İkinci El Bölümündeki İlanlar Yoruma Açık Mı?

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında Doğukan Yıldız tarafından paylaşıldı.

 1. Doğukan Yıldız

  Doğukan Yıldız Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Mart 2011
  Mesajlar:
  194
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Merhabalar,

  İkinci el bölümünde bulunan bir ilana fiyatın yüksek olduğunu belirten bir mesaj yazdım ve hoş olmayan bir cevap geldi ilan sahibi tarafında. Cevap vermeden önce sormak istedim; forum kurallarına göre ikinci el bölümünde bulunan ilanlara yorum yapmak yasak mı? Sanırım değildir, neticede burası forum ve saygı çerçevesinde fikirlerimizi beyan edebilmeli, bilgi alışverişinde bulunabilmeliyiz diye düşünüyorum.
   
 2. Kanber Gülhan

  Kanber Gülhan Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  183
  Beğeniler:
  54
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  elbette yorum yapmak yasak değil de bazı yorumlarda satılan malı kötülüyorlar gibi bu gibi durumlarda özel mesaj yolu ile iletişime geçerseniz daha iyi olacaktır :) Hoş olmayan cevaplarıda bildirebilirsin moderatorlara
   
 3. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.196
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=62029
  Kurallara bu linkten ulaşabilirsiniz.
  Bu gibi durumlarda şu şekilde düşünmek lazım sizin için pahalı olan bir ürün başkası için normal olabilir yada yaşadığı şehirde alma şansı yoktur.Sonuçta ikinci el ve isteyen istediği fiyatı yazmakta serbesttir.Satılır satılmaz o satıcının sorunudur.
  Sizin yazdığınız mesaj konusunada gelince daha önceden yaşadık tecrübeyle sabittir ki ikinci el ilanlara yorum yazmak serbest oldugu zaman ilanlara o kadar çok yorum yazılıyor ki hangi ilan güncel hangisi satıldı fıyat neydı ne oldu takip edilemiyor.
  Satıcının size yazdığı mesaj hoş olmamış keşke daha uygun dilde size yazıp banada mesajın silinmesini söyleseydi daha güzel olurdu.
  Ben şimdi sizin yazdığınızı ve sert cevabı sildim umarım yorgan gitti kavga bitti olur :) konuyuda fazla germeden kapatırız.
  Herkese iyi forumlar.....
   
  Bahadır Budak bunu beğendi.
 4. #4
  Doğukan Yıldız

  Doğukan Yıldız Aktif Üye

  Kayıt:
  11 Mart 2011
  Mesajlar:
  194
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Öncelikle cevapladığınız için teşekkür ederim. Kurallarda yorum yapmanın yasak olduğuna dair bir ibare göremedim ama mesajınıza dayanarak yasak olduğu sonucunu çıkardım.

  Söylediğiniz gibi serbest piyasa ve satıcı istediği rakamı yazmakta özgür. Fiyatı normalleştiren unsurlar olduğundan bahsetmişsiniz (yaşanılan şehirde alma şansı olmaması vs.) bu noktada haklısınız. Ancak ben farklı bir noktadan da bakmak gerektiği kanaatindeyim. İlanı inceleyen kişi aynı ürünü farklı bir yerden çok daha avantajlı şekilde temin edebilir ve ilanda göreceği bir mesaj bu noktada uyarıcı olabilir. Ben bir ilan açsam ve yüksek bir fiyat istesem fiyatın yüksek olduğunu belirten mesajlar gelmesinden rahatsız olmam, o fiyatı koyduğum için rahatsız olurum.

  Bahsi geçen ilandaki mesajları silmeniz iyi olmuş, o konuyu elbette ki uzatmayacağım.

  İyi forumlar.
   
 5. Ferhat Köse

  Ferhat Köse Onursal Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  6.463
  Beğeniler:
  9.196
  Şehir:
  Eskişehir'de yaşıyor
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  öncelikle anlayışınız için teşekkür ederim.Ayrıca bu konuda sizin kadar hassas biri olarak fahiş bulduğum ilanların sahiplerini tanıyorsam ki çoğunu tanırım :) özel mesaj ile hatırlatıyorum bu fıyata satılmaz diye.İlana yazmak herkeste aynı etkiyi yapmaz. sizin gibi anlayışlı düşünmesini de bekleyemezsiniz kimseden.Bu kadar yoğun ve kalabalık bir forumda da bu tip tartışmalar olabilir.ben foruma yeni üye olup ta fikrimi soran çoğu arkadaşa aynı şeyi tavsiye ediyorum buradan da yazayım.Üye olur olmaz birşeyler alıp satmaya başlamayın önce insanları tanımaya başlayın sonra malzemeleri donanımları tanıyın.Bununda tek yolu sadece ikinci eli takip etmek değil tüm forumu fırsat buldukça okumaktır.
  herkese iyi forumlar......
   
 6. Engin Sarı

  Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

  Kayıt:
  21 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  420
  Beğeniler:
  408
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Doğukan arkadaşımıza gösterdiği hassasiyet konusunda katılıyorum. isteyen sattığı ürünler için istediği fiyatı belirlemekte serbesttir ve forum üyeleri de yüksek fiyat ya da pahalı ürün olduğu konusunda yorum yapmakta ya da eleştirmekte de serbest olmalıdır. Bazı satıcılarda "almıyorsan uza" ya da "gölge etme" tarzında yaklaşımlar olduğunu da hatırlatmak isterim. buradaki alışverişlerin genel olarak kar etmeye değil, bisiklet kültürünün yaygınlaşmasına yönelik olması taraftarıyım. zaten tamamıyle ticari bi etkinlik olsaydı, vergi ve devlet denetimine tabi olması gerekirdi. gözlediğim kadarıyla genel eğilim de kar etme çabasından çok bisikletseverlere yardımcı olmak yönünde...