IE kan kaybediyor, Mozilla çıkışta

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.033
  Beğeniler:
  3.696
  Seviye:
  Microsoft'un Internet Explorer Web tarayıcısı (browser) uzun zaman sonra ilk defa pazar kaybederken, IE'ı kullanmaktan vazgeçenlerin önemli bir kısmı açık kaynak kodlu Mozilla ve Firefox'a yöneliyor. Opera ve Safari az da olsa pazar payını artıran diğer tarayıcılar. IE kan kaybetse de yüzde 93.7 ile tarayıcı pazarının devi olmayı sürürüyor.

  Ölçüm şirketi WebSideStory'nin son üç ayı kapsayan tarayıcı raporuna göre Microsoft'un IE'ın pazar payı yüzde 1.8'lik bir düşüşle yüzde 93.7'ye geriledi. Bunda Mozilla tabanlı alternatiflerin sunduğu gelişmiş özelliklerin yanı sıra IE'deki güvenlik açıklarının da payı var. Bilgisayar korsanları en çok tercih edilen tarayıcı olduğu için özellikle IE'yi hedef alıyor. Bu güvenlik açıklarından bıkan bazı kullanıcılar da çareyi alternatif tarayıcılara yönelmekte buluyor.

  MOZİLLA TABANLI TARAYICILAR YÜZDE 5'İ GEÇTİ

  WebSideStory'nin raporu alternatiflere yönelenlerin özellikle Mozilla tabanlı tarayıcıları seçtiğini gösteriyor. Mozilla Foundation'un çıkardığı açık kaynak kodlu Mozilla (tarayıcı da içeren paket), Firefox (sadece tarayıcı) ile ticari Netscape'den oluşan üçlünün payı tüm pazarın yüzde 5.2'sini oluşturuyor.

  Haziran ayından bu yana bu üçlünün kullanım oranında yüzde 1.7'lik bir artış oldu. Özellikle IE'deki güvenlik endişelerinin zirveye çıktığı temmuz ayında Mozilla tabanlı tarayıcıları indirenlerin sayısında büyük bir sıçrama olduğu gözlendi.

  Norveçli Opera ve Apple'ın Safarisi de artış gösteren diğer tarayıcılar. İkili şu anda pazarın yüzde 1'ine sahip.

  FIREFOX 1.0 PREVIEW ÇIKTI

  İnternet kullanıcılarının ilgisini daha fazla çekmeye başlayan Mozilla, Firefox'un 1.0 review sürümünü de çıkardı. Nihai sürümü 2004'ün son çeyreğinde tamamlanması beklenen 1.0'ın review versiyonu kısa bür süre önce çıkmasına rağmen 160 bin kişi tarafından indirildi. Firefox'un 1.0, zaten çok gelişmiş özellikler sunan açık kodlu tarayıcıyı bir adım daha öteye taşıyor.

  Kendi download manager'ı, pop-up önleyicisi olan Firefox kullanıcılara çok daha fazla güvenlik sörf imkanı sunuyor. Tarayıcının bir diğer özelliği ise tek bir pencere içinde birden fazla sayfa (tabbed browsing) açabilmesi. Mozilla (suit) ise tek bir paket içinde tarayıcının yanı sıra chat, e-posta, composer gibi ek özellikler sunuyor.

  İlgili linkler:

  Mozilla
  Microsoft
  Opera
  Safari
  WebSideStory
   

İlginizi Çekebilir

20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
1244553839068-76k4h8ffnxp0-630-354.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
1.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...