İnceleme iGPSPORT iGS618 Bisiklet Bilgisayarı

Scudo

alperaydin

Üye
Tepki
183
İsim
ALPER AYDIN
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Aslında onu ölçen anlık çekilen akımı gösteren aparatlar var aliexpress vs yerlerde görmüştüm. Onunla bu sorunun cevabı net alınır. Çok detaylı konu bunlar ama cihaz ömrüne etki eden hususlar.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şarj cihazları klasik 220 volt şehir elektriğini cep telefonlarımızın kullandığı voltaj olan 5 volt'a getiriyor. Kalitesiz cihazlarda voltaj dalgalanmaları yaşanabiliyor. Voltaj dalgalanmaları da cihazlara büyük oranda zarar verme riskine sahip.

Akım Değeri

Akım değerini şarj cihazınızın altındaki 5v değerinin hemen yanında görürsünüz. 1A, 1.2A,1.5A, 2A gibi değerler olacaktır. Bu değerler de şarj hızını doğrudan etkiliyor. Bu değerlerin yüksek olması cihazınızın daha yüksek hızda şarj olması anlamına geliyor. 5v cihazlarda 2.5A değeri genellikle en yüksek değer olur. Amper değeri 2.5 yerine 5 olsa dahi telefonunuz alabileceği kadarını alır. Telefonunun kapasitesinin üzerinde akım cihaza zarar vermez. Bu nedenle (link) alırken akım değerinin yüksek olması sizin her anlamda işinize gelecektir. Cihazınıza hiçbir zarar vermeden daha yüksek hızda şarj etme imkanı yakalayabilirsiniz.

Demek ki kullandığımız şarj cihazı kaliteli olacak. 5v olacak ve 0.5 A'den yüksek olabilir sıkıntı yok :D

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şöyle bir açıklama yapayım. Elinizdeki şarj aleti 5a veriyor diyelim. Bu şarj aletiniz verebileceği maksimum akım değeridir. Sizin elinizdeki cihaz 500ma çekmek istiyorsa 500ma verecektir. Eğer elinizdeki cihaz 4a çekmek isteyecekse şarj aleti 5a değerine kadar desteklediği için 4a da verecektir. Yani igs618 eğer ki 500ma ile şarj oluyor ise elinizdeki cihaz ona 500ma verecektir daha fazla değil.

@Mhmm@
Aynı anda yazmışız anlaşılan. Mesajınıza şöyle bir ekleme yapayım. Şarj aletinin sağladığı akım değerinin büyük olması şarj süresini kısaltır, bu doğrudur. Ancak bu sadece avantaj sağlayan bir durum değildir. Cihazı ne kadar hızlı şarj ederseniz bataryası da o kadar hızlı boşalacaktır. Burada işin içine kimya giriyor ki o konuda bilgim yok. Bildiğim nokta batarya hızlı doldurulursa hızlı boşalır. Yani yüksek akım ile şarj etmek her zaman da avantaj değildir. Telefonlarda da bu durum için mesela hızlı şarj ve yavaş (normal) şarj diye iki seçenek mevcuttur.

Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@CeRKeZ

benim anladığım kadarı ile bizim cihazları bilgisayara usb ile bağlayıp şarj etmekle 5v/0.5a ve üzeri bir şarj cihazı ile şarj etmek arasında teknik olarak bir fark yok.
hızlı şarj olayı biraz daha farklı sanırım. orada cihazın işlemcisinin bunu destekleyip desteklememesi devreye giriyor ki iGS618 için böyle bir şey düşünemeyiz bile :D

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mhmm@
Evet bir farkı yok. Sonuçta cihaz istediği akımı çekiyor. Hatta bilgisayardan biraz daha yavaş dolacaktır.

rkurtcu

Aktif Üye
Tepki
197
İsim
Rüstem
Bisiklet
Cube
Şarj aletlerinde verilen Amper(akım) değeri cihazın verebileceği maksimum Amper değerdir(Akım kapasitesi diyebiliriz). Şarj edilecek aletin üzerinde yazan cihazın şarj esnasında çekeceği maksimum akım değeridir. Şarj kontrol devreleri Şarj edilen cihaz üzerinde olur, yani çekeceği şarj akımı cihaz ayarlar. Şarj edilen cihaz her ne kadar şarj akım-gerilim değerlerini devamlı kontrol etsede üzerinde verilen maksimum akım değerinden yüksek bir şarj cihazı kullanmak mantıklıdır. Şarj cihazı çekilmek istenen akımı karşılayamazsa gerilim düşer, şarj akımı azaltılmalıdır. Lion bataryalar şarj seviyeleri düşükken daha fazla akım ile şarj olur, belli seviyeden sonra şarj akım değeri düşer. Bunun sebebi belli seviyeden sonra pil içindeki hücrelerin eşit şekilde şarj edilmesi gerekmesidir. Etkin şarj sistemi olan telefonlar (hızlı şarj) bu yüzden "45dk %70 şarj, tam şarj 2saat" gibi özellikleri bulunur.

Aklıma gelenler bunlar :)

alperaydin

Üye
Tepki
183
İsim
ALPER AYDIN
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Dostlar günaydın. igpsport'un teknik servis mail adresine gerekli soruyu sordum. Bir cevap alırsam burada paylaşacağım selamlar. :)

@rkurtcu
Benim eski işlerimden birisi de askerlik öncesi dönemde Telpa'da cep telefonu tamir teknisyenliğiydi. Dedikleriniz harfiyen doğru. Telefonlar vb aygıtlar aynı voltaj verilip yüksek akım çıkış gücüne sahip bir şarj aleti ile şarj olsalar bile kendi içindeki akım kontrol devresi cihazın istediği kadar şarj akımı temin ediyor şarj cihazından. Asıl soru bunu igs618 yapıyor mu ? :) Yukarıda belirttiğim gibi teknik servis mail adreslerine mail attım dönerler ise sizler ile buradan bu sorunun cevabını paylaşacağım. :harika:

Arkadaşlar maile dönüş olmadı saat farkı vs'den sanırım. Ama igpsport web sitesinde sorular kısmında sorumuza cevap buldum sanırsam. (link) adresinde How to choose an adapter? başlığı altında bizi ilgilendiren cevap var. Anladığım kadarıyla diyor ki :
5V volt 500 mah anlamı adaptör voltajı 5 volt olmalı ve 500 mah vermeli. Fazlsı daha iyi demiş sonunda. Alt kısımda 1,5 volt yazmış orada bir imla hatası var sanırsam 1,5 Amper demek istemiş. Eğer adaptör 1,5 amper olursa bu adaptörün maksimum çıkış değerinin 1,5 Amper olduğunu, cihazın istediği kadar akımı alacağını çıkışın 1,5 amper olmayacağını belirtmiş. Yani anladığım şu 5 volt olsun en az 500 mah olsun fazlası daha iyi adaptör yorulmaz demek istemiş anladığım. Varsa yanlışım düzeltelim arkadaşlar :)
185810

alperaydin

Üye
Tepki
183
İsim
ALPER AYDIN
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
@rkurtcu
Arkadaşlar igpsport'dan Anna hanım dönüş yaptı bana. Doğru tahmin ettiğimiz üzere 5 VOLT değeri sabit kalması kaydıyla 500 mah ve üzeri akım değerine sahip herhangi bir microusb şarj aleti ile cihazı şarj edebiliriz. Ekran görüntüsünde örnek verdiğim gibi 5 volt 2 amper bir şarj aleti ile cihazı şarj etsek dahi cihazın şarj akım kontrol devresi bu adaptörden 500 mah çekerek şarj işlemini gerçekleştirecektir. Selamlar. :harika:
185853

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaç kere niyetlendim şu cihaza vaz geçtim Bu fiyata alsam mı?185866185867

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı
Tepki
5.345
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet TOPAL

Sakın hocam sabır lütfen

TRY 548.39 51%OFF
(link)

Gösterdiğinde nabız sensörü yok

Nabız sensörün varsa 719 TL iyi fiyat

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Cihazı yaklaşık 1 ay gibi süre zarfında 1000+km kullanan biri olarak bana mal olan toplam 650 tl(sensörler gümrük kargo vs dahil) gibi aynı fiyat bandında TR de satılan muadili hatta daha kısıtlı imkan sunan ürünlere kıyasla ihtiyaçlarıma en iyi şekilde cevap verebilen bir cihaz, garmin demiyorum yanlış anlama olmasın, sigma 16.12(sadece kadans destekliyor) ve 14.16(kadans ve altimetre özelliği mevcut) kullanan biri idim,ve TR de şu anda bile 16.12 modeli 400-500 , 14.16 modeli ise 700-800 TL arası satılıyor..bizlere ise ortalama geliş fiyatı sensördü kargosuydu gümrük VS zaten 600 ile 700 arası, gelelim bu süre içindeki duruma

• Kullanım süresi içinde Şarj süresi oldukça tatminkar,
  • özelleştirilebilir ekran üzerinde 10 değişik veriyi aynı anda izleme olanağı dışında extra olarak 5 sayfa vede değiştirebilir şekilde dizayn seçeneğini kullanıcıya bırakması ayrı bir güzellik
  • Sürüş esnasında kalp hızını,girilen değerler arasında grafiksel ve canlı olarak göstermesi, kişiyi antrenmanlarda yada uzun turlarda enerjisini düzgün kullanmaya teşvik ediyor
  • Navigasyon pek ihtiyacım olmadı,cihazda olması tabiki avantaj ve elbette işine yarayan birileri olacaktır..
  • Yağışlı havalarda hemde sağanak altında ne kadar tereddüt ederek kullansamda finalinde en ufak problem yaşamadım (su geçirmez denerek aldığım cateye ve sigma ürünlerinde belkide bana denk gelen fabrikasyon hatası kaynaklı yada gerekenden fazla yağıştan dolayı su geçirip zayi oldular)
  • Gün ışığı ve gün batımında duyarlı otomotik arka aydınlatma özelliği en sevdiğim özelliklerinden birisi
  • Son 1.0.7 versiyon ile anlık eğim sapması daha önce demiş olduğum gibi tamamen değil kısmen düzelmiş, sadece önceki gibi saçma sapan veriler göstermiyor...
  • Benim cihazla kadans sensörü bir türlü anlaşamadı, nadirende olsa kopmalar yaşıyorum 3 - 5 saniye en fazla 10 sn sürüyor,(pili değiştirdim ve hız sensörü ile change yapıp tecrübe ettim)bir ara bakım esnasında yeniden söküp denerim artık, olası cihaza yada sensör bağlı bir sorun olsa tahminimce hiç bağlanmazdı...
  • Sorunmu bilmiyorum ama otomotik pause olayı yanısıra aktivite manuel olarak durdurmak istenirse sadece orta tuşa bir kez basmak gerekiyor. Sorun neresinde denirse orta tuşa basınca lap denen olay ekranda görünüyor, ama o esnada sürüşte durmuş ve arka planda lap olayı devam ediyor.sürüşe devam etmek için ise tekrar orta tuşa bir kere basıp contiune race yazısını ekranda görmek lazım (eksiğim yada yanlış yaptığım birşey varsa düzeltin) şimdilik aklıma gelenler bunlar, herkese kazasız belasız bol kadanslı sürüşler....

Türkiye şartlarında olsa sadece cihaz eminim 1000 TL gibi rakamlara satılırdı, ve o zamanlar yada şimdi bu cihazın 1000 TL gibi satıldığını varsayalım şahsen kendim, bütçeyi biraz zorlayıp sıfır bir garmin alırdım. Biraz dediğime bakmayın neredeyse sensörler hariç cihaz ikinci elleri 1250 1500 arası gibi idi bundle sürümleride sıfır olarak üç aşağı beş yukarı 2500 gibi idi ... Oysa tamda ikinci el bir garmin 520 alacaktım ve sadece ver parayı al ürünü aşamasında idim. Sonra forum üzerinde konusunu gördüm, şu bu araştırma filan derken amanın bir baktım cihaz elimde.... Emeği geçen herkese teşekkürler
Tamam garminin kalitesi tartışılmaz olsada,tanıdık dışında alacağım cihazın batarya şu bu derken eminim içime sinmezdi

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ne inatçı bir Çinli çıktı sipariş verdiğim satıcı!:acpsnr::mad:
Ne dediysem ürünün fiyatını düşük gösteremeyeceğini söylüyor.
Gümrük vergisi ne kadar öderim tahminen 120 dolara?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
130 TL

Siparişi vermeden önce talep etseydiniz keşke. İptal etmekle tehdit edin :)

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet TOPAL

Bazen öyle cevap verip yine de düşük gösteriyorlar ancak risk tabii, normal de yazabilir. Bana şimdiye kadar bu tip taleplerime hiç olumlu cevap vermediler, yanıt bile dönmediler ama hep düşük yazdılar. Sanırım mesaj ile onaylayıp kayıt altına alınmasını istemiyorlar.

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Siparişle birlikte söylemiştim. Kendisi diyor zaten" böyle birşey yapamam isterseniz iptal edin" diye...

İnanın aynı şeyi bende düşündüm. Artık yapacak birşey yok. Bahtımıza ne çıkarsa :)

• Beğen
Tepkiler: Muhammet Ağrı