İç lastik taşımak yerine yama taşımak?

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Herkese merhaba,
Tecrübeli yol bisikleti kullanıcısı arkadaşlara bu sorum.
50km'lik sürüşler yapıyorum Caddebostan-Kaynarca arasında.
Doğal olarak yanımda iç lastik taşıyorum.
Bugüne kadar birkaç kere patladı ama hep eve dönmek üzere olduğum için idare ettim.
Yama setim yok. İç lastik taşımak yerine sadece yama taşısam sizce yeterli olur mu?
Çantadan kurtulmak için bahane arıyorum, iç lastik varken kurtulamam.

Bir kere de dış lastik delinmişti. Ona sanırım bir çözüm yok ayak üstü uygulanabilecek.

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yama ve iç lastik yaşımak yerine slime kullanmak :D :harika::harika:

• Beğen
Tepkiler: minimalist

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@minimalist
Dış lasitk ile ilgili sorunlara karşı maalesef yapacak hiçbir şeyimiz yok.
Hem yama, hem de iç lastik taşıyorum. Ancak bunlar her ikisi de ağırlık ve hacim teşkil etmeyen materyaller. Ve ikisi de olmazsa olmaz. Aynı gün iki lasitiğim patladığı da oldu. Sadece iç lastik yetmeyecektir.
Lastik işimizi kolaylaştırıyor. Yama ile uğraşmıyoruz. Ancak ikinci lastiğin de patlama riskine karşı yama taşımak şart.
Ben yol bisikleti kullanırken arka cebime yama lastik pompa ve alyanı koyuyor, devam ediyordum. Bunlar için çantaya zaten gerek yok.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Profil fotoğrafınızdan anlaşıldığı üzere yol bisikleti kullanıyorsunuz. Bu durumda turlara forma ile çıktığınızı düşünürsek, yedek iç lastik ve pompayı forma ceplerinde rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Ben hem yedek iç lastik, hem de kendinden yapışkanlı yama bulunduruyorum. Zira aynı güzergahta çeşitli insansılar tarafından kırılmış cam parçaları nedeniyle birden fazla patlak yaşamışlığım var.

Telefon, cüzdan, alyan takımı, anahtar derken forma ceplerinin iyice torpido gözüne dönme durumu var. Ben minik bir sele altı çanta taşıyorum. İçine yedek lastik, yama seti, alyan takımı ve anahtarım sığıyor. Cüzdan ve telefon formaya, pompa suluk yanına. Mükemmel değil ama bu rüzgarda yolda kalıp şifayı kapmaktan iyidir.

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
@chnkrmz
Slime olayını araştırıyorum, ufkumu genişletti :D

@Kuzey Ege
İç lastik patlayınca her halükarda sökülecek. Yedek iç lastik ne kazandırıyor o sırada?
İki üç dakika yamanın yapışkanının kurumasını beklemekten kurtarıyor gibi sadece.
Acaba patlayan yeri bulamama gibi bir durum mu oluyor bazen? Sebep bu olabilir mi?

@Sadettin Z.
Size de farklı bir sorum var :) Alyan takımım var ama sizce bunu taşımam gerekli mi?
Henüz donanım konusunda acemi olduğum için zaten hiçbir yerini kurcalayamıyorum bisikletin.
Sahilde pastörize bir kulvarda 50km sürüş yapıyorum. Gerek var mı bunu taşımaya yanımda?

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
yama seti %99 oranında işinizi görecektir. iç lastik hiç taşımadım. fakat beşiktaşdan dönerken bir gün lastik basıncının düşük olması ve kaldırıma hızlı çıkmamdan dolayı iç lastik yılan ısırığı şeklinde delindi. tam sibopun altında olduğu için yama da kurtarmadı beni.

benim gibi yanlışlar yapmadan adam gibi bisikleti sürerseniz sadece yama yeterli olacaktır.

• Beğen

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@minimalist

Alyan takımı aslında kısa mesafe turlarında çok da elzem değil. Tura çıkmadan önce gerekli kontrolleri yaptığınız, aşınan parçaları zamanında değiştirip, çekiş sistemine ince ayarı vaktinde yaptığınız zaman alyan takımı yanınızda gereksiz ağırlık olabilir.

Lakin olabilecek aksaklıklara karşı ben sürekli olarak alyan takımı bulunduruyorum. Kendime lazım olmasa, turda bir başka arkadaşın fren/vites ayarlarını yapmak gerekebiliyor.

• Beğen

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bazen yamanın yapışmayacağı tutuyor, iç lastik bulundurmakta fayda var.

• Beğen

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Çok özel durumlar için 20-30 lira taksi parası bulundurmak daha mantıklı geliyor :D
O iç lastik ve onun yüzünden taşıdığım çantanın hem bisikletin görünüşünü bozduğunu,
hem de ağırlığı yüzünden yola aktarabileceğim enerjimden çaldığını düşünüyorum.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
30 tl taksi parası bulundurmak yerine sele altı çanta al içine lastik filan ne varsa koy.:)

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
lastiğin çok patlamaması gerekiyor aslında; fakat olur da patlarsa yama ile uğraşmak istemem. Hemen 2 dakikada iç lastik değiştirip bacaklar kendini çok salmadan yola devam etmek daha cazip geliyor bana :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
500 gr fazla taşımamak için 50-60 gr daha ağır ve patlama direnci daha yüksek lastik kullanmak daha mantıklı.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
O iç lastik taşınacak kaçarı yok. ben uzun turlarda iki tane bulunduruyorum. İki kez lastiğimin patladığı bir turda iki iç lastiğide kullanmıştım. Peki yama seti olsa olmazmı. Olmaz. Yama seti eli pratik olanlar için laylaylom tarzı turlarda geçerli bir önlem olabilir. lastiğin iyi kontrol edilip yapıştırılması gerekirki pratikte kolay bir iş değildir. Birden fazla patlak olabilir vede gözden kaçırabilirsin. Sonra hadi bakayım işin yoksa aynı işlemi tekrarla. Herşeye karşın diyerek üç iç lastik bulunduruyorum. Kötümü ediyorum. Hayır. Yedek lastiği değiştirmem herşeyi ile maksimum 10 dakikamı alıyor. Tur dönüşünde patlayan lastikleri bir güzel yamıyorum. (Bu olmadı galiba yani yamıyorum sözcüğü bir TDK nın imla sözlüğüne bakıyım. Buda olmadı sanırım yani bakıyım sözcüğü bir TDK nın sözlüğüne daha göz atıyım. Buda... Yetti lan gari Girit paradoksuna döndü)

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
@oktayakgoz
O çantadan ve içindeki iç lastikten kurtulmak için zaten bütün bu muhabbet :)
Yama setinin çözemeyeceği çok özel durumlar için de taksi parası ya da
küçük kardeşe "arabayla gel al" telefonu çözüm olabilir :D
Evden en fazla 25km uzaklaştığım,
toplamda 50km olan çok düzgün bir parkur içindi bu soru.

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
o çantadan veya taşımamaktan kurtuluş yok :)

yama ile turda uğraşılmaz yedek iç lastik olsun patlayan lastiği evde yamarsınız 100 km üzeri turlarda hele mutlaka 2 iç lastik alırım

tabi düzgün hava basıncı ile çıkarsınız hiç patlamaz eminim çok arkadaş vardır burdan 2-3 bin km de lastik patlatmayan

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@minimalist

Yarışçımısınız merak ettim. Bir sele altı çantası taşımak bence bu kadar sorun olmamalı. Yani altı üstü bir sele altı çantası, hadi oda olmadı diyelim suluk alet kutuları var.

• Beğen
Tepkiler: Vahap Demir

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Linç girişimi var resmen :D

@mehmetsunu
Yarışçı değilim ama yarı profesyonel olarak ileride yarışlara katılma niyetim var.
Mümkün olduğu kadar hafif tutmak istiyorum bisikletimi.
25km/s üzerine çıkamıyorum ortalamada şu anda tek başıma rüzgara karşı.

@oktayakgoz
Kadro içi üçgen çantam var şu anda eskiden kalma alışkanlık.
Sele altı çantaya geçeceğim çok uzun sürüşler için ama onu da sevmiyorum.
Yol bisikletinin üzerinde her türlü çanta (sele altı, kadro içi, suluk kutusu...) görüntüyü bozuyor bence.
Gösteriş meraklısı değilim, kendim için :)
Mümkün olsa da suluk bile taşımasam.

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
bazen yolda çözemeyeceğiniz sorunlar da hiç beklemeyeceğiniz anda başınıza geliyor. her duruma hazırlıklı olmakta fayda var. ayrıca içlastik taşımak, yol kenarında hele ki soğuk havada yamayla uğraşmaktan çok daha pratik bence.

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Yama çoğu durumda yeterli oluyor hızlı yama yapıyorsanız ve aceleniz yoksa sorun değil ama iç lastik sibop dibinden yama olmayacak bir yerden delinir veya yarılırsa yama işe yaramayacaktır.