ido

Konu, 'Şikayetim Var!' kısmında el turco tarafından paylaşıldı.

 1. el turco

  el turco Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bildiğiniz gibi İDO bisikletlere şehir hatları dışında ücret uyguluyor. Ancak burada belirlediği ücret yol uzunluklarına göre farklılık gösteriyor. Örneğin Kartal-Yalova arası 2,-TL alınırken daha kısa olan Pendik-Yalova için 4,-TL ödemek zorundasınız. Bununla da kalmıyor bisiklet ücreti için keseceği bileti olmadığından size 2,- TL’lik Boğaz Turu bileti veriyor. Uzaklığa göre, yani mil hesabı üzerinden yapılması gereken ücretlendirmenin hangi mantığa sığdığını anlayamadık. Konuyu aydınlatması için İDO Genel Müdürü’ne sorduysak da bugüne kadar kendisinden bir açıklama alamadık. Halbuki bisikleti ücretsiz taşısa İstanbul'un ulaşım sorununa ne denli katkı yapacağını bilmiyor. İDO'nun bisiklet dostu olacağı günü özlemle bekliyorum.

  From: Mustafa Dorsay < >
  Date: September 19, 2009 5:44:51 GMT+03:00
  To: Ahmet Paksoy < >
  Cc: Kadir Topbas < >, Deniz Som < >, Abdulkadir Yucelman < >, Ruhat Mengi < >, Deniz Alphan < >, Neyyire Ozkan < >, Aydan Celik < >
  Subject: Fwd: bilet

  Elinize geçmediği düşüncesiyle size tekrar yolluyorum. Lütfen konuyla ilgili açıklama getirirmisiniz. Teşekkürler.

  From: Mustafa Dorsay < >
  Date: September 2, 2009 12:04:30 GMT+03:00
  To: Ahmet Paksoy < >
  Cc: Kadir Topbas < >, Deniz Som < >, Abdulkadir Yucelman < >, Ruhat Mengi < >, Deniz Alphan < >, Neyyire Ozkan < >
  Subject: bilet

  Sayın
  Ahmet Paksoy
  İDO Genel Müdürü,

  lütfen asağıdaki konulara bir açıklık getirebilirmisiniz.

  1- İDO altında toplanan deniz taşımacılığı neden tek bir anlayış birleşmez?

  Dünya çevrecilik, küresel ısınma, trafik sorunu vb meselelerin çözümünde bisikletin kullanımını her geçen gün daha fazla desteklerken (işine bisikletle gidene km başına para ödemesi, toplu taşıma araçlarında uygun yer ayırması ve ücret almaması gibi. Hatta bisikletli yolcudan ücret bile almaması), İstanbul'umuzda bizler bisiklet kullanıldığımız için adeta para cezası veriyoruz (trafikte yaşadığımızΩterör cabası). İDO olarak sizler şehir hatlarında ücretsiz taşıyorsunuz ama deniz otobüsü veya hızlı feribot olunca bisiklet için para almak istiyorsunuz. Eskihisar-Yalova arası çalışan arabalı vapurda ücret almıyorsunuz. Neden bu farkli uygulama? İDO olarak tek bir anlayış altında birleşemezmisiniz: bisikletten ücret alma, destekle ki bisiklet kullanımı yaygınlaşsın.

  2- Hangi mantıkla hesap edildiğini anlayamadığım bir ücretlendirme.

  Kartal'dan Yalova'ya deniz otobüsüyle giderken yolcu için 5,75 TL (Akbil) bisikletim için 2,- TL ödüyorum (toplam 7,75 TL). Halbuki Pendik'ten Yalova'ya hızlı feribota (aslında arabalı vapur, neden bu isim altında ki!) bindiğimde yolcu için 6,-TL bisikletim için 4,-TL ödüyorum (toplam 10,- TL). Buradaki gariplik şurada: Kartal Yalova'ya daha uzakken taşıma ücreti Pendik'e göre daha düşük. Ücretlendirme mesafeye göre, yani mil üzerinden yapılmıyor mu? Başına "Hızlı" kelimesi eklendiğinde mi herşey değişiyor?

  3- Bisiklet taşıma bileti.

  Şimdi pazar günü (30.08.09) Yalova'dan Kartal'a deniz otobüsüyle geldim ve bisikletim için 2,- TL para ödemem istendi. Buyrun paranız dedim. Bana kesilen bilet (ekteki örnek) üzerinde "Bogaz Turu, Seri - A Sıra No: 256552 Yolcu Taşıma Bileti" yazmakta. Buradan da anlaşılmakta ki sizin bisiklet için almaya çalıştığınız paranın bileti bile yok. İDO nasıl bir işletmedir anlayamadım! Burada bir gariplik olduğunu biliyorsunuzdur ama görmemezlikten mi geliyorsunuz? Nasılsa vatandaşın başka seçeneği yok mecburen ödeyecek diye mi düşünüyorsunuz? Bu uygulama yıllardır yapılmakta. Pendik'ten binildiğinde de alınan 4,- TL karşılığında bisiklet taşıma bileti verilmemekte. Zaten başta internet sitenizde de bisiklet ücreti yazmıyordu, bu tartışmalar sonucu ücretlerin altına öylesine eklendi ama bileti unutuldu. Unutulmadı, öyle bir ücret yok. Olsaydi bileti olurdu. Zorla istenen bu paranın tek amacı olabilir, o da bisiklete para keselim ki ulaşım aracı olarak kullanılmasın. Bunu başka türlü anlamak mümkün değil.


  4- Personelin kabalığı.

  Aynı gün Yalova'dan binen yaşlı bir hanım elindeki eşyaları içeriye sokabilmek için turnikelerde el arabası aradı durdu. Bulamadı tabii. Orada olması gereken araba gemi iskelesinin ucundaydı. Rica etti personelden yardım etmesini. Aldığı yanıt: Ben senin hamalın değilim! Söylenecek laf mı şimdi bu. Ne mi oldu? O yaşlı hanım eşyalarını bırakarak yandan dolanıp iskelenin ucundaki arabayı almak zorunda kaldı. Sonrasında biz yardım ettik de arabayı bekleme salonunda yerlerdeki kapı eşiklerinden aşırtarak (araba düşünülmüş ama yerlerdeki çıkıntılar unutulmuş!) gemiye götürebildi. Personellerinize davranış eğitimleri vermiyormusunuz? Ne olursa olsun kibarlıklarını muhafaza etmeleri, yardımsever olmaları gerektiği ögretilmiyor mu? Nereden buluyorsunuz bu kadar kaba insanları?

  Üzülerek yaşadığım bu durumlara çözüm getireceğiniz umudunu halen taşımaktayım.

  Saygılarla

  Mustafa Dorsay
  Emniyetevler, Yamaç Sk. 5A
  Çeliktepe - İst.

  [​IMG]
   
 2. ferhat bölükbaşı

  ferhat bölükbaşı Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2012
  Mesajlar:
  110
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Schwinn
  Seviye:
  ido bakırköy kadıköy arası bisiklet için ücret alıyor mu
   
 3. sedat_slave

  sedat_slave Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  yoğun saatlerde deniz otobüsü bisiklet taşımıyor.onun dışında, limanda ido bayrağını görüyorsanız kesinlikle bilet ücretinden fazla bisiklet ücreti ödüyorsunuz demektir.
   
 4. Mustafa Şükrü Yıldırım

  Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.412
  Beğeniler:
  833
  Şehir:
  Yalova
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Geçenlerde sırf idoya bisiklet ücreti vermiyim diye inat ettim Yalovadan İstanbula geçerken topçular eskihisar hattını kullandım, orasıda sanırım idonun olmuş, benden kendim için 3.5 tl bisiklet içinde 3.5 tl ücret alındı, gerçekten mantık dışı bir fiyat politikası var. Pendik Yalova yaparkende bana 6 tl, bisikletim içinde yük taşıma bileti olarak 5 tl ydi yanılmıyorsam toplam 11 tl ye yalovaya geçtim. İstanbul içinde banliyo trenindede bisikletim için kart bastım oda ayrı bi saçmalık olmuş. Sadece kadıköy beşiktaş vapurunda sıkıntı yaşamadım tek basımda geçirdiler. Gerçekten bu ülkede bisikletliye verilen değer 0, spora teşvik hiç yok. Benzinin litresi nerdeyse 5 tl olan ülkemizde bisikletle gezmek yada seyahat etmekte ayrı bir dert. Birde eklemek istiyorum konuyla ilgisi yok ancak, iş saati diye banliyo treninede alınmadım. Yani işinize bisikletle gitmek isteseniz yalan olucak.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-6-14_16-59-6.png
Soru böyle: "yokuşta daha iyi çıkmak için tek çözüm yokuş antrenmanı mı?" ve benim yaşayarak öğrendiğim bir cevabı var. Yıllardır beni tanıyanlar bilirler "yokuş özürlü" birisiyim. Bunda nispeten...
upload_2017-2-6_15-25-40.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2015-7-20_12-17-30.png
Antrenmana çıkmadan önce bünyemizin ne durumda olduğunu bilmek can alıcı nokta. Aslında bisikletin başına geçip de pedal çevirmeye başlayıncaya kadar kendimizi yeterince formda hissedebiliriz ama...