İki Teker, Üç Ülke ve Az Felsefe (Atlas, Haziran 2011)

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

 1. BF Okuru

  BF Okuru Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  349
  Beğeniler:
  884
  Seviye:
  Merhaba arkadaşlar. Bugün bir yazı daha paylaşacağım. Yazımızın başlığı "İki Teker, Üç Ülke ve Az Felsefe". Atlas dergisinin Haziran 2011 sayısındaki bu yazıyı severek okudum ve ulaşma imkanı olmayanlar için buradan paylaşabileceğimi düşündüm. Belirtmeliyim ki, "All sins reserved" (yani günahı benim boynuma gibi bir şey). (Resimlerin üzerine sağ tıklayıp "Resmi yeni sekmede aç" derseniz orjinal boyutunda görüntüleyebilirsiniz.) kesfetmekicinbak.com'daki açıklama:

  Kod:
  http://www.kesfetmekicinbak.com/2-teker-3-ulke-ve-az-felsefe/2661n.aspx
  (Şunu da ekleyeyim, Atlas'a abone olarak daha fazla bisikletçinin dergiyi takip etmesi ve daha çok bisiklet yazısı okumamız sağlanabilir. Aklımızda bulunsun.)

  Bisikletle Saraybosna’dan başlayıp üç ülkede devam eden yolculuk. Neretva Nehri, Adriyatik, tarihi kentler. Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ. Bir bisikletli için hayat inişler ve çıkışlarla doludur. Derler ki, her çıkışın bir inişi vardır. Hayatın düz yolları mı çoktur, yoksa inişli çıkışlı yolları mı sorusu akla gelebilir. Bu sorunun yanıtı, bisikletini nerede sürdüğüne bağlıdır. Yaşamayı seçtiğin veyahut da yaşamaya mecbur olduğun coğrafya, senin iniş çıkışlarının uzunluğunu ve dikliğini belirliyor.

  Saraybosna’dan başlayıp Podgorica’da bitecek bir yolculukta, sana, sökülüp takılabilir bisikletlerimizden, mıknatısla açılıp kapanır, kalın kapakları mavi bir hayat ağacıyla süslü, ayrıca kırmızı laleler açmış defterimden, daralan genişleyen vadilerden, kararan ağaran gökyüzünden, sonu gelmeyen yokuşlardan, başlayınca biten inişlerden, kalbin üzerinden geçen eğri köprülerden, denize koşan nehirlerden, bir coşan bir ürken yüreklerimizden yeri geldikçe söz edeceğim.

  Einstein’in emcekaresini anlamak için bisikletle ilgili sözüne kulak verdim: Hayat bisiklet gibidir, düşmemek için sürmeye devam etmelisin. Tabii ki, bunu en iyi bisikletin üstünde öğrenirsin.

  Bisiklet, ön tekerliğine bağlı olarak dengede durur, düşmez. Bir bisiklet ne kadar hızlı giderse o kadar dengededir, zaten küçücük bir hareketle denge kolayca bulunabilir. Öyleyse denge, hem bisiklet için hem pek çok şey için hareket halindeyken durmaktır dersek eğer yanılmış olmayız. Yürüyüp duruyorum der gibi. Hiç hareket etmeyen bisiklet ise tutmazsan, hop düşer. Hızlı giderken bisikleti düşürmeye çalışsan da düşüremezsin kolay kolay. Bu şekilde, bisiklete binmeyi üç cümlede özetledikten sonra, karnesini yeni almış çocuk sevinciyle yola çıkabiliriz artık!

  ATLAS 2011 HAZİRAN SAYI / 219

  Yazı: ÖZCAN YÜKSEK
  Fotoğraflar: SELCEN KÜÇÜKÜSTEL
  Keyifli okumalar.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Atlas'ta yayınlanan diğer tur yazıları için:

  "Bisikletle Gökçeada" (1997)
  1997 yılından bir tur yazısı: Bisikletle Gökçeada - BisikletForum

  "Akdeniz'de Yalnız Etap" (1993)
  Atlas Dergisi Kasım 1993 sayısından bir tur yazısı: Akdeniz'de Yalnız Etap - BisikletForum
   
 2. MehmetAliB.

  MehmetAliB. VivaVelo

  Kayıt:
  20 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1.937
  Beğeniler:
  4.253
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  paylaşım için sağol Yusuf. akşam bir güzel okurum artık.
  yazıları okumakta zorluk çekenler üstte verilen Atlas dergisi linkinde rahatlıkla okuyabilirler
  ***
  kendi siten de baya ''gıcır''mış :)