İBB Beyaz Masaya Bireysel başvuru

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Çağlar İLİ tarafından paylaşıldı.

 1. Çağlar İLİ

  Çağlar İLİ Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul, Pendik
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Selamlar arkadaşlar, bahar aylarının gelmesiyle birçok kişinin depolardan bisikletlerini çıkarıyor olduğunu görüyorum, bende her ne kadar istemesem de bu kişilerden biriyim aslında :D Neyse konu şu, benim, şehirde bisiklet bisiklet kullanımını arttırmak için neler yapılabilir diye merak ettiğimden bunları İBB Beyaz masaya ilettim ve bazı düşüncelerimi paylaştım. Onlarda sağ olsunlar her maddeye cevap vermeye başladılar. Bende sizinle paylaşmak istedim.


  T.C.
  İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü
  BEYAZMASA

  Başvurunuz:
  Sayın yetkili; Öncelikle çalışmalarınızın İstanbul ve İstanbul da yaşayanlar için gerçekten çözüme yönelik olduğunu takdir eder ve başarılı çalışmalarınızın devamını temenni ederim. İlgilendiğim konu bisikletler ile ilgili. Malum büyük bir metropoldeyiz. Bu şehrimizin daha temiz ve daha az trafikli yaşanması için çok çalıştığınızın farkındayım. Bunun için bende elimden geleni yapıyor ve tüm çevremi, gelişmiş ve gelişmekte olan metropollerdeki gibi bisiklet kullanmaya teşvik ediyorum. Bilgi almak istediğim ve öneride bulunacağım konular şöyledir: 1) Bisiklet kullanımını teşvik için herhangi bir projeniz var mı? 2) Bisiklet yolları için ne gibi çalışmalarınız var? 3) Toplu taşımalarda özellikle metro (Kadıköy-Kartal) da bisiklet ile seyahat mümkün mü? 4) Gebze-H.paşa raylı sisteminde bisiklete izin veriliyordu. Fakat ek ücret alınıyordu. Toplu taşımada bisiklet için ücret alınmaması bisiklete olan ilgiyi daha çok arttırmaz mı? Sonuç olarak bir bebek arabasından daha az yer kaplıyor. 5) Bağdat caddesindeki bisiklet yolunun tekrar açılması mümkün mü? 6) Yollara, diğer sürücülerin dikkatini çekmek için, bisikletlilere dikkat uyarı levhaları konulabilir mi? İlginiz için şimdiden çok teşekkür eder, çalışmalarınız her daim sürmesini dilerim.
  Sayın ÇAĞLAR ILI;

  İlgi : 22/03/2013 10:49:26 Tarih ve 1903075 Nolu Başvurunuz
  Başvurunuzun 3. ve 4. maddesi ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir; " İstanbul Ulaşım A.Ş tarafından işletilen raylı sistem hatları için düzenlenen yolcu hakları bildirgesine göre; büyük boy bisiklet ile yolculuk etmek isteyen tüm yolcularımız yoğun saatler dışında ( 07:30 - 09:30 ve 16:00 - 20:30) seyahat edebilirler ve bisiklet bedeli olarak 1 jeton ya da akbil/İstanbul Kart kullanmaları gerekmektedir. İstanbul Ulaşım A.Ş. olarak Yolcu Hakları Bildirgesi'nde belirtilen hizmet standartlarını ve siz değerli yolcularımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için azami gayret göstermeyi taahhüt etmekteyiz." Başvurunuzda yer alan diğer hususlar hakkında gerekli işlem ve değerlendirmeler yapıldığında, konu içeriği ile ilgili olarak, yetkili personel tarafından bilgilendirileceksiniz.


  Şuanda 3. ve 4. maddeye cevap verdiler. Diğerlerini de cevaplar cevaplamaz burada paylaşacağım.
   
 2. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.975
  Beğeniler:
  5.538
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Valla İBB Beyaz Masa'ya hiç güvenmiyorum..
  Avrupa Yakası bisiklet yolunu gösterir şu fotoğrafı yolladım;

  [​IMG]

  Bana verdikleri cevap şu oldu;

  Başvuru iletinizde yer alan konunun değerlendirilmesi ve gereğinin yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri ile görüşülmüş olup, alınan bilgi aşağıdaki gibidir:
  Bisiklet yolları üzerinde günlük olarak temizlik yapılmaktadır.

  Herhalde üzerinde toz kalmasın istiyorlar...

  Sadece "Bravo!" demek istiyorum ve ayakta alkışlıyorum...
   
 3. Osman Selman

  Osman Selman Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2012
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  geçiştirme cevapları vermişler gibi biraz.
   
  Eyüp zor ve Çağlar İLİ bunu beğendi.
 4. Oğuz22

  Oğuz22 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  54
  Şehir:
  Bodrum
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Baştan savma için yazılmış bir cevap.
   
  Çağlar İLİ bunu beğendi.
 5. muratcodek

  muratcodek Forum Demirbaşı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  31 Aralık 2009
  Mesajlar:
  460
  Beğeniler:
  158
  Şehir:
  Eskişehir,İstanbul
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  yukarıdaki fotoğraftan o kadar çok varki bende.. o güzergahta bisiklet yolu üzerine koyulmuş banklar,mangallar,çöp konteynırları,park etmiş araçlar,yürüyen insanlar,seyyar satıcılar ve üstüne fotoğraftaki gibi bozuk yerler :) biz 10 yıl daha yenikapı bakırköy arasında bisiklet kullanamayız malesef...
   
  Çağlar İLİ bunu beğendi.
 6. buraktellioglu

  buraktellioglu Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2013
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  merhaba musadenizle ben başka bir konuya değinmek istiyorum zeytinburnu metro istasyonunun yanına yapılan hani şu sahil yolundan bağlantısı yapılan bisiklet yolu . işte o bisiklet yolu benim kanaatimce insanlar yürüsün diye yapılmış burda bir uyanıklık yapılmış ve bir taşla iki kuş vurulmuş şimdi marmara foruma giden yol tekzenin hemen önünde çok dar bir kaldırım ve bisiklet yolu ile devam ediyor biraz daha ileride sola keskin bir dönüşle avm. ye giden yoldan ayrılıyor zaten hemen sonrada kaldırım genişlemekte hafta sonları ve akşamları insan trafiği çok yoğun ve baktığınız zaman hepside bisiklet yolunun içinde ve dönüş noktasına kadar bu şekilde bir yoğunluk var yani tekzenin önündeki dar kaldırım sorunu buradaki bisiklet yolu ile çözülmüş burada amaç bana göre alışveriş merkezine giden insanları dar kaldırım yüzünden yola taşan isan trafiğini rahatlatmışlar tabi bizede alın size bisiklet yolu demişler yol tabikide devam ediyor bakırköy sahilyoluna kadar amenna ama küçük bir kısmını yayalarla paylaşmak şartıyla :(
   
  Çağlar İLİ bunu beğendi.
 7. Kerem Kekeç

  Kerem Kekeç Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Şubat 2013
  Mesajlar:
  107
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  İçiniz rahat olsun şimdi 2020 için komiteler İstanbul'a geliyor haliyle alınırsa, ki alınması için her türlü çaba sarfediliyor. Bisiklet etapları da yapılacağı için bu yolların düzeleceğini düşünüyorum. Zamana bırakmamak isteniyorsa, her gün duyarlı arkadaşlar aynı mail'i atarlarsa hiç bıkmadan ciddiye de alınabiliriz. Belki hatırlayanlar vardır "The Shawshank Redemption" adlı filmde beyaz eleman hapishaneye kitap bölümü yaptırmak için her gün posta yolluyordu ama kimse aldırış etmiyordu sonrasında o kadar bezdirdi ki devletten sürüyle kitap geldi.

  Her akşam saat belirleyelim bu konu başlığı altında bir metin yazılsın ve o mail'i her akşam yollayalım.
   
 8. Ahmet SARI

  Ahmet SARI Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Kasım 2012
  Mesajlar:
  329
  Beğeniler:
  293
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  2020 muhabbeti ve komite deyince aklıma Habitat zırvalığı geldi.

  Bir anda güzergah üzerinde tüm kaldırımlar boyandı, yollar her gün sulandı... Ama elemanlar gittikten sonra acısını belediyeler kat be kat vatandaştan çıkarmıştı.

  Bir tane aktif pisigulet kullanan devlet erkanı görsem bıyığımı maviye boyayacağım. O sebeple "hani benim verdiğim vergiler ulan" deyip biz peşlerine düşüyoruz!!

  Şahsi işlerim için e-ortamda mail ile sürekli Ankara'yı dövüyorum. Allah var hemen geri dönüş yapıyorlar. Ee sonrası___ tırt ;)
   
 9. #9
  Çağlar İLİ

  Çağlar İLİ Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul, Pendik
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Son gelen cevap ve benim bu cevaba karşılık yazdığım mail:

  From: Fatih GÜVEN [mailto:fatih.guven@ibb.gov.tr]
  Sent: Tuesday, April 30, 2013 12:41 PM
  To: caglarili@cag-mak.com
  Subject: BAŞVURU NO : 1902718

  BAŞVURU NO : 1902718
  BAŞVURU TARİHİ : 21/03/2013 17:58:15
  ÇÖZÜM SÜRESİ : 8
  AD : ÇAĞLAR
  SOYAD : ILI
  E-POSTA : caglarili@cag-mak.com
  BİRİM : ULAŞIM KOORDİNASYON MD.
  KONU : BİLGİ İSTEMİ
  İLÇE : KARTAL
  MAHALLE :
  CADDE :
  SOKAK :
  ADRES : 1-2-5-6 MADDE
  ŞEHİR REHBERİ LİNKİ :
  BAŞVURU AÇIKLAMASI :
  Sayın yetkili;

  Öncelikle çalışmalarınızın İstanbul ve İstanbul da yaşayanlar için gerçekten çözüme yönelik olduğunu takdir eder ve başarılı çalışmalarınızın devamını temenni ederim.

  İlgilendiğim konu bisikletler ile ilgili. Malum büyük bir metropoldeyiz. Bu şehrimizin daha temiz ve daha az trafikli yaşanması için çok çalıştığınızın farkındayım. Bunun için bende elimden geleni yapıyor ve tüm çevremi, gelişmiş ve gelişmekte olan metropollerdeki gibi bisiklet kullanmaya teşvik ediyorum.

  Bilgi almak istediğim ve öneride bulunacağım konular şöyledir:

  1) Bisiklet kullanımını teşvik için herhangi bir projeniz var mı?
  2) Bisiklet yolları için ne gibi çalışmalarınız var?
  3) Toplu taşımalarda özellikle metro (Kadıköy-Kartal) da bisiklet ile seyahat mümkün mü?
  4) Gebze-H.paşa raylı sisteminde bisiklete izin veriliyordu. Fakat ek ücret alınıyordu. Toplu taşımada bisiklet için ücret alınmaması bisiklete olan ilgiyi daha çok arttırmaz mı? Sonuç olarak bir bebek arabasından daha az yer kaplıyor.
  5) Bağdat caddesindeki bisiklet yolunun tekrar açılması mümkün mü?
  6) Yollara, diğer sürücülerin dikkatini çekmek için, bisikletlilere dikkat uyarı levhaları konulabilir mi?

  İlginiz için şimdiden çok teşekkür eder, çalışmalarınız her daim sürmesini dilerim.
  ------------------------------------------------------

  Başvuru iletinizde yer alan 1,2,5,6 maddeler hakkında talebiniz gereği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü yetkililerine iletilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucu alınan cevap aşağıdaki gibidir :

  1.2.İstanbul Geneli Bisiklet Yolları Proje çalışmalarımız devam etmektedir.Bisiklet yolları haritası Ootlook üzerinden paylaşılmıştır.

  5.Bağdat caddesi üzerindeki Bisiklet Yolu Projesi iptal edilmiştir.

  6.Bisiklet Yollarında gerekli uyarı levhalandırmaları yapılmaktadır.

  Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü
  Başvurunuzda yer alan diğer hususlar hakkında gerekli işlem ve değerlendirilmeler yapıldığında, konu içeriği ile ilgili yetkili personel tarafından bilgilendirileceksiniz.
  (UKOME) FATİH GÜVEN
  İBB BEYAZ MASA
  HALKLA İLİŞKİLER UZMANI
  02124495853
  fatih.guven@ibb.gov.tr


  ALO 153 BEYAZMASA


  Fatih bey,
  İlginiz için teşekkürler, sorularımı yeterince açık yazmadığım kanaatindeyim. O yüzden cevaplarınızı açıklayıcı bulamadım. Düzeltiyorum.
  1.2. Bisiklet yolları haritası Ootlook üzerinden paylaşılmıştır. Yanıtınızı anlayamadım.
  5. Bağdat Caddesindeki bisiklet yolunun açılır açılmaz kullandığım için iptal edildiğinin canlı şahidiyim. O yüzden ayrı bir madde olarak yazdım. Neden iptal oldu? Neden açılmaz? Trafiği engelliyorsa daha önceden nasıl öngörülemedi? Dünyanın birçok çağdaş metropolünde buna benzer örnekler var iken ve güvenli bir şekilde sürüş gerçekleştirilirken verilen hak neden alındı?
  6. Bisiklet yollarına zaten tabela konması tartışılamaz. Fakat ben soruyu açık yazmamışım. 2918 sayılı Karayolları kanunu Madde 3 c (10) ve Madde 46 da belirtildiği gibi bisiklet bir ulaşım aracı olarak görülmektedir. Trafikte yaşadığımız sorunlar neticesinde, diğer sürücülerin bunun farkında olduklarını sanmıyorum. O yüzden bu konuya hassasiyet getirmek ve farkındalığı arttırmak açısından ana yollar üzerine de tabelalar konulamaz mı?

  Teşekkür eder, çalışmalarınızın başarılı olmasını temenni ederim.

  Çağlar İLİ
   
 10. buzlubadem

  buzlubadem Kıdemsiz üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  97
  Beğeniler:
  69
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  sertaç
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  ibbbbb.jpg

  ibbbb.png
   
 11. Birtan Kolburan

  Birtan Kolburan Kıdemli Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  1 Nisan 2014
  Mesajlar:
  378
  Beğeniler:
  244
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Arkadaşlar inanmayacaksınız ama hatta ben bile inanmıyorum nasıl olduğuna.Yeşilköy sahilindeki bisiklet yolunda olan sarı engellere bisikletimle takılıp düştüm ve bunu beyaz masaya şikayet ettim twitter üzerinden görselleri ekleyerek.İki gün sonra engelleri kaldırmışlardı gözlerime inanamadım.Galiba twitter vb. sosyal medyadan yapılan şikayetler daha etkili oluyor
   
 12. erkan_harman

  erkan_harman XRS 30 TIAGRA

  Kayıt:
  1 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  260
  Beğeniler:
  196
  Şehir:
  istanbul-pendik-aydos
  Adı:
  Erkan Harman
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Merhaba:
  ben anadolu yakasi kadikoy-pendik sahil bisiklet yolu icin ne zaman mail atiysam donusler hem mesaj olarak hemi de telefon ile arayak olan sorunu tekrar dinlenmis ve onarim yapildikdan sonra tekrar bilgi verilmisti.
   
 13. buzlubadem

  buzlubadem Kıdemsiz üye

  Kayıt:
  25 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  97
  Beğeniler:
  69
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  sertaç
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  ataköydede bisiklet yoluna sarı engeller konulmuş arabalar girmesin diye . yoluma tersti ama sırf bisiklet yolu var diye ordan sürdüm :)
   
 14. greenbike

  greenbike Yeni Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  26 Eylül 2015
  Mesajlar:
  3
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  ?stanbul
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  Kadikoy pendik arasindaki sahil yolunda cevizli orduevinin karsisindaki bisiklet yolunda maalesef boyle bir cukur var. Girmemle lastigin patlamasi bir oldu. BUP sayesinde bisikletci bulup tamir ettirebildim.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-6-14_16-59-6.png
Soru böyle: "yokuşta daha iyi çıkmak için tek çözüm yokuş antrenmanı mı?" ve benim yaşayarak öğrendiğim bir cevabı var. Yıllardır beni tanıyanlar bilirler "yokuş özürlü" birisiyim. Bunda nispeten...
cycling-nutrition-energy-bars.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...