmasının ithal ettiği 209 değişik ilacı Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği fiyatların çok üzerinde fiyatlarla devlet kurumlarına sattığını belirledi. Bakanlık 113 sayfalık rapor hazırlayarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yaptı. Bakanlık, soruşturmaya konu olan ilaçların miktarı ve devletin uğradığı toplam zararın da savcılık tarafından tespit edilmesi istedi. Bunun üzerine savcılık; aralarında Abdi İbrahim, Bayer, Roche, Pfizer gibi firmaların bulunduğu 29 ilaç şirketi hakkında soruşturma başlattı. 10 ilaç firmasının yetkilisinin ifadesi alındı, 19 şirketin yetkililerinin de ifadelerine başvurulacak.

İşte soruşturulan firmalar
Devlete fahiş fiyatlara ilaç sattığı iddia edilen ilaç firmaları şunlar:

* Abdi İbrahim * Abbott * Adeka * Alcon * Astra Zenaca * Aventis Pharma * Merck Sharp & D. * Novartis * Novo Nordısk * Opakım, Organon * Pfizer * Pharmacia * Roche * Sanofı-Synthel * Santa Farma * Schermg Alman * Schering-Plough * Semer * Solvay * Bayer * Boehrınger Ingelheım * Brıstol Myers SQ * Erkim * Fako * Gen * Glaxo Smıthkıhne * Lundbeck * Lilly * Gürel.

(link)
 
  • Beğen
Tepkiler: çağatay_çankaya
Scudo

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Eylül 2004
Mesaj
2.790
Tepki
789
Yaş
35
Şehir
İstanbul / Eyüp
Bisiklet
Sedona
yediğimiz kazık yetmiyor bide büyüyor hee... adamların bence düşünleri şu zaten kriz filan tıklamaz bize düşüncesi vardır bence. sağlık sektör yılın her zamanında işte yapıyor yaa firmalar yakında tekele dönerler yaw....asıl kazık o zaman olur bence
 

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
Roche ve Eczacıbaşı'na ağır ceza
13.Temmuz.2006, 15:42

Rekabet Kurulu, Roche, Eczacıbaşı ve Beşer Ecza Deposu hakkında yürüttüğü soruşturmada firmaların rakabeti engellediği kararına vardı. İşte ağır cezalar:

Rekabet Kurulu, soruşturma kapsamında ''rekabeti engelledikleri'' gerekçesiyle iki ilaç şirketi ve bir ecza deposuna para cezası verdi. Kurul, Roche Müstahzarları Sanayi ve Ticaret A.Ş (Roche), Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş. (EİP) ve Beşer Ecza Deposu Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi (Beşer) hakkında yürüttüğü soruşturma kapsamında nihai karara vardı.

Kurul, Danıştay yolu açık olmak ve gerekçeli karar daha sonra tebliğ edilmek üzere, ''oyçokluğuyla'' birbirine rakip olan Roche ve EİP'nin, SSK, devlet ve üniversite hastanelerinin 2003 yılı kytril ve setron ihalelerine, ''aynı depo olan Beşer Ecza Deposu Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi ile bu ihalelerin tamamına yakınına katılmalarının'', rekabetin engellenmesine yol açtığına karar verdi.

MİLYON YTL'LİK CEZALAR

Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun'un ilgili maddesinde yasaklanmış olan davranışları gerçekleştiren Roche, EİP ve Beşer'in aynı kanun uyarınca cezalandırılmaları kararlaştırdı. Kurul, oyçokluğuyla, bu teşebbüslerin 2004 yılında oluşan yıllık net satışlarının takdiren yüzde 1'i oranında olmak üzere Roche'a 4 milyon 441 bin 583,80 YTL, EİP'ye 4 milyon 225 bin 856,40 YTL ve Beşer'e 1 milyon 504 bin 418,10 YTL idari para cezası verilmesi yönünde karar aldı.

Rekabet Kurulu, yine oyçokluğuyla, Roche'un ve EİP ile Eczacıbaşı İlaç Ticaret A.Ş.'nin kamu ihalelerine yönelik ihale konu eylem ve işlemlere son vermeleri ve bunların tekrarından kaçınmalarını kararlaştırdı.

(link)
 

Anıl(shopar)

Forum Demirbaşı
Kayıt
23 Mayıs 2006
Mesaj
568
Tepki
228
Şehir
Erenköy, İstanbul
aman iiki ceza gelmiş yoksa asprini 20-30 ytl den fln alırdık heralde :D
 

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Kayıt
26 Ocak 2006
Mesaj
1.141
Tepki
971
Şehir
BURSA
İlaç ihalelerinde bu çok bildik depocu üretici ortaklığı ile devleti soyma oyunları yıllardır yapıyorlardı ama nihayet yakayı eleverdiler cezayı bırakın bu soygunun kabuludür ve artık resmen hırsızdırlar ama hiç yüzleri kızarmadı. Roche açıklamasında tüm yöneticilerini birden suçlamış ve firmanın değil yöneticilerinin suçu olduğunu söylemiştir. Ama yöneticilerinin bu eylemleri dolayısıyla ne hikmetse firma kazanmış. Sonsöz sen yükhayvanı olursan semer vuran çokolur.