İkinci El Forum Kuralları

Konu, 'Kurallar, Örnek ilanlar ve Kara Liste' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.033
  Beğeniler:
  3.726
  Seviye:
  1. Genel Kurallar;
  1.1. Kullandığınız forum ana başlıklarının her birinin kurallarını okuyunuz. Bu kuralların her biri uyarı mahiyetinde olup başka bir uyarıya gerek kalmaksızın cezalar derhal uygulanmaya başlayacaktır.

  1.2. Bisiklet Forum ailesi, yasalara saygılı yapısıyla kendi alanında Türkiye'deki nadir ve en saygın sitelerden biridir. Yasal olmayan konu başlıkları ve içeriğe sahip ilanlar, her türlü lisans satışı, lisans devri, kopya cd, kopya oyun, kopya dvd, divx vs. gibi ürün satışı, ürün satın alma istekleri kesinlikle yasaktır. Bu tip medyalar pc veya oyun konsolları ile beraber satılamaz, ücretsiz bile verilemez, alenen duyurusu yapılamaz.

  1.3. Takas ve satışlar, yasadışı olmayan konularda ve forum kuralları çerçevesinde yapılabilir.

  1.4. Yaptığınız takas ve satışlardaki tüm sorumluluğun kendinize ait olduğunu unutmayın. Bisiklet Forum kesinlikle sorumluluk kabul etmez.

  1.5. Bu bölümler, üyelerimizin ellerindeki malları satmaları için yapılmıştır. Ticaret yapmak ve toplu satışlar yapmak kesinlikle yasaktır. Tamamen ticari anlamda satış yapan üyeler forumdan uzaklaştırılır.

  1.6. Bisiklet Forum yöneticileri IP numaralarını görebilmektedir. Bazı kullanıcılar ürünlerini satmak için sahte üyelikler alarak mükerrer ilan vermekte veya ilanlarına sahte üyeliklerinden mesaj atıp fiyat önermekte, satıcıya kefil olduğunu belirtmekte, hayırlı satışlar dileyerek samimi ve güvenilir bir hava yaratılmaktadır. Bu tip üyelikler yönetim tarafından tespit edilerek üyeliklerine son verilmektedir.

  1.7. Bu yaptırımlar, cezalar ve ceza süreleri Bisiklet Forum Yönetimi tarafından değiştirilebilir.

  1.8. Her şey siz değerli üyelerimize daha iyi bir forum yaratmak amacıyla yapılmaktadır. Bu konuda bizlere tek yardımcı olacağınız husus kurallara uymaktır.

  1.9. Bu bölümü kullanan üyeler, bütün kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılır.


  2. Satıcıların Yükümlülükleri;
  2.1. Başkası adına ilan açmak yasaktır. Unutmayın ki bütün sorumluluk ilanı açan kişidedir.

  2.2. Bu konun adı '2.El Bölümü' olduğundan, sıfır ürün satışı yönetimin inisiyatifi ile sınırlandırılmıştır. Her üyenin sadece 1 yeni ( kullanılmamış, ambalajında )ürün satış hakkı vardır. O da elinizdekini değerlendirebilmek adınadır.

  2.3. Her üyenin Market bölümünde sadece 5 (beş) aktif satış ve takas ilanı olabilir.
  2.4. İmzalarda ilanlara yer vermek kesinlikle yasaktır.

  2.5. Satılan bir ürünün, Market dışında başka bir konuda paylaşılması kural dışıdır (örneğin satışta olan bir bisiklet, "Bisikletlerimizin Fotoğrafları" konusunda aktif olarak paylaşılamaz).

  2.6. Satışa yönelik mesajlar Market dışında paylaşılamaz. Bu nedenle öneri başlıkları altına "Bisikletim satılık" gibi mesajlar lütfen yazmayınız. Ayrıca "bisikletim ne kadar eder" tarzı paylaşımlar yapmak da kural dışıdır.

  2.7. Market ilanlarında mesaj içeriğinde, tamamı ile büyük harf kullanımı yasaktır.

  2.8. Kullanıcı bilgileri eksik olan ve gerçek kullanıcı adı kullanmayan üyelerin ilanları yayınlanamaz. Kullanıcı adı, takma isim olan üyelerin profilinde bulunan "Adı" bölümünün doldurulması gerekmektedir. İlan yayınlanırken bu bölümü doldurup, ilan yayınlandıktan sonra bu bölümdeki bilgiyi silen kullanıcıların ilanları yayından kaldırılacaktır.

  2.9. İlanlar hiçbir durumda tamamen silinmez. Lütfen bu tip taleplerde bulunmayınız.

  2.10. 1 yıl boyunca (365 gün) güncellenmeyen veya durumuna dair bir bilgi eklenmeyen ürünlerin konuları "İptal Edildi" denerek kilitlenecektir.

  2.11. Onaylanmayan/yayına alınmamış ilanlar 2 saat içinde silinmektedir. Bu süre içinde gerekli düzeltmeler yapılırsa ilanlar yayına alınacaktır aksi takdirde silinecektir.


  3. İlan İçeriği ile İlgili Kurallar;


  3.1. Konu başlıkları satışa uygun şekilde, net ve açık olmalıdır. Örneğin “Cannondale CAAD 12” şeklinde sadece marka ve model şeklindeki ekleme ürününe kolay ulaşılmasını sağlar.

  3.2. İlan sahibi, malzemenin teknik özelliklerini(bütün ayrıntılarıyla ve donanım listesiyle), durumunu (az kullanılmış-arızalı-iyi durumda-kullanılmamış-yeni), teslim şeklini (sadece elden teslim/alıcı ödemeli kargo/ücretsiz kargo); varsa garanti durumunu, satıldığı ili ve fiyatını belirtmek durumundadır.

  3.3. Fiyatları lütfen Türk Lirası üzerinden belirtiniz.

  3.4. Fotoğraf içermeyen ilanlar yayına alınmamaktadır.

  3.5.Market ilan içeriği haricinde konu açmak suretiyle soru sormak veya mesaj göndermek yasaktır. Lütfen yönetici ve moderatörlerinizi bu şekilde meşgul etmeyiniz.

  3.6. İlan mesajınızı göndermeden önce "Önizleme" butonunu kullanmanız daha sonradan "İlanım neden yayınlanmadı" gibi sorular sormanızı engelleyecektir. "Önizleme" butonunu kullanmanızı öneririz.

  3.7. İlan ile ilgili bir düzenleme söz konusu olduğunda, sadece moderatör ve yöneticilerden talepte bulununuz.  4. Fotoğraflar ile İlgili Kurallar;
  4.1. Ürünlerin sadece kutulu halde çekilmiş fotoğrafları ile açılan ilanlar onaylanmamaktadır.

  4.2. İlanlara eklenecek fotoğraflarda herhangi bir siteye ait filigran, ilan numarası ve saire bulunmamalıdır. Bu tip fotoğraf barındıran ilanlar yayına alınmamaktadır.

  4.3. İlanlarda kullanılacak fotoğraflar, satıcının kendisi tarafından çekilmeli ve satılacak ürüne ait olmalıdır. Ürünün lansmanı için, üretici firma tarafından çekilen; katalog, reklam içerikli temsili fotoğraflar kesinlikle kabul edilmeyecektir.

  4.4. Eklenecek fotoğraflar detaylı ve donanımları gösterir olmalıdır. Bu fotoğraflar ürünlerin orijinal fotoğrafları olarak kabul edilecektir.
  Bisiklet için; bisikletin ön/arka aktarıcısını, ön/arka freni, kokpit bölgesini, fren/vites kollarını, aynakolunu, sele bölgesini, jant göbeklerini/yanaklarınıayrı ayrı gösteren ve bisikletin fazladan bir durumu varsa bunları gösteren fotoğraflar,
  Sele için, seleyi farklı açılardan gösterir fotoğraflar ve sele raylarını tam olarak gösterir bir fotoğraf,
  Ayakkabı için; ayakkabıyı farklı açılardan gösterir fotoğraflar, ayakkabı tabanlarını gösterir (iki ayakkabı tek fotoğrafta olacak şekilde) bir fotoğraf,
  Kask için, kaskın farklı açılardan gösterir fotoğraflar ve kaskın içini gösterir bir fotoğraf,
  Dış lastikler için, lastik dişlerini yakından gösterir fotoğraflar ve eğer çift halinde satılıyorsa çifti bir arada gösterir bir fotoğraf,
  Jantlar için; jantların genel durumunu gösterir fotoğraflar, tel başlarını ve -varsa- fren yanaklarını gösterir birer fotoğraf ve göbekleri gösterir fotoğraflar eklemeniz gerekmektedir.


  4.5. Fotoğraflar, 'bağlantı' veya 'ön izleme(thumbnail)' formatında değil, doğrudan konunun içerisinde görünecek şekilde eklenmelidir. Fotoğrafları bağlantı veya ön izleme formatında eklenmiş ilanlar onaylanmayacaktır.

  4.6. İlan içeriği ve fotoğraflar, bu gibi durumlarda kanıt olarak kullanılabilir.

  4.7. Fotoğraflar bisikletin/ürünlerin son halini göstermelidir.

  4.8. Takas ilanları için de yukarıdaki maddeler geçerlidir.

  4.9. Açıklamalarda belirtilen ve fotoğraflardakinden farklı bir durumla karşılaşıldığında, alıcı için iade hakkı doğabilir.


  5. Diğer Kullanıcıların Yükümlülükleri;

  5.1. Alışveriş yapacağınız kişi hakkında gerekli bilgilere ikna olmadan, sağlam referanslar almadan iş yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Hatta mümkünse ürünleri deneyerek alınız. Farklı şehirlerde iseniz bir tanıdığınızdan rica ederek ürünleri denettirerek almanızı tavsiye ederiz. Alışveriş yapıp yapmamak kişinin hür iradesine kalmıştır.

  5.2. Alışveriş sırasında güvenliğiniz açısından kredi kartı bilgilerini vermek yasaktır. Lütfen bu tip bilgi alışverişlerinizi özel haberleşme alanlarınızda yapınız. Bundan doğacak sorumlulukları Bisiklet Forum kabul etmez.

  5.3. Pazarlıklar, görüşmeler ve satış süreci, özel mesaj, mail veya telefon yoluyla yapılmalıdır.

  5.4. Verilen ilanlara yorum ve "Hayırlı satışlar", "güzelmiş" vs gibi gereksiz mesajlar ve teşekkür mesajları atılamaz, fikir alışverişi yapılamaz. Teşekkür mesajları için özel mesaj veya "Teşekkürüm Var" ana başlığını, fikir alışverişi için özel mesajı kullanabilirsiniz.

  5.5. İlanlarda fiyat ile ilgili yalnızca 1 (bir) adet uyarıya izin verilir.

  5.6. Kurallara aykırı herhangi bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken şey, ilgili yöneticiye özel mesaj atmak olacaktır. Şikayetinizi yaparken link'in alt kısmına şikayet konusunu da yazdığınız takdirde, şikayetiniz daha net anlaşılacak ve en kısa sürede gereken müdahale yapılacaktır.  Mevcut kurallardan herhangi birine uyulmaması durumunda üyelere her kural ihlali için “10” (on) ceza puanı uygulanacaktır. Ceza puanlarının işleyişi konusunda ayrıntılı bilgiyi “Kullanım Koşulları” bağlantısından alabilirsiniz.

  Saygılarımızla
  Bisiklet Forum Yönetimi
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-9-26_14-15-1.png
Birkaç yıldır yazdığım mesajlarda 'yokuş özürlü' olmaktan bahsediyordum. Bunu hep yazıyorum da, sakın ola bundan övündüğüm veya buna güvenip rakiplerimi yolda alt etme niyetim olduğu anlaşılmasın...
roger-de-vlaeminck.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
General-Energy-Burn-Rate.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.