ideal kaskın belirgin özellikleri neler?

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
arkadaşlar forumda kaskın önemi vurgulanıyor ancak ben arama yaptım göremedim. ideal kask nasıl olmalıdır.
bugün bir bisikletçiye gittim sağda solda kasklar vardı, aldım birini elime, içini strafor denen köpükten yapıyorlar malumunuz, o kaskla yere düşeceğinize kasksız düşün daha iyi bence. parmakla ezmeye çalıştım olmadı, baktım tırnak izleri var, bende bastırdım tırnağım zorla girdi.
ben bilgisizim ancak normalmi böyle birşey?? forumda bazı şeyler bence sabit başlık yapılmalı!!

ideal kaskta olması gerekenler nelerdir açıklarsanız bizde tercih yaparken onları arayalım. gidip 40liralık beyaz eşya içinden çıkan köpükleri kullanmayalım :)

yoğurt tasının içine sünger koyup kafaya taksak inanın o 30-40 liralıklardan daha az kafamız acır

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
En sağlam motor kaskı ve araba tamponlarında da o köpüklerden var. Ancak bunlar beyaz eşya köpüğü değil, daha sert. Kafayı acıtmamasını kasktaki sünger sağlıyor, köpük değil. En sert darbede amacı patlamak, darbeyi sünger gibi emip geri göndermek değil. Daha hafif darbelerde patlamaz bile ama iş görür.

Kask alırken en basit yöntem olarak CE belgesi var mı yok mu ona bakın yeterli. Bu arada tırnak sokunca delinmesi ve kurusun diye sobanın başına konunca erimesi normaldir.

• Beğen
Tepkiler: özgür çelikkaya

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
söz konusu bisiklet olunca için içine ister istemez hafiflik giriyor. Kaskta da bu geçerli.
ama diyorsanız ki ben ciddi sağlam bir kask istiyorum, motorsiklet kaskı önerebilirim :)

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
@Serden Us

demekki bu 30-40 tl lik olanlarda yastık süngerlerden yok. en azından benim baktığım yerde yoktu.

@Lammarth

yukardada yazdığım gibi, kaskın içinde herhangi bir destekleyici yastık sünger göremediğimden ve kafanında direkt olarak sert köpüğe temas edeceğini düşünmem beni tedirgin etti sadece

Santibag

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hocam kasktan yanlış birşey beklemişsiniz. Kaskın amacı acıyı önlemek değil, hasarı önlemek. Eğer orayı o maddeden değil de plastikten yapsalar, bir de acıtmasın diye yumuşak madde koysalar o kask aşırı ağır olur ve hiçbir işe yaramaz.
Kabul edilebilir bir bisiklet kaskı, muhtemelen dış yüzeyi sert plastik, iç tarafı sert köpük olan kasktır. Bunun dışında kullanım amacına göre rüzgar deliklerinin olması, aerodinemik yapıyı bozmaması gibi kriterler de vardır. Konfor zaten genelde iyidir ama aşırı bir konfor beklemek, muhtemelen daha fazla para ödemek veya aradığını bulamamak demektir.

• Beğen
Tepkiler: Sefa

Hamit E.

Forum Bağımlısı
Tepki
356
Bisiklet
Mosso
Allah kimseye yaşatmasın ancak kaza olunca biz kafayı yere vurduk kafamızda kask (ucuzlardan), ben yinede çoks sert diye düşünüyorum ama mademki bu şekilde bu kasklar vardır bi hikmeti tekniği.

mantık olarak canlandıramadım kafamda koruma işlevini.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Hamit E.

Yoksa almayın bence. Aynı fiyata daha rahat modellerden bulabilirsiniz.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kask ilk sert darbeyi aldiginizda darbeyi yumusatir keskin kenarli sert kaldirim veya benzer yuzeylere carptiginizda kaskin yarilmasina neden olsada, bu darbeyi hafifleterek kafanizin karpuz gibi ikiye ayrilmasina engel olur. Ciddi bir kaza gecirdiginizde hasar goren kaski atar, ucuz atlattiginiza kaskiniz olduguna sukreder, yeni bir kask alirsiniz. Asker migferi dayanikliligi ve etkisi beklemek sacma olur. Motorsiklet kasklari icinde bu gecerli. Ancak agirlik 2. planda oldugu icin motorsiklet kasklari daha sert, agir ve dolayisi ile dayanikli malzemelerden uretilir. Tabi modeline gore motorsiklet kasklarinda cene ve boyunu koruyacak dizaynlar vardir. Bisiklette hafif olmasi ve hizin nispeten dusuk olmasi ve efor sarfedilip terlendigi icin aerodinamik, havalandirma delikli cene ve boyuna kadar inmeyen kasklar tasarlanir. Downhill (iniş) bisiklet sporu ile ilgileniyorsaniz onlarda boyun ve ceneyi orten modeller bulabilirsiniz. Gunluk kullanimdaki bir kaska bu kadar teferruat gerekmez. Cogu kiside zaten oyle bir kaski gunluk kullanimda tercih etmez.
Zaten onemli olan kafayi ilk darbeden ve yarilmaktan korumak. Cene kirigindan kolay kolay kimse olmez. Ama kafa travmasindan acik yaraniz olmasa bile olebilir veya beyin travmasi gecirebilirsiniz. Siz siz olun "ben dusmem", "bu uyduruk kilikli hafif sey kafami nasil korusun bosver" demeyin, alin ve takin bir kask.

Genel ornek olmasi icin yillar once Mugla da bir arkadasimin basindan geceni soyleyeyim:
Bisikletini yol kenarina cekti sohbet ediyor kaldirimdakilerle. Bisikletin uzerinde oturdugu icin kaski kafasinda. Kaldirima cok yakin gecen bir kamyonun sag dikiz aynasi korkunc bir sesle kafasina carpti. arkadas yere yuvarlandi. Kamyon durdu. Bizimki ayaga kalkip adama "ne yapiyorsun, manyak misin" falan derken dusup bayildi. Beyin sarsintisi gecirdi, odem olustu, cerrahi mudahale ve bir sure yogun bakim. Simdi iyi hala bisiklete biniyor. Fakat kaski olmasa muhtemelen kafatasi karpuz gibi catlayacak veya aynanin bir parcasi beynine girip cikacak, su anda bizimle olmayacakti.

KASK ONEMLİDİR !

• Beğen
Tepkiler: S26

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Caddebostanda çokça kask takmayan insan var. gerçekten en ufak çarpışmada kötü şeyler olabilir.