İklim Değişikliğinin Birçok Sonucu Düzeltilemiyor

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında mziyaeddin tarafından paylaşıldı.

 1. mziyaeddin

  mziyaeddin Kıdemli Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  9 Kasım 2006
  Mesajlar:
  363
  Beğeniler:
  298
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Mehmet Ziyaeddin UYANIK
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  İnternette bulduğum bir çevre haberi paylaşmak istedim. Biraz iç karatıcı ama gerçekler böyle:boese157:

  Uzmanlar, iklim değişikliğinin birçok sonucunun artık "düzeltilemez" noktada olduğunu, küresel ısınmanın üçüncü bin yıla kadar giderilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

  ABD Ulusal Bilim Akademisinin iklim araştırmacılarından Susan Solomon, "İnsanlar uzaya karbondioksit salımını durdurursak, iklimin 100 yıl, 200 yıl içinde normale döneceğini zannediyor, bu doğru değil" dedi.

  Solomon, uluslararası bir ekibin iklim değişikliğinin "değiştirilemez" sonuçları hakkında hazırladığı raporun başyazarı. Araştırma raporu, bugün Ulusal Bilim Akademisi dergisinde yayımlandı.

  "İklim değişikliğinin yavaş, ama durdurulamaz olduğunu" belirten Solomon, bu nedenle uzun dönemdeki etkilerin daha da kötü olmasını önlemek için bir an önce harekete geçilmesi gereğine işaret etti.

  Susan Solomon, karbon salımı durdurulsa bile en az bin yıl etkisini sürdürecek değişiklikleri "değiştirilemez" olarak tanımlıyor.

  Rutgers Üniversitesi Çevresel Tahminler Merkezinden Alan Robock, Solomon başkanlığındaki uluslararası araştırma ekibinin hazırladığı raporun değerlendirmelerine katıldığını belirterek, iklim değişikliğinin etkisinin "bacaları kapatınca birkaç gün içinde havanın temizlenmesiyle sonuçlanan hava kirliliğine benzemediğini" söyledi.

  Uluslararası İklim Değişikliği Panelinin liderlerinden ve konuyla ilgili dünyanın en bilinen uzmanlarından olan Solomon, raporunda ısının küresel olarak arttığını ve Akdeniz, Güney Afrika ve Kuzey Amerika'nın güneybatısında yağış görüntülerinde değişiklikler gözlendiğini kaydetti.

  Okyanusların Etkisi

  Araştırmacılar, raporda ayrıca, sıcak iklimin okyanusların genişlemesine ve ayrıca eriyen buzlar nedeniyle Grönland ve Antaktika'da okyanus sularının yükselmesine neden olduğuna dikkat çektiler.

  Küresel ısınmanın okyanuslar tarafından yavaşlatıldığını, çünkü okyanusların ısınmak için büyük miktarda enerjiyi absorbe ettiğini kaydeden Solomon, bu iyi etkinin uzun dönemde yok olmakla kalmayacağını, ısınmış okyanusların biriktirdikleri enerjiyi havaya salarak küresel ısınmayı daha da arttıracağını belirtti.

  İklim değişikliği, güneş ışınlarından gelen ısıyı yakalayıp küremizin ısısını artıran (sera etkisi) atmosferdeki gazların etkisiyle oluşuyor. Havada yüzlerce yıl kaldığı için karbondioksit, bu etkiye yaratan gazların başında geliyor.

  Solomon, diğer gazların küresel ısınmanın yarısından sorumlu olsalar da, daha hızla kaybolduklarını belirtiyor.

  Sanayi devriminden önce küremizin havasının her milyon biriminden 280'i karbondioksitten oluşuyordu (280 ppm), bu değer halen 385 ppm'ye yükselmiş durumda.

  Solomon'un başkanlığında hazırlanan raporda, eğer havadaki karbondioksit miktarının 450-600 ppm'ye yükselmesine izin verilirse, bunun kuru mevsimlerdeki yağış oranlarında sürekli düşüşlerle sonuçlanacağı uyarısında bulunuldu.

  Uzmanlar, iklim değişikliğinin bazı sonuçlarının şimdiden geri dönülemez noktaya ulaşmış olması nedeniyle, ileride daha kötü sonuçlarla yüz yüze kalmamak için kamuoyu ve politikacıların bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirtiyor.
  yıla kadar giderilmesinin mümkün olmadığını belirtti.
  Kaynak: www.ntvmsnbc.com
   
 2. Celasin Telli

  Celasin Telli Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  255
  Beğeniler:
  274
  Şehir:
  istanbul-anadolu
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Çok kötü..Hemde çok kötü..Hiçbir konuda anlaşamayan dünya ülkeleri bu konuda müthiş bir iş birliği içinde.
   
  Kudret Kurtcebe ve mziyaeddin bunu beğendi.
 3. Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Evet yazılanlar doğru olabilir.Ben zaten küresel ısınmanın durdurabileceğimizi düşünmüyorum tüm insanlık alemi olarak çünkü sorunun kaynağı biziz.Ben şu satırları yazarken bile Hindistan'da, Çin'de ya da Dünya'da toplamda kimbilir kaç bebek doğdu ve mutlaka buna nazaran daha az kişi ölmüştür. 2. Dünya Savaşı'nda 2 milyarı geçmeyen insan nufüsu bugün 6,5 milyarı geçti.Belki de 7'yi zorluyor. National Geographic'in ya da BBC'nin bu konuda çok güzel belgeselleri var.Eriyen buzdağları,yavaşlayan okyanus akıntıları,azalan yağmur ormanları alanı vs. bunların hiçbiri en büyük sorun değil.En büyük sorun insan nufüsu.Ayrıca isteyen arkadaşlar Permiyen Yok Oluşu'nu araştırabilirler.Dünya hayatının yine bir küresel ısınmadan dolayı nasıl %90-95'inin kaybedildiğini ibret alarak okuyabilirsiniz.
   
 4. #4
  mziyaeddin

  mziyaeddin Kıdemli Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  9 Kasım 2006
  Mesajlar:
  363
  Beğeniler:
  298
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Mehmet Ziyaeddin UYANIK
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  Evet çok haklısınız. Bize derslerimizde "Küresel ısınmanın sonu buz devridir." şeklinde öğretmişlerdi. Tabi küresel ısınmanın 2 nedeni var; biri insan kaynaklı günümüzde olduğu gibi diğeride doğal. Güneşin faaliyetleri, dünyanın eksenindeki sapmalar vs.
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 5. Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Evet o zamanki yine doğal yolla bir ısınma olduğundan çok uzun bir dönemde oldu.Şimdi ise bir insan ömründen kısa zamanda bu seviyeye geldik.Önümüzdeki yüzyıl için öngörülen ortalama sıcaklık artışı 1 ile 6 derece arasında.Daha şimdiden 0,8 derecelik bir artış kabul ediliyormuş.Son buzdevrinde de 6 derecelik bir soğuma sonunda İngiltere'nin üstünde 1,5 km'lik bir buz katmanı olduğunu düşünürsek,6 derecelik bir ortalama sıcaklık artışında bizi neler bekliyor düşünemiyorum bile.Bizi olmasa da gelecek nesillerimizi.
   
  Kudret Kurtcebe ve mziyaeddin bunu beğendi.
 6. #6
  mziyaeddin

  mziyaeddin Kıdemli Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  9 Kasım 2006
  Mesajlar:
  363
  Beğeniler:
  298
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Mehmet Ziyaeddin UYANIK
  Bisiklet:
  Marin
  Seviye:
  İşin kötü yanı bilim adamları artık dönülmez nokta aşıldı diyor. Tek yapabileceğimiz bu zamanı biraz daha erteleye bilmek için önlem almak gibi görünüyor.
   
  Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
 7. Önder Tarım

  Önder Tarım Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  3.400
  Beğeniler:
  1.908
  Şehir:
  Bologna / İtalya
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Dönülmez nokta geçildi mi geçilmedi mi bilmiyorum ama şunu biliyorumki,doğa bir şekilde yolunu bularak tekrar uyum sürecine girecektir.Tabi bu uzun süre alır.Bunun daha önce örnekleri yaşanmış,tabi insan eliyle değil.Bundan uzun süre önce yine (600 milyon yıldı galiba) Dünya "snowball earth" diye tabir edilen bir çağa giriyor.Sebebi de güneşin o zamanlar çok daha zayıf ısıtma gücü olması.(Bugünkünden %30 civarında daha düşük) Böyle olunca da CO2 gazı atmosferde yeteri kadar tutulamıyor ve uzaya karışıyor.Dünya'nın ortalama ısısı bugün 15 derece iken o zamanlar -50'ye geriliyor.Heryer buz kaplanıyor ve zaten Güneş'ten az gelen ışık ve ısı,yüzeyi bembeyaz kaplı Dünyamızda hepten geri uzaya yansıtılıyor.Siz düşünün artık 6 derece nasıl etkiler iken bunda nasıl birşey olabilir.Daha sonra kurtarıcılar devreye giriyor.Yanardağlar; evet arkadaşlar bugün belki de hiç istenmeyen birşey olarak gördüğümüz CO2 o zamanki Dünya'nın kurtarıcısı oluyor.Yanardağları araştırırsanız düşündüğünüzün aksine Dünya hayatının başlangıcında sudan ve havadan daha önemli rol oynadığını görürsünüz.(Buradan beni dinden kopuk olarak görmeyin. :) Elbet bir yaratıcı var ve o tek olan Allah'tır.) Herneyse,daha da uzatmaya gerek yok.Sonuçta yanardağ püskürmeleri sonucu açığa çıkan CO2 gazı ile atmosferde daha fazla ısı tutulabilmiş ve Dünya ısınmaya başlamış.Birkaç yüzyıl içinde çok fazla ısınmış ve hemen ardından sabitlenmiş ve normal değerlere düşmüş.Yani demek istediğim doğanın bir yolunu bulup tekrar yoluna devam edebileceği.
   
 8. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Anlattıkların doğru olabilir.. yani bu olaylar Dünya'nın da bir evrim geçirdiğini gösteriyor ama bu "Küresel Isınma" olayı gerçekten bir evrim süreci değil bence tamamen Dünyamıza yapılan bir suistimal ve katliam! ne yazık ki..:(
  Eğer Dünya nüfusunu bilinçli programlayıp bilinçli üretim sahaları açabilirsek yani doğayı da kendi haline bırakabilirsek bu süreçi cok az kayıpla atlatabiliriz..
   
 9. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.125
  Beğeniler:
  43.642
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:

  evet doğa yeniden bir yolunu bulur ve kendini yeniler olan bize olur doğaya zarar veren kendine zarar verir hepimiz hissediyoruz bir ilahi dengenin var olduğunu ve onun kazanacağını biz akılsız insanlar dünyayı yaşanmaz hale getirdik sonunda doğanın gücü kazanacak
   

İlginizi Çekebilir

Website_Drafting_Image_10m_2048x2048.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
upload_2017-2-1_9-14-6.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
WATSON_00004704-074-630x448.jpg
Bu 11 madde gerçekten onun maddeleri mi bilmiyorum ama, CyclingWeekly böyle demiş :) Orijinal Link, yazının sonunda olacak. [ATTACH] 2016 olimpiyatlarında altın madalyaya giderken Cancellara......