Iğdır'da Engelli İki Arkadaş, Birlikte Bisiklet Kullanıyor

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.864
  Beğeniler:
  4.869
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Iğdır'da Engelli İki Arkadaş, Birlikte Bisiklet Kullanıyor

  [​IMG]


  Iğdır'da biri görme engelli diğeri ise bedensel engelli olan iki arkadaşın birbirlerinin gözü ve ayağı olarak bisikleti birlikte kullanması görenleri şaşırtıyor.

  Görme engelliler atletizm sporcusu Nusret Açık (35) ile bedensel engelli masa tenisi sporcusu Murat Sevgin (38), her sabah antrenman yapacakları spor salonuna birlikte bisiklet kullanarak gidiyor. Açık, bisikletin selesine oturarak pedalları çevirirken, Sevgin de gidonu kontrol ediyor.

  Sevgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki arkadaş olarak spor yapmayı çok sevdiklerini ve birbirlerinin desteğiyle spor yaptıklarını söyledi.
  Her sabah bisikleti eliyle sürerek görme engelli arkadaşı Nusret Açık'ı evinden aldığını anlatan Sevgin, "Biz iki arkadaşız ve her konuda birbirimize destek oluyoruz. Ben Nusret'in, Nusret ise benim en büyük destekçim. Bu şekilde sevdiğimiz sporları yapmaya geliyoruz. Nusret benim ayağım, ben ise onun gözü olmuşum. Birbirimizin eksiklerini tamamlıyoruz" dedi.

  Bindikleri bisikletin kendisine ait olduğunu belirten Sevgin, ailelerinin bile bu dostluk ve dayanışmaya şaşırdığını ifade etti. Birlikte araçların olmadığı yollarda dolaştıklarını anlatan Sevgin, şöyle devam etti:
  "Her sabah arkadaşım Nusret'i evinden alıyorum ve birlikte yolculuğumuz başlıyor. Günde 16 kilometre yolu birbirimizin desteğiyle gidip geliyoruz. Bizi görenler şaşırıyor. Nasıl olur böyle diye şaşkınlıklarını dile getiriyorlar. Birimizin pedalı diğerinin ise direksiyonu çevirmesi insanların dikkatini çekiyor. Nusret beni hiç görmedi ama kardeşi kadar sever. Ben de onu aynı şekilde seviyorum. Onun hayatta başarılı olması için her türlü desteği vermeye hazırım. Zor olsa da biz birbirimize destek olarak yaşamaya çalışıyoruz. Bunun yanında Yeşil Iğdır Engelliler Derneğimiz de ikimize sahip çıkıyor. Hayata karşı tek vücut olduk."

  "Biri gelmeyince diğerinin de antrenmanı aksıyor"

  Engelliler Antrenörü Semra Özdemir ise iki arkadaşın birbirlerine önemli desteklerde bulunduklarını vurgulayarak, birinin gelmemesi durumunda diğerinin de antrenmana gelemediğini söyledi.

  İki arkadaşın azimli olduklarını ve başarı için çalıştıklarını belirten Özdemir, "Bizde antrenörler olarak iki sporcumuzun başarısı için çalışıyoruz. Bu arkadaşlarımızın her sabah tek bisikletle antrenmanlara gelmeleri bizim de hoşumuza gidiyor. Her konuda birbirlerine destek oluyorlar. Aynı saatte gelip aynı saatte çıkıyorlar. Çünkü birbirlerine ihtiyaçları var. Biri bisikletin pedalını diğeri ise direksiyonu çeviriyor. Çok iyi anlaşıyorlar. Bundan dolayı bir sorun yaşamıyorlar ama gönül isterdi ki daha iyi şartlarda gelip gidebilsinler" diye konuştu.

  Kaynak
   
 2. Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  246
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Harika valla aferin onlara engelli olmaları onlara bir engel değil.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-6_15-25-40.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
Alberto-Contador-009.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...
upload_2017-2-15_10-56-13.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...