İBB Şehir Rehberi: 1966 Şükrü Saraçoğlu Stadı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

 1. Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Merhaba,

  Herhalde İBB'nin harita sitesinden hepimizin haberi vardır: http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx

  Ben genelde Google Maps kullanıyorum ama bir adres aradığımda, ne yalan söyleyeyim en iyi sonucu Şehir Rehberi veriyor. Üstelik gün geçtikçe de gelişiyor...

  Aslında bu bir tanıtım başlığı değil ama böyle bir tanıtım ile giriş yaptıktan sonra "hiç eski İstanbul haritalarını incelediniz mi?" sorayım...:)

  Örneğin Fenerbahçe'deki hepimizin bildiği stadyum, 1966 yılında yola paralel değilmiş ve hemen yanındaki yolda pazar kuruluyormuş! Bakın:

  Eminim eski ile yeniyi karşılaştırmak sizin de hoşunuza gidecek, mutlaka deneyin. Bunun yaşla da alakası yok çünkü ben çok eski İstanbul'u hatırlayan biri değilim. Benim için çok anlamlı olmasa da günümüzün yapılarını eskiyle karşılaştırmak gerçekten çok ilginç. Özellikle Kadıköy'ün doldurulan yerlerini görünce hayret ettim.

  Peki Kurbalıdere Caddesi'ne ne demeli? Günümüzde dereler hep ıslah ediliyor ve üzücü taşkın felaketleri oluyor! Yer isimleri değişmese Hasanpaşa'nın oralardan dere geçtiğini bilmeyeceğiz bile. Ama gerek 1946 görüntüsünde (bu çok kalitesiz), gerekse 1966 görüntüsünde bu açıkça belli oluyor. Benim doğduğum tarihlerde ise zannedersem yeni yollar için ıslah edilmiş.

  Sevgiler, saygılar...
   
  yusuf can bunu beğendi.
 2. #2
  Salih Dinçer

  Salih Dinçer Bisikletkolik

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.025
  Beğeniler:
  784
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Biraz araştırma yaptım da Kurbağalıdere çok meşhurmuş ve takip edebildiğim kadarıyla bizim evin oralara (İMES'e) kadar uzanıyor hatta Madenler Mevkii'ne (Çekmeköy) kadar gidiyor. Belki Alemdağ'a kadar da uzandığını zannediyorum...:)

  Şu yorum da çok hoş:

   
 3. Msgl

  Msgl Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Ekim 2011
  Mesajlar:
  908
  Beğeniler:
  373
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Musa
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Yıllar geçtikçe her şey değişiyor :)
   
 4. Volkan Aykul

  Volkan Aykul Kıdemli Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  315
  Beğeniler:
  65
  Şehir:
  Sultangazi, Gaziosmanpaşa/İSTANBUL
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Aaa. Ben çok bakıyorum. Hele hele eski İstanbul'un yerleşim yerlerine. Oturduğum mahalleye. Yani biz yokken kim varmış buralarda diye.
   
 5. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  3.772
  Beğeniler:
  5.552
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Belediyede çalıştığım için sürekli bu haritayı kullanıyorum. Küçük bir ipucu vereyim.. Halihazır modunda yeteri kadar yaklaşırsanız bina numaralarını da görebilirsiniz.. Adres bulmayı çok kolaylaştırıyor. =)
   
  Salih Dinçer bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

squat-nedir_646x340.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
3.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
rub-down.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...